Zawody i ich potencjał

Cieśla - jak nim zostać, ścieżka kariery oraz ile zarabia? Czy praca Cieśli jest przyszłościowa?

14 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

5 komentarzy
Cieśla - jak nim zostać, ścieżka kariery oraz ile zarabia? Czy praca Cieśli jest przyszłościowa?
Cieśla to osoba, która zajmuje się obróbką drewna na potrzeby budownictwa. Często zdarza się, że cieśle myleni są ze stolarzami mimo tego, iż każda z profesji specjalizuje się w czymś zupełnie innym. Cieśla jest jednym z najstarszych zawodów świata. Z racji tego, iż obecnie należy on do grona zawodów deficytowych, specjaliści w tej dziedzinie nie mają trudności ze znalezieniem pracy oraz mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Oto kompleksowy poradnik na temat specyfiki zawodu cieśli.

Zobacz także artykuł: Płaca minimalna - czy jest potrzebna? 

Czym zajmuje się cieśla?

Cieśla to trudny zawód budowlany. Co robi cieśla? Przedstawiciele tej profesji zajmują się tworzeniem konstrukcji i form drewnianych na potrzeby budownictwa oraz elementów stemplowań. Do obowiązków cieśli może należeć także: 

 • przygotowywanie konstrukcji rozporowych i podporowych ścian w wykopach i na powierzchni, 
 • przeprowadzanie prac renowacyjnych,
 • realizacja prac rozbiórkowych konstrukcji drewnianych wykonanych z tarcicy i okrąglaków, 
 • naprawa konstrukcji drewnianych.

To Cię powinno też zainteresować: Zarobki Luksemburg. Ile można zarobić w Luksemburgu? 

Owocem pracy cieśli mogą być m.in. więźby dachowe, szalunki, stemplowania, okna i drzwi. Cieśla może wykonywać swoje czynności na placu budowy lub w zamkniętym warsztacie rzemieślniczym. Warto dodać, że często zdarza się, że cieśla musi pracować na wysokościach lub w sporych wykopach. Jest to także praca potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia, gdyż mamy w niej kontakt z substancjami toksycznymi.

Odpowiedzialność Cieśli
Cieśla to bardzo odpowiedzialny zawód, ponieważ nieodpowiednio zaprojektowane i źle wykonane elementy mogą spowodować ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników danego obiektu. Dotyczy to na przykład więźby dachowej. Gdy więźba jest nieprawidłowo wykonana, może to doprowadzić do zawalenia się dachu. Z tego względu każdy cieśla musi posiadać wszechstronną wiedzę na temat stosowania elementów oraz ich odpowiedniego montażu. 

Cieśla – konkretna specjalizacja

Wyróżnia się dwie podstawowe specjalizacje profesji ciesielskiej. Mianowicie: 

 • Cieśla szalunkowy. Pracuje głównie na placach budowy. Wykonuje szalunki, czyli konstrukcje z drewna bądź metalo-drewnopochodne, które później są wypełniane betonem. 
 • Cieśla okrętowy (zamiennie szkutknik). Miejscem jego pracy jest statek. Kompetencje cieśli okrętowego to sprawowanie bieżącego nadzoru nad stanem kadłuba. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości cieśla okrętowy realizuje niezbędne prace naprawczo-awaryjne, których celem jest utrzymanie pływalności statku lub okrętu. Dawniej zakres obowiązków cieśli okrętowych był znacznie większy, ponieważ odpowiadali oni także za obsługę urządzeń pokładowych. Uległ on zmniejszeniu wraz z rozwojem nowoczesnych technologii stosowanych w żegludze. 

To Cię powinno też zainteresować: Zarobki Niemcy. Ile można zarobić w Niemczech? 

Video

Jakie wymagania do zostania cieślą?

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Cieśla
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV

Samodzielny cieśla szalunkowy z doświadczeniem

Pracownicy Budowlani Sp. z o.o.

 • Norwegia
 • 86-92 zł / h
Dodana

Z racji tego, iż cieśla pracuje na otwartym powietrzu, na wysokościach oraz w głębokich wykopach, jest to zawód dedykowany osobom, które są w stanie znosić takie trudne warunki. Aby zostać cieślą, trzeba spełnić następujące wymagania: 

 • brak lęku wysokości,
 • brak klaustrofobii,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • pracowitość, 
 • dobra kondycja fizyczna,
 • gotowość do pracy przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych (deszcz, śnieg, mróz, wiatr, upał),
 • silna psychika, 
 • zdolności manualne, 
 • spostrzegawczość, 
 • cierpliwość,
 • umiejętność odczytywania rysunków technicznych,
 • rozległa wiedza na temat metod obróbki drewna,
 • znajomość środków chemicznych służących do obróbki drewna.

Nie ma ograniczeń wiekowych odnośnie zostania cieślą, zatem pracę w takim charakterze mogą podjąć zarówno ludzie młodzi jak i starsi. 

Jakie są warunki pracy Cieśli?

Cieśla zazwyczaj pracuje wraz z innymi fachowcami. Jest to spowodowane specyfiką powierzonych im zadań, które są po prostu mocno zaawansowane i czasochłonne. Decydując się na rozpoczęcie kariery jako cieśla, należy zdawać sobie sprawę z tego, iż warunki pracy nie są mocną stroną tego zawodu. 

To Cię powinno też zainteresować: Zarobki Norwegia. Ile można zarobić w Norwegii? 

Pracę tą wykonuje się często na świeżym powietrzu - bez względu na zmieniającą się pogodę. Nieodłącznym elementem tej profesji jest także wysoki stopień ryzyka występowania wypadków - zwłaszcza, gdy w grę wchodzi praca na wysokości lub w głębokich wykopach. Cieślom często przydarzają się złamania i inne urazy kończyn oraz skaleczenia. 

Ile może zarobić Cieśla?

Zarobki cieśli w Polsce według danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przedstawiają się następująco:

 • Mediana: 4510 złotych brutto. 
 • 50% przedstawicieli tego zawodu zarabia od 3 660 złotych do 5 670 złotych brutto. 
 • Co czwarty cieśla w Polsce otrzymuje wynagrodzenie mniejsze niż 3 660 złotych brutto. 
 • Co czwarty cieśla w Polsce zarabia większe niż 5 670 złotych brutto.

Jak zostać Cieślą?

Aby wykonywać zawód cieśli, należy ukończyć szkołę branżową (zawodową) o odpowiednim kierunku. Istnieje też inna możliwość. Uprawnienia do wykonywania tej profesji można uzyskać poprzez uczestnictwo w specjalnych kursach w zakresie kwalifikacji BUD.02, które są organizowane przez Centra Kształcenia Praktycznego oraz Centra Kształcenia Ustawicznego. 

To Cię powinno też zainteresować: Ile zarabia się na stażu? 

Plusy i minusy bycia cieślą 

Plusy bycia cieślą Minusy bycia cieślą 
Atrakcyjne wynagrodzenie Ryzyko ulegnięcia groźnemu wypadkowi
Możliwość awansowania na wyższe stanowisko Aby wykonywać ten zawód, należy zdobyć bardzo specjalistyczną wiedzę
  Praca często wykonywana jest na zewnątrz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych 

Podsumowanie 

Cieśla to bardzo wymagający zawód, którego nieodłącznym elementem jest ryzyko ulegnięcia wypadkowi. Specjaliści w tej dziedzinie mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Aby zostać cieślą, trzeba posiadać odpowiednie kompetencje. 

Podsumowanie:
 • Cieśla zajmuje się tworzeniem konstrukcji i form drewnianych na potrzeby budownictwa oraz elementów stemplowań.
 • Wyróżnia się dwie podstawowe specjalizacje ciesielskie: cieśla szalunkowy i cieśla okrętowy.
 • Do zostania cieślą potrzebna jest m.in. brak lęku wysokości, wyobraźnia przestrzenna, dobra kondycja fizyczna oraz znajomość środków chemicznych służących do obróbki drewna.
 • Cieśla pracuje zazwyczaj na świeżym powietrzu, na wysokościach lub w głębokich wykopach, co niesie ze sobą wysokie ryzyko wypadków oraz narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest i co robi cieśla?

Cieśla wykonuje różnorodne elementy drewniane znajdujące się na placu budowy: rusztowania, szalunki, więźby, drzwi i okna. Do jego kompetencji może należeć także naprawa i konserwacja. Z roku na rok, w związku z realizacją wielu inwestycji w całej Polsce, zapotrzebowanie na usługi cieśli rośnie.

Na jakie zarobki może liczyć cieśla?

Z racji tego, iż cieśla należy do grona zawodów deficytowych, przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia. Obecnie mediana zarobków cieśli wynosi 4510 złotych brutto.

Co trzeba zrobić, aby zostać cieślą?

Aby zostać cieślą, należy ukończyć kierunkową szkołę zawodową (branżową) lub kurs kierunkowy w zakresie kwalifikacji BUD.02. Kursy dla cieśli organizowane są przez Centra Kształcenia Praktycznego oraz Centra Kształcenia Ustawicznego.

5 komentarzy

Pankow

Pankow

Nie miałem pojęcia, że cieśla może mieć dwie podstawowe specjalizacje. To bardzo ciekawe. Może warto byłoby przemyśleć podjęcie nauki i wykonywania tego zawodu.
Alabaster

Alabaster

Myślę, że zawód cieśli jest interesujący i może być dobrą opcją dla osób, które mają umiejętności manualne i nie boją się wysokości. Chętnie przeszłabym kursy kwalifikacyjne, żeby móc pracować w tej branży.
Weronka

Weronka

Pracuję jako cieśla i uważam, że to bardzo trudna praca. Pracujemy na wysokościach i narażamy się na różne niebezpieczeństwa. Ale jednocześnie to satysfakcjonujące, gdy widzi się finalne efekty naszej pracy.
Nigeria

Nigeria

Cieśla to niezwykle istotny zawód w branży budowlanej. Zazwyczaj nasza firma zatrudnia specjalistów od drewna do pracy na placu budowy i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni.
Justyna

Justyna

Zawód cieśli jest dla ludzi specjalistów. Szczególnie przydatny ale nie jest tak powszechny jak kiedyś gdyż zmechanizowały się pewne sektory.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.