Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Pracownik (nie) na stałe

27 stycznia 2024

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 21 głosów

21 głosów

4 komentarze
Pracownik (nie) na stałe
Umowa o pracę na czas określony – z czym się wiąże? Co powinieneś wiedzieć? Sprawdź!

Umowy o pracę na czas określony są regulowane przez kodeks pracy. Na mocy przepisów, pracodawca i pracownik mogą zawrzeć do trzech umów na czas określony. Kolejna umowa musi być umową na czas nieokreślony.

Maksymalny łączny okres, na jaki mogą być zawarte umowy na czas określony, wynosi 33 miesiące. Jeśli całkowity okres zatrudnienia na podstawie umów na czas określony przekracza 33 miesiące, następna umowa musi być umową na czas nieokreślony. Ograniczenie to dotyczy zarówno liczby umów, jak i łącznego czasu ich trwania. Kwestię tę reguluje art. 25 (1) Kodeksu Pracy.

Rodzaje umów na czas określony

Każdy z poniższych rodzajów umów posiada swoje specyficzne cechy i warunki, które są dokładnie określone w przepisach prawa pracy.

Na liście znajdują się:

  • Standardowa umowa na czas określony – zawierana na konkretny, z góry ustalony okres.
  • Umowa na zastępstwo – zawierana na okres nieobecności innego pracownika, na przykład na czas jego urlopu macierzyńskiego czy chorobowego.
  • Umowa na okres próbny – może trwać maksymalnie 3 miesiące i służy ocenie przydatności pracownika do wykonywania określonej pracy.
  • Umowa na czas wykonania określonej pracy – zawierana na czas wykonania konkretnej pracy lub zadania, bez określenia dokładnego terminu jej zakończenia.
  • Umowa na sezonowe prace – dotyczy prac wykonywanych cyklicznie w określonych porach roku.

Zalety umów na czas określony

Jedną z głównych zalet umowy o pracę na czas określony jest elastyczność zatrudnienia. Wielu pracowników docenia możliwość podjęcia pracy „na chwilę”, co pozwala im na dostosowanie swoich zobowiązań zawodowych do innych planów życiowych. Pracownicy mogą skorzystać z takiej umowy, gdy mają określone projekty do zrealizowania, a także w sytuacjach, gdy chcą zdobyć doświadczenie w danej branży przed podjęciem dłuższego zobowiązania.

Szukasz pracy?

Magazynier z uprawnieniami UDT

GRUPA CONTRAIN

  • Łódź
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Operator maszyn produkcyjny / Оператор машин продукційних

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • Częstochowa
  • 4 900-5 000 zł / mc
Dodana

Dla osób na początku kariery zawodowej umowa o pracę na czas określony może być świetnym sposobem na zdobycie cennego doświadczenia. Pozwala ona na wdrożenie się w pracę w danej branży, zrozumienie mechanizmów funkcjonowania firmy i zdobycie konkretnych umiejętności. To może znacznie zwiększyć szanse na znalezienie bardziej stabilnego i lepiej płatnego zatrudnienia w przyszłości.

Umowa o pracę na czas określony daje pracownikowi pewną elastyczność w kwestii zmiany pracy. Po zakończeniu umowy, pracownik może szukać innych możliwości zatrudnienia. Pozwala to na swobodne badanie rynku pracy i wybór odpowiedniej ścieżki kariery.

Video

Jak rozwiązać umowę na czas określony?

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony może się wiązać z pewnymi wyzwaniami. Pracownik powinien zwrócić uwagę na zasady zawierania umowy, aby uniknąć problemów z jej rozwiązaniem. Warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi umów na czas określony, aby dokładnie wiedzieć, jakie ograniczenia prawne mogą wystąpić.

Okres wypowiedzenia dla umowy na czas określony to:

  • 2 tygodnie wypowiedzenia, jeśli pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy.
  • 1 miesiąc wypowiedzenia, jeśli staż pracy wynosi od 6 miesięcy do 3 lat.
  • 3 miesiące wypowiedzenia, gdy staż pracy przekracza 3 lata.

Uwaga! Dla umów na okres próbny okres wypowiedzenia jest uzależniony od czasu trwania pracy. I tak:

  • Jeśli okres próbny trwa nie dłużej niż 2 tygodnie, okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze.
  • Gdy okres próbny wynosi dłużej niż 2 tygodnie, ale nie więcej niż 3 miesiące, okres wypowiedzenia to 1 tydzień.
  • W przypadku, gdy umowa na okres próbny jest zawarta na 3 miesiące, okres wypowiedzenia również wynosi 2 tygodnie.

Podsumowanie

Umowy o pracę na czas określony stanowią istotny element polskiego kodeksu pracy, oferując pracodawcom i pracownikom elastyczność zatrudnienia. Pracodawca i pracownik mogą zawrzeć maksymalnie trzy takie umowy, a ich łączny czas nie może przekroczyć 33 miesięcy. Przekroczenie tych limitów skutkuje automatycznym przekształceniem kolejnej umowy w umowę na czas nieokreślony, niezależnie od tego, jak zostanie nazwana na papierze.

Rodzaje umów na czas określony obejmują standardową umowę na określony czas, umowę na zastępstwo, umowę na okres próbny, umowę na czas wykonania określonej pracy oraz umowę na sezonowe prace. Każda z nich odpowiada na specyficzne potrzeby zarówno pracodawców, jak i pracowników, oferując różnorodne opcje zatrudnienia.

Umowy te posiadają wiele zalet, w tym możliwość elastycznego planowania kariery, zdobycia doświadczenia zawodowego, czy też pracy projektowej. Są one szczególnie atrakcyjne dla osób na początku drogi zawodowej, umożliwiając zdobywanie cennych umiejętności i doświadczenia.

To może Cię również zainteresować

Rodzaje umów o pracę

Najczęściej zadawane pytania

Czy istnieje limit umów o pracę na czas określony, które mogę zawrzeć z tym samym pracodawcą?

Tak, istnieje limit. Pracownik może zawrzeć maksymalnie trzy umowy na czas określony z tym samym pracodawcą. Kolejna umowa musi być umową na czas nieokreślony.

Jaki jest maksymalny łączny okres zatrudnienia na podstawie umów na czas określony?

Maksymalny łączny okres zatrudnienia na podstawie umów na czas określony wynosi 33 miesiące. Po przekroczeniu tego okresu, następna umowa musi być umową na czas nieokreślony.

Czy umowa o pracę na czas określony może być zawarta na dowolnie długi okres?

Tak, umowa o pracę na czas określony może trwać dowolnie długo, zgodnie z ustaleniami między pracodawcą a pracownikiem.

Czy umowę o pracę na czas określony można zakończyć przed upływem określonego czasu?

Rozwiązanie umowy o pracę na czas określony przed upływem umówionego czasu jest możliwe, ale może wiązać się z określonymi konsekwencjami, takimi jak konieczność wypłaty odprawy.

Jakie są zalety umowy o pracę na czas określony?

Zalety umowy o pracę na czas określony to między innymi elastyczność zatrudnienia, określony czas pracy, możliwość zdobycia doświadczenia i łatwość zmiany pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

4 komentarze

Orchidea

Orchidea

Wielu pracowników różnie pracuje gdyż taki jest rynek i nie zawsze jest to co się chce. Praca na stałe oczywiście to stabilna forma.
Roch

Roch

W wielu firmach jest taka rotacja, że są ludzie zatrudnieni na bardzo różne umowy. W ten sposób warto znać zatem to wszystko czym się to między sobą różni.
Klimek

Klimek

Żadna ochrona nie jest oferowana w ramach takiej „umowy” dotyczącej choroby lub inwalidztwa, ani osoba fizyczna nie jest uprawniona do żadnego wypowiedzenia lub rekompensaty w przypadku rozwiązania umowy.
Lampard

Lampard

Śmiechowa umowa jest nie najlepsza, ale w wielu sytuacjach się sprawdza,m gdy na przykład dorabia się czy ma się zlecenia czy inne formy zdob ycia dodatkowych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.