Pracownik - prawa i obowiązki

Jak zwiększyć pewność siebie - skorzystaj z praktycznych porad i ćwiczeń

25 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze
Jak zwiększyć pewność siebie - skorzystaj z praktycznych porad i ćwiczeń
Sprawdź, jak zwiększyć pewność siebie. Zrozum różnicę między pewnością siebie a narcyzmem, a także dowiedz się jak pewność siebie wpływa na zdrowie psychiczne.

Dla wielu z nas praca jest bardzo ważny aspektem życia. Jej utrata może zatem bardzo boleć nie tylko finansowo – może również podkopać naszą pewność siebie. Co w takiej sytuacji? Ważne jest przede wszystkim, aby się nie podać. Okazuje się, że czas bezrobocia możesz wykorzystać na rozwój. Jeżeli dobrze zagospodarujesz tygodnie lub miesiące bez pracy, możesz zaimponować potencjalnemu pracodawcy. Od czego zacząć?

Po pierwsze - nie trać czasu

Pierwsze dni po utracie pracy możesz wykorzystać na wyspanie się, nadrobienie braków w filmach czy gruntowne posprzątanie mieszkania, ale nie powinieneś dopuścić do sytuacji, gdy tak będą wyglądać kolejne tygodnie czy nawet miesiące twojego bezrobocia. Tkwiąc w takim marazmie, z dnia na dzień coraz trudniej będzie ci powrócić do zawodowej aktywności.

Aby nie okazało się, że masz naprawdę duży problem z tym, aby ponownie wejść na rynek pracy, już od pierwszych dni po utracie stanowiska pomyśl o poszukiwaniu nowego zajęcia. W pierwszej kolejności zaktualizuj swoje CV, zorientuj się, na których portalach warto szukać pracy, przejrzyj branżową newsy. Im szybciej to zrobisz, tym większą masz szansę, aby szybko znaleźć nową posadę.

Jeżeli bezrobocie trwa dłużej niż byś chciał, postaraj się znaleźć sobie zajęcie, które zmusi cię do wyjścia z domu. Możesz zapisać się na szkolenia, na które dotychczas nie miałeś czasu, możesz też wykorzystać czas, aby zrobić coś dla innych – z pewnością w miejscowości, w której mieszkasz działają organizacje potrzebujące wolontariuszy.

Po drugie - zadbaj o siebie

Bezrobocie to pułapka – nie wychodzisz z domu, zatem nie widzisz potrzeby, aby zamienić dres na bardziej eleganckie ubranie. Więcej, może też zdarzyć się tak, że twoim ulubionym strojem zostanie piżama. Nie możesz do tego dopuścić! Z chwilą utraty pracy twoja pewność siebie mogła zostać podkopana. Dlaczego chcesz mieć jeszcze większe wyrzuty sumienia?

Aby zadbać o siebie, nie tylko powinieneś zadbać o czyste, schludne ubranie, które będziesz zakładał od razu po wstaniu z łóżka, lecz także aktywność fizyczną. Teraz, gdy obowiązków masz znacznie mniej, możesz przytyć. A to również może negatywnie odbić się na twojej samoocenie. Dlatego nie odpuszczaj sobie – bądź zawsze gotowy, bo… nigdy nie masz pewności, czy właśnie w tym dniu nie otrzymasz ciekawej propozycji pracy.

Pracuj nad swoją pewnością siebie poprzez ćwiczenia i samoakceptację, ale pamiętaj o różnicy między pewnością siebie a narcyzmem, aby utrzymać zdrowe relacje zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Po trzecie - zacznij myśleć pozytywnie

Znalezienie pracy nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Uruchom swoje znajomości, przeglądaj portale z ogłoszeniami, odwiedź urząd pracy i najbliższe agencje zatrudnienia – działał. Jeżeli będziesz biernie czekał, aż praca znajdzie ciebie, to rozczarujesz się. Nie zapomnij przy tym myśleć pozytywnie. Skoncentruj się na swoich dotychczasowych osiągnięciach, a nie porażkach. Nie ma nic gorszego niż myślenie, że nie spotka cię już żadne wyzwanie.

Bezrobocie to o tyle trudny czas, że możesz nie mieć z kim rozmawiać – twoi znajomi pracują, a po pracy mają zobowiązania rodzinne. Chcąc podbudować swoją samoocenę, rozmawiaj i umawiaj się na spotkania wyłącznie z tymi osobami, które podniosą cię na duchu, a nie będą demotywować. Nie od dziś wiadomo, że pozytywne myślenie może pomóc w zrealizowaniu celów.

Ćwicz pewność siebie

Pewność siebie można budować, a jednym ze skutecznych sposobów jest regularne ćwiczenie. Poczynając od stawiania małych celów, które jesteś w stanie zrealizować, przez pracę nad postawą i wyglądem, aż po udział w warsztatach i szkoleniach. Dzięki tym działaniom nie tylko zyskasz większą pewność siebie, ale również zwiększysz swoje możliwości zatrudnienia.

Szczególnie pomocne w tym procesie mogą być różnego rodzaju ćwiczenia. Wystąpienia publiczne, gry rolowe czy szkolenia asertywności pomagają nie tylko nabrać pewności siebie, ale również nauczyć się skutecznego porozumiewania się z innymi. Zwiększenie pewności siebie pozwala na swobodniejsze prezentowanie swoich umiejętności i osiągnięć, co jest niezwykle ważne podczas poszukiwania pracy.

Zagadnienie Co oznacza w praktyce?
Ćwiczenia na pewność siebie Ćwiczenia takie jak wystąpienia publiczne, gry rolowe, i szkolenia asertywności pomagają zwiększyć pewność siebie.
Nadmierna pewność siebie Nadmierna pewność siebie może prowadzić do ignorowania własnych słabości i zaniedbania ważnych sygnałów.
Czynniki wpływające na pewność siebie Na pewność siebie wpływają sukcesy, porażki, zdolności, umiejętności, i nasze własne myśli i przekonania o sobie samym.
Pewność siebie a zdrowie psychiczne Pewność siebie ma duży wpływ na zdrowie psychiczne, pomagając lepiej radzić sobie ze stresem i utrzymywać dobre relacje z innymi.
Różnica pewności siebie a narcyzmem Pewność siebie to zdrowe poczucie swojej wartości, podczas gdy narcyzm to skrajne skupienie na sobie kosztem innych.

Nadmierna pewność siebie

Pewność siebie to cenna cecha, ale zbytnia pewność siebie może stać się przeszkodą. Osoba pewna siebie potrafi stawić czoła wyzwaniom, nie boi się ryzyka i jest otwarta na nowe doświadczenia. Jednak nadmierna pewność siebie może prowadzić do ignorowania słabości i niezauważania ważnych sygnałów, co w dłuższym czasie może mieć negatywne konsekwencje zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Trudności mogą pojawić się, gdy pewność siebie przeradza się w arogancję. Może to zaszkodzić relacjom z innymi i zniechęcić potencjalnych pracodawców. Kluczem jest więc znalezienie równowagi - bycie pewnym siebie, ale jednocześnie otwartym na krytykę i zdolnym do nauki z własnych błędów.

Jakie czynniki wpływają na pewność siebie?

Na pewność siebie wpływ mają różne czynniki, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Zaliczają się do nich sukcesy i porażki, jakich doświadczyłeś, zdolności i umiejętności, które posiadasz, a także to, jak postrzegają Cię inni. Jednak najważniejszy wpływ na pewność siebie mają własne myśli i przekonania o sobie samym.

Poczucie pewności siebie jest silnie związane z samooceną - im lepiej oceniasz siebie, tym pewniejszy siebie jesteś. Aby nabrać pewności siebie, warto więc pracować nad swoją samooceną, np. poprzez docenianie swoich osiągnięć, akceptację swoich słabości, a także poprzez pozytywne myślenie o sobie samym.

Jak pewność siebie wpływa na zdrowie psychiczne?

Pewność siebie ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Osoba pewna siebie zazwyczaj lepiej radzi sobie ze stresem, rzadziej doświadcza lęku czy depresji, a także lepiej radzi sobie z trudnościami. Pewność siebie może pomóc nam także w utrzymaniu dobrych relacji z innymi, co również wpływa na samopoczucie.

Z drugiej strony, brak pewności siebie może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak stres, lęk, depresja, czy problemy z jedzeniem. Dlatego tak ważne jest, aby pracować nad swoją pewnością siebie, np. poprzez ćwiczenia, szkolenia, czy terapię.

Różnica między pewnością siebie a narcyzmem

Pewność siebie nie jest tożsama z narcyzmem. Osoba pewna siebie ma zdrowe poczucie swojej wartości, podczas gdy narcyzm to skrajne skupienie na sobie samym, często kosztem innych. Pewność siebie wiąże się z szacunkiem dla siebie, ale również dla innych, a narcyzm często prowadzi do manipulacji i eksploatacji innych dla własnych korzyści.

Rozpoznawanie różnicy pomiędzy pewnością siebie a narcyzmem jest kluczowe dla zachowania zdrowych relacji zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Pewność siebie pomaga nam w realizacji celów i sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na krytykę, podczas gdy narcyzm może prowadzić do konfliktów i izolacji.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o pewności siebie

  • Według badań, wystarczy przyjąć "pozycję pewności siebie" na kilka minut, aby zwiększyć poziom testosteronu (hormonu związanego z dominacją i pewnością siebie) i obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu).
  • Badania przeprowadzone przez University of Melbourne wykazały, że osoby o większej pewności siebie zarabiają średnio o 10% więcej od osób o niższym poziomie pewności siebie.
  • Nawet ślepi ludzie, którzy nigdy nie widzieli ludzi stojących z pewnością siebie, przyjmują te same pozycje ciała, gdy czują się pewnie - co sugeruje, że postawa pewności siebie może być wbudowana w naszą biologię.
  • Według badania przeprowadzonego przez firmę Dove, tylko 4% kobiet na całym świecie uważa siebie za piękne, co pokazuje, jak niska pewność siebie jest powszechnym problemem.
  • Zaskakująco, pewność siebie nie zawsze jest związana z kompetencją. Zjawisko to jest znane jako efekt Dunninga-Krugera, gdzie osoby o niskich umiejętnościach mają nieproporcjonalnie dużą pewność siebie, ponieważ nie zdają sobie sprawy ze swojej niekompetencji.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie ćwiczenia mogą pomóc mi zwiększyć pewność siebie?

Ćwiczenia takie jak wystąpienia publiczne, gry rolowe, i szkolenia asertywności pomagają zwiększyć pewność siebie.

Czy nadmierna pewność siebie jest dobra?

Nadmierna pewność siebie może prowadzić do ignorowania własnych słabości i zaniedbania ważnych sygnałów.

Jakie czynniki wpływają na pewność siebie?

Na pewność siebie wpływają sukcesy, porażki, zdolności, umiejętności, i nasze własne myśli i przekonania o sobie samym.

Jaki jest wpływ pewności siebie na zdrowie psychiczne?

Pewność siebie ma duży wpływ na zdrowie psychiczne, pomagając lepiej radzić sobie ze stresem i utrzymywać dobre relacje z innymi.

Czym różni się pewność siebie od narcyzmu?

Pewność siebie to zdrowe poczucie swojej wartości, podczas gdy narcyzm to skrajne skupienie na sobie kosztem innych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

4 komentarze

Paul

Paul

Badania wykazały, że niepokój w nowych sytuacjach może częściowo wynikać z braku pewności siebie, jak się przedstawić. To naturalne uczucie — kiedy jesteś nowy, niekoniecznie chcesz zwracać na siebie uwagę.
Tauryna

Tauryna

Ja zawsze uważam, że porady jakie mogą coś wspomóc są przydatne a pewność siebie ma wpływ na lepszą pracę i czerpanie z niej korzyści i bycia lepszym pracownikiem.
rodzic

rodzic

Uważam jedna waszą radę za najlepszą. Zacznij myśleć pozytywnie. Tak samo jest z chorobą. Jak pomyślisz, nic mi nie pomoże, to może chwycić Ciebie depresja.
Natalia

Natalia

Nastawienie to podstawa i liczenie małych sukcesów. W ten sposób można budować z samym sobą pozytywne relacje jaki e potem są przekazywane zewnętrznie w pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka