Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31085        SUBSKRYBUJE: 7197
Tematy, które interesują czytelników:  Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Praca w szczególnych warunkach, Umowa zlecenie składki, Mobilność zawodowa, Wypowiedzenie umowy

Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie rodzicielskim

Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie rodzicielskim
Wychowanie dziecka wiąże się z koniecznością poświęcenia mu sporej ilości czasu. Specjaliści zajmujący się zagadnieniem wychowania dzieci podkreślają, że budowanie więzi z dzieckiem w pierwszych latach jego życia powinno być dla rodziców priorytetem.

Jeżeli chcesz, aby twoje dziecko rozwijało się prawidłowo, pamiętaj, że urlop macierzyński to nie wszystko. Do dyspozycji twojej i ojca dziecka pozostaje również urlop rodzicielski. Dowiedz się o nim więcej.


Urlop rodzicielski, czy urlop po urlopie macierzyńskim

Za podstawowy urlop związany z macierzyństwem należy uznać oczywiście urlop macierzyński. Z takiego musi skorzystać matka, może również pracujący ojciec. Przy jednym dziecku rodzice mają do wykorzystania 20 tygodni. Tuż po urlopie macierzyńskim, możesz skorzystać z urlopu rodzicielskiego. To kolejny urlop, który został pomyślany dla rodziców chcących spędzić czas ze swoim dzieckiem. O jakich zasadach musisz pamiętać, jeżeli chcesz z niego skorzystać?

Podstawową kwestią jest złożenie wniosku o przyznanie takiego urlopu. Powinna to zrobić na co najmniej 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia korzystania z niego. Nie musisz się przy tym martwić, że pracodawca ci odmówi – możesz być pewna, że składając wniosek w terminie, będziesz mogła skorzystać z urlopu.


Ile trwa urlop rodzicielski?

Jeżeli urodziłaś jedno dziecko, przysługują ci 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Wasza rodzina powiększyła się o bliźniaki lub trojaczki? Przy takiej lub większej ilości dzieci urodzonych podczas jednego porodu przysługują ci 34 tygodnie urlopu rodzicielskiego.
Choć w pierwszych miesiącach życia dziecka najczęściej czas z nim spędza matka, to w przypadku urlopu rodzicielskiego nie ma przeciwskazań, abyś podzieliła się tygodniami, które masz do wykorzystania z ojcem noworodka. Będzie to jednak możliwe tylko wówczas, gdy podlega on ubezpieczeniom.

Jeżeli zdecydujesz z ojcem dziecka, że chce wspólnie sprawować opiekę nad dzieckiem, macie sporo możliwości. Oto przykładowe:

  • możecie jednocześnie korzystać z urlopu rodzicielskiego – wówczas każde z was będzie przebywać z dzieckiem 16 tygodni,
  • możecie na zmianę sprawować opiekę nad dzieckiem – wówczas musicie podzieli się wspomnianymi 32 lub 34 tygodniami.


Czy urlop rodzicielski jest płatny?

Tak – za korzystanie z urlopu rodzicielskiego otrzymacie pieniądze. Ustawodawca zdecydował, że za pierwsze 6 tygodni korzystania z tego urlopu otrzymasz zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. W następnych tygodniach będzie to jednak już tylko 60%.
Często zdarza się, że to tylko mama korzysta najpierw z całego urlopu macierzyńskiego, a następnie z urlopu rodzicielskiego. Jeżeli również ty zadeklarujesz, że chcesz spędzisz ze swoim maleństwem pierwszy rok życia, to będzie ci przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80% za cały czas spędzony z dzieckiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej będzie ci też zapanować nad domowym budżetem.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop wychowawczy. Czego jeszcze o nim nie wiesz?


A może wrócisz częściowo do pracy?

Przebywanie z dzieckiem przez cały rok daje ci wpływ na jego rozwój, możesz być również obecna podczas pierwszego ząbkowania maleństwa czy stawiania przez niego pierwszych kroków. Jeżeli jednak uznasz, że brakuje ci zawodowych wyzwań, to w każdej chwili możesz do nich wrócić – pamiętaj, że urlop rodzicielski możesz łączyć z pracą, jednak maksymalnym ograniczeniem jest pół etatu.
Czy teraz masz już pełen obraz urlopu rodzicielskiego?

Oceń ten wpis
Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie rodzicielskim
Ocena: 3.5, liczba głosów: 29

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.