!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Jak zarządzać należnościami w firmie?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 23 głosy

23 głosy

6 komentarzy

Jak zarządzać należnościami w firmie?
Jedną z dziedzin nieodłącznie związanych z prowadzeniem firmy jest zarządzanie należnościami. By nie okazało się, że na skutek braku monitorowania płatności firma popadła w problemy finansowe, przedsiębiorcy powinni zastanowić się, jak mogą skutecznie zarządzać należnościami.

Sprzedaż towarów lub wykonanie usługi nie zawsze oznacza, że przedsiębiorca natychmiastowo otrzyma za nie zapłatę. Przyjęło się, że firmy zazwyczaj wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Obok faktur z 30-dniowym terminem płatności występują również takie, których odbiorca ma obowiązek uiścić należność w ciągu kolejnych 90 dni. W interesie przedsiębiorcy wystawiającego faktury z odroczonym terminem płatności jest to, by monitorować, czy poszczególni kontrahenci opłacili je w terminie. Jak to robić?


Mała firma kontra duża

Najłatwiej w zakresie monitorowania spłat mają przedsiębiorcy prowadzący niewielkie firmy. Oni mogą na bieżąco sprawdzać stan konta. Współpracując z niewielką liczbą kontrahentów, nie powinni mieć też problemu z organizacją dokumentów (faktur) i ich podziałem na opłacone oraz te, których termin płatności jeszcze nie upłynął.

Dużym firmom jest znacznie trudniej monitorować płatności. Takie podmioty nie zawsze są sobie w stanie poradzić z nadmiarem ciążących na nich obowiązków, dlatego też kwestie płatności są spychane na margines i uznawane za mniej istotne. To poważny błąd, mogący w przyszłości doprowadzić firmę do poważnych kłopotów finansowych. Jak zatem rozwiązać kwestię zarządzania należnościami w przypadku dużej firmy? Rozwiązaniem może być…


…wdrożenie specjalnych programów

Na rynku istnieje wiele firm informatycznych, zajmujących się wdrażaniem rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom. Oferują one specjalne oprogramowanie, które pozwala m.in. na automatyczne oznaczanie faktur, których termin płatności się zbliża, jak i generowanie list faktur, których termin płatności już minął. Inwestycja w jeden z takich programów jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli przedsiębiorca chce, by jego firma działa sprawnie i nie borykała się z problemami finansowymi w przyszłości.

Wdrożenie dedykowanego oprogramowania pozwala również na przypominanie klientom o płatnościach i szybkie reagowanie wówczas, gdy przekraczają oni terminy. Monitorowanie płatności przeterminowanych jest zatem szczególnie istotne. Jak wskazują zajmujący się tą tematyką specjaliści, im później przedsiębiorca zareaguje, tym mniejsze ma szanse na odzyskanie pieniędzy.


Współpraca z podmiotami zewnętrznymi jest dobrym rozwiązaniem

Zarówno przedsiębiorcy chcący unikać sytuacji, w których będą musieli występować na drogę sądową by dochodzić swoich należności, jak i ci, którzy są zmuszeni do formułowania wezwań do zapłaty, powinni pomyśleć o współpracy ze specjalistycznymi podmiotami. Mowa przede wszystkim o firmach windykacyjnych i kancelariach prawnych. Specjaliści tam zatrudnieni pomagają w formułowaniu pism do dłużników i odzyskiwaniu należności. Czasem warto także zlecić sprawdzenie potencjalnego kontrahenta agencji detektywistycznej. Wywiad gospodarczy jest jedną z form zabezpieczania się przed firmami, które już dawno utraciły płynność finansową.

Podziel się

6 komentarzy

Alicja Nolka

Alicja Nolka

Zarządzanie w każdej formie ma wielkie znaczenie. Dzięki temu w dobrej kondycji jest cała organizacja.
Taunus

Taunus

W każdej kwestii dobre zarządzanie jest podstawą sukcesu. To zasada znana i sprawdzona wszędzie. A jeżeli chodzi o pieniądze to tym bardziej.
travers

travers

Dobre zarządzanie w każdej części to podstawa dobrych działań. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty, by w sposób odpowiedni realizować to jak należy. Temat do przełknięcia dla laika.
Monika

Monika

Jak zarządzać należnościami w firmie? Powiem: odpowiednio, skutecznie, mieć właściwe programy, aby właściwie zarządzać należnościami...
Tetris

Tetris

Od tego są specjaliści jak i konkretne narzędzia wspomagające. Dobrze jednak poznać model działania tego w firmie by to wprowadzić u siebie już bez opóźnień.
Niuna

Niuna

Każda organizacja zapewnia swoim Klientom usługi powszechne w zakresie zarządzania problematycznymi aktywami na wszystkich etapach. Dobrze, że zrozumiale to jest napisane.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.