Mobbing i dyskryminacja

Wampir energetyczny - jak rozpoznać oraz jak się bronić? Dlaczego wampir energetyczny w pracy to ogromny problem?

31 sierpnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

11 komentarzy
Wampir energetyczny - jak rozpoznać oraz jak się bronić? Dlaczego wampir energetyczny w pracy to ogromny problem?
Na swojej życiowej drodze - zawodowej oraz prywatnej - spotykamy osoby o różnym charakterze. Niektóre z nich oddziałują na nas jednak w specyficzny sposób, a my nie zawsze potrafimy dokładnie określić, w czym rzecz. W tym kontekście mowa m.in. o tzw. wampirach energetycznych. W poniższym artykule wyjaśniamy, kim jest wampir energetyczny, jak się przed nim bronić i czy możliwa jest dobra współpraca z takim człowiekiem?

Zobacz także artykuł: Praca w warunkach szkodliwych, czyli w jakich? 

Bardzo często do końca nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki wpływ na nasze samopoczucie wywierają inne osoby. Chodzi nie tylko o sferę prywatną, rodzinę, przyjaciół czy po prostu znajomych, ale także naszych współpracowników, z którymi na płaszczyźnie zawodowej spędzamy sporą część dnia. Wielu w pewnym momencie zastanawia się nad tym, czy nie dopadła ich tzw. choroba zawodowa, tymczasem prawda może być zupełnie inna. O czym dokładnie mowa? 

Kim jest wampir energetyczny?

Wampiry energetyczne to osoby, które uwielbia skupiać na sobie uwagę, ale jednocześnie nie potrafi lub nie chce okazywać jej innym. Nie są więc dla nikogo wsparciem, a przede wszystkim najczęściej zadręczają innych swoimi problemami, lękami czy zmartwieniami. Określenie “wampir energetyczny” wzięło się więc z tego, że pod wpływem przebywania z taką osobę czy nawet krótkiej rozmowy z nią czujemy spadek energii, stajemy się smutniejsi, przygnębieni, często sami - pod wpływem słów takiej osoby - zaczynamy myśleć o sobie i swoim życiu w sposób negatywny. Wampiry energetyczne najczęściej widzą otaczający je świat wyłącznie w czarnych barwach i w każdej sytuacji doszukują się minusów.  

Jakie są rodzaje wampirów energetycznych?

Zjawisko to zostało dokładnie zbadane przez psychiatrów i psychologów. Jednym z nich jest dr Albert J. Bernstein, który w swojej książce pt. “Wampiry emocjonalne”, wyróżnił pięć typów wampira energetycznego, w zależności od sposobu zachowania się: aktor, hedonista, narcyz, paranoidalny oraz obsesyjno-kompulsywny. Wampir energetyczny cechy poszczególnych typów? Wampir aktor tworzy idealny obraz samego siebie, chce uchodzić za wzór, a zarazem krytykuje innych. Wampir hedonista z kolei dba wyłącznie o zaspokojenie swoich potrzeb, nie liczy się z normami społecznymi, a jego ulubioną formą spędzania czasu są imprezy oraz różnego rodzaju przygody. Wampir o typie narcystycznym myśli o samie w samych superlatywach, a jeśli w jego życiu dzieje się coś złego, odpowiedzialnością za to obarcza innych. Nigdy nie dostrzega w sobie winy. Jeśli chodzi o wampira paranoidalnego, taka osoba gardzi zdaniem innych, jest pewna siebie, uprzedzona do otoczenia, cechuje ją brak zaufania nawet do członków najbliższej rodziny, a nad wyraz często kieruje się różnego typu teoriami spiskowymi. Wampir obsesyjno-kompulsywny jest osobą bardzo drobiazgową i uwielbia wytykać innym choćby najmniejsze błędy czy niedopatrzenia. 

Szukasz pracy?
Dodana

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworzno
 • 30-31 zł / h
Dodana

Operator Wózka Widłowego UDT

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Katowice
 • 6 100-6 205 zł / mc
Dodana

Asystent w dziale Komunikacji

Nexteer Automotive Poland Sp. z o.o.

 • Tychy
Dodana

Zbieracz zamówień (lekkie opakowania z sałatkami) - do €15,82 brutto/h

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
Dodana

Jakie są najlepsze sposoby na rozpoznanie wampira energetycznego?

W tym miejscu pojawia się więc kluczowe pytanie, jak rozpoznać wampira energetycznego? Wampir energetyczny może epatować pesymizmem świadomie lub nieświadomie. Osoby takiej interesują uczucia czy problemy innych, oczekuje ona za to całkowitego skupienia na sobie, a co więcej - ciągłego wsparcia, współczucia i pochlebstw. 

Video

Co zrobić jeśli w pracy jest wampir energetyczny?

Wampir energetyczny w pracy to często dość destrukcyjne zjawisko, z którym trudno jest walczyć. Zdarzają się przypadki, w których pracodawca jest zmuszony do zwolnienia takiej osoby np. z powodu niesubordynacji lub popadania w konflikty ze współpracownikami. Mowa zarówno o osobach zatrudnionych w ramach stałej umowy, jak pracujących tymczasowo. Możliwość trafienia na osoby posiadające cechy wampira energetycznego to jeden z mankamentów pracy w korporacji, gdzie szczególnie ważna dla efektywności jest dobra współpraca i pozbawiona toksyczności atmosfera w pracy. 

Jak sobie poradzić z wampirem energetycznym?

Kluczową kwestią jest rozpoznanie, że ma się do czynienia z wampirem energetycznym. Następnie należy zachować odpowiedni dystans, nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje z taką osobę, nie odpowiadać na prowokacje, być asertywnym i postawić wyraźne granice. Zdarza się również tak, że jakiekolwiek relacje z daną osobą powodują tak negatywne konsekwencje, że najlepszym wyjściem jest zerwanie kontaktu. 

Test na wampira energetycznego
Wampir energetyczny test - czy istnieje coś takiego? Jak się okazuje, temat ten jest już na tyle popularny, że w Internecie można znaleźć wiele różnego rodzaju narzędzi, dzięki którym można przekonać się, czy w konkretnym przypadku ma się do czynienia z wampirem energetycznym. Oczywiście, do takich testów należy podchodzić z rezerwą, ale dla zaspokojenia własnej ciekawości warto je wykonać. 

Podsumowanie:
  • Wampiry energetyczne to osoby, które uwielbiają skupiać na sobie uwagę, ale nie umieją lub nie chcą jej okazywać innym, co prowadzi do spadku energii i negatywnego wpływu na samopoczucie innych.
  • Psychiatrzy i psycholodzy wyróżniają pięć typów wampirów energetycznych: aktor, hedonista, narcyz, paranoidalny oraz obsesyjno-kompulsywny.
  • Rozpoznanie wampira energetycznego oraz zachowanie odpowiedniego dystansu, asertywność i wyraźne stawianie granic to kluczowe kroki w radzeniu sobie z nimi.
  • Wampiry energetyczne w pracy mogą prowadzić do toksycznej atmosfery i konfliktów, w skrajnych przypadkach pracodawca może zdecydować się na rozstanie z taką osobą.

Najczęściej zadawane pytania

Wampir energetyczny, czyli kto?

Jest to osoba, która świadomie lub nieświadomie uprzykrza życie innym, domaga się od otoczenia aprobaty, współczucia lub pochlebstw, ale sama nie daje niczego od siebie, a co więcej - uwielbia mówić o swoich problemach.

Jak bronić się przed działaniem wampira energetycznego?

Najważniejsza jest umiejętność rozpoznania wampira energetycznego, a następnie wyznaczenie granic w relacjach z nim oraz nabranie bezpiecznego dystansu. Nie można dać się takiej osobie zmanipulować i należy zachować asertywność, nawet wtedy, gdy dochodzi do szantażu emocjonalnego.

Czy istnieje możliwość dobrej współpracy z wampirem energetycznym?

Relacje prywatne czy zawodowe z wampirami energetycznymi są skomplikowane, ale nie niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest to, aby nie dać się sprowokować do dyskusji czy kłótni oraz na każdym kroku panować nad emocjami.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Rara

Rara

Mój chłopak to wampir Ale ja chyba tez mogę być tak odbierana :/
sasanka

sasanka

Bardzo często wampir energetyczny nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo wpływa na samopoczucie innych osób w pracy. Lepiej porozmawiać z taką osobą zanim sytuacja stanie się nie do zniesienia.
Pania

Pania

Często wystarczy profesjonalna rozmowa i ustanowienie jasnych granic, aby wampir energetyczny nie dokuczał innym pracownikom. Zawsze warto też zastanowić się, czy taka osoba nadaje się do pracy w naszej firmie.
Alma09

Alma09

Muszę się zgodzić z tym artykułem. Niestety, spotkałam już w swojej karierze zawodowej wiele wampirów energetycznych. Jeden z moich byłych przełożonych był mistrzem w wywyższaniu się i wytykaniu błędów innym, a sam nie był przygotowany do swojej roli kierownika.
Tola

Tola

Wampirem energetycznym często bywa osoba, która cały czas narzeka na swoje problemy, ale nic z nimi nie robi. Niechętnie słucha rad i innych punktów widzenia. Trudno mieć z nią dobre relacje w pracy.
alicja r.

alicja r.

Nie jest łatwo pracować z wampirem energetycznym, zwłaszcza jeśli jest to twój przełożony. Nie łatwo też znaleźć nową pracę, więc czasami trzeba jakoś znosić toksyczną atmosferę w pracy.
Kulfon

Kulfon

Moja szefowa to wampir paranoidalny..jej zachowanie to istny mobing
Spokojna

Spokojna

Mamy w pracy wampira aktora ( raczej aktorke) . Nie ma na nią bata. Przez tego wampira wiele osób odeszło z pracy a ona jest z tego zadowolona. Jeśli ktoś działa świadomie nie da się przed tym bronić. Jedyne
Rambo

Rambo

Mamy takiego w pracy to przykre nie do zniesienia
Węgierka

Węgierka

Niestety takie sytuacje się zdarzają. Dobrze, że są terminy i przykłady by móc zrozumieć jak to wygląda i jak się przed tym bronić.
Alina

Alina

Zła energia pod każdą postacią powoduje stres i wiele innych problemów. Ludzie mają wtedy koszmar jak trafiają na takie relacje z kimś w pracy jeszcze wyżej nas.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.