Poza możliwością odwołania z urlopu przez pracodawcę, nie można zapomnieć również o możliwości przerwania urlopu. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej wówczas, gdy pracownik zachoruje. Trudno wyobrazić sobie wypoczywanie z gorączką. Ale skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego w trakcie trwania urlopu również ma swoje konsekwencje.
Kiedy szef może odwołać urlop?
Pracodawca nie ma dowolności – może odwołać z urlopu swojego podwładnego tylko wówczas, gdy jego obecność w zakładzie pracy jest niezbędna. W praktyce, takie sytuacje mają miejsce np. gdy w firmie dojdzie do awarii i obecność pracownika jest niezbędna, bo tylko on może naprawić maszyny. Innym przykładem może być nieplanowane spotkanie z klientami. Jeżeli obecność pracownika jest niezbędna, bo tylko on może przeprowadzić prezentację, to również może on zostać wezwany do zakładu pracy.
Odwołanie z urlopu oznacza, że powinieneś niezwłocznie wrócić do zakładu pracy, by wypełniać powierzone ci obowiązki. Co z twoim urlopem? Będziesz mógł z niego skorzystać, ale w terminie późniejszym – konieczne będzie ponowne ustalenie terminu z przełożonym. Dobrze, byś pamiętał, że po awarii lub spotkaniu nie zawsze możliwe będzie kontynuowanie wakacji – może się zdarzyć, że urlop będziesz musiał wykorzystać nieco później.
Zgodnie z art. 167 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów, które pracownik poniósł w związku z odwołaniem go z urlopu (np. koszty podróży, jeżeli pracownik wypoczywał w innej miejscowości lub za granicą). Warto przy tym dodać, że odwołanie z urlopu może nastąpić tylko wówczas, gdy strony podpisały umowę o pracę. Sytuacja taka nie ma zatem miejsca choćby wówczas, gdy mowa o praktykach studenckich.
Przerwanie urlopu. Co musisz wiedzieć?
Odwołanie urlopu przez pracodawcę zdarza się sporadycznie. Podobnie ma się sytuacja z przerwaniem urlopu. Przerwanie ma miejsce wówczas, gdy pracownik zachoruje, choć ustawodawca wskazuje również inne przyczyny: odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy czy urlop macierzyński. Co wówczas?
Przyjmując, że do przerwania urlopu dochodzi z powodu twojej choroby, jesteś zobowiązany do dostarczenia swojemu przełożonemu zwolnienia lekarskiego. Jeżeli właśnie odbywasz urlop i zachorowałeś, to wcale nie musisz dostarczać zwolnienia osobiście – możesz wysłać je np. za pośrednictwem jednego z operatorów pocztowych.
Przerwanie urlopu oznacza, że po wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego pracownik powinien powrócić do zakładu pracy – nie może samodzielnie zdecydować o kontynuowaniu urlopu wypoczynkowego. Jeżeli chce wykorzystać należną mu część tuż po zakończeniu zwolnienia, to powinien zawnioskować o to do swojego przełożonego. Warto jednak pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku udzielić urlopu pracownikowi tuż po jego powrocie do zakładu pracy. Dlaczego? Może się okazać, że jego obecność jest niezbędna w firmie, bo na urlop wybierają się już kolejni pracownicy.
To może Cię również zainteresować