Spis treści
Skupmy się jednak na zarobkach, które miesięcznie są nawet trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Oczywiście życie w Niemczech kosztuje nieco więcej, ale i tak wysokość zarobków przekłada się na pozytywną całość dla polskiego pracownika. Na jakie zarobki możemy liczyć w Niemczech? Od czego one zależą? Jakie zawody zarabiają najlepiej? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Płaca minimalna w Niemczech wzrośnie na 2020 rok
Wynagrodzenie minimalne jest jednym z czynników kreujących ogólne zarobki w kraju. Tym bardziej cieszy informacja, że w Niemczech zdecydowano się na podniesienie płacy minimalnej. Komisja ds. Płacy Minimalnej wystosowała propozycję zakładającą przeprowadzenie dwóch podwyżek. Pierwsza już miała miejsce i od stycznia 2019 roku godzinowa stawka minimalna wzrosła z 8,84 euro na 9,19 euro brutto. Od 1 stycznia 2020 roku ma obowiązywać stawka 9,35 euro brutto za godzinę. W tym miejscu zaznaczmy, że w Niemczech obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy.
Do otrzymywania wynagrodzenia minimalnego mają prawo nie tylko osoby zatrudnione na pełnym etacie, ale także osoby pracujące tymczasowo i w niepełnym wymiarze godzin. Prawo przewiduje grupę pracowników, które nie mają prawa do otrzymywania ustawowego wynagrodzenia minimalnego.
- pracownicy poniżej 18 roku życie bez wykształcenia zawodowego;
- pracownicy w trakcie kształcenia zawodowego;
- osoby podejmujące pracę po dłuższej przerwie (płaca minimalna nie obowiązuje przez pierwsze 6 miesięcy stosunku pracy);
- praktykanci;
- wolontariusze i pracownicy honorowi.
Interesujące jest to, że oddzielne płace minimalne ustala się dla konkretnych branż. Przybliżmy stawki za niektóre zawody objęte odgórnymi regulacjami stawki minimalnej na 2019 rok:
Pedagog - 15,72 euro/h
Pedagog z licencjatem - 15,79 euro/h
Elektromonter - 11,40 euro/h
Dekarz - 13,20 euro/h
Pracownicy sprzątający wnętrza - 10,56 euro/h (Niemcy Zachodnie) i 10,05 euro/h (Niemcy Wschodnie)
Pracownicy czyszczący fasady - 13,82 euro/h (Niemcy Zachodnie) i 12,38 euro (Niemcy Wschodnie)
Pracownicy tymczasowi - 9,49 euro/h (Niemcy Wschodnie)
Pracownicy opieki - 11,05 euro/h (Niemcy Zachodnie) i 10,55 euro/h (Niemcy Wschodnie)
Pracownik budowy - 12,20 euro/h
Wykwalifikowany pracownik budowy - 15,20 euro/h
Malarz - 10,85 euro/h
Wykwalifikowany malarz - 12,95 euro/h
Od czego zależą zarobki w Niemczech?
Wiemy już, jak wygląda płaca minimalna w Niemczech, ale spora część emigrantów zarobkowych nie marzy o pracy za najniższą krajową. Od czego zależy wysokość zarobków? Oczywiście im wyższe stanowisko tym lepiej płatna praca. Nie bez znaczenia jest też branża. Niemiecki rynek pracy poszukuje wykwalifikowanych specjalistów. Osoby wykształcone, najlepiej posługujące się językiem niemieckim mogą liczyć na najlepsze posady.
Pracodawcy cenią sobie wykwalifikowanych Polaków słynących w Europie z sumienności. Szukając pracy w Niemczech, warto się pochwalić dodatkowymi szkoleniami oraz osiągnięciami. W przypadku pracowników niższego szczebla dobrym pomysłem będzie doszkalanie się w danym zawodzie. Podnoszenie kwalifikacji pozwoli na awansowanie bądź zmianę posady na bardziej dochodową.
Na najlepsze dochody mogą liczyć między innymi pracownicy służby zdrowia. Według ostatnich badań ordynator szpitala może zarobić średnio rocznie ponad 120 000 euro, zaś lekarz specjalista inkasuje ponad 88 000 euro. Menadżerowie i kierownicy mogą liczyć na zarobki rzędu 75 000 euro rocznie.
Z drugiej strony pomoc kuchenna zarabia w Niemczech zaledwie 23 000 euro rocznie, a kelnerzy około 25 000 euro. Kasjerzy mogą liczyć na roczny dochód w wysokości około 28 000 euro.

Jak wyglądają realnie zarobki w Niemczech?
Różnice w zarobkach na różnych stanowiskach są ogromne. Przyjrzyjmy się niektórym ofertom dostępnym w sieci. Jakie stawki oferują pracodawcy za pracę na niższych stanowiskach?
Praca na magazynie - 13-16 euro/h
Sprzątanie autobusów - 13,5 euro/h
Pomoc kuchenna - 1530 euro/miesiąc
Murarz - 12-15 euro/h
Glazurnik - 22-23 euro/h
Kierowca ciężarówki - 2500-2700 euro/miesiąc
Ślusarz - 11-16 euro/h
Pracownik fizyczny - 14 euro/h
Konserwator - 90-100 euro/dziennie
Sprzątanie domów - 15 euro/h
Praca na produkcji - 9,96-12,65 euro/h
Tak się prezentują stawki z kilku wybranych ofert pracy niższych szczebli. Jak widać, znalezienie pracy powyżej ustawowej stawki minimalnej nie jest problemem. Oczywiście należy się dobrze zapoznać z wszystkimi warunkami i ewentualnymi kosztami naliczanymi przez agencje pracy.
Czy praca w Niemczech się opłaca?
Patrząc na ilość Polaków emigrujących do Niemiec, można założyć, że praca u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo opłacalna. W przypadku stanowisk najniższego szczebla będzie jednak trzeba zrezygnować z wielu rozrywek i wygód. Życie w Niemczech jest znacznie droższe niż w Polsce. Ceny artykułów spożywczych oraz koszta utrzymania mieszkania są ogromne. W efekcie niewykwalifikowani pracownicy muszą się liczyć z dość ubogim życiem jeżeli chcą zarobić pieniądze, które później posłużą im w Polsce.
To może Cię również zainteresować