!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Co ty wiesz o swoim wynagrodzeniu?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

5 komentarzy

Co ty wiesz o swoim wynagrodzeniu?
Mało który kandydat ? na rozmowie kwalifikacyjnej ? ma śmiałość zapytać o proponowane wynagrodzenie. Temat ten rozpoczyna zazwyczaj rekrutujący. Warunki wynagradzania i jego wysokość powinny zostać dokładnie wskazane w umowie o pracę. Ponadto, przy tej formie zatrudnienia, wynagrodzenie objęte jest ochroną. Co jeszcze musisz wiedzieć o swojej pensji?

Zgodnie z art. 78§1 Kodeksu pracy wynagrodzenie powinno być adekwatne zarówno do rodzaju wykonywanej pracy, jak i kwalifikacji. Z punktu widzenia przepisów ważne jest, aby jego wysokość odpowiadała w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.

Wynagrodzenie za pracę przysługuje pracownikowi co pewien czas, czyli okresowo. Z drugiej jednak strony ustawodawca wskazuje, że zatrudniony powinien otrzymać ustaloną kwotę tylko za pracę wykonywaną. W niektórych przypadkach pracownik zachowywać będzie prawo do pełnego wynagrodzenia. W jakich? I czy wynagrodzenie z tytułu za pracę podlega ochronie?

To wina pracodawcy!

Przy rozpatrywaniu kwestii możności zachowania prawa do wynagrodzenia przez zatrudnionego należy rozróżnić dwie możliwości. Pierwsza dotyczy sytuacji, w której pracownik był gotów do świadczenia pracy, niemniej nie mógł wykonywać swoich zadań z przyczyn, które dotyczyły pracodawcy. W takim przypadku, zgodnie z art. 81§1 Kodeksu pracy, przysługuje mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczna, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania ? 60% wynagrodzenia. W żadnym przypadku wynagrodzenie pracownika nie może być jednak niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, które określane jest na podstawie odrębnych przepisów. W 2013 roku wynosi ono 1600zł brutto.

Wynagrodzenie za pracę będzie przysługiwać pracownikowi również wówczas, gdy przestój spowodowany będzie warunkami atmosferycznymi, jeżeli świadczy on pracę, która jest od nich uzależniona. Pracodawca może jednak w tym czasie powierzyć mu wykonywanie innych zajęć. Jeżeli tak się stanie, to przysługuje mu wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Wynagrodzenie za wadliwe wykonanie pracy?

Wina może leżeć również po stronie pracownika. Wówczas, gdy przestój nastąpił z jego winy, nie należy mu się wynagrodzenie. Podobna sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy wadliwie wykonana on powierzone mu zadania. Zgodnie z art. 82§1 Kodeksu pracy: Jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu. W takim przypadku zatrudniony może też starać się o usunięcie wadliwości. Jeżeli uda się mu, to przysługuje mu wynagrodzenia za przygotowanie pełnowartościowego produktu lub usługi. Warto jednak podkreślić, że w takim przypadku nie może on żądać wynagrodzenia za dodatkowy czas, który poświęcił na usuwanie wad. Za ten, zgodnie z przepisami, nie przysługuje mu zapłata.

Czy moje wynagrodzenie jest chronione?

Wielu pracowników nie zna swoich praw w zakresie wynagrodzenia. Okazuje się jednak, że ustawodawca, z uwagi na interes społeczny, ustanowił osobne przepisy, które wskazują na to, że ekwiwalent za pracę podlega specjalnej ochronie na różnych płaszczyznach. Jakich?

Przede wszystkim, zgodnie z art. 84§1 Kodeksu pracy, pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Oznacza to tyle, że w każdym przypadku uposażenie danego zatrudnionego powinno zostać spełnione do jego rąk lub przelane na jego konto osobiste. Ponadto, z ekwiwalentu za pracę mogą być potrącane określone kwoty, niemniej jednak tylko do danej granicy. Innymi słowy mówiąc, nawet jeżeli wynagrodzenie zatrudnionego obciążone jest egzekucją, ustawodawca pracownikowi ? w każdym przypadku ? gwarantuje kwotę wolną od zajęcia. To też jedna z najważniejszych różnic w stosunku do tak zwanych umów śmieciowych, do których odniesienia nie ma właśnie kwota wolna od zajęcia. Warto też wiedzieć, że kwotą wolną od zajęcia jest suma równa minimalnemu wynagrodzeniu, czyli, jak wspomniano powyżej, 1600zł brutto.

Podsumowując słowem

Niewiele pracujących zdaje sobie sprawę z faktu, jakie ma prawa w zakresie tematyki związanej z wynagrodzeniem. Ponadto, wciąż stosunkowo mała grupa osób zatrudnionych wie, jak interpretować poszczególne zapisy na paskach wypłat. Większość pracowników ma również problem z prawidłowym odczytaniem ewentualnych zajęć otrzymanych z kancelarii komorniczej. Stan wiedzy przekłada się zaś nie tylko na nieumiejętność egzekwowania swoich praw, ale również ewentualny stres związany między innymi z obawą o utratę całego, wypracowanego w danym okresie rozliczeniowym wynagrodzenia. Warto zatem, zarówno przy pierwszej, jak i kolejnej pracy, poszerzać swój zakres wiedzy właśnie z tematyki wynagrodzeń. Może okazać się, że fakt ten uchroni przed pomyłkami i stratami. Świadomy swoich obowiązków i praw pracownik świadczy pracę będzie bez niepotrzebnych obaw!

 

To może Cię również zainteresować

Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Podziel się

5 komentarzy

Dawid

Dawid

Po tym artykule już dużo więcej wiem co składa się na moje wynagrodzenie w pracy. Spoko opisane.
Lenon

Lenon

Wcześniej nie interesowałem się tym, a tutaj bardzo przystępnie napisany artykuł jest i wiem więcej hahahah. Człowiek często nie interesuje się ważnymi rzeczami, a to przecież nasze pieniądze te potrącenia.
Irena

Irena

Mi się wydaje, że wszystko wiem o wynagrodzeniu moim, męża i moich dzieci już pracujących. Wiemy co z wynagrodzenia nam potrącają i dlaczego. Też wiemy, czy należy nam się przykładowi premia regulaminowa. Piszecie, że niewiele pracujących zdaje sobie sprawę z faktu, jakie ma prawa w zakresie tematyki związanej z wynagrodzeniem.... Przeczytałam fajny wasz artykuł, ale co tam napisane to wszystko wiedziałam. Jak ktoś nie wie, pewnie po przeczytaniu artykułu będzie wiedział to, co chciałby wiedzieć.
rota

rota

Dobrze znać liczby jakie są na pasku., Wtedy człowiek wie ile realnie zarobi i skąd się biorą te wszystkie potrącenia. Nie ma wtedy zdziwienia pod kooniec danego miesiąca.
Piotr

Piotr

Dobrze wiedzieć takie rzeczy kiedy na przykład jest jakieś potrącenie i na jakiej podstawie. W wielu rodzajach zawodów są przecież różne rodzaje potrąceń z różnych tam spraw.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.