!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

L4 i choroby zawodowe

Profilaktyczna ochrona zdrowia w zakładzie pracy

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 21 głosów

21 głosów

9 komentarzy

Profilaktyczna ochrona zdrowia w zakładzie pracy
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracowników. Motywowane jest to zarówno prawidłowym działaniem zakładu pracy, jak i ochroną samych zatrudnionych, którzy swoją pracą budują firmę. Co warto wiedzieć o badaniach, które muszą przechodzić pracownicy?

Wśród kanonu obowiązków pracodawcy ustawodawca zapisał również ocenianie ryzyka zawodowego. W tym zakresie zatrudniający jest zobowiązany zarówno dostarczać środki zapobiegające chorobom zawodowym, jak również zagwarantować pracownikom wstępne, okresowe, jak i kontrolne badania lekarskie.Dodatkowo, właśnie z uwagi na ochronę zdrowia ? zatrudniający powinien także zapewnić pracownikom odpowiednie posiłki, jak i napoje profilaktyczne dostosowane do panujących warunków atmosferycznych.

Elementarne obowiązki pracodawcy

Zgodnie z art. 226 Kodeksu pracy pracownik jest zobowiązany do szeregu obowiązków, które mają ochronić zdrowie, a nawet życie pracowników. I tak zobligowany jest przede wszystkim do:

  • oceniania i dokumentowania ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających ryzyko,
  • informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz zasadami ochrony przed zagrożeniami.

Ponieważ ochrona zdrowia i życia zatrudnionych jest uzależniona od stanu zakładu pracy, ustawodawca zobowiązuje pracodawcę również do przeprowadzania ? na swój koszt ? rozmaitego rodzaju badań. Mają one określać wysokość czynników szkodliwych dla zdrowia. Wszelkie uzyskane pomiary podmiot zatrudniający jest zobowiązany przechowywać i udostępniać do wglądu zainteresowanym pracownikom. Ponadto, jest on także zobligowany do utrzymania w stanie stałej sprawności wszelkich urządzeń, które ograniczają lub eliminują szkodliwe dla zdrowia czynniki.

Badania lekarskie

Istotną kwestią przy temacie profilaktycznej ochrony zdrowia są wszelkiego rodzaju badania lekarskie, które określają stan zdrowia pracownika i mogą wykryć wszelkie zmiany, w tym zwłaszcza rozwój choroby zawodowej. Aktualnie ustawodawca badania lekarskie dzieli na:

  • wstępne,
  • okresowe,
  • kontrolne.

I tak, wstępnym badaniom lekarskim podlegają wszystkie osoby przyjmowane do pracy oraz pracownicy młodociani przenoszeni na stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Na badania takie kieruje pracodawca, który ma również obowiązek wskazać ? w dokumentach ? na jakim stanowisku pracownik będzie zatrudniony. Dzięki temu lekarz może określić, czy zdrowie lub życie zatrudnionego nie będzie zagrożone. Jedynym odstępstwem od powyższej zasady jest sytuacja, w której pracownik przyjmowany jest ponownie do danego zakładu pracy i to na to samo stanowisko, o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z pracodawcą.

Kto na okresowe badania?

Nieco inaczej niż w przypadku wstępnych badań lekarskich jest z badaniami okresowymi. W tym przypadku podlegają im wszyscy zatrudnieni, którzy wymienieni zostali przez ustawodawcę w odrębnych przepisach. Ponadto, podmiot zatrudniający ? zgodnie z art. 229§5 Kodeksu pracy ? badaniom okresowym będą podlegały również osoby, które narażone są na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub płynów zwłókniających także wtedy, gdy:

  • zaprzestaną wykonywać pracę w kontakcie z tymi substancjami,
  • po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.

Wówczas ? niezależnie od sytuacji, która wystąpi ? koszt takich badań ponosi pracodawca. W jego interesie i na jego koszt będą przeprowadzane również inne badania zatrudnionych z uwagi na warunki pracy.

Kiedy kontrolne?

Badania kontrole ? w myśl art. 229§2 Kodeksu pracy ? dotyczą pracowników, którzy byli niezdolni do pracy przed dłużej niż 30 dni. Wówczas to właśnie badania, które przeprowadzi właściwy lekarz, mają stwierdzić, czy pracownik jest zdolny do wykonywania pracy na dotychczasowo zajmowanym stanowisku pracy. I za te badania zobowiązany będzie zapłacić pracodawca z firmowej kasy. Warto zauważyć, że zarówno badania okresowe, jak i kontrolne powinny być przeprowadzane w godzinach pracy ? o ile jest to możliwe. W tym przypadku ustawodawca odchodzi również od zasady, że wynagrodzenie zależy się jedynie za przepracowane godzin, wykonaną pracę. Za badania, które wykonywane są w godzinach pracy, zatrudnionemu przysługuje odpowiednie wynagrodzenie.

Posiłki i napoje dla każdego?

Z uwagi zmienne warunki atmosferyczne oraz wykonywanie pracy w szczególnie trudnych warunkach, warto zauważyć, że ustawodawca nakłada na pracodawcę obowiązek dostarczania nieodpłatnych posiłków i napojów regeneracyjnych. Odrębne akty prawne dokładnie wskazują, w jakich przypadkach zatrudniający musi dostarczyć pracownikowi wspomniane posiłki i napoje. W takim przypadku musi on pamiętać, że te powinny być dostosowane do panujących warunków, jak również posiadać odpowiednią wartość energetyczną. Aspekt ten jest niezwykle ważny ze względów właśnie profilaktycznych.

To może Cię również zainteresować

Choroba zawodowa - czym jest i jak wygląda zgłoszenie?

Podziel się

9 komentarzy

zenon

zenon

Większe skupiska ludzkie jeszcze w pracy fizycznej normalne, że muszą takie placówki mieć. Fajnie opisane zagadnienie. Polecam wszystkim.
Jakol

Jakol

Słyszałem o tym, że tak jest w wielu miejscach pracy ale nie zawsze to coś daje chociaż oczywiście kontakt z lekarzem jest lepszy.
Natalia

Natalia

Wiele się o tym słyszy, tak samo jak o benefitach dla pracowników, że np. mam wizyty gdzieś dla rodziny bez kolejki. No nie wiem czy tak jest. Chyba chodzi o jakieś błahostki.
Aniuś

Aniuś

Przydatne informacje. Teraz wiem, jakie badania i kiedy należy zrobić, jak i temat poruszony w tym artykule - posiłki i napoje.......... U nas w gorące dni jest darmowa woda mineralna dla pracowników.
Lena

Lena

W większych zakładach pracy jest to sprawa oczywista i ułatwia sprawę pracodawcy gdyż nie ma kosztów takich a i bałaganu nie ma z tym wszystkim papierowym działaniem.
Zoria

Zoria

Działania szkoleniowe mogą obejmować edukację, szkolenie przedszkolne, szkolenie zawodowe, rehabilitację zawodową i szkolenia związane z pracą (w tym szkolenia w miejscu pracy).
Patrycja Kubala

Patrycja Kubala

Jak zakłady mają takie coś to dobrze jest. Chyba nawet jest wymóg tam gdzie więcej jest pracowników z danej grupy zawodowej z czym się wiążą konkretne wizyty u lekarza.
Roman

Roman

Spoko ale wszystko teraz jest poprawione i zrozumiałe. Dobrze jest tylko zawsze aktualizować teksty gdy jest to związane np. ze zmianami jakimikolwiek. Tak czy inaczej spoko tekst.
łysy

łysy

zgodnie z art 226 kp, to pracodawce jest zobowiazany a nie pracownik. mala pomylka autora tekstu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.