Twoje wsparcie w rekrutacji

3 pytania, które na pewno pojawią się na rozmowie o pracę

3 pytania, które na pewno pojawią się na rozmowie o pracę
Na portalach, na których są publikowane ogłoszenia o pracę, bez trudu można znaleźć wiele ciekawych ofert pracy. Pozytywne przejście pierwszego etapu rekrutacji oznacza tyle, że niezbędne będzie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Bez wątpienia ważne jest opanowanie stresu, który można wyćwiczyć, choć wymaga to pewnego doświadczenia. Pytania na rozmowach kwalifikacyjnych zwykle się jednak powtarzają i tu nie trzeba mieć takiej wprawy. Zapoznaj się ze 100 najpopularniejszymi pytaniami, które mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej.


Zdobywanie doświadczenia

Jeśli zostaniemy poproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, to nigdy nie rezygnujmy z takiej możliwości. Nawet gdy szybko nas zdyskwalifikują z procesu rekrutacyjnego, to nabędziemy wiedzę i doświadczenie jak zachowywać się podczas takich spotkań i które pytania najczęściej padają. Z każdą kolejną rozmową będziemy potrafili opanowywać własne emocje, zachowania, kształtując umiejętność radzenia sobie ze stresem i brakiem odwagi. Następna rozmowa kwalifikacyjna będzie wówczas lepsza od poprzedniej.


Co wiesz o naszej firmie?

Oto jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Pracodawca ma ochotę sprawdzić czy masz zamiar pozytywnie budować wizerunek firmy, jak wiele o niej wiesz. Jeśli nie orientujesz się w tym temacie, to nie możesz zostać jego częścią. Na takie pytanie najprościej się przygotować. Wystarczy zrobić przegląd wiadomości na temat firmy, poczytać prospekty, ulotki, a nawet popytać ludzi, którzy już tam pracują. Podobną wiedzę wypadałoby mieć na temat stanowiska, o jakie się ubiegamy.


Powiedz coś o sobie

Oto kolejne  pytanie, jakiego można się spodziewać. Sprawdza ono poziom naszej samooceny, a także umiejętność autoprezentacji, która może być później bardzo cenna w pracy. Jeśli zostaniemy poproszeni o zaprezentowanie własnej osoby, to zacznijmy opisywać swoje dokonania zawodowe. Musisz to jednak zrobić zwięźle i dość interesująco. Nie wymieniajmy ukończonych szkół czy kursów, ale stwórzmy z tego ciekawą opowieść, niekoniecznie chronologiczną.

Spróbujmy też z każdego doświadczenia zawodowego wynieść coś pozytywnego i na tym szablonie zbudować  autoprezentację swojej osoby. Na koniec można wspomnieć także o własnych zainteresowaniach i hobby. Postarajmy się jednak nie budować długich monologów, bo na to nie będzie zbyt dużo czasu.


Jakie są Pana/Pani słabe/mocne strony?

Na tego rodzaju pytanie także należy być przygotowanym. Zwykle prędzej czy później zostaniemy poproszeni o analizę własnych słabości, zalet i wad. Zacznijmy np. od takiego stwierdzania: „Pracuję nad cechami, które niekoniecznie są moimi wadami, ale raczej wyzwaniem, jakiemu chcę stawić czoła”. Rekruter musi odnieść wrażenie, że pracujesz nad własnymi słabościami np. odwlekaniem terminów, słabą punktualnością czy brakiem cierpliwości. Nikt nie jest idealny, ale praca nad sobą jest czasem cenniejsza, niż sama świadomość własnych dobrych stron. Bądź jednak ostrożny i staraj się nie wspominać o tych wadach, które od razu zdyskwalifikują ciebie na danym stanowisku. Poza szczerością musisz być też sprytny, bo sprawa dotyczy wielkiej wagi, twojej przyszłej pracy.

Jeśli dobrze przygotujemy się choćby na kilka pytań, nie zostaniemy zaskoczeni. Możemy tym samym zrobić wrażenie płynnością wypowiedzi, która także jest oceniana podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej.

Oceń ten wpis
3 pytania, które na pewno pojawią się na rozmowie o pracę
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Andrej WAW
2019-12-11, 06:40
Artykuł przydatny. Najlepiej zapoznajcie się z wszystkimi pytaniami, które mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Ważne, aby był odpowiedni ubranym, nie denerwować się. Musicie wiedzieć o firmie jak najwięcej, bo takie pytanie może być. Również przygotujcie sobie odpowiedź....Jakie są Wasze słabe/mocne strony? Powodzenia wszystkim życzę!!!!!
Olek
2019-05-24, 08:58
Są pewne pytania, które w 90% pojawiają się w każdej rozmowie kwalifikacyjnej. 3 pytania, które na pewno pojawią się na rozmowie o pracę - przeczytaj ten artykuł i przygotuj się na odpowiedzi.
Michael
2019-05-07, 09:13
Niektórzy poszukujący pracy przychodzą na spotkanie, a ich ręce drżą, dłonie się pocą, a głos drży. To zachowanie jest typowe dla uczniów podczas egzaminu. Trzeba przygotować się na pewne pytania.
Chemik
2019-04-15, 09:23
Poradniki dla osób poszukujących pracy sugerują, że przedstawiasz swoje słabości jako kontynuację mocnych stron, na przykład, jesteś proszony o poinformowanie pracodawcy, w jaki sposób nie możesz zrezygnować z pracy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.