Agencje pracy i praca za granicą

Porady dotyczące umowy w agencji pracy: umowa o pracę, zleceniem i o dzieło

19 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

7 komentarzy
Porady dotyczące umowy w agencji pracy: umowa o pracę, zleceniem i o dzieło
Czy wiesz, jaka jest różnica między umową o pracę a umową zleceniem? Dowiedz się więcej o prawach i obowiązkach pracowników w agencji pracy

Nie powinno zatem dziwić, że pracodawcy zastanawiają się, jak obejść aktualne przepisy i zatrudniać pracowników taniej. Podobną taktykę przyjmują agencje zatrudnienia, czyli podmioty pośredniczące w zatrudnianiu.

Umowa cywilna tak, ale...

Zasadniczo agencja zatrudnienia może zaproponować pracownikowi podpisanie umowy cywilnoprawnej. Trzeba jednak pamiętać, kiedy jej podpisanie nie jest możliwe. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy umowa o pracę musi zostać podpisana przez strony wówczas, gdy nawiązują one stosunek pracy. W takiej sytuacji pracownik zobowiązuje się wykonywać pracę:

  • określonego rodzaju,
  • na rzecz konkretnej osoby (pracodawcy),
  • pod kierownictwem pracodawcy,
  • w czasie i miejscu wskazanym przez pracodawcę.

Jeżeli wszystkie wymienione wyżej przesłanki zachodzą, agencja zatrudnienia nie może zmusić osobę zainteresowaną pracą do podpisania umowy cywilnoprawnej – w takim przypadku jest możliwe podpisanie tylko umowy o pracę. Moment nawiązania stosunku pracy wiąże się z powstaniem konkretnych obowiązków po stronie pracownika i pracodawcy.

Co stracisz, podpisując umowę cywilnoprawną?

Być może nie orientujesz się, jaka jest różnica między umową o pracę a umowami cywilnoprawnymi. Okazuje się, że elementów różnicujących te dwie umowy jest naprawdę sporo. W przypadku umów cywilnych – jeżeli stosowne zapisy nie znajdą się w dokumencie – nie przysługuje ci m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Nie będziesz mógł również skorzystać z urlopu szkoleniowego czy przerw. Umowa cywilnoprawna nie chroni cię wreszcie przed natychmiastowym jej rozwiązaniem.

Jeżeli nie zadbasz o swoje prawa, to nie powinieneś się łudzić, że agencja wykaże się w tym zakresie – jej również zależy na zoptymalizowaniu kosztów zatrudnienia pracowników. Pamiętaj zatem, aby dokładnie sprawdzić, czy oferowana ci przez agencję umowa odpowiada pracy, którą masz wykonywać.

Sprawdź, czy agencja pracy działa legalnie

Szukasz pracy?

Spawacz TIG!!! BERLIN

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

  • Strumień
Dodana

Z punktu widzenia agencji zatrudnienia sezon letni czy zimowy to prawdziwe żniwa – osób zainteresowanych podjęciem pracy nie brakuje. Myślisz o tym, aby pracować w nadchodzącym sezonie? Pracy szukasz nie na własną rękę, ale właśnie przez agencję zatrudnienia? W takim razie koniecznie powinieneś sprawdzić, czy wybrany przez ciebie podmiot działa legalnie.

Niestety, w sieci nie brakuje historii osób skarżących się na nieuczciwe agencje zatrudnienia. Przed podjęciem współpracy powinieneś sprawdzić, czy wybrany przez ciebie podmiot rzeczywiście jest uprawniony do świadczenia usług pośrednictwa. W tym celu dobrze sprawdzić, czy agencja zatrudnienia widnieje w Rejestrze agencji zatrudnienia (KRAZ).

W sieci jest wiele portali, na których pracownicy wymieniają się informacjami na temat poszczególnych pracodawców. Powinieneś o tym pamiętać, bo sprawdzenie agencji zatrudnienia przed podjęciem z nią współpracy może cię uchronić przed popełnieniem kosztownych błędów. Kiedy nie kierować się opiniami?

Pamiętaj, że działające na rynku agencje zatrudnienia faktycznie ze sobą rywalizują. Ważne jest zatem, abyś miał świadomość, że negatywne opinie o konkurencji mogą być elementem taktyki objętej przez dany podmiot. W tym przypadku najlepiej wykazać się czujnością i dokładnie zapoznać się ze wszystkimi opublikowanymi wpisami.

Typ umowy Zalety Wady
Umowa o pracę Pelna ochrona prawna, prawo do urlopu, ochrona przed zwolnieniem Brak elastyczności, większe koszty dla pracodawcy
Umowa zlecenie Elastyczność, szybkość nawiązania współpracy Nie ma prawa do urlopu, ograniczone świadczenia z ZUS
Umowa o dzieło Elastyczność, możliwość negocjowania wynagrodzenia Brak ochrony prawnej, brak prawa do urlopu

Umowa w agencji pracy tymczasowej

Zanim podejmiesz decyzję o zawarciu umowy z agencją pracy, powinieneś poznać wszystkie swoje prawa i obowiązki. Agencje pracy tymczasowej, pomimo że różnią się od standardowych form zatrudnienia, muszą przestrzegać pewnych zasad zawartych w prawie pracy. Przede wszystkim, umowa o pracę tymczasową musi być na piśmie, a jej zawarcie powinno nastąpić przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Pracownik tymczasowy ma takie same prawa jak pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę – w tym prawo do wynagrodzenia za pracę, prawo do urlopu, ochrony przed zwolnieniem i dyskryminacją.

Warto zwrócić uwagę, że umowa o pracę tymczasową różni się od standardowej umowy o pracę. W agencji pracy tymczasowej pracownik jest zatrudniony tylko na określony czas, zazwyczaj na okres trwania konkretnego projektu lub zastępstwa. Niemniej jednak nie oznacza to, że prawa pracownika są w jakikolwiek sposób ograniczone. Pracownik tymczasowy ma takie same prawa jak każdy inny pracownik, a każda forma dyskryminacji jest niedopuszczalna.

Pamiętaj, że wybór formy umowy zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju i specyfiki pracy. Zawsze warto dokładnie przeanalizować warunki przed podpisaniem umowy, aby mieć pewność, że jest ona dla Ciebie korzystna.

Umowy o dzieło i umowa zlecenie

Agencje pracy często korzystają z różnych form umów cywilnoprawnych, takich jak umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Te formy umów są często wykorzystywane ze względu na swoją elastyczność i możliwość dostosowania warunków do specyfiki danej pracy. Warto jednak pamiętać, że umowy te różnią się pod względem ochrony prawnej od umowy o pracę.

Umowa zlecenie jest elastycznym rozwiązaniem, które umożliwia szybkie nawiązanie współpracy między pracodawcą a pracownikiem. Jest to jednak forma umowy, która nie daje tak szerokiej ochrony pracownikowi, jak umowa o pracę. Pracownik na zleceniu nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego, nie korzysta z ochrony przed zwolnieniem i ma ograniczone świadczenia z ZUS.

Z kolei umowa o dzieło jest formą umowy, która jest zawierana na realizację konkretnego zadania. Jest to umowa wynikowa, co oznacza, że zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie tylko w przypadku zrealizowania zleconego mu zadania. W związku z tym, pracownik na umowę o dzieło nie korzysta z takich praw, jak prawo do urlopu czy ochrony przed zwolnieniem.

Pamiętaj, że wybór formy umowy zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju i specyfiki pracy. Zawsze warto dokładnie przeanalizować warunki przed podpisaniem umowy, aby mieć pewność, że jest ona dla Ciebie korzystna.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest umowa w agencji pracy tymczasowej?

Umowa w agencji pracy tymczasowej jest formą zatrudnienia, gdzie pracownik jest zatrudniony tylko na określony czas, zazwyczaj na okres trwania konkretnego projektu lub zastępstwa. Pracownik tymczasowy ma takie same prawa jak pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Czy umowa o pracę tymczasową daje takie same prawa jak standardowa umowa o pracę?

Tak, umowa o pracę tymczasową zapewnia takie same prawa jak standardowa umowa o pracę, w tym prawo do wynagrodzenia za pracę, prawo do urlopu, ochrony przed zwolnieniem i dyskryminacją.

Co to jest umowa zlecenie i jakie prawa zapewnia?

Umowa zlecenie to forma umowy, która nie daje tak szerokiej ochrony pracownikowi, jak umowa o pracę. Pracownik na zleceniu nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego, nie korzysta z ochrony przed zwolnieniem i ma ograniczone świadczenia z ZUS.

Co oznacza umowa o dzieło?

Umowa o dzieło to forma umowy, która jest zawierana na realizację konkretnego zadania. Jest to umowa wynikowa, co oznacza, że zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie tylko w przypadku zrealizowania zleconego mu zadania.

Jakie są główne różnice między umową o pracę, umową zleceniem i umową o dzieło?

Główne różnice między tymi umowami dotyczą ochrony prawnej pracownika. Umowa o pracę zapewnia pełną ochronę prawną, w tym prawo do urlopu i ochronę przed zwolnieniem. Umowa zlecenie jest bardziej elastyczna, ale nie daje takiej ochrony. Umowa o dzieło jest umową wynikową, co oznacza, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie tylko w przypadku zrealizowania zleconego mu zadania.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Pisze teksty na wiele tematów od kilku lat, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko co związane z prowadzeniem firmy.

7 komentarzy

Dagmara

Dagmara

Opis ciekawy, przydałoby się tylko więcej przykładów jak to wygląda w różnych branżach.
Piotrek

Piotrek

Zawsze lepsze coś niż nic ale najważniejsze by to była długoterminowa i korzystna współpraca.
Baron

Baron

Nowe umowy będą miały jeszcze jakąś inną formę, zatem poczekajmy jeszcze jak sytuacja się zmieni po nowym roku.
Krzysztof

Krzysztof

Przy poszukiwaniu pracy warto skorzystać z legalnej agencji pracy. Warto wiedzieć, że agencja zatrudnienia może zaproponować pracownikowi podpisanie umowy cywilnoprawnej. Wszystko na tej stronie jest fajnie ujęte. Dziękuję.
rika

rika

Jako profesjonalny doradca agencja nie tylko wybiera ofertę, kierując się najlepszym interesem pracownika, ale także doradza, jaka praca może spełnić ich oczekiwania.
Luzak

Luzak

Jeśli agencja naruszyła warunki umowy, możesz sam podjąć działania w sądach. Jeśli agencja dokona bezprawnego potrącenia z twojego wynagrodzenia, możesz złożyć skargę do sądu pracy.
suteren

suteren

Umowy cywilno-prawne są bardzo słabe. W przypadku pracy przez pośrednika to jeszcze bardziej słaba forma. No ale czasami lepsza taka praca niż żadna. Wiele ludzi tak samo chyba myśli?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka