Twoje wsparcie w rekrutacji

Prowadzisz działalność gospodarczą w internecie? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego

Prowadzisz działalność gospodarczą w internecie? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego
Prowadzisz sklep internetowy? Zajmujesz się projektowaniem stron internetowych? Prowadząc działalność gospodarczą, musisz przygotować się na kontrolę. Dlaczego? Bo nieprecyzyjne przepisy i wiele nieprawidłowości ujawnianych w firmach podczas takich kontroli sprawia, że urzędnicy bardzo dokładnie przyglądają się poczynaniom takich przedsiębiorców.

Gdy nie zarejestrowałeś działalności gospodarczej…

…możesz świadczyć usługi np. projektowania stron internetowych, ale wówczas musisz podpisywać z klientami umowy cywilnoprawne (choćby umowę o dzieło). Problem w tym, że wciąż wiele osób świadczy takie usługi bez prowadzenia działalności gospodarczej czy umów, czyli na czarno. Jeżeli nie wykazujesz zarobków, nie jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, to spodziewaj się, że po złożeniu deklaracji podatkowej, urzędnicy pochylą się nad dostarczoną przez ciebie dokumentacją.

Zgodnie z Krajowym Planem Dyscypliny Podatkowej osoby prowadzące działalność w internecie to grupa osób szczególnie narażonych na kontrolę, a to dlatego, że mogą oni ukrywać swoje dochody. Warto przy tym pamiętać, że w ostatnich latach szczególnie mocno rozrosła się blogosfera. Osoby prowadzące blogi bardzo często nie rozliczają się z otrzymanych od reklamodawców środków, które pozyskali w zamian za reklamę określonych produktów. W efekcie osiągają dochody, które ukrywają przed fiskusem.


Założyłeś firmę? Również możesz spodziewać się kontroli

Działanie w internecie może wydawać się bardzo bezpieczne, ale tak nie jest. Jeżeli założyłeś firmę, to jesteś zobowiązany posiadać rachunek firmowy, na którym będą odnotowywane wszystkie wpływy, musisz również pamiętać o regularnym rozliczaniu się z fiskusem. Gdy nie dopełnisz tych formalności, urząd skarbowy zainteresuje się twoją działalnością.

Prowadząc działalność w sieci, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że część pieniędzy za wykonane usługi możesz otrzymywać nie tylko na konto – możesz korzystać np. z serwisu PayPal. Ukrywanie tych dochodów urzędnicy wyśledzą bez trudu, a to dlatego, że mają oni prawo sprawdzić również takie kanały przepływu pieniędzy.


Urząd poinformuje cię o kontroli

Jako przedsiębiorca musisz mieć świadomość, że urząd skarbowy da ci czas na przygotowanie się do kontroli – będziesz miał na to 7 dni. Ten czas możesz wykorzystać, aby uporządkować dokumentacje czy sporządzić korekty.

Współpracujesz z biurem rachunkowym? Musisz wiedzieć, że taka kontrola nie obędzie się zatem w firmie, lecz w siedzibie biura. Dlaczego? Bo to zapewne ono zostało zgłoszone jako miejsce, w którym przechowywane są dokumenty firmy. Korzystając z usług biura rachunkowego musisz mieć też świadomość, że masz za sobą solidne wsparcie w postaci specjalistów. Jeżeli rozliczałeś się z urzędem w terminach, nie ukrywałeś dochodów i jesteś w stanie uzasadnić swoje wydatki, to zasadniczo nie masz czego się obawiać.

Oceń ten wpis
Prowadzisz działalność gospodarczą w internecie? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego
Ocena: 5.0, liczba głosów: 12

Opinie

Zontek
2019-12-12, 09:59
Nie wydawaj pieniędzy, które zaczynają pochodzić z firmy, kontynuuj inwestowanie w firmę, dopóki nie będzie to stała. Często ludzie na początku źle myślą o zyskach.
Malina
2019-05-17, 16:48
NIEZALEŻNIE CZY KTOŚ PROWADZI - działalność gospodarczą w internecie, czy nie w internecie - zawsze należy spodziewać się kontroli. W końcu jak działalność jest legalna, niech kontrolują kiedy chcą. Mnie nie zaskoczą nigdy. Prowadzę sklep internetowy, który jest znany w naszym kraju. Nikt z klientów nigdy o nic się nie poskarżył.
ruki
2019-05-07, 10:01
Kontrole są zawsze i trzeba się z tym zawsze liczyć. W ten sposób wymaga się przestrzegania określonych reguł. Oni jednak wcześniej w tym zakresie dzownią itp.
Sandy
2019-04-15, 14:37
Ciekawa sprawa z tymi kontrolami. Dostaje się telefon czy wezwanie do urzędu skarbowego gdzie pokazuje się jakieś dokumenty czy co? Zmieniło się coś do tego roku?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.