!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracodawca - prawa i obowiązki

Przerwy Twojego pracownika

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

3 komentarze

Przerwy Twojego pracownika
Pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę przysługuje wiele praw. Jednym z nich jest prawo do przerwy. Jakie przepisy odnośnie obowiązkowej pauzy w pracy widnieją w Kodeksie pracy?

Po co pracownikowi przerwa w pracy? Poza kwestią odpoczynku, zatrudnieni mają w ten sposób możliwość zadbania o swoje zdrowie. Trzeba pamiętać, że przerwy zapisane w Kodeksie pracy są zróżnicowane. Poza tzw. śniadaniową, która przysługuje wszystkim pracownikom świadczącym pracę w dobowym wymiarze czasu pracy wynoszącym co najmniej 6 godzin, na dodatkowe pauzy liczyć mogą pracownicy młodociani czy niepełnosprawni. Warto przy tym wiedzieć, że udzielenie przerwy niezależnie od jej rodzaju jest dla pracodawcy obligatoryjne. 
 

Przerwa dla wszystkich

Najbardziej powszechną przerwą w czasie pracy jest tzw. przerwa śniadaniowa. Teoretycznie jest ona przeznaczona na spożycie posiłku, w praktyce zaś pracownik może wykorzystać ją w dowolny sposób. Zgodnie z art. 134 Kodeksu pracy, przysługuje ona zatrudnionym, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Przerwa śniadaniowa trwa 15 min i jest płatna. Pracodawca nie ma możliwości (np. przez wprowadzenie zapisu do aktów prawnych obowiązujących w zakładzie pracy) jej zniesienia. Może jednak wskazać, kiedy pracownicy będą mogli z niej skorzystać. Odgórne ustalanie terminu przerwy jest najczęściej spotykane w zakładach produkcyjnych. Zobacz: Z jakich urlopów możesz skorzystać?

Przerwa śniadaniowa często łączona jest z tzw. przerwą na lunch. Zgodnie z art. 141 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy nie wliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych? Taką przerwę wprowadzić należy do układu zbiorowego pracy lub regulaminu pracy albo zawrzeć w umowie o pracę  jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalania regulaminu pracy.


Którzy pracownicy odpoczywają dłużej?

Prawo do dłuższej przerwy mają tylko niektóre grupy pracowników. Dokładniej mówiąc, chodzi o tych, którzy znajdują się pod szczególną ochroną. Wydłużenie ich odpoczynku w czasie pracy nie jest przypadkowe ? ustawodawca kierował się chęcią wyrównania ich szans lub ochroną ich zdrowia. Dodatkowe przerwy przysługują: pracownikom młodocianym, niepełnosprawnym i matkom karmiącym dziecko piersią.

Pracownicy młodociani (z uwagi na swój wiek) mają prawo do przerwy trwającej 30 minut. Tę ustawodawca przyznaje tym zatrudnionym, których dobowy wymiar czasu pracy przekracza 4,5 godziny. Warto przy tym podkreślić, że przerwa ta jest wliczana do czasu pracy oznacza to, że pracownikowi młodocianemu przysługuje za nią wynagrodzenie.

Dodatkową przerwę ustawodawca zagwarantował również pracownikom niepełnosprawnym. Nabywają oni do niej prawo wówczas, gdy przedstawią swojemu przełożonemu orzeczenie o niepełnosprawności. Zasadniczo pracownicy niepełnosprawni dodatkową przerwę powinni wykorzystać na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Pauza ta ? obok przerwy śniadaniowej jest również wliczana do czasu pracy.

Więcej wolnego czasu ustawodawca zagwarantował pracownicom karmiącym piersią. Mają one prawo do dwóch 30 min przerw w przypadku karmienia 1 dziecka i dwóch 45 minutowych przerw, jeżeli karmią więcej niż jedno dziecko. Pracownica może przy tym zdecydować, czy wykorzysta pauzy łącznie, czy nie. W pierwszym przypadku powinna złożyć stosowne oświadczenie. Zobacz także: Premia, która nie motywuje.

 

Praca przy komputerze? 5 min po każdej godzinie!

Jeszcze inna przerwa przysługuje pracownikom, którzy świadczą pracę przy komputerze. Mowa o 5 minutowej przerwie po każdej godzinie pracy przy monitorze ekranowym. W zależności od pracodawcy, zatrudniony może pauzę wykorzystać w dowolny sposób, może również zostać oddelegowany na ten czas do wykonywania innych czynności służbowych (np. otwierania poczty).

To może Cię również zainteresować

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Podziel się

3 komentarze

Jarek

Jarek

W każdym zakładzie pracy musi być przerwa i to zazwyczaj śniadaniowa. Co w tym czasie robi pracownik, to jego prywatna sprawa.
Olek

Olek

Jeśli pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę, to przysługują mu przerwy w pracy. Taką przerwą jest przerwa śniadaniowa.Zazwyczaj każdy pracownik wie, jakie przerwy w pracy go obowiązują.
Seba1

Seba1

U nas jest w sumie jedna przerwa i nikt tego nie liczy, każdy idzie sobie na obiad i wie że ma inne obowiązki jakie danego dnia musi wykonać. Inni np. w ogóle nie idą na obiad.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.