Twoje wsparcie w rekrutacji

Zarobki Niemcy - ile można zarobić w Niemczech?

Zarobki Niemcy - ile można zarobić w Niemczech?
Republika Federalna Niemiec jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Za wyborem tego kraju przemawiają dwie główne rzeczy. Pierwszą są satysfakcjonujące zarobki, a drugim mała odległość od domu. Z Niemiec znacznie łatwiej podróżować do rodziny w Polsce niż na przykład z Wielkiej Brytanii czy Irlandii.

Skupmy się jednak na zarobkach, które miesięcznie są nawet trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Oczywiście życie w Niemczech kosztuje nieco więcej, ale i tak wysokość zarobków przekłada się na pozytywną całość dla polskiego pracownika. Na jakie zarobki możemy liczyć w Niemczech? Od czego one zależą? Jakie zawody zarabiają najlepiej? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Płaca minimalna w Niemczech wzrośnie na 2020 rok

Wynagrodzenie minimalne jest jednym z czynników kreujących ogólne zarobki w kraju. Tym bardziej cieszy informacja, że w Niemczech zdecydowano się na podniesienie płacy minimalnej. Komisja ds. Płacy Minimalnej wystosowała propozycję zakładającą przeprowadzenie dwóch podwyżek. Pierwsza już miała miejsce i od stycznia 2019 roku godzinowa stawka minimalna wzrosła z 8,84 euro na 9,19 euro brutto. Od 1 stycznia 2020 roku ma obowiązywać stawka 9,35 euro brutto za godzinę. W tym miejscu zaznaczmy, że w Niemczech obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy.

Do otrzymywania wynagrodzenia minimalnego mają prawo nie tylko osoby zatrudnione na pełnym etacie, ale także osoby pracujące tymczasowo i w niepełnym wymiarze godzin. Prawo przewiduje grupę pracowników, które nie mają prawa do otrzymywania ustawowego wynagrodzenia minimalnego.

Ustawowej płacy minimalnej nie muszą otrzymać:

  • pracownicy poniżej 18 roku życie bez wykształcenia zawodowego;
  • pracownicy w trakcie kształcenia zawodowego;
  • osoby podejmujące pracę po dłuższej przerwie (płaca minimalna nie obowiązuje przez pierwsze 6 miesięcy stosunku pracy);
  • praktykanci;
  • wolontariusze i pracownicy honorowi.

Interesujące jest to, że oddzielne płace minimalne ustala się dla konkretnych branż. Przybliżmy stawki za niektóre zawody objęte odgórnymi regulacjami stawki minimalnej na 2019 rok:

Pedagog - 15,72 euro/h

Pedagog z licencjatem - 15,79 euro/h

Elektromonter - 11,40 euro/h

Dekarz - 13,20 euro/h

Pracownicy sprzątający wnętrza - 10,56 euro/h (Niemcy Zachodnie) i 10,05 euro/h (Niemcy Wschodnie)

Pracownicy czyszczący fasady - 13,82 euro/h (Niemcy Zachodnie) i 12,38 euro (Niemcy Wschodnie)

Pracownicy tymczasowi - 9,49 euro/h (Niemcy Wschodnie)

Pracownicy opieki - 11,05 euro/h (Niemcy Zachodnie) i 10,55 euro/h (Niemcy Wschodnie)

Pracownik budowy - 12,20 euro/h

Wykwalifikowany pracownik budowy - 15,20 euro/h

Malarz - 10,85 euro/h

Wykwalifikowany malarz - 12,95 euro/h

Od czego zależą zarobki w Niemczech?

Wiemy już, jak wygląda płaca minimalna w Niemczech, ale spora część emigrantów zarobkowych nie marzy o pracy za najniższą krajową. Od czego zależy wysokość zarobków? Oczywiście im wyższe stanowisko tym lepiej płatna praca. Nie bez znaczenia jest też branża. Niemiecki rynek pracy poszukuje wykwalifikowanych specjalistów. Osoby wykształcone, najlepiej posługujące się językiem niemieckim mogą liczyć na najlepsze posady.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Niemcy

Pracodawcy cenią sobie wykwalifikowanych Polaków słynących w Europie z sumienności. Szukając pracy w Niemczech, warto się pochwalić dodatkowymi szkoleniami oraz osiągnięciami. W przypadku pracowników niższego szczebla dobrym pomysłem będzie doszkalanie się w danym zawodzie. Podnoszenie kwalifikacji pozwoli na awansowanie bądź zmianę posady na bardziej dochodową.

Na najlepsze dochody mogą liczyć między innymi pracownicy służby zdrowia. Według ostatnich badań ordynator szpitala może zarobić średnio rocznie ponad 120 000 euro, zaś lekarz specjalista inkasuje ponad 88 000 euro. Menadżerowie i kierownicy mogą liczyć na zarobki rzędu 75 000 euro rocznie.

Z drugiej strony pomoc kuchenna zarabia w Niemczech zaledwie 23 000 euro rocznie, a kelnerzy około 25 000 euro. Kasjerzy mogą liczyć na roczny dochód w wysokości około 28 000 euro.

Jak wyglądają realnie zarobki w Niemczech?

Różnice w zarobkach na różnych stanowiskach są ogromne. Przyjrzyjmy się niektórym ofertom dostępnym w sieci. Jakie stawki oferują pracodawcy za pracę na niższych stanowiskach?

Praca na magazynie - 13-16 euro/h

Sprzątanie autobusów - 13,5 euro/h

Pomoc kuchenna - 1530 euro/miesiąc

Murarz - 12-15 euro/h

Glazurnik - 22-23 euro/h

Kierowca ciężarówki - 2500-2700 euro/miesiąc

Ślusarz - 11-16 euro/h

Pracownik fizyczny - 14 euro/h

Konserwator - 90-100 euro/dziennie

Sprzątanie domów - 15 euro/h

Praca na produkcji - 9,96-12,65 euro/h

Tak się prezentują stawki z kilku wybranych ofert pracy niższych szczebli. Jak widać, znalezienie pracy powyżej ustawowej stawki minimalnej nie jest problemem. Oczywiście należy się dobrze zapoznać z wszystkimi warunkami i ewentualnymi kosztami naliczanymi przez agencje pracy.

Czy praca w Niemczech się opłaca?

Patrząc na ilość Polaków emigrujących do Niemiec, można założyć, że praca u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo opłacalna. W przypadku stanowisk najniższego szczebla będzie jednak trzeba zrezygnować z wielu rozrywek i wygód. Życie w Niemczech jest znacznie droższe niż w Polsce. Ceny artykułów spożywczych oraz koszta utrzymania mieszkania są ogromne. W efekcie niewykwalifikowani pracownicy muszą się liczyć z dość ubogim życiem jeżeli chcą zarobić pieniądze, które później posłużą im w Polsce.

Oceń ten wpis
Zarobki Niemcy - ile można zarobić w Niemczech?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Erwin
2019-12-17, 09:55
Zawsze mnie to słabi, że zarabiają oni z 4 razy więcej a benzynę mają i jedzenie na takim samym poziomie jak u nas.
Klemens
2019-12-09, 12:19
Wiadomo, że życie w Niemczech w porównaniu z naszym krajem jest droższe. Pracuje w Niemczech dużo Polaków. Mam pracować jako murarz, mam krewnych, czyli spanko darmowe ... Krewni mówili mi, że na godzinę tam gdzie mam pracować- zarobię 13 EURO.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.