Specyfika rynku pracy w Krakowie

Specyfika rynku pracy w Krakowie
Kraków przez dekady stał się prawdziwą lokomotywą napędową Małopolski. Podczas gdy spora część województwa stała rolnictwem i turystyką to jej stolica była od zawsze nie tylko centrum kultury i sztuki w Polsce, ale też atrakcyjnym miejscem inwestycji.

Obecnie Kraków jest miastem, w którym znajdziemy przedsiębiorstwa reprezentujące niemal każdą branżę. Od dużych zakładów produkcyjnych, przez firmy finansowe i handlowe po nowoczesne korporacje nowych technologii. Kraków w efekcie daje szerokie możliwości budowania kariery dla każdego, kto chce faktycznie być aktywnym zawodowo. Nie bez przyczyny wiele osób nie tylko z Małopolski wybiera Kraków za swoje miejsce zamieszkania i rozwoju zawodowego.

Kogo wchłonie rynek pracy w Krakowie?

Metropolia pokroju Krakowa potrzebuje pracowników o każdym stopniu kwalifikacji i reprezentujących niemal wszystkie branże. To bardzo ogólne stwierdzenie, ale w efekcie w Krakowie znajdziemy taką ilość różnorodnych przedsiębiorstw, że jest ono słuszne.

Niskie bezrobocie doprowadziło do deficytu pracowników szczególnie w branży produkcyjnej i budowlanej. Lokalnym zakładom brakuje pracowników na liniach produkcyjnych oraz fachowców znających się na obsłudze specjalistycznych narzędzi. Podobnie przedsiębiorstwa budowlane i remontowe nie mają rąk do pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Kraków

Problem deficytu pracowników nie dotyczy tylko zawodów fizycznych. Pracodawcy z branż IT, handlu czy finansów coraz częściej raportują o braku doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników.

Kraków jest także dużą atrakcją turystyczną i regularnie odwiedzają go tłumy zwiedzających z całej Europy. To generuje zapotrzebowanie na pracowników restauracji, kawiarni, hoteli oraz atrakcji turystycznych. W tym wypadku łatwo o pracę sezonową na wakacje, co ucieszy szczególnie studentów.

Szkoły wyższe w Krakowie magnesem dla inwestorów

Kraków jest znany w Polsce z Wawelu, rynku głównego i uczelni. Wiele osób przede wszystkim kojarzy stolice Małopolski ze studiami i to także ma odbicie w rynku pracy. Wiele przedsiębiorstw wybrało to miasto dla swoich oddziałów, ponieważ liczne uczelnie o różnych profilach dają dostęp do zastępów młodych, zdolnych pracowników.

Studenci znajdą w mieście pracę zarówno tymczasową pozwalającą na utrzymywanie się w czasie nauki, jak i zawody związane bezpośrednio ze swoimi kierunkami. Wiele firm kieruje swoje oferty pracy właśnie w stronę studentów oraz absolwentów krakowskich uczelni.

Kraków rajem dla specjalistów i osób znających języki

W Krakowie działa wiele nowoczesnych korporacji i firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami oraz technologiami teleinformatycznymi. Generują one wiele miejsc pracy dla specjalistów o wysokich kwalifikacjach. Jednak nie tylko największe firmy w Krakowie potrzebują doświadczonych fachowców.

Ilość młodych i ambitnych osób w mieście przekłada się na znaczną ilość małych firm i mikroprzedsiębiorstw. Takie firmy zatrudniają małe zespoły pracowników i najczęściej opierają swoją działalność na specjalistach. Niewielkie przedsiębiorstwa w Krakowie pozwalają zdobyć doświadczenie potrzebne do dalszego rozwoju ścieżki zawodowej.

Wiele firm działających w Krakowie to zagraniczne korporacje bądź przedsiębiorstwa nastawione na współpracę międzynarodową. Osoby chcące znaleźć dobrze płatne zatrudnienie w tym mieście praktycznie muszą znać przynajmniej jeden język obcy. Praktycznie obowiązkowa wydaje się znajomość języka angielskiego, a każdy dodatkowy będzie sporym atutem.

Warto pamiętać, że znajomość języków tyczy się nie tylko menadżerów i handlowców dużych korporacji. Pracownicy restauracji czy sklepów w centrum miasta również powinni znać języki obce, a przynajmniej w wielu miejscach jest to wymagane. Kraków odwiedza wielu zagranicznych turystów, z którymi trzeba się komunikować.

Rynek pracy w Krakowie jest otwarty na każdego. Stolica Małopolski nie tylko daje bardzo szerokie możliwości budowania kariery, ale także w dużej mierze odpowiada za niskie bezrobocie w całym województwie.

Oceń ten wpis
Specyfika rynku pracy w Krakowie
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.