!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Działalność gospodarcza

Prowadzisz działalność gospodarczą w internecie? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego

28 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy

Prowadzisz działalność gospodarczą w internecie? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego
Prowadzisz sklep internetowy? Zajmujesz się projektowaniem stron internetowych? Prowadząc działalność gospodarczą, musisz przygotować się na kontrolę. Dlaczego? Bo nieprecyzyjne przepisy i wiele nieprawidłowości ujawnianych w firmach podczas takich kontroli sprawia, że urzędnicy bardzo dokładnie przyglądają się poczynaniom takich przedsiębiorców.

Gdy nie zarejestrowałeś działalności gospodarczej…

…możesz świadczyć usługi np. projektowania stron internetowych, ale wówczas musisz podpisywać z klientami umowy cywilnoprawne (choćby umowę o dzieło). Problem w tym, że wciąż wiele osób świadczy takie usługi bez prowadzenia działalności gospodarczej czy podpisywania umów, czyli na czarno. A przecież sprzedaż w internecie bez działalności gospodarczej jest tak samo nielegalna, jak fizyczne prowadzenie sklepu bez posiadania firmy. Jeżeli nie wykazujesz zarobków, nie jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, to spodziewaj się, że po złożeniu deklaracji podatkowej, urzędnicy pochylą się nad dostarczoną przez Ciebie dokumentacją.

Zgodnie z Krajowym Planem Dyscypliny Podatkowej osoby prowadzące działalność w internecie to grupa osób szczególnie narażonych na kontrolę, a to dlatego, że mogą oni ukrywać swoje dochody. Warto przy tym pamiętać, że w ostatnich latach szczególnie mocno rozrosła się blogosfera. Osoby prowadzące blogi bardzo często nie rozliczają się z otrzymanych od reklamodawców środków, które pozyskali w zamian za reklamę określonych produktów. W efekcie osiągają dochody, które ukrywają przed fiskusem.

Wymiana bezgotówkowa
Jeśli nie masz na celu typowej sprzedaży, ale interesuje Cię wymiana dóbr w ramach barteru, nie jest konieczne zakładanie działalności gospodarczej. Umowę barterową można zawiązać z firmą, ale także współpracować na podstawie umowy cywilnoprawnej z osobą nieprowadzącą działalności.

Założyłeś firmę? Również możesz spodziewać się kontroli

Działanie w internecie może wydawać się bardzo bezpieczne, ale tak nie jest. Jeżeli założyłeś firmę, to jesteś zobowiązany posiadać rachunek firmowy, na którym będą odnotowywane wszystkie wpływy, musisz również pamiętać o regularnym rozliczaniu się z fiskusem. Gdy nie dopełnisz tych formalności, urząd skarbowy zainteresuje się Twoją działalnością.

Prowadząc działalność w sieci, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że część pieniędzy za wykonane usługi możesz otrzymywać nie tylko na konto – możesz korzystać np. z serwisu PayPal. Ukrywanie tych dochodów pracownicy podczas kontroli z Urzędu Skarbowego wyśledzą bez trudu, a to dlatego, że mają oni prawo sprawdzić również takie kanały przepływu pieniędzy. Prowadzenie sprzedaży bez działalności na Allegro i innych platformach zakupowych również jest ryzykowne: choć teoretycznie każdy może na nich coś sprzedać, wystawianie wielu ofert i regularna sprzedaż mogą zostać łatwo wykryte.

Kontrole rozliczeń VAT i wykryte nieprawidłowości w latach 2015-2017

Źródło obrazka: nik.gov.pl

Urząd Skarbowy poinformuje Cię o kontroli

Jako przedsiębiorca musisz mieć świadomość, że urząd skarbowy da Ci czas na przygotowanie się do kontroli – będziesz miał na to 7 dni. Ten czas możesz wykorzystać, aby uporządkować dokumentację czy sporządzić korekty. Co ważne: zawiadomienie o kontroli urząd przesyła przedsiębiorcy. Jeśli nie masz zarejestrowanej działalności, w każdej chwili Urząd Skarbowy może dokonać niezapowiedzianej kontroli.

Współpracujesz z biurem rachunkowym? Musisz wiedzieć, że taka kontrola nie obędzie się zatem w firmie, lecz w siedzibie biura. Dlaczego? Bo to zapewne ono zostało zgłoszone jako miejsce, w którym przechowywane są dokumenty firmy. Korzystając z usług biura rachunkowego musisz mieć też świadomość, że masz za sobą solidne wsparcie w postaci specjalistów. Jeżeli rozliczałeś się z urzędem w terminach, nie ukrywałeś dochodów i jesteś w stanie uzasadnić swoje wydatki, to zasadniczo nie masz czego się obawiać.

Konsekwencje kontroli z Urzędu Skarbowego

Gdy na skutek kontroli pracownicy Urzędu Skarbowego wykryją prowadzenie niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, grożą nam poważne konsekwencje. W zależności od wysokości nielegalnego dochodu takie działanie może być potraktowane jako:

  • wykroczenie (straty dla skarbu państwa wynoszą do ok. 9200 zł),
  • przestępstwo skarbowe (straty dla skarbu państwa wynoszą powyżej 9200 zł).

Grzywna za przestępstwo skarbowe
W przypadku przestępstw skarbowych wysokość grzywny określa się w stawkach dziennych. Stawka dzienna wynosi 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę do jej 400-krotności, a zatem w 2020 roku jest to kwota mieszcząca się w zakresie od 86,67 zł do 34.668,00 zł.

Karą za wykroczenie najczęściej jest grzywna odpowiadająca kosztom zaległych podatków wraz z odsetkami, ale już w przypadku przestępstwa skarbowego oprócz kary finansowej możemy nawet zostać pozbawieni wolności – wszystko zależy od skali przestępstwa.

Najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba prowadzić działalność, aby sprzedawać w internecie?

Tak, sprzedaż przez internet jest taką samą działalnością gospodarczą jak prowadzenie sklepu stacjonarnego i może zostać wykryta przez Urząd Skarbowy.

Jakie mogą być konsekwencje kontroli z Urzędu Skarbowego?

Jeśli Urząd Skarbowy po przeprowadzeniu kontroli stwierdzi, że osoba prywatna prowadzi nierejestrowaną działalność gospodarczą, nakłada kary. W zależności od szkód dla skarbu państwa działanie może być uznane za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Takiej osobie grozi grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności.

Czy Urząd Skarbowy informuje przedsiębiorcę o kontroli?

Tak, jeśli mamy zarejestrowaną działalność, otrzymamy najpierw zawiadomienie o kontroli skarbowej wraz z jej terminem. Powinniśmy je dostać 7 dni przed datą kontroli.

Podziel się

5 komentarzy

Tymek 1994

Tymek 1994

Kontrole i kontrole :) Niestety to losowa sprawa jak wszędzie. Fakty jednak są takie, że pokuty mogą rzeczywiście być słone i taki biznes wtedy się nie opłaca zupełnie.
Zontek

Zontek

Nie wydawaj pieniędzy, które zaczynają pochodzić z firmy, kontynuuj inwestowanie w firmę, dopóki nie będzie to stała. Często ludzie na początku źle myślą o zyskach.
Malina

Malina

NIEZALEŻNIE CZY KTOŚ PROWADZI - działalność gospodarczą w internecie, czy nie w internecie - zawsze należy spodziewać się kontroli. W końcu jak działalność jest legalna, niech kontrolują kiedy chcą. Mnie nie zaskoczą nigdy. Prowadzę sklep internetowy, który jest znany w naszym kraju. Nikt z klientów nigdy o nic się nie poskarżył.
ruki

ruki

Kontrole są zawsze i trzeba się z tym zawsze liczyć. W ten sposób wymaga się przestrzegania określonych reguł. Oni jednak wcześniej w tym zakresie dzownią itp.
Sandy

Sandy

Ciekawa sprawa z tymi kontrolami. Dostaje się telefon czy wezwanie do urzędu skarbowego gdzie pokazuje się jakieś dokumenty czy co? Zmieniło się coś do tego roku?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.