!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Szkolenia i rozwój

Kilka słów o przebranżowieniu

27 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 30 głosów

30 głosów

4 komentarze

Kilka słów o przebranżowieniu
Ukończyliśmy szkołę, być może studia albo inne kursy, a następnie podjęliśmy pracę w zawodzie lub też nie. Od początku nam się podobało, lub wręcz przeciwnie. A może po jakimś czasie dopiero poczuliśmy, że praca ta nie daje nam odpowiedniej radości. Bez względu na te wszystkie czynniki, warto czasem zastanowić się nad przebranżowieniem, by doświadczyć satysfakcji zawodowej. Przybliżymy kilka kwestii, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie: „Czy przyszła pora na zmianę mojej ścieżki zawodowej?” i podpowiemy, jak to uczynić.

Kiedy warto pomyśleć o przebranżowieniu?

Po pierwsze – znużenie. Niezależnie od tego, jak długo zajmujesz dane stanowisko, przychodzi taki moment, że jesteś zmęczony swoją pracą. Nie chodzi tutaj tylko o niechęć do porannego wstawania albo konflikt ze współpracownikami, a o sytuację, kiedy praca nie daje Ci zadowolenia. Dobrze wykonujesz swoje zadania, dogadujesz się z innymi, szef jest z Ciebie zadowolony i być może nawet zaproponował Ci awans – ale Ty mimo wszystko nie jesteś zadowolony. To znak, że pora pomyśleć o zmianie profesji na taką, która ponownie przyniesie Ci radość.

Po drugie – brak możliwości rozwoju. Od jakiegoś czasu zajmujesz swoją posadę, ale na horyzoncie nie widać perspektyw dokształcenia lub awansu. To może być deprymujące, a w konsekwencji sprawiać, że Twoja niechęć do tego zawodu jest już tak wysoka, że jedynym rozwiązaniem będzie zmiana firmy, a nawet branży.

Po trzecie – Twoje wykształcenie i kwalifikacje nie odpowiadają potrzebom rynku. Z biegiem lat rynek pracy zmienia się, a pracodawcy poszukują kandydatów o określonych cechach. Długie poszukiwania pracy nie przynoszą zatem pożądanych rezultatów, a Ty wciąż jesteś bezrobotny albo zajmujesz niskie, niezadowalające stanowisko. To nie Twoja wina, ale musisz działać. Przebranżowienie może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem.

Po czwarte – nowe zainteresowania i umiejętności. Być może ostatnio masz nową pasję, ukończyłeś dodatkowy kurs albo po prostu widzisz siebie w innej dziedzinie. To wystarczający powód, by spróbować sił w nowej pracy.

Video

Jakie kroki należy podjąć, by się przebranżowić?

  1. Analiza zainteresowań – zastanów się, co tak naprawdę Cię kręci i sprawia radość. Będzie to świetny punkt wyjściowy do obrania właściwej drogi ku zadowoleniu z pracy.
  2. Przegląd obecnych umiejętności – być może część z nich była nieprzydatna w dotychczasowej pracy. W przyszłości można je lepiej wykorzystać, np. kompetencje miękkie – takie jak zdolności przywódcze, czy komunikacyjne, które są obecnie pożądane na rynku pracy.
  3. Podwyższenie kwalifikacji – przy przebranżowieniu bywa to krok obowiązkowy. Czasami wystarczy przeczytać odpowiednie lektury, a czasem podszkolić warsztat lub ukończyć dodatkowe szkoły, kursy, studia.
  4. Rozważenie pracy u dotychczasowego pracodawcy – być może zmiana firmy nie jest niezbędna. W wielu firmach są działy o różnym zakresie kompetencji. Dzięki temu byłaby możliwość migracji do innego departamentu, w którym lepiej się odnajdziesz.
  5. Wykorzystanie sieci kontaktów – przeprowadzenie wywiadów ze znajomymi, którzy mają lub mieli styczność z daną branżą, pomoże nam w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Osoby takie mogą pełnić funkcję mentorów, którzy wprowadzą nas i zdradzą tajniki danej dziedziny.
  6. Poszukiwanie pracy – to ostatni, niezwykle ważny punkt. Jeśli przebrnęliśmy przez wszystkie etapy, to znaczy, że jesteśmy gotowi na nowe wyzwania. Rozpocząć powinniśmy od przygotowania dobrego CV. Następnie warto wyznaczyć obszar zainteresowań, w którym będziemy te poszukiwania prowadzić. Napisanie listu motywacyjnego i przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej to kolejne kroki, które pomogą nam zrealizować nasz cel.

Video

Czy warto zaryzykować przebranżowienie?

Zmiana pracy nie musi być jedynym rozwiązaniem, zatem ryzyko możemy ograniczyć do minimum. Przebranżowienie to również rozmowa z szefem, w wyniku której zajdzie zmiana zakresu zadań i kompetencji.

Najważniejsze jest, by widzieć sens naszej decyzji i skrupulatnie do niej dążyć. W chwili, gdy obecne stanowisko nie daje nam dostatecznej satysfakcji, jedna ze stref odpowiedzialnych za samozadowolenie jest zaburzona. Powinniśmy uczynić wszystko, by wróciła na właściwe tory, a my ponownie będziemy czerpać radość z wykonywanych obowiązków. Pamiętajmy, że przebranżowienie ma na celu poprawę naszej sytuacji zawodowej. Nie musi wcale być ryzykowne, bo przecież zależy nam, by było lepiej.

Zanim zdecydujemy się na zmianę pracy, warto więc się odpowiednio przygotować. Poznać siebie, swoje potrzeby, ale także czynniki zewnętrzne. Nie trzeba więc rzucać obecnej pracy z impetem, lecz zrobić to dopiero wtedy, gdy będziemy gotowi. Przebranżowienie ma nam przynieść przede wszystkim poprawę komfortu psychicznego i zadowolenie z samego siebie, a nie dokładać niepotrzebny stres.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy warto się przebranżowić?

Jeśli nie osiągasz satysfakcji ze swojej obecnej pracy, straciłeś możliwości rozwoju i awansu i czujesz potrzebę zmian, to warto pomyśleć o przebranżowieniu.

Czy trzeba się przebranżawiać?

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny i wiele zawodów zanika, a wiele nowych się pojawia. To może spowodować u wielu osób konieczność przebranżowienia.

Podziel się

4 komentarze

dr SR

dr SR

Kilka słów o przebranżowieniu - fajny artykuł. Byłem mgr inż. włókiennikiem. W Bielsku były zakłady włókiennicze, ale stopniowo je likwidowano. Szybko zrobiłem studia podyplomowe z informatyki i w tym zawodzie pracuję już bardzo długo.
młódzik

młódzik

Większość zmieniających pracę rozważa przebranżowienie... Dotyczy to głównie młodszych stażem pracowników. To dobra opcja...
Game Over

Game Over

Czasami nie ma innego wyjścia. Jeżeli coś takiego ma miejsce w obecnym miejscu pracy to jest to bardzo dobra opcja, która pozwala na lepsze wdrożenie się w nowe obowiązki.
Volvo

Volvo

Wiele ludzi nie ma nawet wyboru i musi się przebranżowić. Dla jednych pewnie to będzie trudne a dla innych wiele zmian w życiu przychodzi łatwo. Disiaj są właścicielami sklepu, a jutro pracują w firmie z ubezpieczeniami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.