!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Agencje pracy i praca za granicą

Chcesz wyjechać do pracy za granicą? Sprawdź agencję!

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

7 komentarzy

Chcesz wyjechać do pracy za granicą? Sprawdź agencję!
Choć do wakacji zostało jeszcze trochę czasu, to już teraz część osób poszukuje pracy za granicą. Czym kierować się przy wyborze agencji? W jaki sposób nie dać się oszukać?

Z raportu przygotowanego przez Work Service „Wakacyjny rynek pracy” wynika, że w 2013 r emigranci przekazali do Polski niemal 4,071 mln euro. Kwota jest duża, bo i pracownicy świadczący pracę za granicą mogą liczyć na zarobki wyższe niż w Polsce. To sprawia, że zainteresowanie, zwłaszcza sezonową pracą, jest ogromne. A większość agencji rekrutujących dla zagranicznych podmiotów, oferuje zatrudnienie nie tylko w sezonie letnim, lecz także zimowym.

Kto najczęściej decyduje się na wyjazd za granicę? Wśród zainteresowanych można wskazać głównie na studentów i osoby bezrobotne. Ci pierwsi upatrują w letnim wyjeździe za granicę możliwość zarobienia pieniędzy, które umożliwią im utrzymanie się przez rok akademicki. Dla osób bezrobotnych praca za granicą to nie tylko szansa na wynagrodzenie, lecz także przebywanie wśród innych ludzi.


Dobry moment na poszukiwania

W jakim miesiącu rozpocząć poszukiwanie pracy sezonowej? Dużo zależy od branży, w jakiej chce pracować zainteresowany. Kwiecień jednak to pora właściwa, by rozejrzeć się zarówno w pracy przy kwiatach, w gospodarstwach rolnych czy ośrodkach wypoczynkowych. Na bieżąco warto przeglądać ogłoszenia o pracę, publikowane w serwisach internetowych.

Osoby planujące wyjazd za granicę, powinny również zainteresować się działalnością agencji pracy, oferujących pośrednictwo. Większość takich podmiotów gromadzi aplikacje osób zainteresowanych, by, gdy pojawi się interesująca ich oferta, umożliwić im wyjazd. Ponieważ jednak na rynku działa wiele takich podmiotów, warto wybrane sprawdzić.


Wyjeżdżasz? Sprawdź agencję!

Każda osoba wyjeżdżająca do pracy za granicę powinna pamiętać, że ma dwie możliwości: może szukać zatrudnienia na własną rękę, może również zdać się na agencję pracy. Drugie rozwiązanie jest o tyle pewniejsze, że większość agencji dokładnie sprawdza potencjalnego pracodawcę. Są również takie, które co roku współpracują z już znanymi sobie pracodawcami, dzięki czemu mogą zagwarantować dobre warunki pracy.

Osoby decydujące się na skorzystanie z usług agencji pracy powinny jednak pamiętać o dokładnym jej sprawdzeniu i to na początku współpracy. Jest to niezwykle ważny punkt, bo dzięki temu uniknąć można wielu kłopotów. W jaki sposób można sprawdzić wybraną agencję? Jeżeli działa legalnie, to musi mieć certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz agencji mających taki certyfikat można znaleźć na stronie internetowej: www.kraz.praca.gov.pl.


Umowę podpisz w Polsce

Osoby wyjeżdżające do pracy za granicę przez agencję pracy, powinny pamiętać o tym, by podpisać stosowną umowę jeszcze w kraju. Umowa między zainteresowanym a wybraną agencją jest o tyle ważna, że zawiera informacje na temat warunków pracy. Konieczne jest zatem umieszczenie w niej informacji o wynagrodzeniu, jakie otrzyma pracownik czy warunkach socjalnych, jakie zostaną mu zapewnione za granicą.

Co powinno wzbudzić czujność osób zainteresowanych? Agencje pracy nie mogą pobierać opłat od osób zainteresowanych wyjazdem. Jeżeli jej pracownik lub przedstawiciel informuje o opłatach, to lepiej zrezygnować (chyba, że mowa o kosztach transportu, bo np. agencja współpracuje z przewoźnikiem i może zapewnić konkurencyjne ceny). Również brak umowy lub chęci jej podpisania powinien być dla osoby zainteresowanej wyjazdem wyraźnym sygnałem, że niezbędne jest szukanie innej agencji.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Podziel się

7 komentarzy

rudolf

rudolf

Wyspecjalizowane agencje, które znają Twoją branżę, często mogą szybko znaleźć idealne dopasowanie i zaoszczędzić twój czas. Sprawdzenie agencji jest bardzo istotne.
Jurek

Jurek

Za granicą by pracować trzeba tam przenieść wszystkie swoje sprawy. Owszem wielu się to udaje.
Jonasz

Jonasz

Każdego pracodawcę sprawdzam bo jak inaczej jechać do jakiejś Francji i np. pocałować klamkę w firmie lub warunki złe i powrót na swój koszt- wszystko trzeba sprawdzać.
Eryk

Eryk

Rok rocznie wyjeżdżam do pracy do Austrii. Zawsze mam pewną pracę, bo załatwiam to poprzez agencje pracy, z którą podpisuję m.in. umowę i znam dzięki temu warunki mojej pracy.
Malta

Malta

Termin „praca za granicą” oznacza wiele różnych rzeczy. W zależności od tego, dokąd idziesz, dla kogo pracujesz i od czasu, w którym planujesz zostać; praca za granicą to proces.
Olena

Olena

Poszukiwanie pracy za granicą jest pierwszym śmiałym krokiem do osiągnięcia celu. Agencje pracy jednak powinno się jak najdokładniej sprawdzić by wszystko było dobrze.
Sister

Sister

Dzisiaj istnieje wiele opcji do sprawdzenia danej agencji. Zresztą zła agencja długo nie zadziała na rynku, chyba że tylko przez pewien czas. Liczą się dzisiaj sprawdzeni gracze.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.