Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dochodzi do spotkania rekrutera z kandydatem ubiegającym się o dane stanowisko. Prawie zawsze to rekruter prowadzi rozmowę – to on informuje o firmie i zadaje pytania. Podczas większości rozmów o pracę następuje taka chwila, gdy rekruter przekazuje pałeczkę siedzącemu naprzeciw niego rozmówcy. Wówczas to ty możesz zadawać pytania. To doskonały sposób, by lepiej zapoznać się z przyszłym pracodawcą. Jak się jednak okazuje, wielu kandydatów rezygnuje z tej możliwości.
Choć poradników przygotowujących pracowników do rozmów kwalifikacyjnych jest wiele, to wciąż wiele osób poszukujących zatrudnienia nie ma pomysłu na to, o co zapytać rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jak jednak przekonują specjaliści, pytać warto.
A co wy możecie mi zaoferować?
W takcie rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością padnie pytanie o to, co pracownik może zaoferować potencjalnemu pracodawcy. To pytanie warto też zadać osobie przeprowadzającej rekrutację. Przykładowe może brzmieć: „Jak firma widzi rozwój pracownika, którego zatrudnieni?” lub „Jak będzie wyglądać moja ścieżka kariery?”.
Sposób sformułowania pytania powinien zależeć m.in. od wielkości firmy. W przypadku niewielkich, działających lokalnie nie ma sensu pytać o ścieżkę kariery, bo takiej pracodawca z pewnością nie opracował z myślą o przyszłym pracowniku. Wówczas pytanie powinno raczej brzmieć: „Czego będę mógł się nauczyć w firmie?”.
Mój zakres obowiązków
Przyszłego pracodawcę warto również zapytać o zakres obowiązków. Obowiązki nie zawsze są wyszczególnione w ogłoszeniu o pracę – zdarza się, że pracodawca bardzo ogólnie informuje o tym, czym będzie zajmował się pracownik. W takiej sytuacji pytanie o zakres obowiązków jest uzasadnione.
Jak sformułować pytanie? Przykładowe może brzmieć: „Jaki zakres obowiązków jest przewidziany na stanowisku x?” lub „Czym dokładnie zajmują się pracownicy, którzy pracują na stanowisku, o które się ubiegam?”. Po odpowiedzi udzielonej przez rozmówcę będziesz miał również obraz tego, czy rekruter zna dobrze firmę i przygotował się do rozmowy z tobą. Może zdarzyć się, że pytanie zostanie bez odpowiedzi, bo osoba przeprowadzająca rozmowę nie będzie umiała udzielić szczegółowej odpowiedzi.
Ile czasu będzie trwała rekrutacja?
Sporo firm przewiduje 2- lub nawet 3- stopniową rekrutację. Pytanie o to, kiedy poznasz wyniki rekrutacji jest bardzo ważne. Może się okazać, że pracodawca przewiduje, że po rozmowie odbędą się kolejne, podczas których kandydaci będą musieli się zmierzyć z rozwiązaniem konkretnych problemów. Mając wiedzę w tym zakresie, będziesz mógł przygotować się do kolejnego etapu rekrutacji.
Jeżeli rekrutacja ma trwać jeszcze kilka tygodni, to możesz również zdecydować, czy będziesz aplikował do innych firm. To jedno z pytań, o których nie powinieneś zapomnieć – może się okazać, że będzie ono dla ciebie kluczowe, zwłaszcza gdy pracę musisz znaleźć szybko.
To może Cię również zainteresować
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej - jak nie popełnić gafy?