O tym powinieneś wiedzieć przed udaniem się na urlop bezpłatny

O tym powinieneś wiedzieć przed udaniem się na urlop bezpłatny
Urlop bezpłatny jest, jak sama nazwa wskazuje, urlopem, za skorzystanie z którego pracownik nie otrzyma wynagrodzenia. Dzieje się tak dlatego, że nie służy on wypoczynkowi, lecz pozwala zainteresowanemu wykorzystać wolny czas w dowolny sposób. Z drugiej strony pracownik korzystający z urlopu bezpłatnego w dalszym ciągu pozostaje w zatrudnieniu, co oznacza, że przysługują mu pewne prawa.

Jeżeli chcesz przygotować się do egzaminów, musisz wyjechać za granicę lub potrzebujesz dni wolnych z innego powodu i nie masz możliwości skorzystania z urlopu wypoczynkowego (zaś urlop na żądanie w wymiarze 4 dni to za mało) to powinieneś rozważyć możliwość skorzystania właśnie z urlopu bezpłatnego. Zanim jednak złożysz wniosek i omówisz z pracodawcą szczegóły, sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat tego rodzaju urlopu.


By skorzystać z urlopu bezpłatnego musisz złożyć wniosek

Zamierzając złożyć wniosek o urlop, musisz pamiętać o konieczności wskazania, przez jaki okres chcesz korzystać z dni wolnych. Zawnioskowanie o urlop nie oznacza też, że pracodawca zgodzi się taki tobie przyznać. Dlaczego? Może się okazać, że pracy w firmie jest tyle, że nieobecność jednego pracownika spowoduje znaczne utrudnienia.

Jeżeli pracodawca zdecyduje się udzielić tobie urlopu bezpłatnego, to powinieneś zadbać o to, by uzyskać potwierdzenie tego faktu. Ustne rozpatrzenie złożonego przez ciebie wniosku nie jest najlepszym rozwiązaniem z prostego powodu – nie będziesz mógł dochodzić swoich racji, jeżeli pracodawca oskarży cię o porzucenie stanowiska pracy. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie przełożonego o pisemne potwierdzenie, że zgadza się on na to, byś skorzystał z urlopu bezpłatnego.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop bezpłatny czy urlop płatny - o jaki wnioskować?


Pracodawca może zażądać, byś wrócił do firmy

O tym punkcie powinieneś pamiętać, jeżeli zamierzasz wyjechać np. za granicę lub zdecydowałeś się wykorzystać urlop bezpłatny na pracę w innej firmie. Jeżeli twój urlop będzie trwał dłużej niż 3 miesiące, to pracodawca może zdecydować się na odwołanie cię z niego z ważnych przyczyn.

Choć ustawodawca nie precyzuje wspomnianych ważnych przyczyn, należy wskazać, że chodzi przede wszystkim o braki kadrowe czy większą niż normalnie ilość pracy, której nie ma kto wykonać. Jeżeli pracodawca zastrzeże możliwość odwołania cię z urlopu i zdecyduje się na taki krok, to powinieneś mieć świadomość, że będziesz zobowiązany wrócić do firmy.


Na urlopie bezpłatnym również masz swoje prawa, ale…

Korzystając z urlopu bezpłatnego wciąż pozostajesz pracownikiem, co oznacza, że masz swoje prawa. Zamierzając skorzystać z tego rodzaju urlopu, powinieneś pamiętać, że jego okres wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Ma to jednak miejsce tylko i wyłącznie wówczas, gdy pracodawca udzielił ci urlopu bezpłatnego, byś wykonywał pracę u innego pracodawcy.

Ale pracownik korzystający z urlopu bezpłatnego ma nie tylko prawa. Musisz pamiętać, że przebywanie na urlopie bezpłatnym nie oznacza, że pracodawca nie może cię zwolnić. Jeżeli zdecydujesz się na wcześniejszy powrót do pracy, to twój przełożony musi wyrazić zgodę. Gdy nie będzie chciał się na to zgodzić, nie będziesz mógł wrócić wcześniej.

Oceń ten wpis
O tym powinieneś wiedzieć przed udaniem się na urlop bezpłatny
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Morfeusz
2019-12-17, 13:40
No i coś więcej wiem, bo zazwyczaj tylko korzystałem z tego co przysługuje na normalnym czy na l4. Tutaj z bezpłatnym tez widać można działać.
ANiela
2019-12-03, 11:47
Ja lubię takie teksty, gdzie w chwilę przeczytam dobrze skonstruowane zdania i już coś więcej wiem podczas przerwy w pracy czy jak jadę do pracy.
Konrad
2019-05-14, 12:24
Bardzo dobry artykuł. Wiadomo, że na urlopie bezpłatnym wynagrodzenia się nie dostanie. Zazwyczaj po wypełnieniu i uzasadnieniu wniosku, taki urlop zostaje przydzielony.
Sluchtern
2019-05-08, 17:14
Wynagrodzenie za urlop będzie proporcjonalnie wypłacane stałym pracownikom z tytułu odszkodowania pracowniczego korzystającego z urlopu chorobowego. Z bezpłatnym widać zasady też specjalne.
Arek
2019-05-02, 10:29
Jednak zapewnienie płatnego urlopu może zwiększyć morale i zwiększyć wydajność. Pomaga to zatrudnić najlepszych talentów i uniemożliwia im opuszczenie firmy, aby uzyskać więcej czasu z rodziną.
5system
2019-04-01, 11:50
Najważniejsze w tym wszystkim by nie stracić roboty. Wiadomo, że są sytuacje w życiu kiedy jest to potrzebne. Jeżeli jest ok szef to chyba powinno być wszystko w porządku. Przynajmniej u nas.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.