Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30662        SUBSKRYBUJE: 7500
Tematy, które interesują czytelników:  Kara porządkowa, Wykształcenie w CV

Prowadzisz działalność gospodarczą w internecie? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego

Prowadzisz działalność gospodarczą w internecie? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego
Prowadzisz sklep internetowy? Zajmujesz się projektowaniem stron internetowych? Prowadząc działalność gospodarczą, musisz przygotować się na kontrolę. Dlaczego? Bo nieprecyzyjne przepisy i wiele nieprawidłowości ujawnianych w firmach podczas takich kontroli sprawia, że urzędnicy bardzo dokładnie przyglądają się poczynaniom takich przedsiębiorców.

Gdy nie zarejestrowałeś działalności gospodarczej…

…możesz świadczyć usługi np. projektowania stron internetowych, ale wówczas musisz podpisywać z klientami umowy cywilnoprawne (choćby umowę o dzieło). Problem w tym, że wciąż wiele osób świadczy takie usługi bez prowadzenia działalności gospodarczej czy umów, czyli na czarno. Jeżeli nie wykazujesz zarobków, nie jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, to spodziewaj się, że po złożeniu deklaracji podatkowej, urzędnicy pochylą się nad dostarczoną przez ciebie dokumentacją.

Zgodnie z Krajowym Planem Dyscypliny Podatkowej osoby prowadzące działalność w internecie to grupa osób szczególnie narażonych na kontrolę, a to dlatego, że mogą oni ukrywać swoje dochody. Warto przy tym pamiętać, że w ostatnich latach szczególnie mocno rozrosła się blogosfera. Osoby prowadzące blogi bardzo często nie rozliczają się z otrzymanych od reklamodawców środków, które pozyskali w zamian za reklamę określonych produktów. W efekcie osiągają dochody, które ukrywają przed fiskusem.


Założyłeś firmę? Również możesz spodziewać się kontroli

Działanie w internecie może wydawać się bardzo bezpieczne, ale tak nie jest. Jeżeli założyłeś firmę, to jesteś zobowiązany posiadać rachunek firmowy, na którym będą odnotowywane wszystkie wpływy, musisz również pamiętać o regularnym rozliczaniu się z fiskusem. Gdy nie dopełnisz tych formalności, urząd skarbowy zainteresuje się twoją działalnością.

Prowadząc działalność w sieci, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że część pieniędzy za wykonane usługi możesz otrzymywać nie tylko na konto – możesz korzystać np. z serwisu PayPal. Ukrywanie tych dochodów urzędnicy wyśledzą bez trudu, a to dlatego, że mają oni prawo sprawdzić również takie kanały przepływu pieniędzy.


Urząd poinformuje cię o kontroli

Jako przedsiębiorca musisz mieć świadomość, że urząd skarbowy da ci czas na przygotowanie się do kontroli – będziesz miał na to 7 dni. Ten czas możesz wykorzystać, aby uporządkować dokumentacje czy sporządzić korekty.

Współpracujesz z biurem rachunkowym? Musisz wiedzieć, że taka kontrola nie obędzie się zatem w firmie, lecz w siedzibie biura. Dlaczego? Bo to zapewne ono zostało zgłoszone jako miejsce, w którym przechowywane są dokumenty firmy. Korzystając z usług biura rachunkowego musisz mieć też świadomość, że masz za sobą solidne wsparcie w postaci specjalistów. Jeżeli rozliczałeś się z urzędem w terminach, nie ukrywałeś dochodów i jesteś w stanie uzasadnić swoje wydatki, to zasadniczo nie masz czego się obawiać.

Oceń ten wpis
Prowadzisz działalność gospodarczą w internecie? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego
Ocena: 5.0, liczba głosów: 12

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.