A może potrzebny ci podnóżek?

A może potrzebny ci podnóżek?
Znalezienie pracy wymaga sporej dozy cierpliwości i bieżącego przeglądania portali ogłoszeniowych, na których są publikowane świeże anonse. W momencie znalezienia pracy, warto pamiętać o swoim zdrowiu i odpowiednio o siebie zadbać.

Jest to szczególnie ważne w przypadku osób zatrudnionych w biurach. Siedzenie po kilka czy nawet kilkanaście godzin przed komputerem może szybko odbić się na zdrowiu. Szczególnie narażony jest kręgosłup, ale pamiętać trzeba również o nogach. Komu przyda się podnóżek? Co to takiego i dlatego warto pomyśleć o zakupie takiego produktu? Czym kierować się przy wyborze podnóżka?


Podnóżek – mebel królów

Historia podnóżka jest bardzo długa i zaczyna się już w starożytności. Wówczas podnóżki uchodziły za mebel zarezerwowany wyłącznie dla władców – w ten sposób akcentowali oni swoją pozycję społeczną. Wykorzystanie podnóżka sprawiało bowiem, że król czy cesarz nie dotykał nogami ziemi. Pierwsze podnóżki były stosunkowo proste, niewielkich wymiarów i najczęściej wykonywano je z drewna. Wieki późniejsze przyniosły jednak radykalną zmianę w podejściu do projektowania tego mebla.

Podnóżki władców z XVII czy XVIII w. to bogato zdobione niskie krzesełka. Siedzisko bardzo często było obijane cennymi materiałami (np. jedwabiem), a nóżki rzeźbione. W tym czasie prostsze modele podnóżków trafiały już regularnie do domów szlachciców. Szczególnie mebel ten upodobali sobie starsi domownicy, bo pozwalał na wygodne ułożenie nóg. Dziś podnóżki można spotkać nie tylko w domach, lecz także zakładach pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Biurko - jak powinno wyglądać twoje?


Po co właściwie ten podnóżek?

Dziś projektowane podnóżki mają być przede wszystkim wygodne i pozwolić odpocząć nogom. Niemal wszyscy współcześni projektanci wykorzystują wytyczne opracowane przez specjalistów zajmujących się na co dzień ergonomią. W efekcie dostępne w sklepach podnóżki są tak wykonane, by podnieść komfort pracy lub pozwolić na komfortowy wypoczynek.

W sklepach są dostępne różne podnóżki. Najprostsze modele są nie tylko solidne, lecz także pozwalają regulować wysokość i kąt nachylenia tego mebla. Decydując się na zakup podnóżka, warto zwrócić uwagę na to, by był on wykonany z materiałów, których czyszczenie nie będzie wymagało sięgania po specjalistyczne środki chemiczne.


Misja: ponieść komfort pracy

Podnóżek to jeden z mebli, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Pracodawca, który zainwestuje w zakup podnóżków, może być pewien, że pracownicy będą zadowoleni. Warto przy tym pamiętać, że nie tylko podnóżek pozwala podnieść komfort pracy. Ten mebel nie spełni swojej funkcji, jeżeli w biurze zabraknie ergonomicznych krzeseł biurowych. 

Połącznie podnóżka z obrotowym fotelem jest najlepszym rozwiązaniem. W ten sposób pracodawca może być pewien, że niezależnie od wysokości biurka każdy pracownik będzie mógł dostosować miejsce pracy do swoich potrzeb. Zakup podnóżków po prostu się opłaca – to inwestycja w zdrowie pracowników.

Oceń ten wpis
A może potrzebny ci podnóżek?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jolka
2019-12-05, 10:20
Podczas przygotowywania środków technicznych i działań związanych z zapewnieniem odpowiedniego stanowiska dobrze wiedzieć czy stanowisko pracy jest zgodne z przepisami. W końcu człowiek siedzi w pracy 8 czy więcej godzin.
Jola
2019-05-13, 17:14
Działania muszą przyczyniać się do promowania osobowości: podstawową ideą jest to, że człowiek może realizować się w swojej pracy, a tym samym zwiększyć swoją satysfakcję. W ten sposób promuje się motywację, kwalifikacje i elastyczność.
Diana
2019-05-02, 13:58
Pracodawcy z pięcioma lub więcej pracownikami muszą odnotować istotne wyniki oceny ryzyka. W pracy przy komputerze także muszą być spełnione wszelkie wymagania.
Derwisz
2019-04-18, 17:39
Rzadko chyba stosuje się to w biurach chociaż wiadomo, że takie coś poprawia zdrowie pracownika jak pracuje tak wiele lat. To bardzo dobra kwestia przywołana tutaj.
Sakwa2
2019-04-16, 15:43
Aby zapewnić bezpieczeństwo, zdrowie i zabezpieczenie społeczne, każdy pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia oceny ryzyka, która powinna identyfikować wszelkie zagrożenia występujące w miejscu pracy, oceniać prawdopodobieństwa związane z możliwymi konsekwencjami oraz określać działania, które należy podjąć w celu zmniejszenia liczby wypadków przy pracy.
Maro
2019-04-02, 12:04
Ja chętnie bym z czegoś takiego skorzystał. W ogóle pewne kwestie dotyczące ergonomii pracy powinny zostać ustalone inaczej niż teraz. Bardziej powinno się dbać o stanowisko pracy.
Mostar
2019-03-30, 17:34
Ergonomia ma znaczenie. Choroby wzroku, kręgosłupa i inne w pracy biurowej są ważne. Ja nie mam osobiście, jednak to z pewnością dobre dla stawów i nóg. Chociaż śmiesznie się siedzi.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.