!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Specyfika rynku pracy w Krakowie

9 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

0 komentarzy

Specyfika rynku pracy w Krakowie
Kraków przez dekady stał się prawdziwą lokomotywą napędową Małopolski. Podczas gdy spora część województwa stała rolnictwem i turystyką to jej stolica była od zawsze nie tylko centrum kultury i sztuki w Polsce, ale też atrakcyjnym miejscem inwestycji.

Obecnie Kraków jest miastem, w którym znajdziemy przedsiębiorstwa reprezentujące niemal każdą branżę. Od dużych zakładów produkcyjnych, przez firmy finansowe i handlowe po nowoczesne korporacje nowych technologii. Kraków w efekcie daje szerokie możliwości budowania kariery dla każdego, kto chce faktycznie być aktywnym zawodowo. Nie bez przyczyny wiele osób nie tylko z Małopolski wybiera Kraków za swoje miejsce zamieszkania i rozwoju zawodowego.

Kogo wchłonie rynek pracy w Krakowie?

Metropolia pokroju Krakowa potrzebuje pracowników o każdym stopniu kwalifikacji i reprezentujących niemal wszystkie branże. To bardzo ogólne stwierdzenie, ale w efekcie w Krakowie znajdziemy taką ilość różnorodnych przedsiębiorstw, że jest ono słuszne.

Video

Niskie bezrobocie doprowadziło do deficytu pracowników szczególnie w branży produkcyjnej i budowlanej. Lokalnym zakładom brakuje pracowników na liniach produkcyjnych oraz fachowców znających się na obsłudze specjalistycznych narzędzi. Podobnie przedsiębiorstwa budowlane i remontowe nie mają rąk do pracy.

Problem deficytu pracowników nie dotyczy tylko zawodów fizycznych. Pracodawcy z branż IT, handlu czy finansów coraz częściej raportują o braku doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników.

Kraków jest także dużą atrakcją turystyczną i regularnie odwiedzają go tłumy zwiedzających z całej Europy. To generuje zapotrzebowanie na pracowników restauracji, kawiarni, hoteli oraz atrakcji turystycznych. W tym wypadku łatwo o pracę sezonową na wakacje, co ucieszy szczególnie studentów.

Szkoły wyższe w Krakowie magnesem dla inwestorów

Kraków jest znany w Polsce z Wawelu, rynku głównego i uczelni. Wiele osób przede wszystkim kojarzy stolice Małopolski ze studiami i to także ma odbicie w rynku pracy. Wiele przedsiębiorstw wybrało to miasto dla swoich oddziałów, ponieważ liczne uczelnie o różnych profilach dają dostęp do zastępów młodych, zdolnych pracowników.

Studenci znajdą w mieście pracę zarówno tymczasową pozwalającą na utrzymywanie się w czasie nauki, jak i zawody związane bezpośrednio ze swoimi kierunkami. Wiele firm kieruje swoje oferty pracy właśnie w stronę studentów oraz absolwentów krakowskich uczelni.

Video

Kraków rajem dla specjalistów i osób znających języki

W Krakowie działa wiele nowoczesnych korporacji i firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami oraz technologiami teleinformatycznymi. Generują one wiele miejsc pracy dla specjalistów o wysokich kwalifikacjach. Jednak nie tylko największe firmy w Krakowie potrzebują doświadczonych fachowców.

Ilość młodych i ambitnych osób w mieście przekłada się na znaczną ilość małych firm i mikroprzedsiębiorstw. Takie firmy zatrudniają małe zespoły pracowników i najczęściej opierają swoją działalność na specjalistach. Niewielkie przedsiębiorstwa w Krakowie pozwalają zdobyć doświadczenie potrzebne do dalszego rozwoju ścieżki zawodowej.

Wiele firm działających w Krakowie to zagraniczne korporacje bądź przedsiębiorstwa nastawione na współpracę międzynarodową. Osoby chcące znaleźć dobrze płatne zatrudnienie w tym mieście praktycznie muszą znać przynajmniej jeden język obcy. Praktycznie obowiązkowa wydaje się znajomość języka angielskiego, a każdy dodatkowy będzie sporym atutem.

Video

Warto pamiętać, że znajomość języków tyczy się nie tylko menadżerów i handlowców dużych korporacji. Pracownicy restauracji czy sklepów w centrum miasta również powinni znać języki obce, a przynajmniej w wielu miejscach jest to wymagane. Kraków odwiedza wielu zagranicznych turystów, z którymi trzeba się komunikować.

Rynek pracy w Krakowie jest otwarty na każdego. Stolica Małopolski nie tylko daje bardzo szerokie możliwości budowania kariery, ale także w dużej mierze odpowiada za niskie bezrobocie w całym województwie.

To może Cię również zainteresować

Praca Kraków

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.