!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Agencje pracy i praca za granicą

Umowa cywilna - czy agencja zatrudnienia może ci taką zaoferować?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

7 komentarzy

Umowa cywilna - czy agencja zatrudnienia może ci taką zaoferować?
Pracodawca zatrudniający pracowników musi liczyć się z ogromnymi kosztami. Poza wypłatą wynagrodzenia, pozostaje również kwestia składek – społecznych i na ubezpieczenie zdrowotne. W praktyce zatrudnienie na umowę o pracę nie zawsze się opłaca.

Nie powinno zatem dziwić, że pracodawcy zastanawiają się, jak obejść aktualne przepisy i zatrudniać pracowników taniej. Podobną taktykę przyjmują agencje zatrudnienia, czyli podmioty pośredniczące w zatrudnianiu.


Umowa cywilna tak, ale…

Zasadniczo agencja zatrudnienia może zaproponować pracownikowi podpisanie umowy cywilnoprawnej. Trzeba jednak pamiętać, kiedy jej podpisanie nie jest możliwe. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy umowa o pracę musi zostać podpisana przez strony wówczas, gdy nawiązują one stosunek pracy. W takiej sytuacji pracownik zobowiązuje się wykonywać pracę:

  • określonego rodzaju,
  • na rzecz konkretnej osoby (pracodawcy),
  • pod kierownictwem pracodawcy,
  • w czasie i miejscu wskazanym przez pracodawcę.

Jeżeli wszystkie wymienione wyżej przesłanki zachodzą, agencja zatrudnienia nie może zmusić osobę zainteresowaną pracą do podpisania umowy cywilnoprawnej – w takim przypadku jest możliwe podpisanie tylko umowy o pracę. Moment nawiązania stosunku pracy wiąże się z powstaniem konkretnych obowiązków po stronie pracownika i pracodawcy 


Co stracisz, podpisując umowę cywilnoprawną?

Być może nie orientujesz się, jaka jest różnica między umową o pracę a umowami cywilnoprawnymi. Okazuje się, że elementów różnicujących te dwie umowy jest naprawdę sporo. W przypadku umów cywilnych – jeżeli stosowne zapisy nie znajdą się w dokumencie – nie przysługuje ci m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Nie będziesz mógł również skorzystać z urlopu szkoleniowego czy przerw. Umowa cywilnoprawna nie chroni cię wreszcie przed natychmiastowym jej rozwiązaniem.

Jeżeli nie zadbasz o swoje prawa, to nie powinieneś się łudzić, że agencja wykaże się w tym zakresie – jej również zależy na zoptymalizowaniu kosztów zatrudnienia pracowników. Pamiętaj zatem, aby dokładnie sprawdzić, czy oferowana ci przez agencję umowa odpowiada pracy, którą masz wykonywać.


Sprawdź, czy agencja działa legalnie

Z punktu widzenia agencji zatrudnienia sezon letni czy zimowy to prawdziwe żniwa – osób zainteresowanych podjęciem pracy nie brakuje. Myślisz o tym, aby pracować w nadchodzącym sezonie? Pracy szukasz nie na własną rękę, ale właśnie przez agencję zatrudnienia? W takim razie koniecznie powinieneś sprawdzić, czy wybrany przez ciebie podmiot działa legalnie.

Niestety, w sieci nie brakuje historii osób skarżących się na nieuczciwe agencje zatrudnienia. Przed podjęciem współpracy powinieneś sprawdzić, czy wybrany przez ciebie podmiot rzeczywiście jest uprawniony do świadczenia usług pośrednictwa. W tym celu dobrze sprawdzić, czy agencja zatrudnienia widnieje w Rejestrze agencji zatrudnienia (KRAZ).


Opinie na wagę złota

W sieci jest wiele portali, na których pracownicy wymieniają się informacjami na temat poszczególnych pracodawców. Powinieneś o tym pamiętać, bo sprawdzenie agencji zatrudnienia przed podjęciem z nią współpracy może cię uchronić przed popełnieniem kosztownych błędów. Kiedy nie kierować się opiniami?

Pamiętaj, że działające na rynku agencje zatrudnienia faktycznie ze sobą rywalizują. Ważne jest zatem, abyś miał świadomość, że negatywne opinie o konkurencji mogą być elementem taktyki objętej przez dany podmiot. W tym przypadku najlepiej wykazać się czujnością i dokładnie zapoznać się ze wszystkimi opublikowanymi wpisami.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Podziel się

7 komentarzy

Dagmara

Dagmara

Opis ciekawy, przydałoby się tylko więcej przykładów jak to wygląda w różnych branżach.
Piotrek

Piotrek

Zawsze lepsze coś niż nic ale najważniejsze by to była długoterminowa i korzystna współpraca.
Baron

Baron

Nowe umowy będą miały jeszcze jakąś inną formę, zatem poczekajmy jeszcze jak sytuacja się zmieni po nowym roku.
Krzysztof

Krzysztof

Przy poszukiwaniu pracy warto skorzystać z legalnej agencji pracy. Warto wiedzieć, że agencja zatrudnienia może zaproponować pracownikowi podpisanie umowy cywilnoprawnej. Wszystko na tej stronie jest fajnie ujęte. Dziękuję.
rika

rika

Jako profesjonalny doradca agencja nie tylko wybiera ofertę, kierując się najlepszym interesem pracownika, ale także doradza, jaka praca może spełnić ich oczekiwania.
Luzak

Luzak

Jeśli agencja naruszyła warunki umowy, możesz sam podjąć działania w sądach. Jeśli agencja dokona bezprawnego potrącenia z twojego wynagrodzenia, możesz złożyć skargę do sądu pracy.
suteren

suteren

Umowy cywilno-prawne są bardzo słabe. W przypadku pracy przez pośrednika to jeszcze bardziej słaba forma. No ale czasami lepsza taka praca niż żadna. Wiele ludzi tak samo chyba myśli?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.