Top 3 najtrudniejszych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych

Top 3 najtrudniejszych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych
Osoby poszukujące zatrudnienia często błędnie zakładają, że rozmowa kwalifikacyjna jest tylko po to, aby pracodawca mógł je lepiej poznać. Również ty, jako osoba aplikująca, masz szansę dowiedzieć się więcej o firmie, w której być może będziesz pracować. Jak się przygotować do takiego spotkania?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjne, aby wypaść naprawdę dobrze? Specjaliści nie mają wątpliwości, że najważniejsze jest opracowanie pytań na najczęściej pojawiające się na takich spotkaniach pytania. Jeżeli zatem otrzymałeś zaproszenie na rozmowę o pracę, podczas której spotkasz się ze swoim potencjalnym szefem lub przełożonym, czas poznać najpopularniejsze pytania i zastanowić się na odpowiedziami.


1) Jakie są twoje mocne i słabe strony?

Każde z tych pytań pozwala pracodawcy zorientować się, czy jesteś świadom swoich silnych i słabych stron. Udzielając odpowiedzi na pytanie o swoje silne strony, nie powinieneś kłamać czy świadomie zawyżać swoich umiejętności – po prostu powiedz, w czym jesteś najlepszy.

Wielu pracowników ma problem, aby mówić o swoich słabych stronach. Dlaczego? Bo uważają, że wymieniając takie, zniechęcą pracodawcę do przyjęcia ich do pracy. Nic bardziej mylnego. Pamiętaj, że z tego pytania możesz wyjść obronną ręką, wystarczy tylko, że zastanowisz się, czego oczekuje od ciebie pracodawca. Jeżeli zostaniesz przyjęty do pracy, to będziesz pracował w grupie lub nią zarządzał? Wiesz, że sprawdzasz się w takiej pracy? Zatem nie skłamiesz, jeżeli powiesz, że nie lubisz pracy w samotności.


2) Dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie?

Oczywiście możesz zacząć swoją wypowiedź o rozwoju, o nauce, ale czy masz pewność, że w tej pracy rzeczywiście będziesz mógł się rozwijać? Jeżeli nie bierzesz udziału w rekrutacji ukrytej, to masz możliwość uzyskać informacje o potencjalnym pracodawcy. Sprawdź wyniki finansowe firmy, spróbuj zorientować się, jak wyglądał jej rozwój. Biorąc zdobyte informacje przy formułowaniu odpowiedzi, będziesz mógł udzielić odpowiedzi, która nie będzie się mijać z założeniami właściciela firmy.

Masz problem, aby odpowiedzieć na takie pytanie? A gdybyś miał firmę i organizował rekrutację, to co sam chciałbyś usłyszeć? Być może zatrudniłbyś osobę, która nie posiada wielkiego doświadczenia, ale szczerze odpowiedziała, że praca na stanowisku, o które się ubiega, po prostu ją fascynuje? Jeżeli pomyślisz o tym, w ten sposób, łatwiej będzie ci przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę.


3) Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest stosunkowo proste, wystarczy tylko, że dokładnie zapoznasz się z opublikowanym ogłoszeniem. Jeżeli to zostało napisane poprawnie, to znajdziesz w jego treści informacje o cechach czy umiejętnościach, które musi posiadać idealny według pracodawcy kandydat. Wystarczy zatem, że opowiesz o swoim wykształceniu, doświadczeniu czy kompetencjach np. miękkich.

Jeżeli pracowałeś na podobnym stanowisku jak to, na które aplikowałeś i odnosiłeś sukcesy, to nie obawiają się o nich poinformować. Możesz uznać, że pracodawca cię nie zatrudni, bo chwalisz się. Nic bardziej mylnego – w ten sposób możesz pokazać, że będziesz miał realny wpływ na rozwój firmy i że pomożesz jej w osiągnięciu sukcesu na rynku.

Oceń ten wpis
Top 3 najtrudniejszych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych
Ocena: 4.9, liczba głosów: 28

Opinie

Iga
2019-12-11, 06:06
Fajnie napisał pracownik Tadek na to zagadnienie. Proponuję zapoznać się, jakie najczęściej są zadawane pytania na rozmowach kwalifikacyjnych. Znajdziecie je na tym portalu i nie tylko, bo iw internecie na różnych stronach.
Pracownik Tadek
2019-05-24, 08:47
1) Jakie są twoje mocne i słabe strony? 2) Dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie? 3)Dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko? Przygotujcie się na te pytania bardzo dobrze. Również miejcie w głowie mądrą odpowiedź gdyby pytali, ile chcecie zarobić ....
Tomek
2019-05-07, 09:05
Jeśli masz wykształcenie budowlane lub medyczne, po prostu powiedz, że masz wykształcenie średnie lub wyższe, bez wskazywania jego profilu. Na specjalne pytania także dobrze jest przygotować się.
Tibrus
2019-04-15, 09:38
Każdy pracodawca stara się znaleźć powody pozostawienia poprzedniej pracy. Bezpieczniej znów powiedzieć prawdę. Na takie pytania trzeba się przygotować by było pozytywnie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.