Zarobki

Przedstawiciel handlowy - zarobki

24 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

6 komentarzy
Przedstawiciel handlowy - zarobki
Wiele osób marzy o pracy przedstawiciela handlowego, mając wyobrażenie pracy idealnej. Podróże, spotkania z nowymi ludźmi i niezależność wynikająca z pracy w terenie z dala od szefostwa. Rzeczywistość bywa brutalna, a praca przedstawiciela handlowego wcale nie jest sielanką.

Dziś wiele przedsiębiorstw opiera swoją sprzedaż na działaniach przedstawicieli handlowych. W efekcie na barkach osób pełniących tę funkcję spoczywa wielka odpowiedzialność, ponieważ to od nich zależy czy i ile zarobi firma. Co więcej, ich wynagrodzenia są zależne od wyników w pracy.

Przedstawicielem handlowym zasadniczo może zostać każdy, ale tylko najlepiej przygotowani utrzymają się w zawodzie i osiągną sukces. Wymagania stawiane przedstawicielom są zróżnicowane w zależności od branży, w jakiej działają. Przyjrzyjmy się nieco bliżej pracy przedstawiciela handlowego. Czy to faktycznie praca marzeń?

Przedstawiciel handlowy - praca i zarobki

Praca przedstawiciela handlowego nie jest lekkim zawodem, choć na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać. Czym więc zajmuje się przedstawiciel handlowy i jakie umiejętności powinien posiadać? Podstawowym zadaniem przedstawiciela handlowego jest pozyskiwanie klientów dla swojego przedsiębiorstwa.

Jednak samo znalezienie klienta to nie jedyne zadanie dobrego przedstawiciela handlowego. W zakresie obowiązków znajduje się obsługa tego klienta, dbanie o zaspokojenie jego potrzeb, zawieranie korzystnych umów oraz stałe utrzymywanie kontaktów z pozyskanymi klientami.

Video

Dobry handlowiec musi wytworzyć odpowiednią więź z klientem, w której stanie się cennym partnerem. To zadanie nie jest łatwe, ponieważ przedstawiciele handlowi są postrzegani często negatywnie i ludzie mają problem z obdarzeniem ich zaufaniem. W efekcie pozyskanie niektórych klientów może się okazać bardzo ciężkim wyzwaniem.

Szukasz pracy?

Przedstawiciel handlowy

BOWIM S.A.

 • Gdańsk
Dodana

Przedstawiciel handlowy ds. OZE

INVELO ENERGY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA

 • Toruń
Dodana

Przedstawiciel handlowy stoi przed ciężkimi zadaniami, co powoduje, że powinien posiadać zestaw bardzo konkretnych cech:

 • Dobry handlowiec powinien się cechować doskonałą znajomością technik sprzedaży i negocjacji.
 • W tym zawodzie mogą się przydać także umiejętności analizy psychologicznej, które pozwolą lepiej dotrzeć do sceptycznie nastawionego klienta.
 • Praca handlowca polega głównie na przebywaniu w terenie i pracy samodzielnej, więc trzeba być zdyscyplinowanym. Kluczowa jest umiejętność zarządzania własnym czasem.
 • W zawodzie przedstawiciela handlowego niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie. Handlowiec powinien wyglądać na profesjonalistę i człowieka, za którym idzie sukces.

Wszystkie te cechy nie zdadzą się jednak na nic, jeżeli przedstawiciel handlowy nie będzie się znał perfekcyjnie na branży, jaką reprezentuje. Handlowiec nie może sobie pozwolić na niewiedzę. Jeżeli przedstawiciel da się zaskoczyć jakimś pytaniem od klienta, to może go stracić. Nikt nie będzie chciał nabyć towaru bądź usług od handlowca, który nie wie, czym się zajmuje. Bardzo istotne w tym zawodzie jest również przygotowanie odpowiedniej oferty handlowej, dostosowanej do potrzeb klienta. Osoby na tym stanowisku powinny się także liczyć z faktem dość umownych godzin pracy, klienci bardzo często będą wymagali obsługi poza standardowym czasem pracy.

Poniższy film przybliża tajniki pracy przedstawiciela handlowego:

Video

Jak widać, praca przedstawiciela handlowego wcale nie jest taka prosta i sielankowa. Wręcz przeciwnie wymaga wiele i potrafi być bardzo stresująca. Czy w takim razie zarobki przedstawiciela handlowego wynagradzają trudy pracy? Wszystko zależy od przedsiębiorstwa, w jakim się pracuje oraz branży. Przekrój zarobków jest bardzo duży, a według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków na stanowisku przedstawiciela handlowego wynosi 6 290 zł brutto. Przeanalizujmy dokładniej zarobki handlowców w Polsce.

Prowizja — czyli jak zarabia przedstawiciel handlowy?

Przy omawianiu zarobków przedstawiciela handlowego ważna jest forma, w jakiej otrzymuje on wynagrodzenie. Kluczową sprawą w zawodzie handlowców są prowizje. Przedsiębiorstwa w różny sposób podchodzą do zatrudniania przedstawicieli handlowych, ale niemal zawsze mamy do czynienia z prowizją od wygenerowanych zarobków.

Najzdrowszą formą zatrudnienia wydaje się być układ oferowania stałej podstawy oraz prowizji od sprzedaży. W ten sposób handlowiec może być pewny, że w razie fatalnego okresu nie zostanie bez wynagrodzenia, a sukcesy w sprzedaży będą owocowały znacznym wzrostem pensji.

Video

Według szacunków wynagrodzenie zmienne na stanowisku przedstawiciela handlowego może stanowić około 43-44% płacy zasadniczej. W przypadku początkujących handlowców prowizja startuje od poziomu około 23%. Oczywiście jest ona zawsze zależna od wyników w pracy, więc nie ma reguły mówiącej, że zawsze można liczyć na prowizję o stałym pułapie.

Niektóre przedsiębiorstwa wchodzą z przedstawicielami handlowymi w umowy opierające się jedynie na prowizjach. Taka współpraca w przypadku bardzo dobrych handlowców może przynieść korzyści, ale dla mniej utalentowanych przedstawicieli może się okazać pułapką. Prowizje mogą być przyznawane indywidualnie bądź całemu zespołowi w dziale handlowym. Najczęściej stanowi ona procent od całego obrotu, ale może być także naliczana od ilości zawartych umów czy sprzedaży konkretnych produktów bądź usług.

Wysokość prowizji jest również zależna od branży.

Ciężko mówić o konkretnych sumach, ale na najwyższe prowizje mogą liczyć handlowcy:

 • w branży farmacji,
 • medycyny,
 • IT
 • oraz telekomunikacji.

Najniższe zarobki zmienne występują w branży kosmetycznej, spożywczej czy wyposażenia wnętrz.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w Polsce?

Wiemy już, że zarobki przedstawiciela handlowego są zależne od wielu czynników. Duży wpływ na nie ma wysokość prowizji. W takim razie, jakie są zarobki przedstawiciela handlowego w Polsce?

Przyjrzyjmy się wynikom Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń:

 • Według analiz ze stycznia bieżącego roku handlowiec zarabia średnio w przedziale od 5 070 zł do 8 030 zł brutto, co daje medianę 6 290 zł brutto. Jak widać, wynagrodzenia mogą być satysfakcjonujące.
 • Zgodnie z badaniami zarobki handlowca zaczynającego swoją karierę mieszczą się w średnim przedziale od 4 430 zł do 6 300 zł brutto.
 • Oczywiście na najlepsze wynagrodzenia mogą liczyć najbardziej doświadczeni i doceniani w branży specjaliści. Najlepsi przedstawiciele handlowi mogą liczyć na średnie zarobki w przedziale od 5 820 zł do 10 130 zł brutto.

Tutaj należy podkreślić, że mowa o średnich zarobkach i według badań 25% handlowców zarabia więcej niż podane górne granice.

Oczywiście zarobki w dużej mierze są zależne od branży oraz regionu, w jakim pracuje handlowiec. Najlepiej zarabiają przedstawiciele w województwie mazowieckim, małopolskim oraz pomorskim. Najgorsze pensje otrzymują handlowcy w województwie lubelskim i warmińsko-mazurskim.

Warto również zaznaczyć, że w solidnych przedsiębiorstwach przedstawiciele handlowi mogą liczyć na kompletny sprzęt potrzebny do pracy. Firmy wyposażają swoich handlowców w służbowe samochody, laptopy oraz smartfony. Otrzymują oni wszystko, co potrzeba do jak najlepszej sprzedaży danych produktów. Niestety zdarzają się firmy wymagające od przedstawiciela handlowego posiadania własnego sprzętu, ale zazwyczaj dobrzy handlowcy nie grzeją długo miejsca w takich przedsiębiorstwach.

Podsumowanie:
 • Praca przedstawiciela handlowego wymaga odpowiedniej wiedzy branżowej oraz umiejętności nawiązywania relacji z klientami
 • Zarobki przedstawiciela handlowego są zależne od prowizji i wyników sprzedaży oraz różnią się w zależności od branży i regionu
 • Najzdrowszą formą zatrudnienia dla przedstawiciela handlowego jest układ oferowania stałej podstawy oraz prowizji od sprzedaży
 • Najlepiej zarabiają przedstawiciele handlowi w województwach mazowieckim, małopolskim oraz pomorskim

Najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób zarabia przedstawiciel handlowy?

Standardem jest rozliczanie pracy przedstawicieli handlowych na zasadzie prowizji od sprzedaży.

Ile można zarobić jako przedstawiciel handlowy?

Wiele zależy od branży, w której dany handlowiec będzie działać. Najlepsi przedstawiciele handlowy mogą zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Norma

Norma

Jako pracodawca z dużą przyjemnością zatrudniłbym dobrego przedstawiciela handlowego. Warto zauważyć, że nie tylko sprzedaż jest istotna, ale także umiejętność budowania pozytywnych relacji z klientami. Jeśli ktoś ma pasję, wiedzę oraz dobry kontakt z ludźmi, to na pewno poradzi sobie w tym zawodzie.
Gosiii

Gosiii

Czytając artykuł na temat pracy przedstawiciela handlowego, zastanawiam się, czy jest szansa na znalezienie pracy na tym stanowisku bez wcześniejszego doświadczenia. Wiedza i umiejętności z pewnością są istotne, ale czy każde przedsiębiorstwo wymaga od przedstawiciela handlowego już wcześniejszego doświadczenia?
Rabadżu

Rabadżu

Zastanawiałem się nad pracą przedstawiciela handlowego, ale teraz już wiem, że to raczej nie jest dla mnie. Nie czuję się dobrze w kontakcie z ludźmi i nie mam wystarczającej wiedzy na temat branży. Wolałbym znaleźć inny zawód.
Karolina

Karolina

Praca przedstawiciela handlowego jest wymagająca, ale jednocześnie bardzo interesująca. Bardzo ważne jest posiadanie dużej wiedzy na temat branży oraz umiejętności nawiązywania relacji z klientami. Zarobki zależą od wielu czynników, ale jeśli ktoś zdobył doświadczenie i ma dobre wyniki w sprzedaży, to może liczyć na naprawdę wysokie zarobki.
Olaf

Olaf

Zwykle zarobi są takie na jakie pracownik sam sobie wpłynie i z tym związana jest specyfika tego zawodu.
CNG

CNG

Zawód gdzie ludzie co sobie wypracowali know how i rejony oraz kontakty daje im wysokie zarobki. Nowi jak kurierzy mają długą drogę przed sobą.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.