Jeżeli wkrótce kończy ci się urlop macierzyński i chciałabyś pozostać ze swoim maluszkiem jeszcze przez pewien czas, powinnaś uzupełnić wiedzę o urlopie rodzicielskim.
Wymiar urlopu rodzicielskiego
Urlop rodzicielski to urlop, z którego może skorzystać zarówno mama, jak i tata dziecka. To, które z was pozostanie w domu z maluszkiem, powinniście przedyskutować, ale pamiętajcie, że możecie też wspólnie korzystać z tego urlopu. Łącznie do swojej dyspozycji macie:
- 32 tygodnie - jeżeli przy jednym porodzie urodziłaś jedno dziecko,
- 34 tygodnie - jeżeli przy jednym porodzie urodziłaś więcej niż jedno dziecko.
Jeżeli zdecydowaliście, że chcecie czas z dzieckiem spędzić wspólnie, to w dalszym ciągu łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wyżej wymienionej ilości tygodni.
Konieczny będzie wniosek
Chcąc skorzystać z urlopu rodzicielskiego, musisz pamiętać o złożeniu stosownego wniosku. Szczególnie ważne jest dopilnowanie terminu – wniosek należy złożyć w terminie nie krótszy niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Jeżeli złożysz wniosek w terminie, to pracodawca nie ma prawa go odrzucić - musi go uwzględnić. Masz zatem gwarancję, że decydując się osobiście opiekować dzieckiem, będziesz miała taką możliwość.
Ponieważ z urlopu rodzicielskiego możesz korzystać w częściach, pamiętaj, że ustala się je w oparciu o liczbę złożonych wniosków. Zanim zatem dostarczysz pierwsze podanie, zastanów się, czy będziesz chciała przysługujące ci dni wykorzystać jednorazowo, czy też rozbić je na kilka części.
Jak prawidłowo skorzystać z urlopu rodzicielskiego?
Formalności jest najmniej wówczas, gdy zdecydowałaś się skorzystać z urlopu rodzicielskiego w całości. Wówczas wystarczy tylko złożyć wniosek, aby móc z niego skorzystać. Inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy decydujesz się podzielić przysługujący ci urlop na części.
Zgodnie z przepisami zawartymi w kodeksie pracy urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Żadna z części urlopu nie może być przy tym krótsza niż 8 tygodni, choć od tej zasady jest kilka wyjątków.
Pierwsze odstępstwo dotyczy pierwszej części urlopu rodzicielskiego. W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub przyjęcia przez ciebie dziecka na wychowanie w wieku do 7 roku życia (lub 10 roku życia – dotyczy dzieci, wobec których podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego) ta część nie może być krótsza niż 6 tygodni. Drugi przypadek odnosi się do sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu rodzicielskiego jest krótsza niż 8 tygodni.
Urlop rodzicielski a praca
Jeżeli w pewnym momencie stwierdzisz, że chciałabyś powrócić do pracy, to nie ma przeszkód, abyś przerwała korzystanie z urlopu rodzicielskiego. Musisz jednak pamiętać, że twój pracodawca musi wyrazić zgodę na twój powrót do pracy.
Innym rozwiązaniem jest połączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u dotychczasowego pracodawcy. W takim przypadku możesz pracować w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Twój pracodawca udzieli ci urlopu rodzicielskiego na pozostałą część wymiaru pracy.
To może Cię również zainteresować