Praca za granicą

Zarobki Luksemburg - ile można zarobić w Luksemburgu?

26 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

11 komentarzy
Zarobki Luksemburg - ile można zarobić w Luksemburgu?
Luksemburg jest małym państwem, w którym obywatele mogą liczyć na świetne zarobki. Wielu Europejczyków myślących o emigracji zarobkowej zaczyna od poszukiwań właśnie w tym kraju, ale o znalezienie pracy nie jest łatwo. Konkurencja wśród zainteresowanych pracą jest ogromna.

Nie ma się co temu dziwić. W Luksemburgu obowiązuje najwyższa kwota minimalnego wynagrodzenia w Europie. Większość pracowników zarabia znacznie więcej, niż gwarantuje państwo. Przyjrzyjmy się rynkowi pracy i zarobkom w Luksemburgu.

Dla kogo praca w Luksemburgu?

Niestety o pracę w Luksemburgu nie jest łatwo. Spora część siły roboczej to pracownicy transgraniczni dojeżdżający z Francji, Holandii czy Niemiec. Największe szanse na znalezienie pracy mają osoby szukające zatrudnienia sezonowego w gastronomii i turystyce. Hotele, sklepy i restauracje szukają pracowników na najgorętsze okresy w roku. Jesienią ruszają także zbiory winogron, co generuje zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Zdecydowanie najwięcej ofert pracy mogą znaleźć wykwalifikowani opiekunowie osób starszych oraz niepełnosprawnych.

Luksemburg poszukuje również specjalistów z branży IT i bankowości. W tym wypadku pozyskanie pracy nie będzie proste. Kandydatów jest wielu, a oprócz wysokich kwalifikacji i doświadczenia trzeba się wykazać między innymi znajomością języków obcych. Kandydat powinien znać język luksemburski, niemiecki bądź francuski. To oficjalne języki tego małego kraju, a niemal każda korporacja będzie także wymagała znajomości języka angielskiego. Pokonanie barier językowych z pewnością się opłaci.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik produkcji montażu -> 2 zmiany!

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Łódź
  • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Pracownik produkcji montażu-> praca wakacyjna

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Łódź
  • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Zgorzelec
Dodana

Luksemburg i najwyższe wynagrodzenie minimalne w Europie

W wielu krajach to minimalne wynagrodzenie ustalane przez władze kształtuje wygląd rynku pracy. Luksemburg także posiada ogólną stawkę minimalną i jest ona najwyższa w Europie. Co więcej, spora część pracowników niższego stopnia i tak otrzymuje wyższe zarobki.

Luksemburskie władze w 2023 roku podniosły miesięczne wynagrodzenie minimalne do poziomu 2 570,93 euro, co przy 40-godzinnym tygodniu pracy daje stawkę 16,07 euro na godzinę. Jak widać, nawet wykonując najprostszą pracę, można zarobić krocie w porównaniu do Polski.

Warto odnotować, że płaca minimalna w Luksemburgu została określona także dla młodszych osób. W przedziale wiekowym 17-18 lat można liczyć na godzinową stawkę w wysokości 12,85 euro, a osoby poniżej 17 roku życia otrzymają za godzinę 12,05 euro.

Co ciekawe w Luksemburgu kwalifikacje pracownika są gwarantem podwyższenia wynagrodzenia. Wykwalifikowany i doświadczony w zawodzie pracownik niższego szczebla ma prawo otrzymania stawki o 20% wyższej niż początkujący robotnik. W jaki sposób określa się kwalifikacje? Pracownik w celu otrzymania stawki wyższej o 20% musi mieć wykształcenie w danym zawodzie bądź certyfikaty potwierdzające pozyskanie umiejętności. Jeżeli nie posiada certyfikatów, to musi wykazać 10-letnie doświadczenie w zawodzie. W momencie gdy branża nie przewiduje certyfikatów dla danego zawodu, to wystarczy 6-letnie doświadczenie na podobnym stanowisku.

Ile zarabia się w Luksemburgu?

Najnowsze badania statystyczne luksemburskiego rządu wskazują, że średnie zarobki w kraju wynoszą 5 000 euro miesięcznie, czyli około 60 000 euro rocznie. Większość pracowników zarabia powyżej stawek minimalnych i przykładowo wykwalifikowani pracownicy niższych szczebli mogą liczyć na nawet około 3500 euro miesięcznie. Informatycy startują z wynagrodzeniami od pułapu przekraczającego 4200 euro. Stanowiska dyrektorskie wiążą się z wynagrodzeniami od 8300 euro miesięcznie.

Uśrednione wynagrodzenia to jednak tylko dane statystyczne. Jak wyglądają zarobki w rzeczywistości? Sprawdźmy kilka ofert pracy dostępnych w sieci oraz stawki, jakie oferują pracodawcy, oraz agencje pracy.

Opiekunowie osób starszych - 2 000-2 500 euro/mies. netto

Monter izolacji przemysłowej - 15-18 euro/h netto

Murarz - 2500 euro/mies. netto

Dekarz - 19 euro/h brutto

Brygadzista - 25 euro/h brutto

Elektryk - 20 euro/h brutto

Inżynier sieci IT - 75 000-100 000 euro/rocznie brutto

Sprzedawca - 15 euro/h netto

Tak się prezentuje kilka wybranych ofert pracy w Luksemburgu. Jak widać, można liczyć na naprawdę dobre zarobki. Co ważne wiele firm szukających specjalistów pozwala na negocjacje zarobków. Pracownik w oparciu o swoje umiejętności i kwalifikacje może wywalczyć bardzo atrakcyjne wynagrodzenia.

Czy praca w Luksemburgu się opłaca?

W krajach o wysokich zarobkach wysokie są także koszty życia. Nie inaczej jest w Luksemburgu, gdzie na wydatki związane z codziennym życiem wydaje się szacunkowo ponad dwukrotnie więcej niż w Polsce. Wynajem dwupokojowego mieszkania wiąże się z kosztem około 1000 euro miesięcznie. Kawalerki można znaleźć za przeszło 800 euro miesięcznie. Ceny żywności oraz transportu ponad dwukrotnie przewyższają te obowiązujące w Polsce. Sytuację rekompensują wysokie wynagrodzenia, które szczególnie przy wyższych stanowiskach pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy.

W sytuacji podejmowania pracy najniższego szczebla i to bez kwalifikacji dobrze szukać ofert z zakwaterowaniem. Nie przez przypadek w Luksemburgu znajduje się tylu pracowników transgranicznych, którzy wolą dojeżdżać do pracy niż na stałe osiedlić się w tym małym państwie.

Mimo wysokich kosztów życia w Luksemburgu da się odkładać oszczędności. Niestety ofert pracy dla mniej wykwalifikowanych osób nie jest wiele, a specjaliści mają potężną konkurencję. Planując emigrację zarobkową, warto jednak zawalczyć o posadę w Luksemburgu.

To może Cię również zainteresować

Luksemburg praca

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Bialz

Bialz

Język luksemburski ? Uśmiałem się :-)
lewis

lewis

Miło jest słyszeć o tak wysokim wynagrodzeniu minimalnym i fakcie, że kwalifikacje pracownika wpływają na wynagrodzenie. To zachęca do poszukiwania wykwalifikowanych pracowników.
Bajkał

Bajkał

Zdaję sobie sprawę, że praca w branży IT jest trudna do zdobycia, zwłaszcza, że trzeba znać języki. Ale jeśli uda mi się tę pracę zdobyć, to z pewnością będzie się opłacać.
Alicja

Alicja

Wygląda na to, że najlepsze szanse na pracę są w gastronomii i turystyce. Szkoda, że angielski to nie moja mocna strona.
alina

alina

Ciekawe, że w Luksemburgu poszukują opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. W Polsce to zawód ledwie zauważany, a tu taka szansa na zarobek.
Ggggh

Ggggh

Dwa pokoje w Luksemburgu w 2022 to 1500 euro.
Aa

Aa

Dwupokojowe mieszkanie w luxemburgu 900 euro;) Good luck
Senik

Senik

Murarz - 2000 euro/mies. netto Dekarz - 15 euro/h brutto Chyba coś nie tak, za 2000 eur to jest mieszkanie 40-50m2. Najniższa krajowa 2300eur. Wynajęcie murarza do garażu 2 tyg- 5800eur.
Jurek

Jurek

Zawsze podają brutto
Eva

Eva

brutto
Anna

Anna

czy podane zarobki sa netto czy brutto?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.