Idealne pytanie rekrutacyjne - czy istnieje?

Idealne pytanie rekrutacyjne - czy istnieje?
W Internecie aż roi się od artykułów podpowiadających kandydatom, jak radzić sobie z setkami pytań na rozmowach kwalifikacyjnych. Przygotowując się do spotkania rekrutacyjnego potencjalni pracownicy często rozpaczliwie szukają wsparcia, zapoznając się z poradnikami typu: ?Pytania zadawane na rozmowach rekrutacyjnych?, ?Najgorsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?, ?Jak inteligentnie odpowiadać na pytanie podczas rozmowy rekrutacyjnej?. W większości tego typu artykułów zapomina się jednak o tym, że osoba rekrutująca to nie wróg.


‹Spójrzmy na proces rekrutacji z perspektywy rekrutera. Ma on do wykonania określone zadanie, polegające na wyborze, niekiedy spośród setek kandydatów, tej jednej, najbardziej odpowiedniej osoby. Nie jest to zadanie łatwe, a to, czy rekruter wybierze dobrego pracownika jest często sprawą kluczową dla firmy.

Dlatego właśnie dobrzy HR-owcy nigdy nie zadają niepotrzebnych pytań, a jeżeli celowo stresują lub zaskakują kandydata wyszukanymi pytaniami, z pewnością musi to być ściśle związane ze stanowiskiem, na jakie dana osoba aplikuje. Czemu zaś służy popularna ?sesja pytań i odpowiedzi? w trakcie rozmów kwalifikacyjnych? Czy istnieje tylko po to, aby ? jak twierdzi większość ?weteranów? rozmów rekrutacyjnych ? ?pognębić?, zestresować i maksymalnie zbić z tropu potencjalnego kandydata na pracownika?

Oto kilka przykładów:

 • Gdzie widzi Pan siebie za 5 lat?
 • Jeżeli byłby Pan zwierzęciem, to jakim?
 • Jaki był powód zakończenia Pana poprzedniej pracy?
 • W jaki sposób sprzeda mi Pan ten długopis?
 • Jak Pan spędza wolny czas?

To tylko niektóre z pytań, spędzających sen z powiek kandydatom, które z lepszym lub gorszym skutkiem dobierają pracownicy działów rekrutacji. Warto uświadomić sobie, z jakimi dylematami najczęściej borykają się HR-owcy:

 • Jak z gąszczu dostępnych pytań wybrać takie, które umożliwią poznanie kandydata na pracownika możliwie jak najlepiej?
 • O co zapytać, aby w ciągu kilkunastu minut móc podjąć dobrą decyzję dla firmy?
 • Jakie cechy powinno spełniać dobrze postawione pytanie rekrutacyjne?

Ostatni z dylematów jest w tym przypadku kluczowy i jego eliminacja pozwala na pomyślne rozwiązanie wszystkich pozostałych wątpliwości. Prawidłowo postawione pytanie rekrutacyjne powinno posiadać trzy główne cechy. Są one następujące:

1. Pytanie rekrutacyjne powinno mieć charakter otwarty

Forma otwarta pytanie jest ważna. Dzięki niej kandydat dostaje szansę zaprezentowania swojej wiedzy, inteligencji, charakteru czy błyskotliwości. Należy przy tym pamiętać, że to osoba rekrutująca prowadzi rozmowę i to ona musi być nastawiona na zebranie maksymalnej ilości informacji od kandydata, aby osiągnąć swój cel. Taka osoba powinna więc posiadać zarówno umiejętność odpowiedniego doboru pytań, jak i aktywnego słuchania ? notowania oraz zapamiętywania potrzebnych informacji. Rozmowa kwalifikacyjna, w przeciwieństwie do zwykłej rozmowy, nie polega na wzajemnej wymianie informacji, a na ?dowiadywaniu się?. Świadomy tego faktu doświadczony rekruter pamięta i dba o to, aby 20% czasu poświęcić na mówienie, a pozostałe 80% na zbieranie informacji o kandydacie, czyli aktywne słuchanie. 

2. Pytanie rekrutacyjne powinno odnosić się do 6 najważniejszych kryteriów selekcji

Najważniejszymi kryteriami selekcji kandydatów są:

 • Dopasowanie do kultury organizacyjnej firmy;
 • Doświadczenie zawodowe;
 • Osobowość;
 • Styl i wizerunek;
 • Obecna pozycja zawodowa;
 • Umiejętności techniczne.

Pytanie, które dotyczy powyższych obszarów daje rekrutującemu konkretną wiadomość na temat kandydata. Nie sprawia, że dzięki odpowiedzi ma on pewne wyobrażenie o danej osobie, lecz zapewnia precyzyjną informację o rzeczywistych umiejętnościach, doświadczeniu, cechach osobowości lub dopasowaniu do kultury organizacyjnej firmy.

3. Pytanie rekrutacyjne powinno mieć cel

Celem pytania rekrutacyjnego, jak i całej rozmowy, powinno być zebranie pakietu informacji o kandydacie. Informacje te nie mogą być przypuszczeniami. Najważniejsze dla rekrutera są fakty. Tylko potwierdzone informacje na temat kandydata, jego kompetencji, wiedzy i oczekiwań dają gwarancję mądrze podjętej decyzji selekcyjnej.

Aby sprostać trudnemu zadaniu wyboru odpowiedniego kandydata, dobrzy rekruterzy nigdy nie zapominają, aby samemu odpowiednio przygotować się do rozmowy. Nie szczędzą na to czasu, ponieważ wiedzą, że tylko umiejętnie wyselekcjonowane pytania dają szansę rzetelnego poznania potencjalnego pracownika i stwarzają możliwość wyboru odpowiedniego człowieka na oferowane stanowisko. Pamiętają jednocześnie, iż w procesie zadawania pytań istotna jest przede wszystkim ich jakość, a nie tylko ilość.

Standardowa, godzinna rozmowa kwalifikacyjna, składa się z około 20 pytań. Odpowiednie pytania na rozmowie rekrutacyjnej to niemal 90% sukcesu ? warto o tym pamiętać. Co byłoby, gdybyśmy mieli możliwość zadania tylko jednego pytania? Czy istnieje pytanie idealne, dzięki któremu uzyskalibyśmy przynajmniej 70% informacji, potrzebnych do podjęcia decyzji o zatrudnieniu kandydata? Rozważmy następujące zdanie: „Najważniejszym sukcesem w mojej karierze zawodowej jest” i spróbujmy je dokończyć. W ten oto sposób powstała odpowiedź na pytanie idealne...

Autor artykułu
Artykuł został opracowany przez firmę AVENHANSEN Sp. z o. o. działającą w branży szkoleń oraz doradztwa biznesowego nieprzerwanie od 2007 roku
Oceń ten wpis
Idealne pytanie rekrutacyjne - czy istnieje?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jaśo
2019-12-11, 08:37
Nie ma idealnego pytania rekrutacyjnego. Na wszystkie pytania należy ze spokojem odpowiadać. Wszystkie są na pewno ważnymi.
Olcia 28
2019-05-24, 09:54
Każe pytanie rekrutacyjne powinno mieć cel, charakter otwarty. Czy są idealne pytania podczas rekrutacji, uważam, że nie ma takich. Byłam na 3 rekrutacjach i pytania w każdej rekrutacji były inne.
Martha
2019-05-07, 09:29
Doradztwo w sprawie przeglądu po rozmowie z potencjalnym pracodawcą jest jedną z najważniejszych lekcji, które można wyciągnąć z wywiadu. Pytań jest wiele w zależności od sytuacji.
Tadeusz Migas
2019-04-15, 08:40
Tak jak sporządziło plan, o czym będzie się mówiło, lepiej napisać i zapamiętać tematy, które powinny być ignorowane. Zastanowić trzeba się także, jak odpowiedzieć poprawnie, jeśli mimo wszystko zostaniesz o to zapytany.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.