Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 33470        SUBSKRYBUJE: 7825
Tematy, które interesują czytelników:  Praca w urzędzie, Odstąpienie od umowy, Multitasking

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - jak nie popełnić gafy?

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - jak nie popełnić gafy?
Na rozmowach kwalifikacyjnych pada wiele pytań. Większość z nich dotyczy dotychczasowej ścieżki zawodowej kandydata. Co jednak, gdy pracodawca lub jego przedstawiciel pyta o nas samych, nasze wady czy silne strony?

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to bardzo dobry sygnał. Oznacza, że pracodawca już zainteresował się naszymi umiejętnościami i doświadczeniem. Teraz wszystko zależy od tego, jaki będzie rezultat spotkania. Ważne zatem, aby do rozmowy kwalifikacyjnej odpowiednio się  przygotować i zastanowić nad potencjalnymi pytaniami i odpowiedziami.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi

Jak możesz podnieść swoje szanse w procesie rekrutacji i być lepszym od innych kandydatów? Rozmowa kwalifikacyjna jest często dla wielu osób bardzo stresująca. Szczególnie wówczas, gdy nie są do niej odpowiednio przygotowani. Przez stres można zapomnieć o ważnych faktach i popełnić liczne gafy. Najlepszą radą, aby tego uniknąć jest rzetelne przygotowanie się do rozmowy, zapoznanie z potencjalnymi pytaniami rekrutacyjnymi i przygotowanie sobie błyskotliwych i trafnych odpowiedzi. Wówczas ryzyko, że popełnimy jakąś wpadkę będzie znacząco zminimalizowane.

Bardzo ważny jest początek rozmowy rekrutacyjnej. Pierwsze wrażenie może być często decydujące. Dlatego warto pamiętać, aby schludnie się ubrać, patrzeć w oczy, uśmiechać się i posiadać zdecydowany uścisk dłoni. Na samym początku pracodawca może zapytać „jak się Pani/Pan czuje?” lub „czy udało się znaleźć nasz adres bez problemu?”. Ważne, aby zaprezentować się wówczas jako osoba wesoła i pozytywnie nastawiona. Chociaż po drodze na rozmowę stałeś w godzinnym korku, nie wyspałeś się i dostałeś przykry telefon, nie informuj o tym pracodawcy. Ważne, żeby pokazać się od jak najlepszej strony i być entuzjastycznym.

Jakie pytania rekrutacyjne mogą paść później? Zasadniczo na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca nie może pytać o wszystko. Przepisy to jednak jedno, zaś rzeczywistość to drugie. Każda osoba, która przynajmniej raz poszukiwała zatrudnienia i została zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, obawiała się pytań odnoszących się do niej samej. O jakich mowa? Jednym z najczęściej pojawiających się jest: „Co może nam pan / pani powiedzieć o sobie?”. Równie ulubionym pytaniem wszystkich osób zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną jest to: „Jakie są twoje słabe i silne strony?”. Jak wybrnąć z takich pytań?

Kilka słów o sobie – co powiedzieć?

Pracodawca zadając takie pytanie rekrutacyjne zasadniczo nie ma na myśli życia osobistego. Zgodnie z przepisami osoba przeprowadzająca rekrutację nie może pytać m.in. o twoje poglądy polityczne, społeczne czy ilość posiadanych dzieci. Pytanie: „Proszę opowiedzieć coś o sobie” jest jednak dość ogólne i wielu kandydatów nie wie, o co dokładnie chodzi pracodawcy. Można je zatem potraktować jako pułapkę – jeżeli sam zaczniesz opowiadać o swoim życiu osobistym, to nie można powiedzieć, że pracodawca złamał prawo. Kiedy wzbogacisz swoją opowieść o szczegółowe fakty z życia osobistego, poinformujesz gdzie dorastałeś albo jak przebiegła twoja ostatnia wakacyjna podróż, możliwe, że pracodawca przestanie cię słuchać. Nie oznacza to, że pracodawca nie chce lepiej poznać swojego przyszłego, potencjalnego pracownika, ale interesuje go głównie czy spełniasz konkretne wymogi na dane stanowisko.

Jak wybrnąć z powyższego pytania? Masz kilka możliwości. Możesz powtórzyć informacje zawarte w CV, czyli poinformować o wykształceniu czy doświadczeniu; możesz powiedzieć, dlaczego zdecydowałeś się aplikować do firmy i nawiązać do swojego wykształcenia; możesz również dopytać pracodawcę, co konkretnie chciałby wiedzieć, na czym masz się skupić w odpowiedzi. Podczas tworzenia autoprezentacji na pewno przyda się także analiza oferty pracy, jaką wystawił pracodawca. Warto również zobrazować pracodawcy jakieś konkretne osiągnięcie na polu zawodowym, a zakończyć informacją, co jeszcze chciałbyś osiągnąć w życiu zawodowym i jak do tego dążysz. Można poszukać też jakiegoś odpowiedniego punktu zaczepienia, który wskaże co możesz wnieść do firmy, jako jej potencjalny pracownik. Nie trzeba także kategorycznie unikać opowiadania na temat swoich pasji. Należy jednak pamiętać, aby było to spójne z wszystkim, o czym powiedziałeś wcześniej. Te kilka rzetelnych słów o sobie sprawi, że pracodawca potraktuje cię bardziej profesjonalnie.

Słabe i mocne strony – daj się zapamiętać!

Z pewnością pytanie o własne słabości jest chyba najbardziej znienawidzonym pytaniem rekrutacyjnym przez kandydatów, a równocześnie z uwagi na trudność w odpowiadaniu i informacje jakie bardzo często niesie ze sobą, jest to ulubione pytanie pracodawców.

Co w sytuacji, gdy potencjalny pracodawca pyta o silne i słabe strony? Warto je odpowiednio wcześniej poznać. Niestety, wiele osób ma problem z ich wskazaniem. Dlaczego? Bo nie lubimy się chwalić, boimy się również tego, ze pracodawca negatywnie spojrzy na nasze wady. Tymczasem celem tego pytania jest sprawdzenie, czy potrafimy spojrzeć na siebie w sposób obiektywny.

Jeżeli jesteś osobą pracowitą, która nie boi się wyzwań, to powinieneś o tym powiedzieć. Lubisz sobie dłużej pospać? To nie grzech! Nie lubisz pracować w grupie? O ile nie będziesz musiał w firmie, w której ubiegasz się o posadę, to nie powinieneś się obawiać, że wpłynie to na wynik rekrutacji. Z tego pytania możesz wybrnąć z podniesioną głową, to wcale nie jest trudne! Warto jednak pamiętać, aby podkreślić te zalety, które mogą mieć pozytywny wpływ na efektywność pracy na danym stanowisku. Jeśli chodzi o słabe strony, dokonując swojej autoprezentacji warto przyjrzeć się takim, które w niektórych okolicznościach mogą być uznawane za zalety, np. gadatliwość. Można także wymienić wadę, która z punktu widzenia stanowiska, o które się ubiegamy, nie jest istotna, np. w przypadku pracy urzędnika brak zdolności oratorskich. Pracodawca, wiedząc, że taka cecha nie będzie przydatna na danym stanowisku, nie oceni nas negatywnie, a doceni szczerość. Kiedy już zupełnie nic nie przychodzi nam do głowy, warto postawić na poczucie humoru. Można przyznać się do jakiejś niewielkiej wady, która nie wpłynie negatywnie na twój wizerunek potencjalnego pracownika, ale wywoła uśmiech u pracodawcy i pozwoli cię zapamiętać.

Trening czyni mistrzem

Nie każdy potrafi odnaleźć się na rozmowie kwalifikacyjnej. Najwięcej problemu z tym, by dobrze wypaść podczas spotkania o pracę mają ci, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy lub powracają po długiej nieobecności. Co w takiej sytuacji? Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest… ćwiczyć. Każdą rozmowę możesz potraktować jako test swoich umiejętności. Im więcej rozmów o pracę odbędziesz, tym mniejsza szansa, że pojawi się pytanie, które cię zaskoczy.

Oczywiście nie można przewidzieć wszystkiego. Często to, jak potoczy się rozmowa kwalifikacyjna i jakie pytania rekrutacyjne zostaną zadane jest kwestią przypadku. Jednak niektóre elementy rozmowy są stałe i zazwyczaj padają zawsze. W prawie każdym przypadku pracodawców interesuje znajomość języków obcych, doświadczenie zawodowe, wykształcenie  i oczekiwane zarobki. Przećwiczenie rozmowy kwalifikacyjnej pozwoli uniknąć sytuacji, w której rekrutujący nie będzie wiedział, co ma odpowiedzieć. Ponieważ nie każda osoba poszukująca pracy może pozwolić sobie na to, by brać udział w wielu rozmowach bez konkretnego rezultatu, dobrze pomyśleć również o ćwiczeniach w domu. Można znaleźć osobę, która pomoże wcielić się w rolę naszego rekrutera i przećwiczyć z nim przebieg rozmowy. Ważne, aby rekruter był obiektywny i nie traktował nas zbyt pobłażliwie. Dobrze, gdyby w momentach, które są szczególnie trudne dla kandydata, rekruter był jeszcze bardziej aktywny oraz wychwytywał momenty słabości swojego rozmówcy.

Jeżeli nie masz wokół siebie kogoś z kim mógłbyś ćwiczyć, to nic straconego – zawsze możesz ćwiczyć przed lustrem. Przygotuj sobie listę potencjalnych pytań i odpowiedzi, a potem powtarzaj je sobie na głos. W ten sposób również na bieżąco będziesz mógł kontrolować swoją mimikę. Pamiętaj, że od tej również zależy to, jak wypadniesz przed pracodawcą.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej ma często decydujący wpływ w procesie ubiegania się o pracę. Jest to więc stresujące doświadczenie dla wielu z nas. Warto jednak pamiętać, że odpowiedni trening i przygotowanie się, na przykład poprzez analizę potencjalnych pytań kwalifikacyjnych, znacząco ograniczy ewentualne wpadki i zwiększy szansę na zatrudnienie.

Oceń ten wpis
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - jak nie popełnić gafy?
Ocena: 3.9, liczba głosów: 4

Zobacz inne porady

Opinie

Larisa
2019-04-15, 10:00
Pomimo faktu, że pytania mogą się różnić w zależności od różnych firm i stanowisk, musisz być przygotowany na wszystko. Najlepszym sposobem na to jest sortowanie pytań na kategorie.
Kamila
2019-03-30, 14:31
No właśnie. Ja trenowałam z koleżanką i obie wiedziałyśmy jak się poruszać w temacie. Potem pierwsze spotkania i nabrało się pewności siebie i nie było to już stresujące.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.