Urlop macierzyński

Urlop rodzicielski w 2016 r.

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

9 komentarzy
Urlop rodzicielski w 2016 r.
Hasło „urlop rodzicielski 2016” wywołuje spore zamieszanie. Wszystko dlatego, że od 2 stycznia 2016 r. w życie weszły znowelizowane przepisy odnoszące się do urlopów związanych z macierzyństwem. Rodziców korzystających już w tym okresie z urlopu macierzyńskiego obowiązują przepisy przejściowe, zaś do pozostałych osób zastosowanie mają nowe.

Jeżeli wkrótce kończy ci się urlop macierzyński i chciałabyś pozostać ze swoim maluszkiem jeszcze przez pewien czas, powinnaś uzupełnić wiedzę o urlopie rodzicielskim.


Wymiar urlopu rodzicielskiego

Urlop rodzicielski to urlop, z którego może skorzystać zarówno mama, jak i tata dziecka. To, które z was pozostanie w domu z maluszkiem, powinniście przedyskutować, ale pamiętajcie, że możecie też wspólnie korzystać z tego urlopu. Łącznie do swojej dyspozycji macie:

  • 32 tygodnie - jeżeli przy jednym porodzie urodziłaś jedno dziecko,
  • 34 tygodnie - jeżeli przy jednym porodzie urodziłaś więcej niż jedno dziecko.

Jeżeli zdecydowaliście, że chcecie czas z dzieckiem spędzić wspólnie, to w dalszym ciągu łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wyżej wymienionej ilości tygodni.

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • Tarnów
Dodana

Pracownik produkcji cewek | praca wakacyjna

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Łódź
Dodana

ORDER PICKER - ZBIERANIE ZAMÓWIEŃ NA MAGAZYNIE SPOŻYWCZYM

E&A Agencja Zatrudnienia (nr KRAZ 385)

  • Holandia
Dodana

Team Leader poszukiwany! Praca od zaraz!

GRUPA CONTRAIN

  • 9 000-12 500 zł / mc
  • Niemcy
Dodana

Edycja Opisów Produktów ALLEGRO dla STUDENTA

KOLOROWY ZESZYT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

  • 4 500-5 500 zł / mc
  • Tychy
Dodana


Konieczny będzie wniosek

Chcąc skorzystać z urlopu rodzicielskiego, musisz pamiętać o złożeniu stosownego wniosku. Szczególnie ważne jest dopilnowanie terminu – wniosek należy złożyć w terminie nie krótszy niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Jeżeli złożysz wniosek w terminie, to pracodawca nie ma prawa go odrzucić - musi go uwzględnić. Masz zatem gwarancję, że decydując się osobiście opiekować dzieckiem, będziesz miała taką możliwość.

Ponieważ z urlopu rodzicielskiego możesz korzystać w częściach, pamiętaj, że ustala się je w oparciu o liczbę złożonych wniosków. Zanim zatem dostarczysz pierwsze podanie, zastanów się, czy będziesz chciała przysługujące ci dni wykorzystać jednorazowo, czy też rozbić je na kilka części.


Jak prawidłowo skorzystać z urlopu rodzicielskiego?

Formalności jest najmniej wówczas, gdy zdecydowałaś się skorzystać z urlopu rodzicielskiego w całości. Wówczas wystarczy tylko złożyć wniosek, aby móc z niego skorzystać. Inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy decydujesz się podzielić przysługujący ci urlop na części.

Zgodnie z przepisami zawartymi w kodeksie pracy urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Żadna z części urlopu nie może być przy tym krótsza niż 8 tygodni, choć od tej zasady jest kilka wyjątków.

Pierwsze odstępstwo dotyczy pierwszej części urlopu rodzicielskiego. W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub przyjęcia przez ciebie dziecka na wychowanie w wieku do 7 roku życia (lub 10 roku życia – dotyczy dzieci, wobec których podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego) ta część nie może być krótsza niż 6 tygodni. Drugi przypadek odnosi się do sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu rodzicielskiego jest krótsza niż 8 tygodni.


Urlop rodzicielski a praca

Jeżeli w pewnym momencie stwierdzisz, że chciałabyś powrócić do pracy, to nie ma przeszkód, abyś przerwała korzystanie z urlopu rodzicielskiego. Musisz jednak pamiętać, że twój pracodawca musi wyrazić zgodę na twój powrót do pracy.

Innym rozwiązaniem jest połączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u dotychczasowego pracodawcy. W takim przypadku możesz pracować w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Twój pracodawca udzieli ci urlopu rodzicielskiego na pozostałą część wymiaru pracy.

To może Cię również zainteresować

Wniosek o urlop macierzyński

9 komentarzy

Kola2222

Kola2222

Masz prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego do roku. Nie ma znaczenia, jak długo pracujesz dla swojego pracodawcy, ile otrzymujesz wynagrodzenia lub ile godzin tygodniowo pracujesz.
madziar

madziar

Oj wiele w tym temacie urlopu rodzicielskiego się zmieniło od 2016 roku. Warto aktualizować temat bowiem małe szczegóły co rok mogą się zmieniać. Pewien model tego urlopu jednak jest bardzo podobny jak w wielu krajach europejskich. Oczywiście tylko kwestie finansowe są inne.
Bobel

Bobel

Teraz dodatkowo sociale plus zmiany i co bardziej obrotni potrafią wykorzystać przepisy ale ile osób o tym nie wiem jak rozwinąć się w tym temacie?
Bogdan

Bogdan

I znając życie znowu się coś po nowym roku zmieni. Dobrze jest to wszystko monitorować na bieżąco gdyż zmiany następują wszędzie.
gość 27

gość 27

Jeśli urodzi Wam się jedno dziecko, urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie, jeśli dwójka lub więcej — możecie skorzystać z 34 tygodni wolnego. Mylący tytuł tego artykułu: Urlop rodzicielski w 2016 r. Ale teraz jest tyle samo urlopu...
Jurek

Jurek

Czy mogę odroczyć urlop macierzyński z powodu mojego przedwczesnego porodu? Jak to wygląda teraz w 2019 roku? Czy takie zasady się zmieniły i jak to wygląda?
Mazan

Mazan

Pamiętaj, że jeśli jesteś pierwszą matką, trudno przewidzieć, jak się poczujesz. Wiele kobiet uważa, że ​​wrócą do biura za dwa tygodnie, ale w końcu chcą zostać dłużej w domu - i odwrotnie.
Gildia

Gildia

Zwiększ czas spędzony na urlopie macierzyńskim, dodając coroczny regularny urlop do urlopu macierzyńskiego. W 2016 można tak było robić a jak jest z tym teraz?
Borek

Borek

Czy w tym roku w porównaniu z rokiem 2016 coś się pod tym względem znacząco pozmieniało? Gdzie można odnaleźć zaktualizowane informacje aktualne na ten temat?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.