Działalność gospodarcza

Prowadzisz działalność gospodarczą w internecie? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego

24 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

10 komentarzy
Prowadzisz działalność gospodarczą w internecie? Spodziewaj się kontroli z urzędu skarbowego
Prowadzisz sklep internetowy? Zajmujesz się projektowaniem stron internetowych? Prowadząc działalność gospodarczą, musisz przygotować się na kontrolę. Dlaczego? Bo nieprecyzyjne przepisy i wiele nieprawidłowości ujawnianych w firmach podczas takich kontroli sprawia, że urzędnicy bardzo dokładnie przyglądają się poczynaniom takich przedsiębiorców.

Gdy nie zarejestrowałeś działalności gospodarczej…

…możesz świadczyć usługi np. projektowania stron internetowych, ale wówczas musisz podpisywać z klientami umowy cywilnoprawne (choćby umowę o dzieło). Problem w tym, że wciąż wiele osób świadczy takie usługi bez prowadzenia działalności gospodarczej czy podpisywania umów, czyli na czarno. A przecież sprzedaż w internecie bez działalności gospodarczej jest tak samo nielegalna, jak fizyczne prowadzenie sklepu bez posiadania firmy. Jeżeli nie wykazujesz zarobków, nie jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, to spodziewaj się, że po złożeniu deklaracji podatkowej, urzędnicy pochylą się nad dostarczoną przez Ciebie dokumentacją.

Zgodnie z Krajowym Planem Dyscypliny Podatkowej osoby prowadzące działalność w internecie to grupa osób szczególnie narażonych na kontrolę, a to dlatego, że mogą oni ukrywać swoje dochody. Warto przy tym pamiętać, że w ostatnich latach szczególnie mocno rozrosła się blogosfera. Osoby prowadzące blogi bardzo często nie rozliczają się z otrzymanych od reklamodawców środków, które pozyskali w zamian za reklamę określonych produktów. W efekcie osiągają dochody, które ukrywają przed fiskusem.

Wymiana bezgotówkowa
Jeśli nie masz na celu typowej sprzedaży, ale interesuje Cię wymiana dóbr w ramach barteru, nie jest konieczne zakładanie działalności gospodarczej. Umowę barterową można zawiązać z firmą, ale także współpracować na podstawie umowy cywilnoprawnej z osobą nieprowadzącą działalności.

Szukasz pracy?
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Jaworze
  • 24-25 zł / h
Dodana
Dodana

Przedstawiciel handlowy ds. gastronomii

Farutex Sp. z o.o.

  • Zielona Góra
Dodana

PRACA DODATKOWA**TYGODNIÓWKI**27/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Jaworze
  • 27-27 zł / h
Dodana

Założyłeś firmę? Również możesz spodziewać się kontroli

Działanie w internecie może wydawać się bardzo bezpieczne, ale tak nie jest. Jeżeli założyłeś firmę, to jesteś zobowiązany posiadać rachunek firmowy, na którym będą odnotowywane wszystkie wpływy, musisz również pamiętać o regularnym rozliczaniu się z fiskusem. Gdy nie dopełnisz tych formalności, urząd skarbowy zainteresuje się Twoją działalnością.

Prowadząc działalność w sieci, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że część pieniędzy za wykonane usługi możesz otrzymywać nie tylko na konto – możesz korzystać np. z serwisu PayPal. Ukrywanie tych dochodów pracownicy podczas kontroli z Urzędu Skarbowego wyśledzą bez trudu, a to dlatego, że mają oni prawo sprawdzić również takie kanały przepływu pieniędzy. Prowadzenie sprzedaży bez działalności na Allegro i innych platformach zakupowych również jest ryzykowne: choć teoretycznie każdy może na nich coś sprzedać, wystawianie wielu ofert i regularna sprzedaż mogą zostać łatwo wykryte.

Kontrole rozliczeń VAT i wykryte nieprawidłowości w latach 2015-2017

Źródło obrazka: nik.gov.pl

Urząd Skarbowy poinformuje Cię o kontroli

Jako przedsiębiorca musisz mieć świadomość, że urząd skarbowy da Ci czas na przygotowanie się do kontroli – będziesz miał na to 7 dni. Ten czas możesz wykorzystać, aby uporządkować dokumentację czy sporządzić korekty. Co ważne: zawiadomienie o kontroli urząd przesyła przedsiębiorcy. Jeśli nie masz zarejestrowanej działalności, w każdej chwili Urząd Skarbowy może dokonać niezapowiedzianej kontroli.

Współpracujesz z biurem rachunkowym? Musisz wiedzieć, że taka kontrola nie obędzie się zatem w firmie, lecz w siedzibie biura. Dlaczego? Bo to zapewne ono zostało zgłoszone jako miejsce, w którym przechowywane są dokumenty firmy. Korzystając z usług biura rachunkowego musisz mieć też świadomość, że masz za sobą solidne wsparcie w postaci specjalistów. Jeżeli rozliczałeś się z urzędem w terminach, nie ukrywałeś dochodów i jesteś w stanie uzasadnić swoje wydatki, to zasadniczo nie masz czego się obawiać.

Konsekwencje kontroli z Urzędu Skarbowego

Gdy na skutek kontroli pracownicy Urzędu Skarbowego wykryją prowadzenie niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, grożą nam poważne konsekwencje. W zależności od wysokości nielegalnego dochodu takie działanie może być potraktowane jako:

  • wykroczenie (straty dla skarbu państwa wynoszą do ok. 17450 zł),
  • przestępstwo skarbowe (straty dla skarbu państwa wynoszą powyżej 17450 zł).

Grzywna za przestępstwo skarbowe
W przypadku przestępstw skarbowych wysokość grzywny określa się w stawkach dziennych. Stawka dzienna wynosi 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę do jej 400-krotności, a zatem w 2023 roku jest to kwota mieszcząca się w zakresie od 116,33 zł do 46.533,33 zł.

Karą za wykroczenie najczęściej jest grzywna odpowiadająca kosztom zaległych podatków wraz z odsetkami, ale już w przypadku przestępstwa skarbowego oprócz kary finansowej możemy nawet zostać pozbawieni wolności – wszystko zależy od skali przestępstwa.

Najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba prowadzić działalność, aby sprzedawać w internecie?

Tak, sprzedaż przez internet jest taką samą działalnością gospodarczą jak prowadzenie sklepu stacjonarnego i może zostać wykryta przez Urząd Skarbowy.

Jakie mogą być konsekwencje kontroli z Urzędu Skarbowego?

Jeśli Urząd Skarbowy po przeprowadzeniu kontroli stwierdzi, że osoba prywatna prowadzi nierejestrowaną działalność gospodarczą, nakłada kary. W zależności od szkód dla skarbu państwa działanie może być uznane za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Takiej osobie grozi grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności.

Czy Urząd Skarbowy informuje przedsiębiorcę o kontroli?

Tak, jeśli mamy zarejestrowaną działalność, otrzymamy najpierw zawiadomienie o kontroli skarbowej wraz z jej terminem. Powinniśmy je dostać 7 dni przed datą kontroli.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Gerwazy

Gerwazy

Ten artykuł przypomina nam, jak ważne jest rozliczanie swoich dochodów, zwłaszcza gdy prowadzimy działalność w internecie. Możemy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest łatwo zapanować nad wszystkimi dochodami, ale ta wiedza może pomóc nam uniknąć problemów z urzędem skarbowym.
ramm897

ramm897

Ten artykuł pokazuje nam, jak ważne jest legalne prowadzenie biznesu w internecie. Osoby bezrobotne powinny pamiętać, że prowadzenie nielegalnej działalności może skończyć się dla nich poważnymi konsekwencjami. Dlatego tak ważne jest, aby szukać legalnych sposobów na zarabianie pieniędzy w sieci.
Mirek

Mirek

Czytam ten artykuł z zainteresowaniem, bo sama planuję założyć firmę w internecie. Bardzo ważne jest dla mnie, aby mieć świadomość, jakie ryzyka mogą mnie spotkać i jakie formalności muszę spełnić. Dzięki temu artykułowi czuję się lepiej przygotowana do prowadzenia mojej działalności.
Wunka

Wunka

Artykuł przypomina nam o konieczności właściwego rozliczenia działalności w internecie. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje firmy w sieci. To, że zapewnia odporność na kontrole, nie oznacza, że możemy sobie pozwolić na niedbalstwo w tym zakresie.
Gość poranka

Gość poranka

Auto napisał: " Jakie mogą być konsekwencje kontroli z Urzędu Skarbowego? Jeśli Urząd Skarbowy po przeprowadzeniu kontroli stwierdzi, że osoba prywatna prowadzi nierejestrowaną działalność gospodarczą, nakłada kary." Chyba coś się autorowi pomyliło, bo prowadzenie nierejestrowanej działalności gospodarczej jest legalne. Czytaj nie podlegające żadnym karom. Czy autor może rozwinąć myśl?
Tymek 1994

Tymek 1994

Kontrole i kontrole :) Niestety to losowa sprawa jak wszędzie. Fakty jednak są takie, że pokuty mogą rzeczywiście być słone i taki biznes wtedy się nie opłaca zupełnie.
Zontek

Zontek

Nie wydawaj pieniędzy, które zaczynają pochodzić z firmy, kontynuuj inwestowanie w firmę, dopóki nie będzie to stała. Często ludzie na początku źle myślą o zyskach.
Malina

Malina

NIEZALEŻNIE CZY KTOŚ PROWADZI - działalność gospodarczą w internecie, czy nie w internecie - zawsze należy spodziewać się kontroli. W końcu jak działalność jest legalna, niech kontrolują kiedy chcą. Mnie nie zaskoczą nigdy. Prowadzę sklep internetowy, który jest znany w naszym kraju. Nikt z klientów nigdy o nic się nie poskarżył.
ruki

ruki

Kontrole są zawsze i trzeba się z tym zawsze liczyć. W ten sposób wymaga się przestrzegania określonych reguł. Oni jednak wcześniej w tym zakresie dzownią itp.
Sandy

Sandy

Ciekawa sprawa z tymi kontrolami. Dostaje się telefon czy wezwanie do urzędu skarbowego gdzie pokazuje się jakieś dokumenty czy co? Zmieniło się coś do tego roku?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka