Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 971        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Aneks do umowy, Zwolnienie lekarskie, CV dla ucznia

A o co ty możesz zapytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

A o co ty możesz zapytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to czas, gdy rekruter zadaje pytania. Gdy jednak role się odwracają i ty masz zadawać pytania, możesz mieć problem z ich sformułowaniem. O co możesz zapytać potencjalnego pracodawcę?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dochodzi do spotkania rekrutera z kandydatem ubiegającym się o dane stanowisko. Prawie zawsze to rekruter prowadzi rozmowę – to on informuje o firmie i zadaje pytania. Podczas większości rozmów o pracę następuje taka chwila, gdy rekruter przekazuje pałeczkę siedzącemu naprzeciw niego rozmówcy. Wówczas to ty możesz zadawać pytania. To doskonały sposób, by lepiej zapoznać się z przyszłym pracodawcą. Jak się jednak okazuje, wielu kandydatów rezygnuje z tej możliwości.

Choć poradników przygotowujących pracowników do rozmów kwalifikacyjnych jest wiele, to wciąż wiele osób poszukujących zatrudnienia nie ma pomysłu na to, o co zapytać rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jak jednak przekonują specjaliści, pytać warto.


A co wy możecie mi zaoferować?

W takcie rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością padnie pytanie o to, co pracownik może zaoferować potencjalnemu pracodawcy. To pytanie warto też zadać osobie przeprowadzającej rekrutację. Przykładowe może brzmieć: „Jak firma widzi rozwój pracownika, którego zatrudnieni?” lub „Jak będzie wyglądać moja ścieżka kariery?”.

Sposób sformułowania pytania powinien zależeć m.in. od wielkości firmy. W przypadku niewielkich, działających lokalnie nie ma sensu pytać o ścieżkę kariery, bo takiej pracodawca z pewnością nie opracował z myślą o przyszłym pracowniku. Wówczas pytanie powinno raczej brzmieć: „Czego będę mógł się nauczyć w firmie?”.


Mój zakres obowiązków

Przyszłego pracodawcę warto również zapytać o zakres obowiązków. Obowiązki nie zawsze są wyszczególnione w ogłoszeniu o pracę – zdarza się, że pracodawca bardzo ogólnie informuje o tym, czym będzie zajmował się pracownik. W takiej sytuacji pytanie o zakres obowiązków jest uzasadnione.

Jak sformułować pytanie? Przykładowe może brzmieć: „Jaki zakres obowiązków jest przewidziany na stanowisku x?” lub „Czym dokładnie zajmują się pracownicy, którzy pracują na stanowisku, o które się ubiegam?”. Po odpowiedzi udzielonej przez rozmówcę będziesz miał również obraz tego, czy rekruter zna dobrze firmę i przygotował się do rozmowy z tobą. Może zdarzyć się, że pytanie zostanie bez odpowiedzi, bo osoba przeprowadzająca rozmowę nie będzie umiała udzielić szczegółowej odpowiedzi.


Ile czasu będzie trwała rekrutacja?

Sporo firm przewiduje 2- lub nawet 3- stopniową rekrutację. Pytanie o to, kiedy poznasz wyniki rekrutacji jest bardzo ważne. Może się okazać, że pracodawca przewiduje, że po rozmowie odbędą się kolejne, podczas których kandydaci będą musieli się zmierzyć z rozwiązaniem konkretnych problemów. Mając wiedzę w tym zakresie, będziesz mógł przygotować się do kolejnego etapu rekrutacji.

Jeżeli rekrutacja ma trwać jeszcze kilka tygodni, to możesz również zdecydować, czy będziesz aplikował do innych firm. To jedno z pytań, o których nie powinieneś zapomnieć – może się okazać, że będzie ono dla ciebie kluczowe, zwłaszcza gdy pracę musisz znaleźć szybko.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.