Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30157        SUBSKRYBUJE: 7199
Tematy, które interesują czytelników:  Wynagrodzenie, Mobbing w pracy, CV po niemiecku, List motywacyjny bez ogłoszenia, Świadectwo pracy

Czy urlop wypoczynkowy może być przerwany lub odwołany?

Czy urlop wypoczynkowy może być przerwany lub odwołany?
Urlop wypoczynkowy to czas, gdy chcemy cieszyć się dniami wolnymi. Jeżeli jednak nie wyłączymy telefonu komórkowego, to może okazać się, że będziemy zobowiązani przerwać wypoczynek i wrócić do zakładu pracy. Jak to możliwe? Wszystko dlatego, że pracodawca ma prawo odwołać swojego podwładnego z urlopu. Przepisy nie dopuszczają jednak odwołania pracownika z każdego powodu – istnieje sporo ograniczeń, o których powinieneś wiedzieć.

Poza możliwością odwołania z urlopu przez pracodawcę, nie można zapomnieć również o możliwości przerwania urlopu. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej wówczas, gdy pracownik zachoruje. Trudno wyobrazić sobie wypoczywanie z gorączką. Ale skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego w trakcie trwania urlopu również ma swoje konsekwencje.


Kiedy szef może odwołać urlop?

Pracodawca nie ma dowolności – może odwołać z urlopu swojego podwładnego tylko wówczas, gdy jego obecność w zakładzie pracy jest niezbędna. W praktyce, takie sytuacje mają miejsce np. gdy w firmie dojdzie do awarii i obecność pracownika jest niezbędna, bo tylko on może naprawić maszyny. Innym przykładem może być nieplanowane spotkanie z klientami. Jeżeli obecność pracownika jest niezbędna, bo tylko on może przeprowadzić prezentację, to również może on zostać wezwany do zakładu pracy.

Odwołanie z urlopu oznacza, że powinieneś niezwłocznie wrócić do zakładu pracy, by wypełniać powierzone ci obowiązki. Co z twoim urlopem? Będziesz mógł z niego skorzystać, ale w terminie późniejszym – konieczne będzie ponowne ustalenie terminu z przełożonym. Dobrze, byś pamiętał, że po awarii lub spotkaniu nie zawsze możliwe będzie kontynuowanie wakacji – może się zdarzyć, że urlop będziesz musiał wykorzystać nieco później.

Zgodnie z art. 167 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów, które pracownik poniósł w związku z odwołaniem go z urlopu (np. koszty podróży, jeżeli pracownik wypoczywał w innej miejscowości lub za granicą). Warto przy tym dodać, że odwołanie z urlopu może nastąpić tylko wówczas, gdy strony podpisały umowę o pracę. Sytuacja taka nie ma zatem miejsca choćby wówczas, gdy mowa o praktykach studenckich.


Przerwanie urlopu. Co musisz wiedzieć?

Odwołanie urlopu przez pracodawcę zdarza się sporadycznie. Podobnie ma się sytuacja z przerwaniem urlopu. Przerwanie ma miejsce wówczas, gdy pracownik zachoruje, choć ustawodawca wskazuje również inne przyczyny: odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy czy urlop macierzyński. Co wówczas?

Przyjmując, że do przerwania urlopu dochodzi z powodu twojej choroby, jesteś zobowiązany do dostarczenia swojemu przełożonemu zwolnienia lekarskiego. Jeżeli właśnie odbywasz urlop i zachorowałeś, to wcale nie musisz dostarczać zwolnienia osobiście – możesz wysłać je np. za pośrednictwem jednego z operatorów pocztowych.

Przerwanie urlopu oznacza, że po wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego pracownik powinien powrócić do zakładu pracy – nie może samodzielnie zdecydować o kontynuowaniu urlopu wypoczynkowego. Jeżeli chce wykorzystać należną mu część tuż po zakończeniu zwolnienia, to powinien zawnioskować o to do swojego przełożonego. Warto jednak pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku udzielić urlopu pracownikowi tuż po jego powrocie do zakładu pracy. Dlaczego? Może się okazać, że jego obecność jest niezbędna w firmie, bo na urlop wybierają się już kolejni pracownicy.

Oceń ten wpis
Czy urlop wypoczynkowy może być przerwany lub odwołany?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 23

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.