Jeżeli chcesz przygotować się do egzaminów, musisz wyjechać za granicę lub potrzebujesz dni wolnych z innego powodu i nie masz możliwości skorzystania z urlopu wypoczynkowego (zaś urlop na żądanie w wymiarze 4 dni to za mało) to powinieneś rozważyć możliwość skorzystania właśnie z urlopu bezpłatnego. Zanim jednak złożysz wniosek i omówisz z pracodawcą szczegóły, sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat tego rodzaju urlopu.
By skorzystać z urlopu bezpłatnego musisz złożyć wniosek
Zamierzając złożyć wniosek o urlop, musisz pamiętać o konieczności wskazania, przez jaki okres chcesz korzystać z dni wolnych. Zawnioskowanie o urlop nie oznacza też, że pracodawca zgodzi się taki tobie przyznać. Dlaczego? Może się okazać, że pracy w firmie jest tyle, że nieobecność jednego pracownika spowoduje znaczne utrudnienia.
Jeżeli pracodawca zdecyduje się udzielić tobie urlopu bezpłatnego, to powinieneś zadbać o to, by uzyskać potwierdzenie tego faktu. Ustne rozpatrzenie złożonego przez ciebie wniosku nie jest najlepszym rozwiązaniem z prostego powodu – nie będziesz mógł dochodzić swoich racji, jeżeli pracodawca oskarży cię o porzucenie stanowiska pracy. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie przełożonego o pisemne potwierdzenie, że zgadza się on na to, byś skorzystał z urlopu bezpłatnego.
Pracodawca może zażądać, byś wrócił do firmy
O tym punkcie powinieneś pamiętać, jeżeli zamierzasz wyjechać np. za granicę lub zdecydowałeś się wykorzystać urlop bezpłatny na pracę w innej firmie. Jeżeli twój urlop będzie trwał dłużej niż 3 miesiące, to pracodawca może zdecydować się na odwołanie cię z niego z ważnych przyczyn.
Choć ustawodawca nie precyzuje wspomnianych ważnych przyczyn, należy wskazać, że chodzi przede wszystkim o braki kadrowe czy większą niż normalnie ilość pracy, której nie ma kto wykonać. Jeżeli pracodawca zastrzeże możliwość odwołania cię z urlopu i zdecyduje się na taki krok, to powinieneś mieć świadomość, że będziesz zobowiązany wrócić do firmy.
Na urlopie bezpłatnym również masz swoje prawa, ale…
Korzystając z urlopu bezpłatnego wciąż pozostajesz pracownikiem, co oznacza, że masz swoje prawa. Zamierzając skorzystać z tego rodzaju urlopu, powinieneś pamiętać, że jego okres wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Ma to jednak miejsce tylko i wyłącznie wówczas, gdy pracodawca udzielił ci urlopu bezpłatnego, byś wykonywał pracę u innego pracodawcy.
Ale pracownik korzystający z urlopu bezpłatnego ma nie tylko prawa. Musisz pamiętać, że przebywanie na urlopie bezpłatnym nie oznacza, że pracodawca nie może cię zwolnić. Jeżeli zdecydujesz się na wcześniejszy powrót do pracy, to twój przełożony musi wyrazić zgodę. Gdy nie będzie chciał się na to zgodzić, nie będziesz mógł wrócić wcześniej.
To może Cię również zainteresować