!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Specyfika rynku pracy w Katowicach

8 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

0 komentarzy

Specyfika rynku pracy w Katowicach
Katowice wielu ludziom kojarzą się z górnictwem, ale to już dawno nie jest wiodącym przemysłem stolicy województwa śląskiego. Katowice w ostatnich latach zmieniły się w nowoczesne miasto atrakcyjne dla inwestorów.

Doskonała lokalizacja, rozbudowana infrastruktura czy dostęp do dużych zasobów ludzkich sprowadziły do Katowic i w ich okolice liczne przedsiębiorstwa. Efekt jest taki, że bezrobocie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, a pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników. Mieszkańcy Katowic mają naprawdę szerokie możliwości w znalezieniu zatrudnienia.

Jakich pracowników chłonie rynek pracy w Katowicach?

Katowice mogą się poszczycić jedną z najniższych stóp bezrobocia w kraju. Taka sytuacja sprawiła, że pracodawcy mają poważne problemy ze znalezieniem pracowników. Różnorodny rynek pracy chłonie osoby z doświadczeniem i kwalifikacjami w różnych branżach. Jednak w niektórych sektorach szczególnie brakuje pracowników.

Jakich pracowników brakuje w Katowicach?

  • Duże zapotrzebowanie na pracowników wykazuje sektor budowlany. Przedsiębiorstwa poszukują zarówno kierowników budowy z odpowiednimi uprawnieniami, jak i pracowników podstawowych posiadających szerokie umiejętności. Na rynku lokalnym zabrakło fachowców posiadających wiele umiejętności budowlanych.
  • Starzenie się społeczeństwa oraz emigracja zarobkowa doprowadziły do poważnych braków kadry w służbie zdrowia. W Katowicach brakuje lekarzy, pielęgniarek oraz położnych. Niedobory panują także w opiece osób starszych i niepełnosprawnych.
  • W Katowicach działa sporo firm transportowych, którym brakuje kierowców.
  • Wiele przedsiębiorstw bezskutecznie poszukuje też wykwalifikowanych spawaczy oraz ślusarzy. Braki fachowców są problemem nie tylko Katowic, ale całego kraju.

Doskonała lokalizacja i spore potrzeby mieszkańców

Katowice nie tylko leżą w centrum Górnego Śląska, co od zawsze stawiało je w samym środku lokalnego przemysłu, ale także mają atrakcyjną lokalizację do prowadzenia interesów. Przez Katowice przechodzi kilka niezwykle ważnych szlaków komunikacyjnych. Miasto przecinają drogi łączące północ z południem oraz wschód z zachodem. To idealnie sprzyja firmom produkcyjnym i transportowym.

Rozbudowana infrastruktura transportowa przyciąga międzynarodowych inwestorów. Niedaleko Katowic znajduje się jeden z największych portów lotniczych. Te czynniki wpływały na powstawanie nowych firm z kapitałem zagranicznym oraz polskim. Katowice stały się nowoczesnym miastem ściągającym do siebie firmy nowych technologii.

Video

Tak duża metropolia oznacza również szerokie możliwości dla firm usługowych oraz handlowych. W Katowicach działa multum sklepów i sieci sprzedaży poszukujących pracowników. Rynek usług ciągle się powiększa i poszukuje fachowców różnej maści. Stałego dostępu do usług wymaga około 280 000 zameldowanych mieszkańców. Co ciekawe od kilku lat Katowice notują regularne spadki mieszkańców, co również generuje obniżanie się bezrobocia oraz wzrost miejsc pracy.

Zainteresowanie pracownikami powyżej 50 roku życia

Sytuacja na rynku pracy doprowadziła do kolejnej interesującej tendencji. Od 2016 roku w Katowicach spada odsetek osób bezrobotnych w wieku powyżej 50 roku życia. Ma to związek z nowymi programami aktywizacyjnymi oraz przede wszystkim z brakiem pracowników w młodszym wieku.

Pracodawcy w obliczu braku zainteresowania ze strony młodych pracowników przypomnieli sobie o osobach starszych. Ponownie w łaski powróciło doświadczenie oraz umiejętności, których młodzi nie posiadają. Co więcej, często umiejętności i kwalifikacje osoby starszej są znacznie wyższe niż wykształconego młodziaka.

Katowice poosiadają bardzo różnorodny rynek pracy, na którym odnajdzie się większość osób. Przedsiębiorstwa działające w stolicy województwa śląskiego mają problemy ze znalezieniem pracowników przez bardzo niskie bezrobocie, dlatego myśląc nad rozwojem kariery zawodowej, warto zwrócić swoją uwagę właśnie na Katowice.

To może Cię również zainteresować

Praca Katowice

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.