Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4139        SUBSKRYBUJE: 7518
Tematy, które interesują czytelników:  Wypalenie zawodowe, Obliczanie stażu pracy, Zwolnienie z obowiązków

Rozwój pracowników. Jak powinien przebiegać?

Rozwój pracowników. Jak powinien przebiegać?
Trudno ukrywać, że pracownicy do pracy przychodzą dla pieniędzy. Poza jednak wynagrodzeniem, większość liczy na możliwość rozwoju. By ułatwić go podwładnym, pracodawca może wykorzystać wiele narzędzi, jakie dysponuje. Jak ułatwiać rozwój pracownikom?

W kulturze organizacyjnej wielu firm zakorzeniło się, że zatrudnienie musi tak przebiegać, by pracownik mógł się rozwijać. Choć rozwój nie jest punktem decydującym, czy oferta pracy będzie interesująca, wielu pracowników podkreśla, że nie byłaby w stanie wykonywać pracy, która nie przynosiłaby żadnych rezultatów im samym. Poza wynagrodzeniem, to właśnie rozwój jest dla zatrudnionych istotny – dzięki niemu mogą zwiększać swoją wiedzę i lepiej wykonywać zawodowe obowiązki.

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników może stworzyć takie warunki, które umożliwią jego podwładnym rozwój. Nie zawsze jest przy tym konieczne wydawanie pieniędzy, czasem wystarczy rozmowa z podwładnym i drobne zmiany w grafiku.


Szkolenia i kursy – to podstawa

Większość firm stawiających na rozwój swoich podwładnych decyduje się na organizowanie kursów i szkoleń. Wówczas do zakładu pracy można zaprosić specjalistów lub wysłać pracowników np. na szkolenia odbywające się w innym mieście. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie jest doceniane przez pracowników, bo łączy się z możliwością wypoczynku z dala od domu.


Wytyczenie ścieżki kariery

Gdy firma się rozwija, dobrym rozwiązaniem może być wytyczenie ścieżki kariery pracownikom przyjmowanym do pracy. Wówczas zatrudniana osoba dokładnie wie, czego może się spodziewać i jak będzie wyglądała jej kariera. Opracowanie ścieżki kariery najczęściej jest stosowane w przypadku korporacji. Z drugiej strony ten sposób, który nie jest uzależniony od finansów firmy, doceniają również mniejsze zakłady pracy.


Urlop szkoleniowy na koszt pracodawcy

Jeżeli pracodawca może pozwolić sobie na to finansowo, to powinien rozważyć możliwość zagwarantowania pracownikowi urlopu szkoleniowego. Prawo do takiego zatrudniony nabywa wówczas, gdy dokształca się za zgodą swojego przełożonego. By jednak móc umożliwić pracownikowi skorzystanie z dni wolnych, pracodawca powinien pamiętać o konieczności zatrudnienia go na podstawie umowy o pracę.


Dodatkowe umiejętności

Szkolenia i kursy najczęściej obejmują zagadnienia bezpośrednio związane z pracą wykonywaną przez pracownika na co dzień. Z tego właśnie względu dobrze pamiętać o dodatkowych umiejętnościach, jakie mogą nabyć pracownicy. Przykładem mogą być kursy językowe lub zajęcia pozwalające zainteresowanym nabyć dodatkowy zawód. Pracodawca nie musi przy tym brać wszystkich wydatków na siebie – może zdecydować się na partycypowanie kosztach.


Rozwiązania, które się opłacają

Niezależnie od tego, o którym z powyższych rozwiązań mowa, pracodawca powinien pamiętać, że inwestowanie w rozwój pracowników zwraca się. Ci, którzy zdobędą nowe umiejętności, mogą wykorzystać je w codziennej pracy. W efekcie skorzysta nie tylko pracodawca, lecz także inni zatrudnieni, którzy będą mogli uczyć się od lepszego od siebie.
Inwestowanie w rozwój pracowników jest też dobrym rozwiązaniem, by zatrzymać w firmie talenty i kluczowych pracowników, bez których niemożliwe byłoby sprawne działanie przedsiębiorstwa.

Oceń ten wpis
Rozwój pracowników. Jak powinien przebiegać?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 3

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.