Praca tymczasowa? Kobiety w ciąży znajdą się pod specjalną ochroną

Praca tymczasowa? Kobiety w ciąży znajdą się pod specjalną ochroną
Z informacji zaprezentowanych przez GUS wynika, że w Polsce niemal 65% kobiet w wieku produkcyjnym jest aktywnych zawodowo. Niestety, nie wszystkie panie mogą liczyć na kompleksową ochronę i socjalne zaplecze wówczas, gdy spodziewają się dziecka. Dlaczego? Ponieważ część z nich nie pracuje na podstawie umowy o pracę, ale podpisuje elastyczną umowę cywilnoprawną, a część wykonuje pracę w charakterze pracowników tymczasowych.

Rządzący pochylili się nad problemem, a propozycja zmian pojawiła się w projekcie ustawy z dnia 10 stycznia 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych i innych ustaw. Jakie rozwiązania zaproponowano?


Umowa będzie obowiązywać do dnia porodu

Największa zmiana dotyczy tego, że kobiety wykonujące pracę tymczasową, które są w trzecim miesiącu ciąży, nie będą mogły zostać zwolnione – podpisane z nimi umowy zostaną automatycznie przedłużone do dnia porodu.

W projekcie ustawy można przeczytać: „Umowy o pracę na czas określony, na podstawie których jest wykonywana praca tymczasowa, trwające w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, które uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulegają przedłużeniu do dnia porodu”. Jeżeli przepisy w tym zakresie wejdą w życie, kobiety spodziewające się dziecka, które wykonują pracę tymczasową, otrzymają solidne wsparcie.


Zabezpieczenie finansowe

Przedstawiona propozycja oznacza dla przyszłych matek będących pracownicami tymczasowymi tyle, że nie zostaną one bez środków do życia po urodzeniu dziecka. Przedłużenie umowy do dnia porodu oznacza bowiem, że będą one mogły pobierać zasiłek macierzyński.

Zabezpieczenie finansowe pracownicy w postaci możliwości pobierania przez nią zasiłku macierzyńskiego należy uznać za element polityki prorodzinnej, którą realizuje aktualny rząd. Z punktu widzenia kobiet, które dotychczas nie mogły znaleźć stałej pracy, to bardzo dobra wiadomość.


Czy to dobre rozwiązanie?

Mimo że zabezpieczenie pracujących kobiet spodziewających się dziecka to istotny temat, to pracodawcy podkreślają, że zmiany nie są optymalne. Dlaczego? Wskazują na charakter pracy tymczasowej, podkreślając jednocześnie, że wprowadzenie zmian może spowodować, że pracodawcy przestaną być zainteresowani zatrudnianiem pracowników tymczasowych, a dokładnie kobiet.

Propozycja pracodawców koncentruje się wokół zaproponowania alternatywnych przesłanek, po spełnieniu których kobieta będącą pracownikiem tymczasowym mogłaby otrzymać zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka.


Częstsza kontrola agencji zatrudnienia

Na polskim rynku działa wiele agencji pracy tymczasowej, które zatrudniają pracowników tymczasowych, wspomagając tym samym pracodawców. Przy okazji zabezpieczenia kobiet pracujących w charakterze pracowników tymczasowych warto podkreślić, że w ustawie pojawił się zapis, na podstawie którego marszałkowie województw byliby zobowiązani do weryfikowania raz na kwartał, czy agencje pracy tymczasowej działające na ich terenie, nie spóźniają się i nie zalegają z odprowadzania składek do ZUS.

Takie sytuacje zdarzały się w przeszłości, a warto pamiętać, że od faktu i ilości odprowadzonych składek ZUS zależy m.in. możliwość skorzystania z różnych świadczeń i wysokość naszego przyszłego świadczenia emerytalnego.

Oceń ten wpis
Praca tymczasowa? Kobiety w ciąży znajdą się pod specjalną ochroną
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Demonika
2019-12-17, 10:59
Chyba już kobiety w ciąży są pod specjalną ochroną i wracają sobie bez problemu na rok do pracy - tak już przecież trwa jakiś czas.
Aspeks
2019-12-05, 11:47
Kobiety już mają specjalną ochronę? Co jeszcze miało by być???? Przecież jest to już na takim poziomie, że nikt inny nie ma takiej ochrony z mężczyzn czy osób z grup zawodowych, własna działalność i cała reszta.
pracownik
2019-05-07, 15:01
Pracownicy tymczasowi, od których oczekuje się, że będą pracować w Twojej firmie przez kilka tygodni, mogą wymagać jedynie bardzo podstawowego zestawu warunków.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.