Zarobki Norwegia - ile można zarobić w Norwegii?

Zarobki Norwegia - ile można zarobić w Norwegii?
Norwegia jest często przedstawiana jako kraj mlekiem i miodem płynący. Faktycznie mieszkańcy tego kraju nie mają wiele powodów do narzekań. Między innymi ze względu na jedną z najwyższych pensji w Europie. Atrakcyjne zarobki są dużym magnesem dla emigrantów zarobkowych, którzy chcą posmakować norweskiego szczęścia.

Ile obecnie zarabia się w Norwegii i od czego zależą wynagrodzenia? Czy wyjazd do tego skandynawskiego państwa faktycznie się opłaca? Przyjrzyjmy się rynkowi pracy w kraju uchodzącym za jedno z najszczęśliwszych państw.

Brak wynagrodzenia minimalnego w Norwegii - czy na pewno?

Norweskie prawo nie przewidywało minimalnego wynagrodzenia wzorem na przykład Polski. Jednak rząd tego kraju postanowił objąć ochroną zagranicznych pracowników. W tym celu ustanowiono minimalne stawki dla branż, w których zatrudnia się największy odsetek obcokrajowców. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji lekceważenia przyjezdnych pracowników ze względu na pochodzenie.

Ustalenie minimalnych stawek dla części branż okazało się całkiem dobrym pomysłem i pokazuje, że Norwegia jest gościnnym krajem dla emigrantów zarobkowych. Ważne, aby pamiętać, że norweska Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) co roku aktualizuje stawki i publikuje je na łamach swojej strony internetowej. Rzućmy okiem na minimalne stawki w poszczególnych branżach:

Minimalne stawki w różnych branżach w Norwegii:

Budownictwo:

 • wykwalifikowani pracownicy - minimum 209,70 NOK/h
 • niewykwalifikowani pracownicy - minimum 188,40 NOK/h
 • pracownicy poniżej 18. roku życia - minimum 126,50 NOK/h
   

Usługi porządkowe:

 • pracownicy zatrudnieni w prywatnych firmach - minimum 187,66 NOK/h
 • pracownicy zatrudnieni w prywatnych firmach poniżej 18. roku życia - minimum 139,62 NOK/h
   

Hotelarstwo i gastronomia:

 • pracownicy powyżej 20. roku życia - minimum 167,90 NOK/h
 • pracownicy powyżej 18. roku życia z czteromiesięcznym doświadczeniem - minimum 167,90 NOK/h
 • 18-latkowie - minimum 134,09 NOK/h
 • 17-latkowie - minimum 119,83 NOK/h
 • 16-latkowie - minimum 110,33 NOK/h
   

Rybołówstwo i przemysł przetwórstwa rybnego:

 • wykwalifikowany pracownik - minimum 195,20 NOK/h
 • pracownik na produkcji - minimum 183,70 NOK/h
 • pracownik poniżej 18 lat - minimum 80% stawki minimalnej
   

Branża elektryczna:

 • wykwalifikowany pracownik - minimum 217,63 NOK/h
 • pozostali pracownicy - minimum 189,52 NOK/h
   

Usługi transportowe (kierowcy):

 • transport towarów - minimum 175,95 NOK/h
 • transport ludzi - minimum 158,37 NOK/h

Pracodawca ma prawo obniżyć wynagrodzenie w przypadku zapewnienia zakwaterowania. Umieszczenie pracownika w jednoosobowym pokoju pozwoli na redukcję wynagrodzenia o 555,73 NOK miesięcznie. W przypadku dwuosobowego lokum redukcja wynagrodzenia może wynieść 361,45 NOK miesięcznie.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Norwegia

Branża stoczniowa:

 • pracownicy z dużym doświadczeniem - minimum 178,55 NOK/h
 • fachowcy - minimum 170,53 NOK/h
 • pracownicy bez doświadczenia do pomocy - minimum 162,60 NOK/h

Norweskie prawo przewiduje specjalne dodatki do wynagrodzenia dla pracowników przemysłu stoczniowego. W przypadku oddelegowania do pracy poza siedzibą firmy należy się dodatek do godzinnego wynagrodzenia w wysokości:

35,71 NOK dla doświadczonego pracownika

34,11 NOK dla fachowca

32,52 NOK dla pomocnika

Pracownicy zatrudnieni w zakładach pracujących w różnych systemach zmianowych mogą także liczyć na pewne dodatki do wynagrodzenia. Szczegółowe zapisy odnośnie stawek za konkretne zmiany znajdziecie na stronach norweskiej Inspekcji Pracy.

Rolnictwo i ogrodnictwo:

 • pracownicy poniżej 18. roku życia - minimum 103,15 NOK/h
 • pracownicy powyżej 18. roku życia pracujący poniżej 12 tygodni - minimum 123,15 NOK/h
 • pracownicy powyżej 18. roku życia pracujący między 12, a 24 tygodni - minimum 128,65 NOK/h

Według norweskiego prawa wykonywanie pracy powyżej 24 tygodni zmienia status pracownika z tymczasowego na stałego. Oznacza to wzrost stawek za wykonywaną pracę na kwoty:

- pracownicy poniżej 18. roku życia - minimum 112,65 NOK/h

- pracownicy bez kwalifikacji - minimum 143,05 NOK/h

- wykwalifikowani pracownicy otrzymują dodatek 11,75 NOK/h

Jak wyglądają zarobki w Norwegii?

Wiemy już, jak w niektórych branżach wyglądają zarobki minimalne. Jak to się przekłada na cały rynek pracy? Zarobki w Norwegii są jednymi z najwyższych w Europie. Przeciętne wynagrodzenie szacuje się na średnio 43 870 NOK miesięcznie. To nam daje w przeliczeniu ponad 18 500 zł, a takie zarobki w Polsce są marzeniem.

Oczywiście nie we wszystkich branżach można zarobić tak dobrze. W gastronomi i hotelarstwie zarobki wynoszą około 31 000 NOK miesięcznie, a w rolnictwie około 38 000 NOK miesięcznie. Najlepiej zarabiają pracownicy przemysłu petrochemicznego, którzy wyciągają średnio ponad 62 000 NOK na miesiąc. Niewiele w tyle pozostają pracownicy sektora finansowego i ubezpieczeniowego z zarobkami na poziomie około 60 000 NOK miesięcznie.

Ile realnie zarabia się w Norwegii?

Wiemy, ile średnio zarabiają pracownicy niektórych branż, ale jakie faktycznie pieniądze można zarobić w Norwegii? Przyjrzyjmy się stawkom oferowanym w ogłoszeniach o pracę, które można znaleźć w sieci. Oferty pracy dają najlepszy pogląd na to, z jakimi wynagrodzeniami możemy się spotkać.

Blacharz/Dekarz - 210-230 NOK/h brutto

Cieśla szalunkowy - 210-220 NOK/h brutto

Mechanik samochodowy - od 210 NOK/h brutto

Glazurnik - od 205 NOK/h brutto

Elektryk - od 220 NOK/h brutto

Pielęgniarka w domu opieki - od 210-250 NOK/h brutto

Kierowca vana - 170 NOK/h brutto

Spawacz - 240 NOK/h brutto

Hydraulik - 240 NOK/h brutto

Operator koparki - 220 NOK/h brutto

Wulkanizator - 170 NOK/h brutto

Jak widać zarobki oferowane przez agencje pracy oraz norweskich pracodawców są dość atrakcyjne. W wielu przypadkach przekraczają minimalne stawki. Co więcej, kwalifikacje pracownika, czy znajomość języka norweskiego pozwalają na windowanie wynagrodzenia w górę. Warto zaznaczyć, że w wielu wypadkach język angielski wystarczy do budowy kariery w Norwegii.

Czy praca w Norwegii się opłaca?

Norwegia podobnie, jak inne kraje skandynawskie słynie z dość wysokich kosztów życia. Skromnie żyjące osoby zarabiające przeciętne wynagrodzenia i tak będą w stanie odłożyć sporo oszczędności. Trzeba jednak być świadomym tego, że za żywność czy wynajem mieszkania zapłaci się znacznie więcej niż w Polsce.

Szacuje się, że osoba mieszkająca w pojedynkę będzie musiała zapłacić za wyżywienie około 3000 NOK miesięcznie. Wynajęcie mieszkania typu kawalerka może kosztować od 6000 do 8000 NOK miesięcznie. Ceny wynajmu mieszkań dwu i trzypokojowych osiągają pułap nawet 15 000 NOK miesięcznie. Koszta transportu czy różnych rozrywek są dużo wyższe niż w Polsce. Mimo to zarobki w Norwegii sprawiają, że wyjazd jest naprawdę opłacalny.

Oceń ten wpis
Zarobki Norwegia - ile można zarobić w Norwegii?
Ocena: 4, liczba głosów: 9

Opinie

Robi
2020-09-27, 16:19
Przeraża kurs NOK, jeszcze 5 lat temu to miało rację bytu, dziś NOK kosztuje tak mało, że staje się to nieopłacalne. Rozłąka + koszty utrzymania , naprawdę nie warto.
Kraj specyficzny i b.drogi w codziennym utrzymaniu.
Ania
2019-12-17, 09:23
Bardzo dobra kasa jest w tym kraju, jednak kiedyś to dało się tam znaleźć dobrą pracę, a teraz sporo Polaków tam pojechało i się rynek kurczy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.