Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 32163        SUBSKRYBUJE: 7463
Tematy, które interesują czytelników:  Odpowiedzialność materialna pracowników, Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, Likwidacja stanowiska pracy, Zdjęcie do CV, Obsługa komputera

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - 3 najtrudniejsze, których możesz się spodziewać

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - 3 najtrudniejsze, których możesz się spodziewać
Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? Zatem z pewnością słyszałeś o kreatywności rekruterów, którzy pytaniami potrafią zaskoczyć kandydatów. Poznaj trzy najtrudniejsze i najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wraz z przykładowymi odpowiedziami.

Rozmowa kwalifikacyjna to nieunikniony element rekrutacji związany z poszukiwaniem pracy. Na przeprowadzenie takiej decydują się niemal wszyscy pracodawcy. Dlaczego? Gdyż w ten sposób nie tylko mogą zweryfikować informacje zamieszczone przez kandydata w ogłoszeniu, lecz także wyrobić sobie o nim opinię. Rozmowa kwalifikacyjna może stanowić punkt zwrotny całego procesu rekrutacyjnego, dlatego nie powinno się jej bagatelizować. Merytoryczna i przemyślana rozmowa jest w stanie obronić nawet mało imponujące CV. Z kolei nieudane spotkanie i wywarcie złego wrażenia mogą skutecznie obniżyć szansę kandydata na otrzymanie posady, bez względu na posiadane doświadczenie oraz kwalifikacje.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Istotą spotkania jest bliższe poznanie kandydata – jego historii, poglądów oczekiwań i przede wszystkim cech charakteru. Weryfikuje również postawę aplikującego działającego pod presją i jego odporność na stres. Oczywiście, to czy rozmowa okaże się stresująca, a nawet niełatwa, zależy po części od osoby rekrutującej oraz okoliczności - jednak przede wszystkim również od samego kandydata.  Sposób przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych to indywidualna kwestia, zależna od przełożonych i rekruterów. Głownie jednak polega ona na zadawaniu pytań, których profil różni się ze względu na branżę lub konkretne stanowisko. Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą zaskoczyć, ale tylko te osoby, które się do niej nie przygotowały.
 

Jakie pytania usłyszysz na rozmowie kwalifikacyjnej?
 

 Z pewnością zatem poszukujesz informacji o najczęściej zadawanych przez rekruterów pytaniach. Istnieje wiele technik wywiadu, dlatego możesz spodziewać się pytań o zróżnicowanej strukturze i zasięgu. Od pytań o fakty, typu stopień znajomości firmy, poprzednią pracę lub profil wykształcenia, po proszenie o wskazanie subiektywnych odczuć na temat swoje życia, osiągnięć lub przyszłości. Często pojawiają się pytania symulacyjne, sprawdzające kreatywność i zaradność. Zazwyczaj jest to prośba o wyobrażenie sobie konkretnej sytuacji i wskazanie, jak się w niej zachowamy. Rzadziej opierają się na zagadnieniach specjalistycznych oraz testach. Tego typu kwestie wprowadza się na dalszych etapach rekrutacji i nigdy nie wykraczają poza zasięg poziomu kwalifikacji podanego w CV. Przykładowo sprawdzenie znajomości języka angielskiego czy obsługi komputera będzie dotyczyło zakresu podanego przez kandydata i nie powinno sprawić kłopotu.

Zasadniczo, pytania dotyczą naszego życia - doświadczenia, stażu pracy, poglądów oraz sposobów myślenia., Nie powinieneś więc obawiać się, że nie będziesz znał na którekolwiek odpowiedzi. Mimo wszystko zdarzają się pytania, które z pozoru proste powodują konsternację i nie znajdujemy na nie ani błyskotliwej, ani sensowej odpowiedzi. Wydają się tak banalne, że nie bierzemy ich pod uwagę przygotowując się do rozmowy, skupiając się na innych obszarach.  W konsekwencji powodują dużą trudność i sprawiają, że zwyczajnie nie wiemy co na nie odpowiedzieć. Poniżej znajdziesz trzy pytania, które – z punktu widzenia kandydatów – uchodzą za najtrudniejsze. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ występują najczęściej, a odpowiedzi na nie są bardzo istotne dla każdego rekrutera.
 

Dlaczego mamy zatrudnić właśnie ciebie?
 

To jedno z najpopularniejszych pytań pojawiających się podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Dlaczego rekruterzy je zadają? W ten sposób mogą sprawdzić m.in. czy kandydat wysłał dokumenty aplikacyjne po dokładnym zapoznaniu się z treścią oferty pracy. Jak poradzić sobie z takim pytaniem? Okazuje się, że jest sposób. Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej usłyszysz właśnie takie pytanie, to co powinieneś odpowiedzieć? Wystarczy, że odpowiednio wcześniej dokładnie zapoznasz się z ogłoszeniem pod kątem wymagań i zakresu obowiązków. Mając treść takiego w pamięci, wystarczy, że wskażesz swoje kwalifikacje, przedstawisz doświadczenie i podkreślisz, że posiadane przez ciebie umiejętności są kluczowe dla pracy na stanowisko, o które się starasz. Wielu rekruterów traktuje to pytanie jako bazę startową. Pracodawcy cenią sobie poczucie własnej wartości oraz zdecydowanie, dlatego jeśli sam nie jesteś pewien czy chcesz danej posady,  nikt nie weźmie Cię na poważnie, a sama rozmowa zakończy się o wiele szybciej.

Potencjał powyższego pytania jest jednak o wiele większy. Gdy już podkreśli, że nadajemy się na stanowisko, pozwala na znaczące wyróżnienie się z grona konkurentów. Możesz zaznaczyć, że nie tylko jesteś odpowiednim kandydatem, ale dodatkowo wyróżniają Cię atuty na przykład dyspozycyjność lub znajomość kilku języków zamiast jednego. Warto wskazać niepospolite i wyjątkowe kompetencje, których nie posiadają inni. Przyjmując taką strategię trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić i nie wyjść na zuchwalca.
 

Opowiedz coś o sobie
 

To jedno z najpopularniejszych pytań, które pojawia się niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, najczęściej na jej początku.. Jak na nie odpowiedzieć, skoro przed rekruterem leży twoje aktualne CV?  Czasami traktuje się je jako pytanie na rozluźnienie, jednak wbrew pozorom może spowodować przeciwny skutek. Musisz pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze nie ma sensu powtarzać informacji, które zostały zawarte w dokumentach aplikacyjnych. Po drugie pod żadnym pozorem nie mów o swoim życiu prywatnym – w tej sytuacji nie ma ono żadnego znaczenia. O czym zatem powiedzieć? Specjaliści uważają, że dobrym pomysłem może być opowiedzenie o wyborze takiego, nie innego zawodu. Dodatkowo możesz podkreślić swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe (bez wdawania się w szczegóły), wskazując, które z dotychczasowych miejsc zatrudnienia pozwoliły ci się najbardziej rozwinąć. Korzystne jest także skupienie się na zainteresowaniach, największej pasji, a także osiągnięciach, ciekawych podróżach lub predyspozycjach psychospołecznych.
 

Jak jest twoja największa wada?
 

Przede wszystkim nie możesz odpowiedzieć, że nie posiadasz wad.  Każdy człowiek je ma, więc lepiej zastanów się jaką niewielką wadę wymienić i wyjść z pytania cało. Zarówno z wymienianiem swoich zalet, jak i wad mamy ogromne problemy. Po co rekruter w ogóle o nie pyta? Z pewnością chce się dowiedzieć, czy Twoje wady wpłyną negatywnie na wykonywane zadania. Po drugie sprawdza czy Twoja słaba strona pozwoli Ci na zaklimatyzowanie w środowisku pracowniczym. Ponadto jest to swego rodzaju test – rekruter stawia Cię w niekomfortowej sytuacji i ocenia, jak poradzisz sobie z niewygodnym pytanie. Czy warto być szczerym i rzeczywiście wskazać jedną ze swoich największych wad? Nie należy podawać największych wad oraz takich które mają bardzo duże znaczenie na danym stanowisku. Specjaliści zajmujący się tematyką rekrutacji podkreślają, że przy tym pytaniu warto wykazać się kreatywnością i… przebiegłością. W jaki sposób? Załóżmy, że jesteś osobą, która nie lubi pracować w grupie. Jeżeli powiesz, że masz problem z pracą w grupie, to – owszem – może to być wada, ale wiele zależy też, o jakie stanowisko się ubiegasz. Starasz się o pracę w biurze rachunkowym? Przez większość czasu będziesz pracował na indywidualnym stanowisku, a zatem wada – w tym przypadku – faktycznie będzie zaletą, która być może przekona do ciebie pracodawcę.

Inną strategią jest opowiedzenie o wadach w czasie przeszłym lub dać do zrozumienia, że aktualnie stale pracujemy nad poprawą sytuacji. Przykładowo, jeśli opowiemy, że w czasach szkolnych stresowały nas wystąpienia publiczne, jednak przez lata mocno nad tym pracowaliśmy, a praca w nowej firmie z pewnością pozwoli czakiem wyeliminować ten problem, zrobimy wrażenie osoby uczciwej i rozwojowej.
 

Przygotowanie to podstawa
 

Jak widzisz, na każde, nawet najtrudniejsze pytanie, jest odpowiedź. Odpowiednie podejście do najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej pozwala na efektywne spotkanie, zwiększające prawdopodobieństwo pokonania konkurentów. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkich pytań, a nuta improwizacji i błyskotliwości nigdy nie zaszkodzi. Warto pamiętać, że pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej pełnią rolę nie tylko informacyjną ale także kontrolną pozwalającą ocenić zachowanie aplikującego na podstawie uważnej obserwacji. W zdecydowanej większości przypadków rozmowa kwalifikacyjna to okazja do zrobienia dobrego wrażenia, ukrycie słabszych stron i uwydatnienie wszystkich atutów. Ty też ją wykorzystaj! Wystarczy tylko, że odpowiednio wcześniej przygotowujesz się do czekającej cię rozmowy. Przygotowany będziesz czuł się pewniej – nie zaskoczy cię żadne pytanie. A gdy nienagannie wypadniesz na rozmowie rekrutacyjnej, będziesz miał ogromne szanse na otrzymanie posady. Powyższe pytania już nie sprawią Ci kłopotu. A jakie pytanie usłyszane podczas dotychczas odbytych rozmów kwalifikacyjnych Ty uważasz za najtrudniejsze?

Oceń ten wpis
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - 3 najtrudniejsze, których możesz się spodziewać
Ocena: 4.5, liczba głosów: 27

Zobacz inne porady

Opinie

Krzychu
2018-10-03, 22:37
Sporo jest takich podstawowych pytań, ale chyba najlepsze w niektórych rozmowach są zwłaszcza te dotyczace konkretnej specjalizacji. Po tym mozna tak naprawde poznac na ile kandydat "czuje" branze. Szukamy w fimie nowego dyrektora regionalnego i w tygodniu byłem na naprawde kilku dobrych rozmowach. Pierwszy raz proces rekrutacyjny kompleksowo realizuje dla agencja [...] z warszawy. Rekruter byl swietnie przygotowany i jesli chodzi o konkretne wytyczne: jakiej osoby szukamy, ale tez i o znajomosc specyfiki pracy na takim stanowisku. Mega pouczajace!
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.