A o co ty możesz zapytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

A o co ty możesz zapytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?
Rozmowa kwalifikacyjna to czas, gdy rekruter zadaje pytania. Gdy jednak role się odwracają i ty masz zadawać pytania, możesz mieć problem z ich sformułowaniem. O co możesz zapytać potencjalnego pracodawcę?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dochodzi do spotkania rekrutera z kandydatem ubiegającym się o dane stanowisko. Prawie zawsze to rekruter prowadzi rozmowę – to on informuje o firmie i zadaje pytania. Podczas większości rozmów o pracę następuje taka chwila, gdy rekruter przekazuje pałeczkę siedzącemu naprzeciw niego rozmówcy. Wówczas to ty możesz zadawać pytania. To doskonały sposób, by lepiej zapoznać się z przyszłym pracodawcą. Jak się jednak okazuje, wielu kandydatów rezygnuje z tej możliwości.

Choć poradników przygotowujących pracowników do rozmów kwalifikacyjnych jest wiele, to wciąż wiele osób poszukujących zatrudnienia nie ma pomysłu na to, o co zapytać rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jak jednak przekonują specjaliści, pytać warto.


A co wy możecie mi zaoferować?

W takcie rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością padnie pytanie o to, co pracownik może zaoferować potencjalnemu pracodawcy. To pytanie warto też zadać osobie przeprowadzającej rekrutację. Przykładowe może brzmieć: „Jak firma widzi rozwój pracownika, którego zatrudnieni?” lub „Jak będzie wyglądać moja ścieżka kariery?”.

Sposób sformułowania pytania powinien zależeć m.in. od wielkości firmy. W przypadku niewielkich, działających lokalnie nie ma sensu pytać o ścieżkę kariery, bo takiej pracodawca z pewnością nie opracował z myślą o przyszłym pracowniku. Wówczas pytanie powinno raczej brzmieć: „Czego będę mógł się nauczyć w firmie?”.


Mój zakres obowiązków

Przyszłego pracodawcę warto również zapytać o zakres obowiązków. Obowiązki nie zawsze są wyszczególnione w ogłoszeniu o pracę – zdarza się, że pracodawca bardzo ogólnie informuje o tym, czym będzie zajmował się pracownik. W takiej sytuacji pytanie o zakres obowiązków jest uzasadnione.

Jak sformułować pytanie? Przykładowe może brzmieć: „Jaki zakres obowiązków jest przewidziany na stanowisku x?” lub „Czym dokładnie zajmują się pracownicy, którzy pracują na stanowisku, o które się ubiegam?”. Po odpowiedzi udzielonej przez rozmówcę będziesz miał również obraz tego, czy rekruter zna dobrze firmę i przygotował się do rozmowy z tobą. Może zdarzyć się, że pytanie zostanie bez odpowiedzi, bo osoba przeprowadzająca rozmowę nie będzie umiała udzielić szczegółowej odpowiedzi.


Ile czasu będzie trwała rekrutacja?

Sporo firm przewiduje 2- lub nawet 3- stopniową rekrutację. Pytanie o to, kiedy poznasz wyniki rekrutacji jest bardzo ważne. Może się okazać, że pracodawca przewiduje, że po rozmowie odbędą się kolejne, podczas których kandydaci będą musieli się zmierzyć z rozwiązaniem konkretnych problemów. Mając wiedzę w tym zakresie, będziesz mógł przygotować się do kolejnego etapu rekrutacji.

Jeżeli rekrutacja ma trwać jeszcze kilka tygodni, to możesz również zdecydować, czy będziesz aplikował do innych firm. To jedno z pytań, o których nie powinieneś zapomnieć – może się okazać, że będzie ono dla ciebie kluczowe, zwłaszcza gdy pracę musisz znaleźć szybko.

Oceń ten wpis
A o co ty możesz zapytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Alfons
2019-12-11, 07:30
Może zaistnieć pytanie, że pracodawca pragnie się dowiedzieć, jakie pytania ma osoba przybyła na rozmowę kwalifikacyjną. Ja zadałem pytanie: który dział współpracuje najbliżej z tym, do pracy w którym aplikuję? Gdybym był przyjęty, to jakie obowiązki będę miał na stanowisku pracy...... Przemyślcie pytania do komisji rekrutacyjnej.
Aleksandra
2019-05-24, 09:06
A o co ty możesz zapytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Przeczytaj artykuł- w końcu w nim fachowo pisze.
Franek
2019-05-07, 09:12
Z reguły na koniec spotkania osoba przeprowadzająca wywiad zapyta, czy masz jakieś pytania. Aby to zrobić, zastanów się, co chciałbyś wiedzieć dalej. Dobrze wiedzieć co zapytać.
ktoś
2019-04-15, 09:28
Jeśli starasz się o określone stanowisko lub znaną Ci pracę, twoja historia powinna zostać zbudowana z myślą o tym. Zawsze przygotowuje się konkretnie od daną rozmowę.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.