Praca za granicą

Zarobki Niemcy - ile można zarobić w Niemczech?

29 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

10 komentarzy
Zarobki Niemcy - ile można zarobić w Niemczech?
Republika Federalna Niemiec jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Za wyborem tego kraju przemawiają dwie główne rzeczy. Pierwszą są satysfakcjonujące zarobki, a drugim mała odległość od domu. Z Niemiec znacznie łatwiej podróżować do rodziny w Polsce niż na przykład z Wielkiej Brytanii czy Irlandii.

Skupmy się jednak na zarobkach, które miesięcznie są nawet trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Oczywiście życie w Niemczech kosztuje nieco więcej, ale i tak wysokość zarobków przekłada się na pozytywną całość dla polskiego pracownika. Na jakie zarobki możemy liczyć w Niemczech? Od czego one zależą? Jakie zawody zarabiają najlepiej? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Płaca minimalna w Niemczech wzrośnie na 2023 rok

Wynagrodzenie minimalne jest jednym z czynników kreujących ogólne zarobki w kraju. Tym bardziej cieszy informacja, że w Niemczech zdecydowano się na podniesienie płacy minimalnej. Komisja ds. Płacy Minimalnej wystosowała propozycję zakładającą przeprowadzenie dwóch podwyżek w 2019 roku. Pierwsza obowiązywała od stycznia 2019 roku i godzinowa stawka minimalna wzrosła z 8,84 euro na 9,19 euro brutto. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązywała stawka 9,35 euro brutto za godzinę. W tym miejscu zaznaczmy, że w Niemczech obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Jak to wygląda w roku 2023?

W 2022 w październiku stawka minimalna wzrosła do 12 euro brutto za godzinę. Ta kwora będzie obowiązywać przez cały 2023 rok. Do 30 czerwca 2023 roku Komisja ds. Płacy Minimalnej przedstawi propozycję dotyczącą wysokości kolejnej podwyżki, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2024.

Do otrzymywania wynagrodzenia minimalnego mają prawo nie tylko osoby zatrudnione na pełnym etacie, ale także osoby pracujące tymczasowo i w niepełnym wymiarze godzin. Prawo przewiduje grupę pracowników, które nie mają prawa do otrzymywania ustawowego wynagrodzenia minimalnego.

Ustawowej płacy minimalnej nie muszą otrzymać:

  • pracownicy poniżej 18 roku życie bez wykształcenia zawodowego;
  • pracownicy w trakcie kształcenia zawodowego;
  • osoby podejmujące pracę po dłuższej przerwie (płaca minimalna nie obowiązuje przez pierwsze 6 miesięcy stosunku pracy);
  • praktykanci;
  • wolontariusze i pracownicy honorowi.

Interesujące jest to, że oddzielne płace minimalne ustala się dla konkretnych branż. Przybliżmy stawki za niektóre zawody objęte odgórnymi regulacjami stawki minimalnej na 2023 rok:

Szukasz pracy?
Dodana

Płatny Staż w Dziale HR

Nemak Poland Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Operator maszyn

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Pabianice
Dodana

Pedagog - 17,87 euro/h

Pedagog z licencjatem - 18.41 euro/h

Elektromonter - 13.40 euro/h

Dekarz - 14.80 euro/h

Pracownicy tymczasowi - 13.00 euro/h (Niemcy Wschodnie)

Pracownik budowy - 13.30 euro/h

 

Od czego zależą zarobki w Niemczech?

Wiemy już, jak wygląda płaca minimalna w Niemczech, ale spora część emigrantów zarobkowych nie marzy o pracy za najniższą krajową. Od czego zależy wysokość zarobków? Oczywiście im wyższe stanowisko tym lepiej płatna praca. Nie bez znaczenia jest też branża. Niemiecki rynek pracy poszukuje wykwalifikowanych specjalistów. Osoby wykształcone, najlepiej posługujące się językiem niemieckim mogą liczyć na najlepsze posady.

Pracodawcy cenią sobie wykwalifikowanych Polaków słynących w Europie z sumienności. Szukając pracy w Niemczech, warto się pochwalić dodatkowymi szkoleniami oraz osiągnięciami. W przypadku pracowników niższego szczebla dobrym pomysłem będzie doszkalanie się w danym zawodzie. Podnoszenie kwalifikacji pozwoli na awansowanie bądź zmianę posady na bardziej dochodową.

Na najlepsze dochody mogą liczyć między innymi pracownicy służby zdrowia. Według ostatnich badań ordynator szpitala może zarobić średnio rocznie ponad 130 000 euro, zaś lekarz specjalista inkasuje ponad 95 000 euro. Menadżerowie i kierownicy mogą liczyć na zarobki rzędu 85 000 euro rocznie.

Z drugiej strony pomoc kuchenna zarabia w Niemczech zaledwie 25 000 euro rocznie, a kelnerzy około 28 000 euro. Kasjerzy mogą liczyć na roczny dochód w wysokości około 30 000 euro.

Video

Jak wyglądają realnie zarobki w Niemczech?

Różnice w zarobkach na różnych stanowiskach są ogromne. Przyjrzyjmy się niektórym ofertom dostępnym w sieci. Jakie stawki oferują pracodawcy za pracę na niższych stanowiskach?

Praca na magazynie - 16-19 euro/h

Sprzątanie autobusów - 16,5 euro/h

Pomoc kuchenna - 18,30 euro/miesiąc

Murarz - 15-18 euro/h

Glazurnik - 23-24 euro/h

Kierowca ciężarówki - 2700-2900 euro/miesiąc

Ślusarz - 16-20 euro/h

Pracownik fizyczny - 19 euro/h

Konserwator - 100-120 euro/dziennie

Sprzątanie domów - 19 euro/h

Praca na produkcji - 13-15 euro/h

Tak się prezentują stawki z kilku wybranych ofert pracy niższych szczebli. Jak widać, znalezienie pracy powyżej ustawowej stawki minimalnej nie jest problemem. Oczywiście należy się dobrze zapoznać z wszystkimi warunkami i ewentualnymi kosztami naliczanymi przez agencje pracy.

Czy praca w Niemczech się opłaca?

Patrząc na ilość Polaków emigrujących do Niemiec, można założyć, że praca u naszych zachodnich sąsiadów jest bardzo opłacalna. W przypadku stanowisk najniższego szczebla będzie jednak trzeba zrezygnować z wielu rozrywek i wygód. Życie w Niemczech jest znacznie droższe niż w Polsce. Ceny artykułów spożywczych oraz koszta utrzymania mieszkania są ogromne. W efekcie niewykwalifikowani pracownicy muszą się liczyć z dość ubogim życiem jeżeli chcą zarobić pieniądze, które później posłużą im w Polsce.

To może Cię również zainteresować

Praca Niemcy

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Martha

Martha

Szukając pracowników wykwalifikowanych, niekiedy trudno jest zaproponować konkurencyjne zarobki ze względu na wysokie koszty utrzymania w Niemczech. Wciąż jednak wiele osób decyduje się na pracę w tym kraju ze względu na dobre perspektywy i stabilność ekonomiczną.
Konar

Konar

Cieszy mnie, że w Niemczech podniesiono płacę minimalną, ale mam wrażenie, że nadal jest to zbyt mało jak na koszty utrzymania w tym kraju. Trudno o godziwe życie na takiej pensji.
farmmmmmma...

farmmmmmma...

Właśnie rozważam emigrację do Niemiec w poszukiwaniu pracy, więc informacje o stawkach na różnych stanowiskach są bardzo przydatne. Liczę, że uda mi się znaleźć dobrze płatną pracę.
janka

janka

Podwyżka płacy minimalnej w Niemczech to świetna wiadomość dla pracowników. Oby więcej krajów postępowało tak samo i zapewniało godziwy powrót za trudną pracę.
Olik

Olik

Wczoraj złożyłem wniosek o pożyczkę online. właśnie dostałem powiadomienie z banku. Otrzymałem pożyczkę, skontaktuj się z JAMESON FINANCE INC., aby uzyskać szybką i niezawodną pożyczkę. ich adres e-mail to: lub whatsapp + 8618792501300 Olik
nexx

nexx

ja wyjezdzam z tego kraju w nastepnym roku wlasnie do niemiec niestety Polska to dno i nic sie nie odlozy tylko karzą za prace w postaci podatku dochodowego i innych wymyślonych opłat porazka i totalne dno czas zmienic zycie :) mam znajomych z rodzinami i wiem co mowie wlasnie w niemczech
Piotr

Piotr

Wiecie że produkty w Niemczech około 30 procent są droższe przy zarobkach 3 raz większych.. Jakby się nie opłacało wyjeżdżać to by nikt nie wyjeżdżał
Lajla

Lajla

Erwin;Paliwo trochę droższe a żywność bardzo droga a nie na tym samym poziomie 1kg ziemniaków ponad 1 euro czyli w Polsce tez ponad 4 zł kg kartofli? Chleb 500 g ponad 2 euro czyli około 9 zł w Polsce tak.I tak ciagle mogę wyliczać przebitki cenowe tylko niektóre produkty w podobnej cenie co w Polsce jak warzywa i owoce i to nie wszystko no może chemiczne artykuły tez w podobnej cenie ,reszta ma dwa ,trzy razy większą cenę niż w Polsce .Już nie wspomnę o rachunkach czy wynajmie mieszkania oczywiście dla rodziny a nie barak dla pracownika i na puszkach z polski czy chinskich zupkach stołowanie się . Normalne życie jest tu cztery razy droższe niż w Polsce to czyli prawie wyrównane zarobi się dwa trzy razy więcej niż w Polsce Więc luksusu nie ma jak ktoś nie wieży to niech tu przyjedzie i pomieszka ,z resztą pół polski może tu przyjechać i mieszkać jak jest tak tanio a dużo pieniążków zarobi się tylko niech nie mieszka jak Klemens za darmo u rodziny .Tu pieniądze nie leżą na ulicy trzeba i darmo niczego nie ma Polacy tak myślą tu wszystko takie łatwe i lekko przychodzi tak tanio gdzie i co tanio Jeżeli chodzi procentowo z wypłaty ile się wydaje na życie niż w Polsce to tu jest drożej .
Erwin

Erwin

Zawsze mnie to słabi, że zarabiają oni z 4 razy więcej a benzynę mają i jedzenie na takim samym poziomie jak u nas.
Klemens

Klemens

Wiadomo, że życie w Niemczech w porównaniu z naszym krajem jest droższe. Pracuje w Niemczech dużo Polaków. Mam pracować jako murarz, mam krewnych, czyli spanko darmowe ... Krewni mówili mi, że na godzinę tam gdzie mam pracować- zarobię 13 EURO.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.