Ci pierwsi dotychczas musieli dostarczy papierową wersję zwolnienia do zakładu pracy w ciągu 7 dni. Pracodawcy od razu otrzymują informację o niedyspozycji zatrudnionej osoby, zaś ZUS może – w razie podejrzeń – szybko skontrolować, czy wystawienie zwolnienia faktycznie było koniecznością.
Mimo że zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej lekarze mogą wystawiać już od roku, to jednak wciąż funkcjonują również tradycyjne, czyli papierowe zwolnienia lekarskie. Te zostaną wyeliminowane dopiero od 1 stycznia 2018 r. Czy lekarze przekonali się już do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich? Okazuje się, że nie.
2,5% elektronicznych zwolnień lekarskich w 2016 r.
Co roku lekarze wystawiają ponad 20 mln zwolnień lekarskich. W 2016 r. do ZUS-u wpłynęło niemal 20 mln papierowych zwolnień lekarskich i 492 zwolnienia w formie elektronicznej – to dane przedstawione przez rzecznika ZUS-u. Oznacza to, że tylko 2,5% wszystkich wystawionych zaświadczeń zostało wystawionych w formie elektronicznej. Jak podkreślają specjaliści, to bardzo mało. Co więcej, już od stycznia 2018 r. lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia wyłącznie w formie elektronicznej.
Dlaczego lekarze nie wystawiają zwolnień lekarskich w formie elektronicznej? Jak się okazuje, głównym problemem jest informatyzacja gabinetów lekarskich. W niektórych wciąż brakuje odpowiedniego sprzętu, a tam, gdzie taki już jest, często okazuje się, że aplikacja stworzona do wystawienia zwolnienia lekarskiego zawiesza się. W takiej sytuacji większość lekarzy decyduje się wystawić zwolnienie w tradycyjnej formie – jest szybciej.
Dlaczego wprowadzono elektroniczne zwolnienia lekarskie?
Podstawowym powodem, dla którego lekarze w Polsce mają wystawiać docelowo jedynie elektroniczne zwolnienia lekarskie, jest chęć poprawy kontroli takich dokumentów. Dotychczas często bywało tak, że inspektorzy ZUS-u dowiadywali się o krótkim zwolnieniu lekarskim (obejmującym 2–3 dni zwolnienia) tuż przed jego końcem lub nawet po jego zakończeniu. Faktycznie zatem nie mieli możliwości skontrolować, czy zwolnienie nie zostało wystawione bezpodstawnie.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają sprawić, że informacje do ZUS-u będą przekazywane natychmiast. Ma to zwiększyć możliwość kontroli wystawianych zwolnień. Jak podkreślają specjaliści, wprowadzenie takich rozwiązań jest niezbędne, gdyż co roku są ujawniane tysiące nadużyć. W efekcie traci państwo, które musi wypłacać świadczenia osobom, którym faktycznie one nie przysługują.
Papierowe zwolnienia lekarskie tylko w niektórych sytuacjach
W 2017 r. coraz więcej lekarzy ma wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej, tak, aby w 2018 r. papierowe zwolnienia były wystawiane tylko w awaryjnych sytuacjach. Jeżeli chodzi o takie, to należy wskazać m.in. kłopoty z połączeniem internetowym czy wizyty domowe, podczas których wystawienie zwolnienia lekarskiego w elektronicznej formie nie jest możliwe.
Jeżeli pacjentowi zostanie wystawione zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej, to ma on prawo poprosić o wystawienie takiego dokumentu w formie papierowej. Chęć otrzymania takiego powinien zgłosić lekarzowi.
To może Cię również zainteresować
Zwolnienie lekarskie - ile można chorować i co oznaczają kody na zwolnieniach?