Rozmowa kwalifikacyjna

Rekrutacja - na własną rękę czy przez agencję zatrudnienia?

30 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 30 głosów

30 głosów

12 komentarzy
Rekrutacja - na własną rękę czy przez agencję zatrudnienia?
Poszukując pracownika, możesz zastanawiać się, czy zająć się tym zadaniem samodzielnie, czy też zdecydować się na pomoc specjalistów pracujących dla agencji zatrudnienia. Sprawdź plusy i minusy każdego rozwiązania.

Prowadzenie firmy wiąże się z zatrudnianiem pracowników. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie proste, jakby się wydawało – musisz zdecydować, czy rekrutację będziesz przeprowadzał osobiście, wyznaczysz do tego pracowników, czy też nawiążesz współpracę z agencją zatrudnienia. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety. Poznaj je, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Rekrutacja na własną rękę – co musisz wiedzieć?

Zdecydowałeś, że sam znajdziesz pracownika? Plusami takiego rozwiązania są:

 • Fakt, że najlepiej znasz swoją firmę – możesz zatem wybrać najlepszego kandydata na nowe stanowisko. Orientując się dobrze, jaką pracę pracownik będzie wykonywał, możesz odpowiednio dobrać zadania i pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, ale też szczegółowo odpowiedzieć na pytania kandydata, w tym opowiedzieć mu o stanowisku.
 • Brak kosztów – nawiązanie współpracy z podmiotem prowadzącym rekrutację zewnętrznie oznacza konieczność uiszczenia rachunku, który wystawi on za swoje usługi. W przypadku samodzielnego prowadzenia rekrutacji koszty dotyczyć będą tylko czasu poświęconego na rozmowy i selekcję kandydatów oraz uzupełnienie formalności.

Video

Szukasz pracy?

Specjalista ds. sprzedaży B2B

Amadeusz Krebs iKuchnia

 • Katowice
 • 8 000-12 200 zł / mc
Dodana

Praca przy kwiatach doniczkowych- pielęgnacja!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Pracownik Produkcji Palet - 2 Osoby - Bez języka DE

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

 • Niemcy
 • 10 000-10 500 zł / mc
Dodana

Робота для швачки

SGP APT Sp. z o.o.

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana

(PS) Pracownik magazynowy/ magazynier

SGP GROUP

 • Sady
 • 4 500-5 000 zł / mc
Dodana

Samodzielna rekrutacja nie zawsze łatwa

Przeprowadzenie rekrutacji we własnym zakresie ma zalety, ale nie oznacza, że nie jest pozbawione minusów. Do głównych należy zaliczyć:

 • Dezorganizacja pracy w firmie – musisz pomyśleć o przygotowaniu pomieszczenia, w którym będziesz przyjmował kandydatów i prowadził rozmowy o pracę. Jeżeli w firmie brak np. sali konferencyjnej, konieczne będzie przeorganizowanie pracy w niej na dzień lub kilka dni.
 • O rekrutacji dowiedzą się wszyscy pracownicy – jawna rekrutacja to nic nadzwyczajnego, ale może to być kłopotliwe szczególnie wówczas, gdy poszukujesz pracownika na miejsce osoby aktualnie pracującej w firmie.

Rozwiązaniem pozwalającym częściowo uniknąć obu powyższych kłopotów, może być zdalne prowadzenie rekrutacji. Choć nie jest rozwiązaniem idealnym, sprawdzi się zwłaszcza gdy wśród kandydatów znajdzie się sporo osób z innych miast.

Główne zalety prowadzenia rekrutacji zdalnej w formie wideorozmowy:

Wykres zalety rekrutacji zdalnej - odpowiedzi ankietowanych

Źródło: Ekonomia i zarządzanie w teorii i praktyce, red. Piotr Urbanek i Ewa Walińska, wydawnictwo UŁ.

Rekrutacja przez agencję zatrudnienia

Alternatywą dla samodzielnego przeprowadzenia rekrutacji jest skorzystanie z pomocy specjalistów zatrudnionych w agencjach zatrudnienia. Pracownicy agencji rekrutacyjnych i headhunterzy od dawna pomagają pracodawcom znaleźć odpowiednich na poszczególne stanowiska pracowników.

Czy powinieneś zdecydować się na takie rozwiązanie? Oto zalety:

 • Oszczędność czasu – korzystając z agencji zatrudnienia, nie musisz martwić się o samodzielne organizowanie rekrutacji. Oszczędzasz wiele czasu, bo – w zależności od ustaleń dokonanych z agencją – otrzymasz kandydatury 2–3 osób na dane stanowisko.
 • Otrzymasz szczegółowe informacje o kandydatach – pracownicy agencji sporządzają raport dla swojego klienta, w którym szczegółowo opisują kandydatów zaproponowanych na dane stanowisko. Dodatkowo możesz liczyć, że agencja przeprowadzi bezpłatnie ponowną rekrutację, gdy przyjęty do pracy kandydat nie sprawdzi się lub zwolni się.
Wykres - najbardziej czasochłonne etapy rekrutacji

Źródło: erecruiter.pl, wyniki badania "Rekrutacja pod lupą"

Wady prowadzenia rekrutacji przez agencję

Czy przeprowadzenie rekrutacji przez agencję zatrudnienia ma jakieś minusy? Okazuje się, że tak. Do głównych należy zaliczyć:

 • Odpłatność usługi – z agencją zatrudnienia podpisujesz umowę, musisz zatem liczyć z tym, że wystawi ci rachunek, który będziesz zobowiązany uiścić.
 • Rekrutacja jest przeprowadzana przez osoby, które nie mają wiedzy o Twojej działalności – możesz oczywiście sprecyzować swoje wymagania, ale nigdy nie masz pewności, czy pracownik agencji faktycznie weźmie pod uwagę wszystkie otrzymane od Ciebie informacje, przeprowadzając rozmowę z kandydatami.

Ponieważ zarówno samodzielne przeprowadzenie rekrutacji, jak i skorzystanie z pomocy specjalistów mają swoje wady i zalety, musisz samodzielnie podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze. Kieruj się swoimi potrzebami i możliwościami – wówczas wybierzesz najlepiej.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

12 komentarzy

Mela

Mela

Rekrutacja przez agencję zatrudnienia to dobry pomysł, ponieważ możesz liczyć na pomoc specjalistów, którzy zrobią wszystko, co w ich mocy, żeby znaleźć dla ciebie odpowiednie stanowisko. Warto po prostu zdać się na ich doświadczenie.
Paweł

Paweł

Przeprowadzenie rekrutacji we własnym zakresie jest dobrym pomysłem, jako że znasz swoją firmę najlepiej na świecie. Warto jednak zdać sobie sprawę, że jest to czasochłonne i wymaga od ciebie dużej organizacji. Dlatego skorzystanie z pomocy agencji rekrutacyjnej jest dobrym pomysłem.
Plastyk23

Plastyk23

Prowadzenie rekrutacji zdalnie to ciekawe rozwiązanie, które na pewno ułatwia wszystkim, którzy nie mogą pojechać na rozmowe kwalifikacyjną. Warto to brać pod uwagę, zwłaszcza, że pandemia nie ułatwia przemieszczania się.
Kier. Hotelu

Kier. Hotelu

Wydaje mi się, że skorzystanie z agencji zatrudnienia to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli nie wiesz, gdzie szukać pracy. Przynajmniej masz pewność, że pracownicy agencji dołożą wszelkich starań, żeby znaleźć dla ciebie odpowiednie stanowisko.
Master

Master

Samodzielna rekrutacja to dobry pomysł, ale trzeba pamiętać o wielu rzeczach i być dobrze zorganizowanym. Warto więc przemyśleć przed podjęciem decyzji.
bożena

bożena

Wyzwanie, którego nie należy lekceważyć! Z różnych powodów, takich jak zmiany demograficzne, cyfryzacja czy obecna niska stopa bezrobocia, rekrutacja nowych pracowników jest trudniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.
Roland

Roland

Agencja zatrudnienia to miejsce podobne niż rozmowa w docelowym miejscu. To dość ważna kwestia.
kierownik PUO

kierownik PUO

Osobiście myślę, że rekrutację powinni przeprowadzić fachowcy. Ja zatrudniam specjalistów z agencji zatrudnienia i liczę, że mi znajdą najlepszych kandydatów.
Marek

Marek

Czy rekrutacja na własna rękę, czy za pomocą agencji zatrudnienia. Chyba nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.
Władeeeek

Władeeeek

Rekrutacja - na własną rękę czy przez agencję zatrudnienia? Osobiście proponuję, abyście zrobili to porze agencję pracy. Zyskacie m.in. na czasie i nie tylko...
agenda

agenda

Oczywiście wiele firm korzysta z agencji i mają możliwość przetestowania kandydatów a za prowizję mogą jakby nie musieć płacić całości kandydatowi i nie martwią się o jego warunki.
Nabit223

Nabit223

W procesie wywiadu kierunek rozmowy ustala pracodawca, więc udziel jasnych odpowiedzi na zadane pytania. W przypadku agencji rozmowa jest podobnie przeprowadzana w formie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.