Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Praca tymczasowa – ochrona przed zwolnieniem dla kobiet w ciąży

30 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 23 głosy

23 głosy

4 komentarze
Praca tymczasowa – ochrona przed zwolnieniem dla kobiet w ciąży
Dowiedz się o zabezpieczeniu pracowników tymczasowych, roli agencji pracy tymczasowej i stabilizacji okresu pracy tymczasowej.

Być może chcesz powiększyć rodzinę i zastanawiasz się, co przysługuje osobom zatrudnionym przez agencje pracy tymczasowej? Nic dziwnego, że masz wątpliwości – tę kwestię regulują aż dwa dokumenty. Pierwszym z nich jest ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, a drugim – art. 177 § 3 Kodeksu pracy. Ten ma zastosowanie w przypadku ciąży pracownicy.

Praca tymczasowa – zabezpieczenie pracownika

Usługi agencji pracy tymczasowej są coraz bardziej popularne. Zarówno dla pracowników, którzy szukają elastycznych możliwości zatrudnienia, jak i dla pracodawców, którzy potrzebują wsparcia co jakiś czas. W obu tych sytuacjach umowa o pracę tymczasową może stanowić korzystne rozwiązanie. Jednak istnieje kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę w kontekście zabezpieczenia pracownika i roli agencji pracy tymczasowej.

Należy pamiętać, że umowa o pracę tymczasową to nie to samo, co umowa o pracę. Główną różnicą jest okres zatrudnienia – umowy z agencjami pracy zawsze obowiązują przez określony czas.

Co wtedy, gdy umowa kończy się przed terminem porodu?

Kobiety wykonujące pracę tymczasową, które są w trzecim miesiącu ciąży, nie będą mogły zostać zwolnione – podpisane z nimi umowy zostaną automatycznie przedłużone do dnia porodu. Aby tak się stało, ich staż pracy w danej agencji pracy musi być dłuższy niż 1 miesiąc.

Szukasz pracy?
Dodana

Zatrudnimy pomoc kucharza z doświadczeniem

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

  • Bielsko-Biała
Dodana

Operator maszyn - produkcja lodów - hala ciepła

Covebo Work Office

  • 16 € / h
  • Holandia
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 1 700-2 000 € / mc
  • Rzeszów
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 1 700-2 000 € / mc
  • Gdańsk
Dodana

Takie regulacje wynikają zarówno z ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, jak i z artykułu 177 § 3 Kodeksu pracy. Co ważne: ustalenia dotyczą kobiet zatrudnionych na umowę o pracę. Nie obejmują jednak umów cywilno-prawnych.

Zabezpieczenie finansowe

Przedłużenie umowy do dnia porodu oznacza, że przyszłe mamy będą mogły pobierać zasiłek macierzyński. Ten trwa w czasie:

  • urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu rodzicielskiego,
  • urlopu ojcowskiego.

Zabezpieczenie finansowe pracownicy w postaci możliwości pobierania przez nią zasiłku macierzyńskiego należy uznać za element polityki prorodzinnej, którą realizuje aktualny rząd. Z punktu widzenia kobiet, które dotychczas nie mogły znaleźć stałej pracy, to bardzo dobra wiadomość.

Video

Czy w ciąży mogę iść na L4?

Pracownice w ciąży zatrudnione przez agencje pracy tymczasowej mogą skorzystać z ubezpieczenia chorobowego, a tym samym – ze zwolnienia lekarskiego. Należy przy tym pamiętać, że sama ciąża nie predysponuje do wykorzystania tego świadczenia. Natomiast jeśli lekarz stwierdzi, że praca zagraża życiu matki lub dziecka, powinien wystawić zwolnienie. Pracownica, której pracodawca opłaca składkę chorobową, ma prawo z niego skorzystać.

Częstsza kontrola agencji zatrudnienia

Dla ochrony pracowników tymczasowych przepisy wymagają, aby wojewodowie regularnie sprawdzali, czy agencje pracy tymczasowej w ich regionie terminowo opłacają składki do ZUS. W praktyce oznacza to, że co kwartał będą musieli sprawdzać, czy agencje działają zgodnie z przepisami.

Takie niezgodności zdarzały się w przeszłości. Warto pamiętać, że od faktu i ilości odprowadzonych składek ZUS zależy m.in. możliwość skorzystania z różnych świadczeń, w tym zasiłku macierzyńskiego, i wysokość naszego przyszłego świadczenia emerytalnego. Dlatego warto mieć świadomość tego przepisu, zwłaszcza przy planowaniu powiększenia rodziny.

Podsumowanie

W razie wątpliwości lub sytuacji wymagającej indywidualnego rozpatrzenia zawsze warto porozumieć się z działem HR, a także zajrzeć do obowiązującej ustawy i kodeksu pracy. To pozwoli określić zakres przysługujących świadczeń oraz sytuację prawną przyszłej mamy.

Przepisy dotyczące ochrony, którą państwo roztacza nad pracownicami planującymi założyć rodzinę, zmieniają się cyklicznie. Dlatego warto być na bieżąco z aktualizacjami.

To może Cię również zainteresować

Prawa pracownicy w ciąży – wskazówki i porady

Najczęściej zadawane pytania

Czy umowa o pracę tymczasową kobiet w ciąży zostanie automatycznie przedłużona do dnia porodu?

Tak, zgodnie z nowymi przepisami, kobieta będąca w trzecim miesiącu ciąży pracująca na podstawie umowy o pracę tymczasową nie może zostać zwolniona, a jej umowa zostaje automatycznie przedłużona do dnia porodu.

Czy kobiety pracujące tymczasowo będą mogły pobierać zasiłek macierzyński?

Tak, przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu umożliwi tym kobietom pobieranie zasiłku macierzyńskiego.

Czy zmiana przepisów jest korzystna dla pracodawców?

Niektórzy pracodawcy podkreślają, że zmiany nie są optymalne. Wskazują, że wprowadzenie tych zmian może spowodować, że pracodawcy przestaną być zainteresowani zatrudnianiem pracowników tymczasowych, zwłaszcza kobiet.

Czy agencje pracy tymczasowej będą poddawane częstszym kontrolom?

Tak, w ustawie pojawił się zapis, na podstawie którego marszałkowie województw byliby zobowiązani do weryfikowania raz na kwartał, czy agencje pracy tymczasowej działające na ich terenie, nie spóźniają się i nie zalegają z odprowadzaniem składek do ZUS.

Czy jest możliwe stabilizowanie okresu pracy tymczasowej?

Pracodawcy mogą rozważyć wprowadzenie umów o pracę tymczasową na czas nieokreślony dla pracowników, którzy sprawdzili się i wykazali wysoką jakość pracy. Taka stabilizacja okresu pracy tymczasowej przyniosłaby korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

4 komentarze

Ruda

Ruda

Ja pracuję przez agencje pracy. umowa kończy się ostatniego kwietnia, dziś dowiedziałam się, że jestem w ciąży...jakie mam podjąć kroki w pracy? Co mi przysługuje?
Demonika

Demonika

Chyba już kobiety w ciąży są pod specjalną ochroną i wracają sobie bez problemu na rok do pracy - tak już przecież trwa jakiś czas.
Aspeks

Aspeks

Kobiety już mają specjalną ochronę? Co jeszcze miało by być???? Przecież jest to już na takim poziomie, że nikt inny nie ma takiej ochrony z mężczyzn czy osób z grup zawodowych, własna działalność i cała reszta.
pracownik

pracownik

Pracownicy tymczasowi, od których oczekuje się, że będą pracować w Twojej firmie przez kilka tygodni, mogą wymagać jedynie bardzo podstawowego zestawu warunków.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.