!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Dlaczego pracownik 50+ przegrywa na rynku pracy?

20 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 25 głosów

25 głosów

4 komentarze

Dlaczego pracownik 50+ przegrywa na rynku pracy?
Pracownicy 50+ mają problem ze znalezieniem pracy z różnych powodów. Do ich trudnej sytuacji na rynku pracy przyczynia się między innymi to, w jaki sposób postrzegają ich pracodawcy. Dojrzali pracownicy uważani są za doświadczonych, ale jednocześnie mniej wydajnych i bojących się zmian. Czy nie jest to przypadkiem krzywdzący pogląd?

Trudności z odnalezieniem się na współczesnym rynku pracy ma wielu pracowników, ale największe bezrobocie odnotowywane jest w grupie osób 50+. Do nich też kierowanych jest coraz więcej różnorodnych programów aktywizacyjnych. Warto przy tym dodać, że sytuacja pracowników 50+ na rynku pracy jest o tyle trudna, że z przeprowadzonych badań wynika, że ta grupa osób jest wciąż bardzo stereotypowo postrzegana przez pracodawców

Opinie te są w dużej mierze niesprawiedliwe. Bo choć pracownicy 50+, inaczej nazywani "silversami", rzeczywiście mogą być mniej wydajni, oraz obejmuje ich ochrona pracy, to najczęściej chętnie podejmują trud nauki, nie boją się również nowych wyzwań i interesują ich liczne szkolenia.

Krzywdzące stereotypy

Stereotypy, jako konstrukcje, które zawierają fałszywe przeświadczenia czy też uogólnienia odnoszą się do wszystkich grup społecznych. Warto jednak zauważyć, że ich siła jest bardzo duża i w efekcie mogą one sprawiać, że pewna grupa będzie postrzegana właśnie przez ich pryzmat. Problem stereotypów dotyczy również pracowników 50+, którzy stanowią aktualnie bardzo dużą grupę osób bezrobotnych. Dojrzali pracownicy często doceniani za zdobyte doświadczenie zawodowe czy też umiejętności, radzenie sobie ze stresem lub trudnymi sytuacjami.

Jednocześnie jednak część pracodawców nie jest chętna do ich zatrudniania, gdyż wiąże się to z obowiązkiem ochrony pracy pracowników po 50. roku życia (aby wypowiedzieć umowę o pracę, muszą być konkretne przyczyny), a ponadto uważają oni, że grupa ta nie jest zainteresowana podnoszeniem kwalifikacji czy też pracuje wolniej, mniej wydajnie. Tymczasem okazuje się, że niekoniecznie tak musi być.

Wykształcenie pracowników po 50
Według raportu Pokolenie 50+ w pracy – prawda i stereotypy, sporządzonego przez Essilor Polonia i Bigram, silversi to często osoby dobrze wykształcone. Wśród nich średnio 31 proc. posiada wyższe wykształcenie, a aż 59 proc. tytuł doktorskilub ukończone studia podyplomowe.

Co pracodawcy cenią w pracownikach 50+?

Część pracodawców, którzy zdecydowali się na zatrudnienie dojrzałych osób, wskazuje na to, że tacy pracownicy są nie tylko doświadczeni, ale również lojalni. Można na nich liczyć w każdej sytuacji, ponieważ zaś najczęściej ich życie prywatne jest ułożone, są oni znacznie bardziej dyspozycyjni niż ich młodsi koledzy i koleżanki. Są to główne atuty pracowników 50+, które – jak się wydaje – nieumiejętnie prezentują oni w rozmowie kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą.

Nie brakuje przy tym takich firm, które zatrudniając dojrzałe osoby, stawiają na ich dalszy rozwój. Wynika to również z przemian społecznych, w tym także wydłużenia wieku pracy. Pracownicy muszą zatem nieustannie poszerzać swoją wiedzę i podnosić kwalifikacje, aby być nie tylko na bieżąco z przepisami lub nowoczesnymi technologiami, ale również po to, aby odnaleźć się właśnie na rynku pracy.

Warto wiedzieć!
Choć sporo pracodawców uważa, że im młodsza kadra, tym większe szanse firmy na prężny rozwój technologiczny i skuteczną odpowiedź na trendy rynku, wyniki różnych badań wcale tego nie potwierdzają. Według specjalistów najlepsze efekty osiągają zespoły zróżnicowane wiekowo i płciowo, to właśnie różnorodność może znacznie przyczynić się do sukcesu przedsiębiorstwa.

Aktywizacja jest ważna

W tym, że grupie osób 50+ udaje się jednak znaleźć stabilne zatrudnienie, istotną rolę pełni państwo i tworzone przez nie programy. W Polsce dojrzali pracownicy mogą liczyć m.in. na aktywizację poprzez udział w stażu czy szkoleniach, które mają podnieść ich umiejętności. Takie działania są przy tym niezwykle cenne, gdyż pozwalają na przekonanie pracowników 50+, że mogą oni w dalszym ciągu konkurować z młodszymi bezrobotnymi.

Innym sposobem aktywizacji osób bezrobotnych po 50. roku życia w Polsce jest stawianie na ich kreatywność i doświadczenie. Ta grupa często rozważa możliwość założenia działalności gospodarczej. Blokuje ją jednak nie tylko strach przed kosztami i porażką, ale również brak wiedzy np. z zakresu podatków. W związku z powyższym takie osoby mają możliwość otrzymania kompleksowego wsparcia. Warto zauważyć, że często wieloletnie doświadczenie pozwala im na skuteczne rywalizowanie o klienta z innymi firmami funkcjonującymi na rynku.

Wykres średnia wieku mężczyzn i kobiet w pracy w latach 1997-2016

Źródło: academia.edu.pl

Zatrudniają chętnie

Działania podejmowane przez ustawodawcę, jak również promowanie osób powyżej 50. roku życia na rynku pracy przynosi efekty. Z każdym rokiem coraz więcej takich pracowników znajduje zatrudnienie w firmach działających w różnorodnych branżach. Warto też zauważyć, że zmiany w podejściu do dojrzałych pracowników nie mają miejsca tylko w naszym kraju, ale całej Europie.

Aktualnie stawianie właśnie na pracowników 50+ jest jednym z najważniejszych punktów polityki aktywizacyjnej. Brak aktywizacji tej grupy społecznej jest o tyle istotny, że takie osoby najczęściej chcą pracować i liczą na dalszy rozwój zawodowy. Potrzebne są im jednak odpowiednie narzędzia, aby mogły skutecznie konkurować z młodszymi kandydatami poszukującymi posady.

Podziel się

4 komentarze

tobiasz

tobiasz

Niestety tak jest ale nie wszędzie sytuacja ma takie miejsce.
Albert

Albert

Powodów zapewne jest wiele oraz także nie dotyczy to wszystkich. Tak jest świat ułożony , że pewne kwestie są takie a nie inne. Nie ma co generalizować ale chyba jest to bardzo logiczne.
pracownik 60+

pracownik 60+

To prawda- pracownik 50+ szukający pracy, ma trudności z jej znalezieniem. Jeśli pracuje w zakładzie pracy i jest specjalista w danej dziedzinie- nie musi się martwić jak następują zwolnienia.
Diga

Diga

Nowoczesne podejście do pracy i wykorzystywanie możliwości cywilizacyjnych jakie zmieniają się szybko zwykle są łatwiejsze dla młodszych pracowników i stąd ta różnica.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.