Pracodawca - prawa i obowiązki

Mediacja - rozwiąż spór ugodowo

11 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

3 komentarze
Mediacja - rozwiąż spór ugodowo
Odkryj zalety mediacji w sporach pracowniczych. Dowiedz się, jak przeprowadzenie mediacji może pomóc w ugodowym zakończeniu sporu pomiędzy stronami.

Termin "mediacja" pojawia się w Kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 1831 § 1 mediacja jest dobrowolna - skorzystać mogą z niej zainteresowane strony. Poza dobrowolnością, ten rodzaj postępowania cechuje również dowolność, poufność i uprzedniość. W każdym wypadku postępowanie mediacyjne prowadzi mediator, którego strony mogą dowolnie wybrać. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której na mediację kieruje strony sporu sąd. Wówczas bowiem najczęściej sąd wyznacza mediatora, przed którym mają obowiązek stawić się zainteresowane strony.

Spory pracownicze

Mediacja w prawie pracy staje się coraz bardziej popularną metodą rozstrzygania sporów pracowniczych. Dla pracodawcy, to elastyczne narzędzie może zaowocować szybszym i mniej kosztownym rozwiązaniem sporu pomiędzy stronami. Proces przeprowadzenia mediacji jest znacznie mniej sformalizowany niż postępowanie sądowe, co może sprzyjać otwartej i konstruktywnej komunikacji. Zawarcie ugody, będące celem mediacji, może prowadzić do ugodowego zakończenia, co z kolei zminimalizuje ryzyko długotrwałego i kosztownego procesu sądowego.

Zalety mediacji w pracy

Dla pracodawcy, korzyści z mediacji w sporach pracowniczych są znaczące. Obejmują one nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale również większą kontrolę nad procesem i wynikiem. Zalety mediacji mogą się również przełożyć na pozytywne relacje w miejscu pracy, gdyż wspierają konstruktywną komunikację i zrozumienie. Osiągnięcie ugody pomiędzy stronami za pośrednictwem mediatora może również zapobiec negatywnemu wpływowi na reputację firmy, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym, transparentnym świecie biznesu.

Cel mediacji w pracy

Celem mediacji, zwłaszcza w kontekście prawa pracy, jest zapewnienie neutralnej i efektywnej platformy do negocjacji i zawarcia ugody między stronami. Mediator miejsce pracy pełni tu kluczową rolę, pomagając stronom w zrozumieniu swoich stanowisk i wspierając je w dążeniu do wspólnego rozwiązania. Dla pracodawcy, mediacja może być środkiem do zarządzania ryzykiem i ochrony interesów firmy, jednocześnie respektując prawa i oczekiwania pracowników. Jest to strategiczne narzędzie, które może być wykorzystane do zbudowania trwałego pokoju i współpracy w miejscu pracy.

Cechy charakterystyczne mediacji

Z punktu widzenia zainteresowanych stron, które toczą spór związany z prawem pracy, mediacja jest dobrowolna. Oznacza to, że w praktyce pracodawca nie może zmusić swojego podwładnego do tego, aby sprawa została w taki sposób załatwiona. Ponadto, całe postępowanie jest poufne - mediator jest zobowiązany do zachowania tajemnicy. Warto też zauważyć, że mediacja powinna być uprzednia w stosunku do postępowania sądowego. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek. Sąd, który prowadzi postępowanie może skierować strony do mediatora, zaś postępowanie może toczyć się w dalszym ciągu - decyzja musi i tak zostać podjęta przez sędziego.

Mediator, czyli kto?

Strony sporu, które zamierzają skorzystać z pomocy mediatora powinny wiedzieć, że organizacje społeczne, jak również zawodowe tworzą spisy osób, które mogą pomóc w rozstrzygnięciu sporu i pośredniczyć w rozmowach. Informacje o spisach mediatorów można znaleźć m.in. w sądach okręgowych. Z drugiej strony, należy wskazać, że mediatorem może być praktycznie każdy, kto spełnia określoną pulę wymagań. Mowa tu o tym, że posiada on pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych czy obywatelskich. Oznacza to, że mediatorem może być np. sędzia w stanie spoczynku - co zdarza się zresztą bardzo często. Nie bez znaczenia jest bowiem fakt, że mediator zna prawo i może wskazać, jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne dla stron.

Skorzystać czy nie skorzystać?

Przy sprawach z zakresu prawa korzystanie z mediatora wydaje się być bardzo korzystne i wskazane. Przeciążone sądy i tym samym uzyskanie wyroku może być problemem. Właśnie z tego względu tak ważne jest, aby strony - w pierwszej kolejności - zainteresowane były właśnie przeprowadzeniem mediacji. Co więcej, taka forma rozmów jest zazwyczaj znacznie tańsza niż inicjowanie postępowania sądowego (z punktu widzenia pracodawcy, gdyż pracownik jest zwolniony z ponoszenia kosztów, nie musi się on zatem ich obawiać).

Mediacja w prawie pracy jest strategicznym narzędziem, które może zapewnić efektywne i elastyczne rozwiązania sporów, chroniąc interesy pracodawcy oraz budując pozytywne relacje w miejscu pracy.

Zasadniczo mediację prowadzi się na podstawie umowy, choć prawo dopuszcza do sytuacji, gdzie mediacja zostanie poprowadzona przez faktyczne jej podjęcie przez zainteresowane strony. Warto przy tym wskazać, że sam mediator powinien zachować bezstronność przy prowadzeniu mediacji, jest on również zobowiązany do zachowania tajemnicy, gdyż postępowanie takie nie jest jawne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której strony zwolnią go z tego obowiązku.

Co dalej?

Zawarcie ugody przed mediatorem - po zatwierdzeniu jej przez sąd - ma moc prawną ugody sądowej. Oznacza to, że strony są faktycznie zobowiązane do rozwiązania, na które przystały. Jeżeli mediacja była prowadzona w trakcie procesu, ugoda zawarta przed mediatorem i jednocześnie zatwierdzona przez sąd umożliwia umorzenie postępowania sądowego. Warto przy tym podkreślić, że sąd nie jest zobowiązany zatwierdzić każdej ugody - ta, aby była ważna, nie może być sprzeczna z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

Najczęściej zadawane pytania

Czym są mediacje sprawy pracownicze?

Mediacje sprawy pracownicze to proces negocjacji, który ma na celu rozwiązanie sporu prawa pracy między pracodawcą a pracownikiem za pomocą neutralnego mediatora.

Jakie są zalety mediacji w sporach pracowniczych?

Zalety mediacji obejmują szybkie i mniej kosztowne rozwiązanie sporu, ochronę reputacji firmy, oraz możliwość zbudowania pozytywnych relacji w miejscu pracy.

Czy celem mediacji jest zawsze zawarcie ugody?

Tak, głównym celem mediacji jest zawarcie ugody pomiędzy stronami, które mogą prowadzić do ugodowego zakończenia sporu.

Kim może być mediator miejsce pracy?

Mediatorem miejsce pracy może być osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca z pełni praw publicznych czy obywatelskich, np. sędzia w stanie spoczynku.

Jak można uniknąć sporów prawa pracy?

Unikanie sporów prawa pracy można osiągnąć przez jasne komunikowanie oczekiwań, promowanie otwartej komunikacji, a w razie konfliktu, rozważenie mediacji jako metody rozwiązania sporu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

3 komentarze

Tytus

Tytus

Po co ma dochodzić do kłótni między pracownikiem a pracodawcą. Po co chodzić po sądach. Nie lepiej jak pracodawca może porozumieć się ze swoim podwładnym przez mediację...
Wawri

Wawri

Czasami w pracy może zaistnieć spór o coś, pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Osobiście uważam, że nie powinno się sprawy załatwiać sądownie, a porozumieć się ze sobą przez mediację... ( mediator może pomoże???? - rozwiązać spór...)
Juna

Juna

Tak może być przy zwolnieniu. Wprowadzane są nowe zasady, które wprowadzają dalsze rozróżnienia na temat tego, kto jest zwolniony, a kto nie jest zwolniony na podstawie kwoty pieniędzy wypłacanej pracownikowi w ciągu roku.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.