Agencje pracy i praca za granicą

Praca za granicą - sprawdź czego możesz się spodziewać

30 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 23 głosy

23 głosy

10 komentarzy
Praca za granicą - sprawdź czego możesz się spodziewać
Powodów wyjazdu do pracy za granicą jest wiele. Od chęci stosunkowo wysokich zarobków, przez sytuację rodzinną, aż po problemy ze znalezieniem zatrudnienia w zawodzie w Polsce. Bez względu na to, zawsze warto się właściwie przygotować, aby po wyjeździe nie być niemile zaskoczonym. O jakim zaskoczeniu mowa? Czego możesz się spodziewać wyjeżdżając do pracy za granicę?

W zależności od destynacji, jaką obierzesz za cel swojego wyjazdu, musisz liczyć się z różnymi standardami zatrudnienia. Czasem znalezieniem pracy możesz zająć się jeszcze w Polsce, a po przyjeździe dopełnisz tylko niezbędnych formalności. Innym razem, na znalezienie wakatu za granicą będzie potrzeba trochę więcej czasu i zanim otrzymasz swoje pierwsze wynagrodzenie będziesz musiał utrzymać się z oszczędności. Początki bywają trudne, jednak często okazuje się, że warto zaryzykować. Jak jednak szukać pracy za granicą w bezpieczny sposób, nie zostać oszukanym? Sprawdźmy!
 

Oferty pracy za granicą – gdzie ich szukać i na co zwracać uwagę?
 

Być może od razu udzielisz odpowiedzi na tak postawione pytanie – na portalach ogłoszeniowych, których w sieci nie brakuje. To oczywiście dobra odpowiedź, ale nie jedyna. Ofert pracy możesz również szukać w agencjach zatrudnienia, w prasie czy pytając znajomych. Atutem takiego rozwiązania jest to, że zawsze możesz sprawdzić opinię o wybranym podmiocie.

Widząc ofertę pracy za granicą, np. na portalu internetowym, należy zwrócić uwagę na zamieszczone informacje – czy są wyczerpujące? Czy w jasny i dokładny sposób opisują pracę i cały proces jej pozyskania? Czy podane są informacje o podmiocie, który tę pracę oferuje? Czy opisano dokładnie obowiązki i wymagania na dane stanowisko? Jeśli coś budzi wątpliwości i jest opisane w niedokładny, wręcz zawoalowany sposób, należy być szczególnie ostrożnym.

Warto również zwrócić uwagę na informacje dotyczące samego wyjazdu. Czy zagwarantowany jest dojazd do miejsca świadczenia pracy, kto odpowiada za znalezienie zakwaterowania i pokrywa jego koszt, a także jak często możesz liczyć na możliwość powrotu do kraju. Warto znać takie informacje, szczególnie jeśli w Polsce zostawiasz swoich najbliższych i zależy Ci na regularnym kontakcie.
 

Agencja pracy za granicą – czy warto skorzystać z jej usług?
 

Samodzielne poszukiwanie ofert pracy za granicą może być kłopotliwe, a nawet ryzykowne, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy Agencji Pracy. Zyskuje się wówczas pewność, że otrzymamy rzetelne, legalne i sprawdzone propozycje. W razie sytuacji niezgodnych z tym, co było zawarte w umowie, ma się pełne wsparcie agencji.

Szukasz pracy?

Pracownik/czka Magazynu

FUNDACJA AKTYWIZACJA

  • Rzeszów
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Mechanik mobilny wózków widłowych - Toyota Material Handling

Toyota Material Handling Polska Sp. z o.o.

  • Wrocław
Dodana

Agencja wspiera pracowników także np. w tłumaczeniu umów o pracę, dopełniania formalności charakterystycznych dla systemu prawnego innego państwa itp. Pracownicy agencji dokładnie objaśnią każdemu także zadania związane z wykonywaniem danej pracy, płacę, warunki zatrudnienia itp.

Dla Ciebie, jako osoby podejmującej pracę za granicą, działania agencji są nieodpłatne. Musisz jednak wiedzieć, że często pobierają one sporą prowizję, za to, że zostałeś przez nich zrekrutowany. Wówczas zamiast otrzymywać przykładowo 15 euro za godzinę, otrzymasz 11 euro, a resztę przejmie agencja. Jest to zgodne z prawem, ale jednocześnie budzi spore wątpliwości – lepiej byłoby bowiem znaleźć pracę na własną rękę i otrzymywać pełną kwotę. Dlatego właśnie osoby wyjeżdżające zaczynają swoją przygodę z pracą za granicą za sprawą agencji, a następnie szukają nowej pracy na własną rękę.
 

Praca za granicą dla par – czy to dobre rozwiązanie?
 

Moment, w którym jeden z partnerów decyduje się o podjęciu pracy za granicą, może być chwilą przełomową dla związku. Niektórzy nie chcą kończyć relacji, więc decydują o wspólnym wyjeździe. Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje plusy i minusy. Jako zalety można wskazać fakt, że koszty wspólnego wyjazdu z pewnością będą niższe, a przy tym raźniej jest przebywać za granicą z kimś bliskim. W parze szybciej zarobi się określoną sumę pieniędzy, jeśli wyjazd jest tym umotywowany. Uniknie się także rozłąki i związanych z tym drogich i męczących podróży, aby co jakiś czas się odwiedzić. Co więcej, wspólny wyjazd może zacieśnić więź i być cenną lekcją wspólnego życia.

Nieustanne przebywanie w swoim towarzystwie może jednak zamknąć drogę do zdobywania nowych znajomości, rozwoju kariery, poprawiania zdolności językowych itp. Wspólna praca może także prowadzić do sporów, które będą przekładać się na życie prywatne – i odwrotnie. Jeden z partnerów może także w pewnym momencie uznać, że nie odpowiada mu przebywanie na emigracji i chcieć wrócić do ojczyzny.
 

Praca za granicą bez języka – kiedy nie musisz się martwić?
 

Istnieją oferty pracy, w których nieznajomość obcego języka nie będzie dużą przeszkodą. Na niektórych stanowiskach nie ma potrzeby konwersowania w języku obowiązującym w danym kraju – np. na produkcji czy sprzątaniu. Zdarza się także, szczególnie w Niemczech czy na Wyspach Brytyjskich, że liczba zatrudnionych Polaków jest tak duża, że niemal pewnym jest spotkanie w pracy rodaka bądź osoby, która rozumie nieco język polski – np. obywatela Słowenii czy Czech.

W wielu przypadkach, jadąc do pracy za granicą bez języka, wystarczy, że przed wyjazdem poznasz kilka podstawowych zwrotów lub słów. Biorąc pod uwagę, że dzisiejsza technologia otwiera przed Tobą szansę na szybkie poznanie znaczenia obcojęzycznych słów, praca za granicą bez języka nie powinna być przeszkodą. Wystarczy słownik online, za pomocą którego możesz porozumieć się z pracodawcą czy osobą przełożoną w pracy.

Jeśli z kolei jedziesz do pracy z zamiarem podjęcia zatrudnienia na specjalistycznych stanowiskach, które wymagają określonych kompetencji i umiejętności, znajomość języka może okazać się koniecznością. Możesz jednak wybrać się na kurs językowy będąc już za granicą, co z pewnością przyspieszy możliwość podjęcia zatrudnienia w zawodzie, w którym chcesz pracować.
 

Praca za granicą – jak się przygotować do wyjazdu?
 

Zastanów się, jaką pracę za granicą chciałbyś wykonywać. Czy posiadasz uprawnienia na obsługę np. wózków widłowych? Jak wygląda Twoje dotychczasowe doświadczenie? Przygotuj zestaw dokumentów aplikacyjnych, czyli CV i list motywacyjny. Znając język lub języki obce, warto aby dokumenty te były przygotowane w języku obowiązującym w kraju, do jakiego się wybierasz.

Po podjęciu decyzji o wyjeździe, należy się do niego stosownie przygotować. Dobrym pomysłem będzie zgromadzenie jak największej ilości informacji o kraju, do którego się wyjeżdża. Jak bardzo różni się od kraju ojczystego? Jaka przeważnie panuje tam pogoda? Jak bardzo inne jest prawo? Jakich rodzimych produktów tam nie można zakupić? Im więcej będzie się wiedzieć o danym kraju, tym ryzyko, że po przyjeździe wynikną jakieś kłopoty, staje się mniejsze.

Jeżeli agencja zatrudnienia zawiedzie, albo planujesz wyjazd na własną rękę, pamiętaj, że będziesz zdany wyłącznie na siebie. Przygotuj zatem numer telefonu do ambasady, sprawdź, czy na terenie kraju, do którego się udajesz działają podmioty pomagające pracownikom. Każdy kontakt, który znajdziesz jeszcze przed wyjazdem, może okazać się niezwykle cenny. Szczegółowe informacje na temat miejsca swojego pobytu powinieneś przekazać również najbliższej rodzinie. Dobrym pomysłem jest zostawienie w Polsce kopii umowy, którą podpisałeś z podmiotem organizującym wyjazd do pracy. Warto się także wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Oferta biur ubezpieczeniowych jest bardzo szeroka, więc możesz wykupić odpowiednią polisę w kilka chwil, bez wychodzenia z domu.

Teraz jesteś odpowiednio przygotowany, aby wyruszyć do pracy za granicę! Jeśli jest to Twój w pełni świadomy wybór, podjęty w spokoju i z pełną odpowiedzialnością, jesteś gotowy do drogi. Powodzenia!

10 komentarzy

Włodek

Włodek

Wszystko zależy od kraju i pewnie najlepsze są znajomości. Poza tym trzeba dużo szukać i czytać oraz czytać opinie.
arek

arek

W każdym kraju jest inaczej ale z tego co widać agencje pracy mają rozszerzone pole działąnia po Europie i nie tylko i można z tego korzystać.
ALina

ALina

W każdym kraju jest inaczej, jeszcze w przypadku uni jest podobnie, ale już np. poza nią zupełnie jest to inna sytuacja.
Carmen

Carmen

Można znaleźć pracę na portalach ogłoszeniowych. Również można wyjechać za granicę i szukać pracy na własna rękę, ale to nikomu nie radzę. Myślę osobiście, że warto poprzez odpowiednią agencję np. agencję pracy za granicą znaleźć sobie odpowiednia pracę.
Renata

Renata

Ja skorzystałam z usługi agencji pracy, która mi poradziła i znalazła odpowiednią pracę poza granicami naszego kraju. Ogłoszeń w internecie jest dużo o pracy za granicą, ale czy można we wszystko wierzyć????? Lepiej skorzystać zawsze ze sprawdzonej agencji pracy, w której oferty są pewne i bezpieczne.
Norma

Norma

Odpowiednia międzynarodowa agencja pośrednictwa pracy może połączyć Cię z wysoko wykwalifikowaną siłą roboczą szybko i przy minimalnym obciążeniu istniejących zasobów ludzkich lub zespołów zarządzających.
Klaudek

Klaudek

Trudno jest znaleźć dobrze znaną agencję rekrutacyjną, która zapewnia lokalną i międzynarodową rekrutację ze znajomością specyficznych potrzeb Twojej firmy.
Judyta

Judyta

Istnieje wiele sprawdzonych miejsc, gdzie można znaleźć ciekawe oferty. Mnie tylko czasami wkurza fakt, że w wielu portalach są te same oferty, ale da się powiadomienia włączyć itp.
Ania

Ania

Istnieją zawsze opinie w internecie. Fora specjalne, gdzie opisuje się daną firmę, agencję czy konkretne kierunki pracy i relacje na temat faktycznych stawek i inne szczegóły.
Aleks

Aleks

Grunt to dobrze wszystko rozeznać by znać temat jak najdokładniej. W przypadku braku kontaktów prywatnych dobrze wcześniej wyszukać wielu informacji w necie by nie zostać wyrolowanym.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka