Czy urlop wypoczynkowy może być przerwany lub odwołany?

Czy urlop wypoczynkowy może być przerwany lub odwołany?
Urlop wypoczynkowy to czas, gdy chcemy cieszyć się dniami wolnymi. Jeżeli jednak nie wyłączymy telefonu komórkowego, to może okazać się, że będziemy zobowiązani przerwać wypoczynek i wrócić do zakładu pracy. Jak to możliwe? Wszystko dlatego, że pracodawca ma prawo odwołać swojego podwładnego z urlopu. Przepisy nie dopuszczają jednak odwołania pracownika z każdego powodu – istnieje sporo ograniczeń, o których powinieneś wiedzieć.

Poza możliwością odwołania z urlopu przez pracodawcę, nie można zapomnieć również o możliwości przerwania urlopu. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej wówczas, gdy pracownik zachoruje. Trudno wyobrazić sobie wypoczywanie z gorączką. Ale skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego w trakcie trwania urlopu również ma swoje konsekwencje.


Kiedy szef może odwołać urlop?

Pracodawca nie ma dowolności – może odwołać z urlopu swojego podwładnego tylko wówczas, gdy jego obecność w zakładzie pracy jest niezbędna. W praktyce, takie sytuacje mają miejsce np. gdy w firmie dojdzie do awarii i obecność pracownika jest niezbędna, bo tylko on może naprawić maszyny. Innym przykładem może być nieplanowane spotkanie z klientami. Jeżeli obecność pracownika jest niezbędna, bo tylko on może przeprowadzić prezentację, to również może on zostać wezwany do zakładu pracy.

Odwołanie z urlopu oznacza, że powinieneś niezwłocznie wrócić do zakładu pracy, by wypełniać powierzone ci obowiązki. Co z twoim urlopem? Będziesz mógł z niego skorzystać, ale w terminie późniejszym – konieczne będzie ponowne ustalenie terminu z przełożonym. Dobrze, byś pamiętał, że po awarii lub spotkaniu nie zawsze możliwe będzie kontynuowanie wakacji – może się zdarzyć, że urlop będziesz musiał wykorzystać nieco później.

Zgodnie z art. 167 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów, które pracownik poniósł w związku z odwołaniem go z urlopu (np. koszty podróży, jeżeli pracownik wypoczywał w innej miejscowości lub za granicą). Warto przy tym dodać, że odwołanie z urlopu może nastąpić tylko wówczas, gdy strony podpisały umowę o pracę. Sytuacja taka nie ma zatem miejsca choćby wówczas, gdy mowa o praktykach studenckich.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego


Przerwanie urlopu. Co musisz wiedzieć?

Odwołanie urlopu przez pracodawcę zdarza się sporadycznie. Podobnie ma się sytuacja z przerwaniem urlopu. Przerwanie ma miejsce wówczas, gdy pracownik zachoruje, choć ustawodawca wskazuje również inne przyczyny: odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy czy urlop macierzyński. Co wówczas?

Przyjmując, że do przerwania urlopu dochodzi z powodu twojej choroby, jesteś zobowiązany do dostarczenia swojemu przełożonemu zwolnienia lekarskiego. Jeżeli właśnie odbywasz urlop i zachorowałeś, to wcale nie musisz dostarczać zwolnienia osobiście – możesz wysłać je np. za pośrednictwem jednego z operatorów pocztowych.

Przerwanie urlopu oznacza, że po wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego pracownik powinien powrócić do zakładu pracy – nie może samodzielnie zdecydować o kontynuowaniu urlopu wypoczynkowego. Jeżeli chce wykorzystać należną mu część tuż po zakończeniu zwolnienia, to powinien zawnioskować o to do swojego przełożonego. Warto jednak pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku udzielić urlopu pracownikowi tuż po jego powrocie do zakładu pracy. Dlaczego? Może się okazać, że jego obecność jest niezbędna w firmie, bo na urlop wybierają się już kolejni pracownicy.

Oceń ten wpis
Czy urlop wypoczynkowy może być przerwany lub odwołany?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Grzesiek P
2019-12-04, 07:20
Przerwano mój urlop zgodnie z prawem, bo moja obecność w trakcie mojego urlopu była konieczna, abym był w zakładzie pracy. Ten zaległy urlop wykorzystałem w innym terminie.
Karol
2019-05-14, 08:14
Ciekawe informacje na tej stronie. Pracodawca może, a zdarza się to sporadycznie, że może poprosić o przerwanie urlopu wypoczynkowego z bardzo ważnych powodów. Warto to wiedzieć, chociaż mówi się, że nie ma ludzi w tym czasie niezastąpionych.
Coder
2019-05-09, 12:51
Urlop roczny nadal przypada na pracownika w okresie, gdy przebywa na urlopie macierzyńskim. Wszelkie niewykorzystane saldo urlopu do końca roku kalendarzowego jest automatycznie przenoszone na następny rok kalendarzowy.
Domina1
2019-05-07, 11:15
Jeśli pracodawca wymaga pracy w zaplanowanym okresie wakacyjnym z powodu nieprzewidzianych wymagań w pracy, spróbuj negocjować ze swoim przełożonym w celu przeniesienia swojego urlopu.
Paddy
2019-04-15, 14:09
No jak widać można to uzasadnić i przerwać, gdy jest zamiana na chorobowe. Wtedy można wykorzystać to co jest na l4 w innym terminie. Takie prawowidać przysługuje.
Pan Kleks
2019-04-05, 09:32
Może być jak widać odwołany ale w takich specjalnych sytuacjach. Oby nigdy się to mi nie przytrafiło bo zawsze wykupuje wcześniej wycieczki i byłby kłopot potem z tym wszystkim.
Rabadżu
2019-03-30, 13:52
Ciekawe informacje bo np. nikt nie bierze pod uwagę sytuacji kryzysowych, politycznych, wojny. Dobrze wiedzieć, pamiętacie Egipt i demonstracje i zamachy na turystów?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.