A czy Ty inwestujesz w pracowników?

A czy Ty inwestujesz w pracowników?
Szkolenia, studia, kursy językowe – to najpopularniejsze sposoby na podnoszenie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Pracodawca, który chce, by jego podwładni jeszcze lepiej wykonywali swoje obowiązki i budowali markę firmy, powinien pomyśleć o dodatkowej inwestycji w pracowników.

 Pracownicy rozpoczynający pracę w danej firmie chcą się rozwijać. Często już samą zmianę miejsca zatrudnienia uważają za kolejny etap swojego rozwoju. Nowe wyzwania, zadania, obowiązki – wszystko to sprawia, że muszą podnosić swoje kwalifikacje, rozwijają się zawodowo, budują swoją ścieżkę kariery. Pracodawca zdający sobie sprawę z tego, że za sukcesem jego firmy stoją właśnie zatrudnieni przez niego ludzie, powinien wiedzieć, że może im pomóc.

Wśród benefitów oferowanych przez pracodawców często można znaleźć kusy językowe. To akurat nic dziwnego, gdyż coraz więcej przedsiębiorstw działających na rodzimym rynku rozważa możliwość rozpoczęcia współpracy z zagranicznymi podmiotami. Ponieważ współpraca z biurem tłumaczeń nie zawsze jest opłacalna i możliwa, część właścicieli firm dostrzega to, jak ważni są pracownicy swobodnie posługujący się językami obcymi.

Zaproponuj pracownikowi studia

Choć w naszym kraju odsetek osób po studiach jest bardzo duży, nie można powiedzieć, że każdy pracownik może pochwalić się dokumentem potwierdzającym ukończenie uczelni wyższej. Pracodawca chcący, by pracownik miał jeszcze szerszą wiedzę w danym temacie, może zaproponować mu nie tylko pomoc finansową na czas studiów.

Jeżeli pracodawca występuje z inicjatywą i proponuje swojemu podwładnemu studia, to powinien wiedzieć, że będzie zobowiązany ułatwić mu zdobywanie wiedzy. Przejawia się to m.in. przez konieczność zagwarantowania pracownikowi urlopu szkoleniowego czy zwolnienia go z części dnia pracy, by mógł on dotrzeć na zajęcia bez spóźnienia. Szczegółowe informacje o takim wsparciu dla pracownika można znaleźć w Kodeksie pracy – art. 1031.

To Cię powinno też zainteresować: Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Urlop szkoleniowy – czy to dużo kosztuje?

Nieobecność pracownika w firmie może być dla pracodawcy sporym kłopotem. Fakt, że pracownik podnosi kwalifikacje za zgodą swojego przełożonego wiąże się z koniecznością udzielenia mu urlopu szkoleniowego w określonym wymiarze, dokładniej:

• 6 dni wówczas, gdy przystępuje on do egzaminów eksternistycznego, maturalnego lub potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
• 21 dni wówczas, gdy przygotowuje on pracę dyplomową i przygotowuje się do egzaminu dyplomowego.

Zgodnie z przepisami pracodawca powinien udzielić dni wolnych pracownikowi w te dni, które są dla niego dniami pracy.
Dla pracodawcy udzielenie podwładnemu urlopu szkoleniowego może być problemem organizacyjnym – konieczne jest przeorganizowanie pracy lub nawet zatrudnienie dodatkowych pracowników tymczasowych. Trzeba jednak pamiętać,że w ostateczności pracodawca będzie korzystał z większej wiedzy swojego podwładnego.

A może wsparcie finansowe?

Pracodawca może wesprzeć swojego pracownika również finansowo, przyznając mu dodatkowe świadczenie. Zatrudniony, zgodnie z ustaleniami, powinien je przeznaczyć np. na przejazd, podręczniki czy opłacenie studiów lub szkoleń. Wysokość dodatkowego świadczenia zależy wyłącznie od pracodawcy – nie musi od przyznawać pieniędzy na wszystkie wydatki związane z kształceniem.

Gdy mowa np. o kursie językowym, może on uzgodnić ze swoim podwładnym, że opłaci kurs i koszt egzaminu końcowego, a pracownik będzie zobowiązany pokryć koszty przejazdu czy zakwaterowania, jeżeli kurs będzie odbywać się w innym mieście.

By pracownik nie uciekł

Inwestowanie w pracowników to dobre rozwiązanie, choć pracodawca powinien też pamiętać o zabezpieczeniu się. Najczęściej zainteresowane strony podpisują dodatkową umowę, w której regulują swoje wzajemne prawa i obowiązki. Taka umowa jest zabezpieczeniem zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Podmiot zatrudniający powinien też pamiętać, że ma możliwość zawrzeć w umowie informacje, przez jaki okres jego podwładny będzie musiał wykonywać na jego rzecz pracę. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że dzięki temu ma on pewność, że wykształcony i posiadający konkretne umiejętności pracownik nie złoży wymówienia, gdy skończy się uczyć.

 

Oceń ten wpis
A czy Ty inwestujesz w pracowników?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Barnaba
2019-12-04, 10:36
Moim zdaniem zbudowanie dobrego zespołu który jest zmotywowany jest bardzo dobre dla firmy. Zawsze niedocenieni pracownicy będą kiedyś odchodzić do innych firm.
Zając Batalion D.
2019-05-13, 15:33
Ale czasami musisz to powtórzyć. Zbyt szybko dziura motywacyjna wkrada się w życiu codziennym. Jestem pewien, że dla ciebie jest coś nowego... Wasrto to znaleźć.
Diuna
2019-05-08, 15:49
Kierownictwo może również znaleźć kreatywne sposoby konsekwentnego motywowania swoich pracowników do maksimum. Sporo pod tym względem jest opcji do wyboru.
Bolek
2019-05-02, 12:00
Najważniejszym czynnikiem pod twoją kontrolą jest twoja relacja z każdym pracownikiem. Drugim najważniejszym czynnikiem jest środowisko pracy i kultura organizacyjna, które sprzyjają motywacji i zaangażowaniu pracowników.
Mariusz Sol
2019-04-18, 17:23
Aby zmotywować pracowników do energiczniejszego działania, kierownictwo firmy powinno mieć możliwość rozwoju. Jasny schemat rozwoju kariery zawodowej pomoże nie zatrudnić pracownika z zewnątrz, ale z czasem „rozwijać” niezbędnego specjalistę w firmie, dodatkowo stymulując go za pomocą motywacji materialnej.
Zambrów
2019-04-18, 17:22
Stosunek do pracy zależy od takich czynników, jak jasność zadania i kryteria oceny. Pracownicy chętniej wykonują zadania, jeśli nie musisz myśleć o tym, co miał na myśli szef.
Grzesiek
2019-04-16, 11:19
Kary wraz z nagrodami są zawarte w systemie motywacji podwładnych. Kary mają charakter prewencyjny i pomagają zapobiegać nielegalnym działaniom pracowników lub ich niedbałemu podejściu do pracy. Rekompensują również szkody wyrządzone organizacji.
esmeralda
2019-04-01, 14:08
Inwestowanie w pracowników ma tylko wtedy sens, gdy widać z tego profity. Jeżeli tak by miało nie być to chyba całe to działanie nie miało by sensu, tak myślę.
szef
2019-03-30, 17:03
Ja motywuję pracownika zawsze dobrą relacją, bonusem w zakresie premii za dobry projekt oraz przez stałe benefity takie jak premie, podwyżki, bony, karty zniżkowe.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.