Elektroniczne zwolnienia lekarskie po roku wystawiania

Elektroniczne zwolnienia lekarskie po roku wystawiania
Od 1 stycznia 2016 r. lekarze mają dostęp do specjalnego systemu, dzięki któremu mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie (L4). Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno z punktu widzenia pracowników, pracodawców, jak i ZUS-u.

Ci pierwsi dotychczas musieli dostarczy papierową wersję zwolnienia do zakładu pracy w ciągu 7 dni. Pracodawcy od razu otrzymują informację o niedyspozycji zatrudnionej osoby, zaś ZUS może – w razie podejrzeń – szybko skontrolować, czy wystawienie zwolnienia faktycznie było koniecznością.

Mimo że zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej lekarze mogą wystawiać już od roku, to jednak wciąż funkcjonują również tradycyjne, czyli papierowe zwolnienia lekarskie. Te zostaną wyeliminowane dopiero od 1 stycznia 2018 r. Czy lekarze przekonali się już do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich? Okazuje się, że nie.


2,5% elektronicznych zwolnień lekarskich w 2016 r.

Co roku lekarze wystawiają ponad 20 mln zwolnień lekarskich. W 2016 r. do ZUS-u wpłynęło niemal 20 mln papierowych zwolnień lekarskich i 492 zwolnienia w formie elektronicznej – to dane przedstawione przez rzecznika ZUS-u. Oznacza to, że tylko 2,5% wszystkich wystawionych zaświadczeń zostało wystawionych w formie elektronicznej. Jak podkreślają specjaliści, to bardzo mało. Co więcej, już od stycznia 2018 r. lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia wyłącznie w formie elektronicznej.

Dlaczego lekarze nie wystawiają zwolnień lekarskich w formie elektronicznej? Jak się okazuje, głównym problemem jest informatyzacja gabinetów lekarskich. W niektórych wciąż brakuje odpowiedniego sprzętu, a tam, gdzie taki już jest, często okazuje się, że aplikacja stworzona do wystawienia zwolnienia lekarskiego zawiesza się. W takiej sytuacji większość lekarzy decyduje się wystawić zwolnienie w tradycyjnej formie – jest szybciej.


Dlaczego wprowadzono elektroniczne zwolnienia lekarskie?

Podstawowym powodem, dla którego lekarze w Polsce mają wystawiać docelowo jedynie elektroniczne zwolnienia lekarskie, jest chęć poprawy kontroli takich dokumentów. Dotychczas często bywało tak, że inspektorzy ZUS-u dowiadywali się o krótkim zwolnieniu lekarskim (obejmującym 2–3 dni zwolnienia) tuż przed jego końcem lub nawet po jego zakończeniu. Faktycznie zatem nie mieli możliwości skontrolować, czy zwolnienie nie zostało wystawione bezpodstawnie.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają sprawić, że informacje do ZUS-u będą przekazywane natychmiast. Ma to zwiększyć możliwość kontroli wystawianych zwolnień. Jak podkreślają specjaliści, wprowadzenie takich rozwiązań jest niezbędne, gdyż co roku są ujawniane tysiące nadużyć. W efekcie traci państwo, które musi wypłacać świadczenia osobom, którym faktycznie one nie przysługują.


Papierowe zwolnienia lekarskie tylko w niektórych sytuacjach

W 2017 r. coraz więcej lekarzy ma wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej, tak, aby w 2018 r. papierowe zwolnienia były wystawiane tylko w awaryjnych sytuacjach. Jeżeli chodzi o takie, to należy wskazać m.in. kłopoty z połączeniem internetowym czy wizyty domowe, podczas których wystawienie zwolnienia lekarskiego w elektronicznej formie nie jest możliwe.

Jeżeli pacjentowi zostanie wystawione zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej, to ma on prawo poprosić o wystawienie takiego dokumentu w formie papierowej. Chęć otrzymania takiego powinien zgłosić lekarzowi.

Oceń ten wpis
Elektroniczne zwolnienia lekarskie po roku wystawiania
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Graża
2019-12-17, 13:12
Bardzo dobre rozwiązanie w tym zakresie dla wszystkich. Ułatwienie z tym związane znacząco ulepsza całą procedurę.
Kerim
2019-12-03, 11:03
Akurat w tym układzie mnie się to podoba. Idę do lekarza ten wysyła komputerem i od razu trafia do mojego zakładu pracy. Wszystko łatwo i przyjemnie. Pod tym względem bardzo fajnie jest i nie narzeka,/
Kleopatra
2019-05-15, 16:01
Fajnie, że są elektroniczne zwolnienia. Byłam chora i nie musiałam myśleć, aby dać pracodawcy zwolnienie, bo to zrobił drogą internetową lekarz przy mnie.
Moro
2019-05-08, 15:13
Dzisiaj jest to ułatwienie dla pracownika bowiem nie trzeba iść specjalnie na pocztę i wysyłać to do pracodawcy. W ten sposób jest to łatwiejsze do realizacji w kwestiach.
Ramzes
2019-05-02, 09:56
Dzisiaj to szybko i łatwo. Idzie się do lekarza podaje dane i reszta oni wysyłają i nie trzeba chodzić na pocztę czy donosić tego. To jest w sumie lepsze chociaż mniej jest kombinacji.
Monika Pitera
2019-04-01, 10:39
Ja na razie tylko raz byłam zmuszona zabrać l4 podczas nowego systemu wysyłania l4. W sumie szybciej jest, nie muszą panie wypisywać nipów na kartce, przepisywać. jakoś szybciej te programy działają.
Kolusz Michał
2019-03-29, 15:07
W rejonie sprawdzałem jest ok, ale słyszałem że nie wszyscy jak to zwykle bywa dostosowali się technicznie do tego. To tak jak z każdą innowacją, jednak świat idzie naprzód w nowości.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.