Własna firma

Księgi wieczyste - wszystko co powinieneś o nich wiedzieć?

26 października 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Księgi wieczyste - wszystko co powinieneś o nich wiedzieć?
Księga wieczysta to nie bez przesady najważniejszy dokument, który należy bezwzględnie zweryfikować jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości. Czym dokładnie jest księga wieczysta? Jakich informacji dowiemy się z księgi wieczystej? Jak znaleźć numer i sprawdzić księgę wieczystą? Czy istnieje możliwość założenia księgi wieczystej dla nowej nieruchomości? Tego wszystkiego dowiemy się z poniższego artykułu.

Zobacz również: Jakie informacje możemy sprawdzić w księdze wieczystej?

Czym są księgi wieczyste?

Księga wieczysta, nazywana w żargonie branżowym KW stanowi najważniejszy dokument, który definiuje szereg istotnych informacji związanych z konkretną nieruchomością czy mieszkaniem. Księga wieczysta jest oficjalnym i ogólnodostępnym dokumentem, do którego prawnie każdy ma dostęp.

Gdy jesteśmy zainteresowani kupnem nieruchomości, pamiętamy o takich szczegółach jak weryfikacja lokalizacji, wyposażenie, stan techniczny budynku czy sąsiedztwo. Nie możemy jednak zapominać o tym, by zawczasu sprawdzić, jak kształtuje się stan prawny nieruchomości oraz przynależnej działki. To właśnie takie informacje znajdziemy w księdze wieczystej. Wpisy w księdze wieczystej dokonywane są przez sąd rejonowy, co wpływa na wiarygodność dokumentu oraz bezpieczeństwo potencjalnej transakcji kupna-sprzedaży domu.

Jakie informacje znajdują się w księgach wieczystych?

Struktura ksiąg wieczystych jest standaryzowana, co pozwala nam uzyskać taki sam komplet informacji, przeglądając dowolny tego typu dokument zarejestrowany na terenie Polski. Każda księga wieczysta składa się z czterech działów. Co obejmują poszczególne działy? Przede wszystkim:

  • Dział I - W pierwszym dziale księgi wieczystej dowiemy się o podstawowych informacjach związanych z identyfikacją samej nieruchomości. W skład tych danych wchodzi między innymi położenie nieruchomości, jej metraż, ilość pięter a także przeznaczenie budynku. Dodatkowo w księdze pierwszej uzyskamy wiedzę na temat praw własności, a więc informacje, czy nieruchomość stanowi własność wspólną, służebność gruntową czy dane o wieczystym użytkowaniu gruntu.
  • Dział II - W dziale drugim zawarte są informacje o właścicielach nieruchomości oraz osobach, wobec których przyznano wieczyste użytkowanie nieruchomości. To tam znajdziemy ich dane osobowe oraz datę uzyskania własności. 
  • Dział III - Szczególnie istotny dział dla wszystkich tych, którzy analizują księgę wieczystą pod kątem potencjalnego zakupu nieruchomości. W tym dziale znajdziemy dane o wszelakich obciążeniach czy ograniczeniach, jakimi obciążona jest nieruchomość. Egzekucja komornicza, postępowania wywłaszczające informacja o zawarciu umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości - takich danych należy szukać w tym dziale. 
  • Dział IV - Dział czwarty księgi wieczystej o nazwie Hipoteka zawiera informacje o wpisach hipoteki, które może być zabezpieczeniem wszelkich kredytów zaciągniętych przez właściciela nieruchomości. W takim zapisie uszczegółowione zostały informacje o kwocie kredytu, rodzaju hipoteki, a także instytucji bankowej, która takiego zobowiązania kredytowego udzieliła. 

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Uzyskanie pełnych informacji o nieruchomości, które znajdują się w księdze wieczystej, z pozoru wydaje się łatwym zadaniem. Jednak bez numeru księgi wieczystej próżno nam będzie udawać się do sądu w celu poznania historii naszej wymarzonej nieruchomości. Jak zatem uzyskać numer księgi wieczystej, by uzyskać wszelkie dane umożliwiające ocenę prawną nieruchomości? 

W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do właściciela w celu uzyskania takiego numeru. W przypadku chęci zawarcia transakcji kupna-sprzedaży właściciel nie powinien odmawiać nam prawa do przeanalizowania zapisów księgi wieczystej. Jeśli jednak jest inaczej, możemy podejrzewać, że zapisy dokonane przez sąd rejonowy wzbudzą nasze podejrzenie. Dlatego też tym bardziej powinniśmy zadbać o uzyskanie dostępu do tego dokumentu. 

Jeśli nie mamy numeru księgi wieczystej, najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z jednej z internetowych wyszukiwarek ksiąg wieczystych. Zaawansowane wyszukiwarki są w stanie dostarczyć nam numer księgi wieczystej na podstawie numeru ewidencyjnego działki bądź na podstawie adresu nieruchomości. 

Video

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Księga wieczysta jest możliwa do przeanalizowania zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Forma papierowa dostępna jest w sądzie rejonowym, w którym to możemy przeglądać księgę lub wystąpić o odpis zwykły dokumentu. 

Jeśli zależy nam na uzyskaniu pełnych informacji w zaciszu domowym, warto skorzystać z elektronicznego rejestru ksiąg wieczystych, który jest prowadzony przez Ministerstwo Finansów i zawiera kompletny i aktualny spis wszystkich dokumentów. By jednak zdobyć interesujące nas dane, niezbędne jest podanie numeru księgi wieczystej. Bez tego numeru nie uzyskamy również żadnych informacji w sądzie rejonowym. 

Jak założyć księgę wieczystą i ile to kosztuje?

Jeśli zakupiliśmy nieruchomość, która nie posiada księgi wieczystej, możemy ją założyć za pośrednictwem notariusza, u którego i tak musimy złożyć wizytę celem realizacji aktu notarialnego. W tym przypadku to notariusz zajmie się wszelkimi formalnościami, a nam przyjdzie jedynie uregulować opłatę w wysokości około 450 złotych, w skład której wejdzie opłata sądowa, wpis prawa własności, taksa notarialna, a także odpis aktu notarialnego. 

Założenie księgi wieczystej może się również odbyć samodzielnie, bezpośrednio w sądzie rejonowym, składając odpowiedni wniosek i załączając niezbędne dokumenty potwierdzające prawo własności. Dodatkowo musimy również uiścić opłatę za wpis prawa własności oraz ponieść koszty sądowe. 

Podsumowanie:
  • Księga wieczysta to najważniejszy dokument definiujący informacje związane z nieruchomością czy mieszkaniem
  • Księgi wieczyste składają się z czterech działów, obejmujących informacje o nieruchomości, właścicielach, obciążeniach oraz hipotece
  • Numer księgi wieczystej jest niezbędny do uzyskania dostępu do pełnych informacji o nieruchomości, a można go uzyskać poprzez właściciela, internetową wyszukiwarkę lub w sądzie rejonowym
  • Zakładanie księgi wieczystej może odbyć się za pośrednictwem notariusza lub samodzielnie w sądzie rejonowym, a wiąże się z kosztami opłat sądowych

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to najważniejszy dokument, który stanowi zbiór wszelkich danych o stanie prawnym nieruchomości. Dostęp do księgi wieczystej ma każda zainteresowana strona pod warunkiem podania numeru konkretnej księgi wieczystej. Taki numer możemy uzyskać, wykorzystując dedykowaną wyszukiwarkę numerów ksiąg wieczystych oraz znajomość adresu działki. Księgę możemy sprawdzić bezpośrednio w sądzie rejonowym lub wykorzystując elektroniczny rejestr ksiąg wieczystych.

Czy z księgą wieczystą warto się zapoznać?

Księga wieczysta to dokument, z którym obowiązkowo musi zapoznać się każdy potencjalny kupiec nowej nieruchomości. To właśnie w księdze wieczystej uzyskamy dane o prawie własności do nieruchomości, potencjalnych egzekucjach, zajęciach czy hipotekach, jakimi obciążona jest dana nieruchomość. By uzyskać wszelkie dane o księdze wieczystej, musimy udać się do sądu rejonowego lub odwiedzić internetowy rejestr ksiąg wieczystych, i podać numer księgi, który upoważni nas do uzyskania dostępu do dokumentu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Adrian

Adrian

Bardzo dobry artykuł, który warto przeczytać dla każdego pracownika branży nieruchomości. Praktyczne informacje na temat ksiąg wieczystych, skoncentrowane w jednym miejscu.
Damian

Damian

Dzięki temu artykułowi lepiej zrozumiałem, co to jest księga wieczysta i jakie informacje można z niej uzyskać. Myślę, że ta wiedza może mi pomóc zdobyć pracę w branży mieszkaniowej.
Kadrowa

Kadrowa

Księga wieczysta wydaje się być bardzo ważnym dokumentem w kontekście poszukiwania mieszkaniowego. Byłoby miło, gdyby artykuł wyjaśniał również, w jaki sposób unikać oszustów przy transakcjach kupna-sprzedaży.
Jola

Jola

Nie zdawałem sobie sprawy, jak dużo informacji można znaleźć w księdze wieczystej. Bardzo przydatny artykuł dla każdego, kto jest zainteresowany kupnem nieruchomości.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.