Pracownik - prawa i obowiązki

Mój pracodawca gra nie fair - co robić?

18 grudnia 2019

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

13 komentarzy

Mój pracodawca gra nie fair - co robić?
To mit, że każdy pracodawca zastanawia się tylko, jak wydusić z pracownika maksymalnie dużo, płacąc mu jak najmniej lub wcale. Faktem jest jednak, że nieuczciwych pracodawców niestety nie brakuje. Na szczęście w starciu z cwaniakiem i oszustem nie jesteś bezradny. Sprawdź, jak walczyć o swoje.

Nieuczciwy pracodawca

Relacje między pracownikiem i pracodawcą z założenia nie są współpracą dwóch równorzędnych stron. Pracodawca jest stroną, która oferuje wynagrodzenie za usługę, którą oferuje pracownik. Prawo Pracy reguluje zakres obowiązków i praw zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Więc jeśli masz wrażenie, że Twój szef nie jest wobec Ciebie uczciwy, lub w inny sposób łamie postanowienia Kodeksu Pracy, pamiętaj, że po Twojej stronie stoją zapisy prawa. Masz wiele możliwości, by wyegzekwować to, co Ci się należy. Czego potrzebujesz? Przede wszystkim wiedzy o swoich prawach, a także informacji, jak o nie walczyć.

Mobbing i molestowanie w pracy

Na początek zajmijmy się problemami największego kalibru. Przewinienia na tle seksualnym, jak również niektóre przewinienia z zakresu mobbingu w pracy są rozpatrywane w świetle Kodeksu Karnego czy Cywilnego, a nie Kodeksu Pracy. Jeżeli więc pracodawca dopuści się wobec Ciebie przestępstwa, jesteś chroniony tak jak każda inna ofiara przemocy. Relacja zawodowa, jaka łączy Ciebie i pracodawcę nie powoduje, że takie przewinienia są traktowane w jakimkolwiek stopniu bardziej ulgowo. Pobicia i innego rodzaju przemoc fizyczna są w relacjach pracodawca — pracownik marginalne. Znacznie częściej pojawia się jednak problem przemocy psychicznej i molestowania seksualnego i właśnie za te czyny najczęściej pracodawcy odpowiadają przed wymiarem sprawiedliwości.

Video

Szef nazwał Cię na zebraniu idiotą? Za każdym razem masz przydzielone najgorsze godziny pracy? Jesteś izolowany od życia firmy? To już nie tylko złośliwość. Jeśli takie zachowania powtarzają się systematycznie, masz do czynienia z mobbingiem. Nękanie może też przejawiać się bezpodstawnym obcinaniem premii, złośliwymi plotkami i pomówieniami - repertuar środków jest, niestety, wyjątkowo bogaty. W większości przypadków takie traktowanie sprawia, że pracownik czuje się coraz gorzej. W skrajnych sytuacjach pojawia się depresja, a nawet myśli samobójcze.

Szukasz pracy?
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana

Senior React Developer

TIMEBOOK

 • Śląskie
Dodana
Polecana
Dodana

CUSTOMER SERVICE SPECIALIST- JĘZYK NIDERLANDZKI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Molestowanie seksualne

Daleko nam jeszcze do USA, gdzie najmniejsze podejrzenie o molestowanie seksualne może zrujnować karierę, na którą pracuje się nieraz przez całe życie. Z drugiej jednak strony, równie daleko nam do cywilizowanych standardów w zakresie opieki nad ofiarami molestowania obowiązujących w wielu państwach. I choć problem istnieje, nadal nie został zdefiniowany odpowiednio przez prawo.

Jak więc sobie radzić? Jeśli w miejscu pracy padniesz ofiarą przestępstwa związanego z seksualnością, to jest to traktowane tak samo, jak gdyby zdarzyło się to w innym miejscu — kwestie te reguluje Kodeks Karny. Znacznie większy problem jest z molestowaniem objawiającym się seksualnymi aluzjami, zaczepkami i żartami, wywieraniem presji na pracownika czy sugerowaniem np. awansu w zamian za seks. Nie oznacza to jednak, że nie można się bronić. Zwykle rozpatrywane jest to jako dyskryminacja ze względu na płeć.

Video

Jak walczyć z mobbingiem i molestowaniem w pracy?

 • Reaguj. Choć to może być trudne, warto otwarcie i spokojnie zaprotestować. Powiedz: "nie życzę sobie takiego zachowania", "przestań na mnie krzyczeć", "nie zgadzam się na takie epitety". To nie pozwoli sprawcy bronić się argumentem, że nie widział sprzeciwów, więc sądził, że sytuacja Ci nie przeszkadza.
 • Zbieraj dowody. Notuj każdy przypadek nieakceptowanego zachowania. Jeśli masz taką możliwość — nagrywaj (uwaga: to nie będzie decydujący dowód w sądzie, ale może się przydać). W przypadku obraźliwych maili czy SMS-ów koniecznie zachowaj ich kopie — rzecz jasna, przechowuj je poza firmą.
 • Zadbaj o świadków. Łatwiej będzie Ci dochodzić swoich praw, jeśli znajdziesz świadków.
 • Złóż oficjalną skargę. Jeśli prawo łamie Twój bezpośredni szef, zwróć się na piśmie do jego przełożonego. Poinformuj o sprawie i poproś o interwencję. Kopię zachowaj.
 • Skorzystaj z porady psychologa. Jeśli na myśl o przyjściu do pracy masz mdłości, negatywne zachowania obniżyły Twoje poczucie własnej wartości, cierpisz na depresję lub bezsenność, to wizyta u psychologa może Ci pomóc. W dodatku jego opinia będzie argumentem w sądzie.

Umowa z nieuczciwym pracodawcą — śmieciowa lub na czarno

O „umowach śmieciowych” słyszał już chyba każdy. Faktem jest, że choć umowy cywilnoprawne, bo o nich mowa, mają liczne zalety, to są przez pracodawców nadużywane. Dlaczego? Sprawa jest prosta — chodzi o pieniądze, a konkretnie o niższe koszty po stronie zatrudniającego. Niektórzy pracodawcy chcieliby jednak zjeść ciastko (ponosić niskie koszty) i mieć ciastko (mieć pracownika działającego jak etatowiec). A to jest niezgodne z prawem i pozwala Ci skutecznie upominać się o swoje.

Kiedy umowa cywilnoprawna jest nadużyciem?

 • pracujesz w wyznaczonych godzinach
 • pracujesz w wyznaczonym miejscu
 • obowiązuje Cię regulamin pracy
 • podlegasz bezpośredniemu kierownictwu kogoś z firmy, kto narzuca ci sposób działania
 • musisz wykonywać polecenia szefa
 • podpisujesz listę obecności
 • musisz być stale dyspozycyjny

To wszystko wskazuje na to, że powinieneś mieć umowę o pracę. Jeśli jednak pracodawca odmawia Ci podpisania takiej formy umowy, masz prawo zgłosić się do sądu pracy. Uwaga: możesz to zrobić po zakończeniu współpracy!

Co może postanowić sąd? Jeśli okaże się, że rzeczywiście mimo umowy cywilnoprawnej istniał stosunek pracy, to możesz domagać się m.in. wstecznego naliczenia należnych składek, czy odszkodowania za urlop, jaki powinien Ci przysługiwać, a także za brak możliwości korzystania ze zwolnień lekarskich. Niekiedy warto też zawalczyć o wypłatę za nadgodziny.

Praca była, pieniędzy nie ma

Najgorszy chyba przypadek, jaki może się przydarzyć pracownikowi to brak wypłaty. Na szczęście nie grozi nam sytuacja taka, jak na Białorusi, gdzie pensja może niespodziewanie przybrać postać worka ziemniaków i cebuli lub paczek z mąką. Statystyki wypłacalności polskich pracodawców prezentują się całkiem przyzwoicie, choć niestety naciągaczy nie brak. Najczęściej działają w obszarze prac sezonowych i wszędzie tam, gdzie powszechne jest zatrudnianie na czarno.

Jak się jednak okazuje, nawet brak umowy nie jest dla oszusta gwarancją bezkarności. Jak to możliwe? Otóż — o czym wiedzą tylko wtajemniczeni — umowa nie musi być zawarta na piśmie, żeby była ważna. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko to, że kontrakt zawarty ze specjalistą na piśmie jest tak samo ważny, jak powiedzenie: „Panie Mietku, jak Pan w 3 dni pomaluje te pomieszczenia, to zapłacę Panu 1000 zł”. Uwaga: nie oznacza to, że sąd uwierzy Ci na słowo. Dlatego, jeśli z jakichś względów decydujesz się na pracę na czarno, zadbaj o wszelkie możliwe dowody. Może to być mail lub sms z informacją, o której masz przyjść do pracy, ksero grafika z Twoim nazwiskiem wpisanym na poszczególne dni, a także zdjęcia dokumentujące Twoją pracę. Zawsze przydadzą się też świadkowie.

Czy podwyżka w pracy dla wybranych pracowników to również przejaw dyskryminacji? Zobacz: Podwyżka w pracy dla wybranych czy dla wszystkich?

Video

Gdzie zgłaszać nieuczciwego pracodawcę, mobbing i molestowanie w pracy?

W walce z nieuczciwym pracodawcą masz wielu sprzymierzeńców:

 • Państwowa Inspekcja Pracy. Tu możesz się zgłosić, jeśli masz złe warunki pracy, nie dostajesz wynagrodzenia, jesteś mobbingowany. Słowem — zawsze, gdy są łamane Twoje prawa.
 • Sąd Pracy rozstrzyga wszystkie sprawy, w których doszło do złamania zasad Kodeksu Pracy.
 • Związek zawodowy wbrew medialnym mitom zajmuje się jeszcze kilkoma sprawami poza strajkami. M.in. pomaga zadbać o odpowiednie warunki w miejscu pracy, chroni przed dyskryminacją czy bezprawnym zwolnieniem.
 • Organizacje pozarządowe oferują pracownikom, których prawa są łamane m.in. bezpłatne porady prawne, pomoc psychologia itp. Szukaj w swoim regionie.

To może Cię również zainteresować

Dyskryminacja i mobbing w Twoim zakładzie pracy

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie zgłosić mobbing w pracy?

Jeśli jesteś ofiarą mobbingu w pracy, musisz zadbać o odpowiedni materiał dowodowy. To na Tobie ciąży odpowiedzialność w tym zakresie. Następnie pomocna będzie zarówno Inspekcja Pracy, jak i Prokuratura czy Sąd Pracy.

Co może zrobić ofiara molestowania w pracy?

Podobnie jak w przypadku mobbingu, pomocny będzie materiał dowodowy oraz zeznania świadków. Po pomoc można zwrócić się do Związków Zawodowych, Inspekcji Pracy, Sądu Pracy czy regionalnej instytucji walczącej o prawa pracownicze.

Podziel się

13 komentarzy

Pedro

Pedro

Obecnie jest wiele łatwiej, kiedyś ta wiedza była mniej znana i wiele więcej negatywnych rzeczy wychodziło z takich sytuacji.
Miśka

Miśka

Rozmowy nic nie dają pracownik jest kpiącym uśmieszkiem traktowany. Nic na piśmie, żadnych dowodów. Oni wiedzą co robić.
Marlena

Marlena

Dzien dobry u nas zapierdziel na 200 procent brakuje pracownikow robi sie wszystko podwyzka jak ja ominac obciecie etatow zabranie premi pod stolem urlop obnizenie premi krzyki kazdy to idiota i to sluzba zdrowia i najlepiej caly dzien w pracy zastanowcie sie zanim ktos pojdzie na asystentke stomatologiczna jak sprzataczka wynies przynies pozamiataj smutne czlowieka za nic maja pozdrawiam
Emeryt Bogdan

Emeryt Bogdan

Jestem emerytem,z niską emeryturą,musiałem podjąć pracę, przez 1.5 m-ca pracowałem na czarno za 15zl/h. Po tym okresie otrzymałem umowę na 1/2 etatu,a pracowałem 180 h m-cu,moje wynagrodzenie to 1200 na rękę.Szukam pomocy,moje pisma skierowane do Sądu Pracy o ustanowieni pełnomocnika z urzedu zostały oddalone .moja emeryturą to1540zl.Sprawa jest skomplikowana i zjawiła.Jestem w trudnej sytuacji materialnej.Prosze o pomoc!!!
ta!

ta!

Pracowałam w firmie X z Wrocławia gdzie otrzymałam umowę niezbyt jasną dla mnie, nie spodziewałam się, że pracodawca uwarunkuje wypłatę aneksem podstepnie sporzadzonym by nie wypłacić ... :( napracowałam się , on zaczął mi grozić, nie przyjął zlecenia jako wykonane... co w sytuacjach gdy tak gra pracodawca - ma wygórowane żądania, nie możesz poprawic nic...
Czarek

Czarek

Czy pracodawca lub sekretarka mogą podsłuchiwać rozmowy służbowe, które wcześniej kierują do mnie (na 1-ej linii 2-a telefony, slysze ich oddechy, i czuje się skrepowany).
Adam

Adam

Mój pracodawca krzyczy na mnie mam się wziąć do roboty. W pracy ludzie piją alkohol jestem narażony na wypadek. Gasi światło mówi że oszczędza prąd. W zakładzie jest 6 stopni Celsjusza. Co mogę zrobić proszę o pomoc?
Celina

Celina

Warto czytać podobne sytuacje jakie mają w firmach miejsce, wiele ludzi opisuje swoje sprawy i jak finalnie się one zakończyły i to może być pomocne.
Karol

Karol

Marek z Wałbrzycha ma rację. I do kogo z tym pójdziesz jak jesteś sam z problemem. A nasłać pip ? Po kontroli odrazu będziesz miał mobbing ze strony współpracowników.
Irena

Irena

Nie każdy pracodawca jest "uczciwy". Przeczytajcie ten artykuł: Mój pracodawca gra nie fair - co robić?
Rexon

Rexon

Wszystko zależy co dokładnie jest problemem. Dzisiaj jest sporo możliwości by na przykład nagrać takie sytuacje, są minikamerki, dyktafony i cała gama innych rzeczy.
jedrzejtarka@gmail.com

jedrzejtarka@gmail.com

Kto moze mi pomoc?Pracodawca nie placi za nocki,bo jest ustawa o minimalnym wynagrodzeniu z 2002r.Ona mowi,ze pracodawca moze wliczac do min.wyn.nocki.Czyli ja pracjuje w nocy 10 czy 150 godzin,to dostaje taka sama pensje! Czy ktos wie ,kiedy pracodawca moze ta ustawe stosowac czy musi spelnac jakies warunki.Pozdrawiam J.T.
MAERK KICKA Z WAŁBRZYCHA.

MAERK KICKA Z WAŁBRZYCHA.

CO Z TEGO JAK PRACOWNICY SĄ ZASTRASZANI I BOJĄ SIĘ STRACIĆ BYLE JAKĄ PRACĘ . WY NIC PRAWIE NIE WIECIE CO DZIEJE SIĘ W ZAKŁADACH PRACY.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka