Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4087        SUBSKRYBUJE: 7544
Tematy, które interesują czytelników:  Staż a praktyka, Umowa o dzieło, List motywacyjny wzór

Umowa cywilna - czy agencja zatrudnienia może ci taką zaoferować?

Umowa cywilna - czy agencja zatrudnienia może ci taką zaoferować?
Pracodawca zatrudniający pracowników musi liczyć się z ogromnymi kosztami. Poza wypłatą wynagrodzenia, pozostaje również kwestia składek – społecznych i na ubezpieczenie zdrowotne. W praktyce zatrudnienie na umowę o pracę nie zawsze się opłaca.

Nie powinno zatem dziwić, że pracodawcy zastanawiają się, jak obejść aktualne przepisy i zatrudniać pracowników taniej. Podobną taktykę przyjmują agencje zatrudnienia, czyli podmioty pośredniczące w zatrudnianiu.


Umowa cywilna tak, ale…

Zasadniczo agencja zatrudnienia może zaproponować pracownikowi podpisanie umowy cywilnoprawnej. Trzeba jednak pamiętać, kiedy jej podpisanie nie jest możliwe. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy umowa o pracę musi zostać podpisana przez strony wówczas, gdy nawiązują one stosunek pracy. W takiej sytuacji pracownik zobowiązuje się wykonywać pracę:

  • określonego rodzaju,
  • na rzecz konkretnej osoby (pracodawcy),
  • pod kierownictwem pracodawcy,
  • w czasie i miejscu wskazanym przez pracodawcę.

Jeżeli wszystkie wymienione wyżej przesłanki zachodzą, agencja zatrudnienia nie może zmusić osobę zainteresowaną pracą do podpisania umowy cywilnoprawnej – w takim przypadku jest możliwe podpisanie tylko umowy o pracę. Moment nawiązania stosunku pracy wiąże się z powstaniem konkretnych obowiązków po stronie pracownika i pracodawcy 


Co stracisz, podpisując umowę cywilnoprawną?

Być może nie orientujesz się, jaka jest różnica między umową o pracę a umowami cywilnoprawnymi. Okazuje się, że elementów różnicujących te dwie umowy jest naprawdę sporo. W przypadku umów cywilnych – jeżeli stosowne zapisy nie znajdą się w dokumencie – nie przysługuje ci m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Nie będziesz mógł również skorzystać z urlopu szkoleniowego czy przerw. Umowa cywilnoprawna nie chroni cię wreszcie przed natychmiastowym jej rozwiązaniem.

Jeżeli nie zadbasz o swoje prawa, to nie powinieneś się łudzić, że agencja wykaże się w tym zakresie – jej również zależy na zoptymalizowaniu kosztów zatrudnienia pracowników. Pamiętaj zatem, aby dokładnie sprawdzić, czy oferowana ci przez agencję umowa odpowiada pracy, którą masz wykonywać.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?


Sprawdź, czy agencja działa legalnieZ punktu widzenia agencji zatrudnienia sezon letni czy zimowy to prawdziwe żniwa – osób zainteresowanych podjęciem pracy nie brakuje. Myślisz o tym, aby pracować w nadchodzącym sezonie? Pracy szukasz nie na własną rękę, ale właśnie przez agencję zatrudnienia? W takim razie koniecznie powinieneś sprawdzić, czy wybrany przez ciebie podmiot działa legalnie.

Niestety, w sieci nie brakuje historii osób skarżących się na nieuczciwe agencje zatrudnienia. Przed podjęciem współpracy powinieneś sprawdzić, czy wybrany przez ciebie podmiot rzeczywiście jest uprawniony do świadczenia usług pośrednictwa. W tym celu dobrze sprawdzić, czy agencja zatrudnienia widnieje w Rejestrze agencji zatrudnienia (KRAZ).


Opinie na wagę złotaW sieci jest wiele portali, na których pracownicy wymieniają się informacjami na temat poszczególnych pracodawców. Powinieneś o tym pamiętać, bo sprawdzenie agencji zatrudnienia przed podjęciem z nią współpracy może cię uchronić przed popełnieniem kosztownych błędów. Kiedy nie kierować się opiniami?

Pamiętaj, że działające na rynku agencje zatrudnienia faktycznie ze sobą rywalizują. Ważne jest zatem, abyś miał świadomość, że negatywne opinie o konkurencji mogą być elementem taktyki objętej przez dany podmiot. W tym przypadku najlepiej wykazać się czujnością i dokładnie zapoznać się ze wszystkimi opublikowanymi wpisami.

Oceń ten wpis
Umowa cywilna - czy agencja zatrudnienia może ci taką zaoferować?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 6

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.