Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 27905        SUBSKRYBUJE: 7141
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie róznice, Dokumenty aplikacyjne, Urlop wychowawczy, Wczasy pod gruszą, Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Umowa na okres próbny

Urlop rodzicielski w 2016 r.

Urlop rodzicielski w 2016 r.
Hasło „urlop rodzicielski 2016” wywołuje spore zamieszanie. Wszystko dlatego, że od 2 stycznia 2016 r. w życie weszły znowelizowane przepisy odnoszące się do urlopów związanych z macierzyństwem. Rodziców korzystających już w tym okresie z urlopu macierzyńskiego obowiązują przepisy przejściowe, zaś do pozostałych osób zastosowanie mają nowe.

Jeżeli wkrótce kończy ci się urlop macierzyński i chciałabyś pozostać ze swoim maluszkiem jeszcze przez pewien czas, powinnaś uzupełnić wiedzę o urlopie rodzicielskim.


Wymiar urlopu rodzicielskiego

Urlop rodzicielski to urlop, z którego może skorzystać zarówno mama, jak i tata dziecka. To, które z was pozostanie w domu z maluszkiem, powinniście przedyskutować, ale pamiętajcie, że możecie też wspólnie korzystać z tego urlopu. Łącznie do swojej dyspozycji macie:

  • 32 tygodnie - jeżeli przy jednym porodzie urodziłaś jedno dziecko,
  • 34 tygodnie - jeżeli przy jednym porodzie urodziłaś więcej niż jedno dziecko.

Jeżeli zdecydowaliście, że chcecie czas z dzieckiem spędzić wspólnie, to w dalszym ciągu łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wyżej wymienionej ilości tygodni.


Konieczny będzie wniosek

Chcąc skorzystać z urlopu rodzicielskiego, musisz pamiętać o złożeniu stosownego wniosku. Szczególnie ważne jest dopilnowanie terminu – wniosek należy złożyć w terminie nie krótszy niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Jeżeli złożysz wniosek w terminie, to pracodawca nie ma prawa go odrzucić - musi go uwzględnić. Masz zatem gwarancję, że decydując się osobiście opiekować dzieckiem, będziesz miała taką możliwość.

Ponieważ z urlopu rodzicielskiego możesz korzystać w częściach, pamiętaj, że ustala się je w oparciu o liczbę złożonych wniosków. Zanim zatem dostarczysz pierwsze podanie, zastanów się, czy będziesz chciała przysługujące ci dni wykorzystać jednorazowo, czy też rozbić je na kilka części.


Jak prawidłowo skorzystać z urlopu rodzicielskiego?

Formalności jest najmniej wówczas, gdy zdecydowałaś się skorzystać z urlopu rodzicielskiego w całości. Wówczas wystarczy tylko złożyć wniosek, aby móc z niego skorzystać. Inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy decydujesz się podzielić przysługujący ci urlop na części.

Zgodnie z przepisami zawartymi w kodeksie pracy urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Żadna z części urlopu nie może być przy tym krótsza niż 8 tygodni, choć od tej zasady jest kilka wyjątków.

Pierwsze odstępstwo dotyczy pierwszej części urlopu rodzicielskiego. W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub przyjęcia przez ciebie dziecka na wychowanie w wieku do 7 roku życia (lub 10 roku życia – dotyczy dzieci, wobec których podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego) ta część nie może być krótsza niż 6 tygodni. Drugi przypadek odnosi się do sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu rodzicielskiego jest krótsza niż 8 tygodni.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop wychowawczy. Czego jeszcze o nim nie wiesz?


Urlop rodzicielski a praca

Jeżeli w pewnym momencie stwierdzisz, że chciałabyś powrócić do pracy, to nie ma przeszkód, abyś przerwała korzystanie z urlopu rodzicielskiego. Musisz jednak pamiętać, że twój pracodawca musi wyrazić zgodę na twój powrót do pracy.

Innym rozwiązaniem jest połączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u dotychczasowego pracodawcy. W takim przypadku możesz pracować w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Twój pracodawca udzieli ci urlopu rodzicielskiego na pozostałą część wymiaru pracy.

Oceń ten wpis
Urlop rodzicielski w 2016 r.
Ocena: 4.0, liczba głosów: 8

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.