Praca za granicą

Zarobki Norwegia - ile można zarobić w Norwegii?

18 lipca 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 9 głosów

9 głosów

13 komentarzy
Zarobki Norwegia - ile można zarobić w Norwegii?
Norwegia jest często przedstawiana jako kraj mlekiem i miodem płynący. Faktycznie mieszkańcy tego kraju nie mają wiele powodów do narzekań. Między innymi ze względu na jedną z najwyższych pensji w Europie. Atrakcyjne zarobki są dużym magnesem dla emigrantów zarobkowych, którzy chcą posmakować norweskiego szczęścia.

Ile obecnie zarabia się w Norwegii i od czego zależą wynagrodzenia? Czy wyjazd do tego skandynawskiego państwa faktycznie się opłaca? Przyjrzyjmy się rynkowi pracy w kraju uchodzącym za jedno z najszczęśliwszych państw.

Brak wynagrodzenia minimalnego w Norwegii - czy na pewno?

Norweskie prawo nie przewidywało minimalnego wynagrodzenia wzorem na przykład Polski. Jednak rząd tego kraju postanowił objąć ochroną zagranicznych pracowników. W tym celu ustanowiono minimalne stawki dla branż, w których zatrudnia się największy odsetek obcokrajowców. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji lekceważenia przyjezdnych pracowników ze względu na pochodzenie.

Ustalenie minimalnych stawek dla części branż okazało się całkiem dobrym pomysłem i pokazuje, że Norwegia jest gościnnym krajem dla emigrantów zarobkowych. Ważne, aby pamiętać, że norweska Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) co roku aktualizuje stawki i publikuje je na łamach swojej strony internetowej. Rzućmy okiem na minimalne stawki w poszczególnych branżach:

Minimalne stawki w różnych branżach w Norwegii w 2023 roku:

Budownictwo:

 • wykwalifikowani pracownicy - minimum 238,30 NOK/h
 • niewykwalifikowani pracownicy - minimum 223,80 NOK/h
 • pracownicy poniżej 18. roku życia - minimum 214,90 NOK/h

Usługi porządkowe:

 • pracownicy zatrudnieni w prywatnych firmach - minimum 216,04 NOK/h
 • pracownicy zatrudnieni w prywatnych firmach poniżej 18. roku życia - minimum 165,05 NOK/h

Hotelarstwo i gastronomia:

 • pracownicy powyżej 20. roku życia - minimum 190,79 NOK/h
 • pracownicy powyżej 18. roku życia z czteromiesięcznym doświadczeniem - minimum 190,79 NOK/h
 • 18-latkowie - minimum 152,34 NOK/h
 • 17-latkowie - minimum 138,08 NOK/h
 • 16-latkowie - minimum 128,58 NOK/h

Rybołówstwo i przemysł przetwórstwa rybnego:

 • wykwalifikowany pracownik - minimum 220,03 NOK/h
 • pracownik na produkcji - minimum 206,03 NOK/h
 • pracownik poniżej 18 lat - minimum 80% stawki minimalnej
   

Branża elektryczna:

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek - Wałbrzych **OD ZARAZ!**

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wałbrzych
 • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik biurowy - Specjalista ds. Administracji w branży nieruchomości

Trzaskoma Development

 • Szczecin
 • 8 000-12 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Operator /-ka pobierania próbek

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Niepołomice
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Ruda Śląska
Dodana
 • wykwalifikowany pracownik - minimum 242,34 NOK/h
 • pozostali pracownicy - minimum 213,66 NOK/h

Usługi transportowe (kierowcy):

 • transport towarów - minimum 207,00 NOK/h
 • transport ludzi - minimum 202,62 NOK/h

Pracodawca ma prawo obniżyć wynagrodzenie w przypadku zapewnienia zakwaterowania. Umieszczenie pracownika w jednoosobowym pokoju pozwoli na redukcję wynagrodzenia o 555,73 NOK miesięcznie. W przypadku dwuosobowego lokum redukcja wynagrodzenia może wynieść 361,45 NOK miesięcznie.

Branża stoczniowa:

 • pracownicy z dużym doświadczeniem - minimum 178,55 NOK/h
 • fachowcy - minimum 170,53 NOK/h
 • pracownicy bez doświadczenia do pomocy - minimum 162,60 NOK/h

Norweskie prawo przewiduje specjalne dodatki do wynagrodzenia dla pracowników przemysłu stoczniowego. W przypadku oddelegowania do pracy poza siedzibą firmy należy się dodatek do godzinnego wynagrodzenia w wysokości:

40,90 NOK dla doświadczonego pracownika

39,11 NOK dla fachowca

37,33 NOK dla pomocnika

Pracownicy zatrudnieni w zakładach pracujących w różnych systemach zmianowych mogą także liczyć na pewne dodatki do wynagrodzenia. Szczegółowe zapisy odnośnie stawek za konkretne zmiany znajdziecie na stronach norweskiej Inspekcji Pracy.

Rolnictwo i ogrodnictwo:

 • pracownicy poniżej 18. roku życia - minimum 124,90 NOK/h
 • pracownicy powyżej 18. roku życia pracujący poniżej 12 tygodni - minimum 144,90 NOK/h
 • pracownicy powyżej 18. roku życia pracujący między 12, a 24 tygodni - minimum 150,40 NOK/h

Według norweskiego prawa wykonywanie pracy powyżej 24 tygodni zmienia status pracownika z tymczasowego na stałego. Oznacza to wzrost stawek za wykonywaną pracę na kwoty:

- pracownicy poniżej 18. roku życia - minimum 164,80 NOK/h

- pracownicy bez kwalifikacji - minimum 134,40 NOK/h

- wykwalifikowani pracownicy otrzymują dodatek 14,00 NOK/h

Jak wyglądają zarobki w Norwegii?

Wiemy już, jak w niektórych branżach wyglądają zarobki minimalne. Jak to się przekłada na cały rynek pracy? Zarobki w Norwegii są jednymi z najwyższych w Europie. Przeciętne wynagrodzenie szacuje się na średnio 50 790 NOK miesięcznie. To nam daje w przeliczeniu ponad 19 914,76 zł, a takie zarobki w Polsce są marzeniem.

Video

Oczywiście nie we wszystkich branżach można zarobić tak dobrze. W gastronomi i hotelarstwie zarobki wynoszą około 34 000 NOK miesięcznie, a w rolnictwie około 43 000 NOK miesięcznie. Najlepiej zarabiają pracownicy przemysłu petrochemicznego, którzy wyciągają średnio ponad 65 000 NOK na miesiąc. Niewiele w tyle pozostają pracownicy sektora finansowego i ubezpieczeniowego z zarobkami na poziomie około 63 000 NOK miesięcznie.

Ile realnie zarabia się w Norwegii?

Wiemy, ile średnio zarabiają pracownicy niektórych branż, ale jakie faktycznie pieniądze można zarobić w Norwegii? Przyjrzyjmy się stawkom oferowanym w ogłoszeniach o pracę, które można znaleźć w sieci. Oferty pracy dają najlepszy pogląd na to, z jakimi wynagrodzeniami możemy się spotkać.

Blacharz/Dekarz - 230-250 NOK/h brutto

Cieśla szalunkowy - 230-250 NOK/h brutto

Mechanik samochodowy - od 250 NOK/h brutto

Glazurnik - od 235 NOK/h brutto

Elektryk - od 250 NOK/h brutto

Pielęgniarka w domu opieki - od 250-290 NOK/h brutto

Kierowca vana - 210 NOK/h brutto

Spawacz - 290 NOK/h brutto

Hydraulik - 280 NOK/h brutto

Operator koparki - 270 NOK/h brutto

Wulkanizator - 210 NOK/h brutto

Jak widać zarobki oferowane przez agencje pracy oraz norweskich pracodawców są dość atrakcyjne. W wielu przypadkach przekraczają minimalne stawki. Co więcej, kwalifikacje pracownika, czy znajomość języka norweskiego pozwalają na windowanie wynagrodzenia w górę. Warto zaznaczyć, że w wielu wypadkach język angielski wystarczy do budowy kariery w Norwegii.

Czy praca w Norwegii się opłaca?

Norwegia podobnie, jak inne kraje skandynawskie słynie z dość wysokich kosztów życia. Skromnie żyjące osoby zarabiające przeciętne wynagrodzenia i tak będą w stanie odłożyć sporo oszczędności. Trzeba jednak być świadomym tego, że za żywność czy wynajem mieszkania zapłaci się znacznie więcej niż w Polsce.

Szacuje się, że osoba mieszkająca w pojedynkę będzie musiała zapłacić za wyżywienie około 3500 NOK miesięcznie. Wynajęcie mieszkania typu kawalerka może kosztować od 7500 do 9000 NOK miesięcznie. Ceny wynajmu mieszkań dwu i trzypokojowych osiągają pułap nawet 17 000 NOK miesięcznie. Koszta transportu czy różnych rozrywek są dużo wyższe niż w Polsce. Mimo to zarobki w Norwegii sprawiają, że wyjazd jest naprawdę opłacalny.

To może Cię również zainteresować

Praca Norwegia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

13 komentarzy

Idylla

Idylla

Faktycznie, koszty życia w Norwegii mogą być wyższe niż w Polsce. Mimo to, wysokie zarobki i dobre warunki pracy mogą skłonić do wyjazdu do tego kraju.
oklahoma

oklahoma

Dużo zależy od branży, ale jeśli zależy nam na rekrutacji wykwalifikowanych pracowników, warto zwrócić uwagę na atrakcyjne stawki wynagrodzenia w Norwegii.
Dino

Dino

Nawet w branżach, gdzie stawki minimalne są ustalone, można zarobić więcej dzięki swoim kwalifikacjom i znajomości języka norweskiego. To ważne dla osób bezrobotnych, które chcą podjąć pracę w Norwegii.
Budowlaniec

Budowlaniec

Zarobki realne dla hydraulika. Stawka 280 NOK, dziennie 2100 NOK tygodniowo 10500 NOK miesięcznie 45150 NOK Brutto. Minus podatek 35 % zostaje 29347,5. Razy kurs korony norweskiej 0,3866 zostaje 11345 zł. Plus ferypenge 12,5 % zostaje 12763 zł. Koszt małego pokoju 2000 zł (koszt mieszkania 5000 zł) . Koszt życia dla jednej osoby min 2000 zł (chleb 20 zł) . Zostaje 8762 zł. Dodatkowo bilety na samolot w zależności od lokalizacji od 200 zł do 2000 zł.
Roksana

Roksana

Zarobki w niektórych branżach w Norwegii są naprawdę atrakcyjne dla pracowników. To może być dobre miejsce dla rekrutacji nowych pracowników z zagranicy.
cz-dz

cz-dz

Wartym uwagi jest fakt, że w Norwegii nie ma ustalonego minimalnego wynagrodzenia, ale stawki minimalne są ustalone dla niektórych branż. To ważne dla osób, które chcą podjąć pracę w tym kraju.
Pomocna

Pomocna

Słyszałem wiele dobrych rzeczy o pracy w Norwegii i wysokich zarobkach. Artykuł pokazuje, że warto zastanowić się nad tym krajem, jeśli szukamy wymarzonej pracy.
Rolek

Rolek

Dla pracodawców w Norwegii może być korzystne obniżenie wynagrodzenia pracowników, którzy są zapewnieni zakwaterowanie. Trzeba jednak pamiętać, żeby to było zgodne z prawem i stawki były odpowiednio ustalone.
Renata

Renata

Wyjazd do Norwegii na prace może być świetnym rozwiązaniem. Tylko trzeba pamiętać o tym, że stawki minimalne są ustalone dla niektórych branż, a dla innych można zarobić więcej.
Katarina

Katarina

Cieszę się, że w Norwegii dba się o prawa obcokrajowców i stawia się na równość wobec pracowników. To dobre miejsce dla osób poszukujących pracy.
Lucyna

Lucyna

Praca w Norwegii wydaje się opłacalna, ponieważ zarobki są naprawdę atrakcyjne. Jednak warto zwrócić uwagę na koszty życia, które mogą być znacznie wyższe niż w Polsce.
Robi

Robi

Przeraża kurs NOK, jeszcze 5 lat temu to miało rację bytu, dziś NOK kosztuje tak mało, że staje się to nieopłacalne. Rozłąka + koszty utrzymania , naprawdę nie warto. Kraj specyficzny i b.drogi w codziennym utrzymaniu.
Ania

Ania

Bardzo dobra kasa jest w tym kraju, jednak kiedyś to dało się tam znaleźć dobrą pracę, a teraz sporo Polaków tam pojechało i się rynek kurczy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.