Bez wątpienia ważne jest opanowanie stresu, który można wyćwiczyć, choć wymaga to pewnego doświadczenia. Pytania na rozmowach kwalifikacyjnych zwykle się jednak powtarzają i tu nie trzeba mieć takiej wprawy. Zapoznaj się ze 100 najpopularniejszymi pytaniami, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej.
Zdobywanie doświadczenia
Jeśli zostaniemy poproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, to nigdy nie rezygnujmy z takiej możliwości. Nawet gdy szybko nas zdyskwalifikują z procesu rekrutacyjnego, to nabędziemy wiedzę i doświadczenie jak zachowywać się podczas takich spotkań i które pytania najczęściej padają. Z każdą kolejną rozmową będziemy potrafili opanowywać własne emocje, zachowania, kształtując umiejętność radzenia sobie ze stresem i brakiem odwagi. Następna rozmowa kwalifikacyjna będzie wówczas lepsza od poprzedniej.
Co wiesz o naszej firmie?
Oto jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Pracodawca ma ochotę sprawdzić czy masz zamiar pozytywnie budować wizerunek firmy, jak wiele o niej wiesz. Jeśli nie orientujesz się w tym temacie, to nie możesz zostać jego częścią. Na takie pytanie najprościej się przygotować. Wystarczy zrobić przegląd wiadomości na temat firmy, poczytać prospekty, ulotki, a nawet popytać ludzi, którzy już tam pracują. Podobną wiedzę wypadałoby mieć na temat stanowiska, o jakie się ubiegamy.
Powiedz coś o sobie
Oto kolejne pytanie, jakiego można się spodziewać. Sprawdza ono poziom naszej samooceny, a także umiejętność autoprezentacji, która może być później bardzo cenna w pracy. Jeśli zostaniemy poproszeni o zaprezentowanie własnej osoby, to zacznijmy opisywać swoje dokonania zawodowe. Musisz to jednak zrobić zwięźle i dość interesująco. Nie wymieniajmy ukończonych szkół czy kursów, ale stwórzmy z tego ciekawą opowieść, niekoniecznie chronologiczną.
Spróbujmy też z każdego doświadczenia zawodowego wynieść coś pozytywnego i na tym szablonie zbudować autoprezentację swojej osoby. Na koniec można wspomnieć także o własnych zainteresowaniach i hobby. Postarajmy się jednak nie budować długich monologów, bo na to nie będzie zbyt dużo czasu.
Jakie są Pana/Pani słabe/mocne strony?
Na tego rodzaju pytanie także należy być przygotowanym. Zwykle prędzej czy później zostaniemy poproszeni o analizę własnych słabości, zalet i wad. Zacznijmy np. od takiego stwierdzania: „Pracuję nad cechami, które niekoniecznie są moimi wadami, ale raczej wyzwaniem, jakiemu chcę stawić czoła”. Rekruter musi odnieść wrażenie, że pracujesz nad własnymi słabościami np. odwlekaniem terminów, słabą punktualnością czy brakiem cierpliwości. Nikt nie jest idealny, ale praca nad sobą jest czasem cenniejsza, niż sama świadomość własnych dobrych stron. Bądź jednak ostrożny i staraj się nie wspominać o tych wadach, które od razu zdyskwalifikują ciebie na danym stanowisku. Poza szczerością musisz być też sprytny, bo sprawa dotyczy wielkiej wagi, twojej przyszłej pracy.
Jeśli dobrze przygotujemy się choćby na kilka pytań, nie zostaniemy zaskoczeni. Możemy tym samym zrobić wrażenie płynnością wypowiedzi, która także jest oceniana podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej.
To może Cię również zainteresować
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - 3 najtrudniejsze, których możesz się spodziewać