Rekrutacja - na własną rękę czy przez agencję zatrudnienia?

Rekrutacja - na własną rękę czy przez agencję zatrudnienia?
Poszukując pracownika, możesz zastanawiać się, czy zająć się tym zadaniem samodzielnie, czy też zdecydować się na pomoc specjalistów pracujących dla agencji zatrudnienia. Sprawdź plusy i minusy każdego rozwiązania.

Prowadzenie firmy wiąże się z zatrudnianiem pracowników. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie proste, jakby się wydawało – musisz zdecydować, czy rekrutację będziesz przeprowadzał osobiście, wyznaczysz do tego pracowników, czy też nawiążesz współpracę z agencją zatrudnienia. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety. Poznaj je, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Rekrutacja na własną rękę – co musisz wiedzieć?

Zdecydowałeś, że sam znajdziesz pracownika? Plusami takiego rozwiązania są:

  • Fakt, że najlepiej znasz swoją firmę – możesz zatem wybrać najlepszego kandydata na nowe stanowisko. Orientując się dobrze, jaką pracę pracownik będzie wykonywał, możesz odpowiednio dobrać zadania i pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, ale też szczegółowo odpowiedzieć na pytania kandydata, w tym opowiedzieć mu o stanowisku.
  • Brak kosztów – nawiązanie współpracy z podmiotem prowadzącym rekrutację zewnętrznie oznacza konieczność uiszczenia rachunku, który wystawi on za swoje usługi. W przypadku samodzielnego prowadzenia rekrutacji koszty dotyczyć będą tylko czasu poświęconego na rozmowy i selekcję kandydatów oraz uzupełnienie formalności.

Samodzielna rekrutacja nie zawsze łatwa

Przeprowadzenie rekrutacji we własnym zakresie ma zalety, ale nie oznacza, że nie jest pozbawione minusów. Do głównych należy zaliczyć:

  • Dezorganizacja pracy w firmie – musisz pomyśleć o przygotowaniu pomieszczenia, w którym będziesz przyjmował kandydatów i prowadził rozmowy o pracę. Jeżeli w firmie brak np. sali konferencyjnej, konieczne będzie przeorganizowanie pracy w niej na dzień lub kilka dni.
  • O rekrutacji dowiedzą się wszyscy pracownicy – jawna rekrutacja to nic nadzwyczajnego, ale może to być kłopotliwe szczególnie wówczas, gdy poszukujesz pracownika na miejsce osoby aktualnie pracującej w firmie.

Rozwiązaniem pozwalającym częściowo uniknąć obu powyższych kłopotów, może być zdalne prowadzenie rekrutacji. Choć nie jest rozwiązaniem idealnym, sprawdzi się zwłaszcza gdy wśród kandydatów znajdzie się sporo osób z innych miast.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Główne zalety prowadzenia rekrutacji zdalnej w formie wideorozmowy:

Wykres zalety rekrutacji zdalnej - odpowiedzi ankietowanych

Źródło: Ekonomia i zarządzanie w teorii i praktyce, red. Piotr Urbanek i Ewa Walińska, wydawnictwo UŁ.

Rekrutacja przez agencję zatrudnienia

Alternatywą dla samodzielnego przeprowadzenia rekrutacji jest skorzystanie z pomocy specjalistów zatrudnionych w agencjach zatrudnienia. Pracownicy agencji rekrutacyjnych i headhunterzy od dawna pomagają pracodawcom znaleźć odpowiednich na poszczególne stanowiska pracowników.

Czy powinieneś zdecydować się na takie rozwiązanie? Oto zalety:

  • Oszczędność czasu – korzystając z agencji zatrudnienia, nie musisz martwić się o samodzielne organizowanie rekrutacji. Oszczędzasz wiele czasu, bo – w zależności od ustaleń dokonanych z agencją – otrzymasz kandydatury 2–3 osób na dane stanowisko.
  • Otrzymasz szczegółowe informacje o kandydatach – pracownicy agencji sporządzają raport dla swojego klienta, w którym szczegółowo opisują kandydatów zaproponowanych na dane stanowisko. Dodatkowo możesz liczyć, że agencja przeprowadzi bezpłatnie ponowną rekrutację, gdy przyjęty do pracy kandydat nie sprawdzi się lub zwolni się.

Wykres - najbardziej czasochłonne etapy rekrutacji

Źródło: erecruiter.pl, wyniki badania "Rekrutacja pod lupą"

Wady prowadzenia rekrutacji przez agencję

Czy przeprowadzenie rekrutacji przez agencję zatrudnienia ma jakieś minusy? Okazuje się, że tak. Do głównych należy zaliczyć:

  • Odpłatność usługi – z agencją zatrudnienia podpisujesz umowę, musisz zatem liczyć z tym, że wystawi ci rachunek, który będziesz zobowiązany uiścić.
  • Rekrutacja jest przeprowadzana przez osoby, które nie mają wiedzy o Twojej działalności – możesz oczywiście sprecyzować swoje wymagania, ale nigdy nie masz pewności, czy pracownik agencji faktycznie weźmie pod uwagę wszystkie otrzymane od Ciebie informacje, przeprowadzając rozmowę z kandydatami.

Ponieważ zarówno samodzielne przeprowadzenie rekrutacji, jak i skorzystanie z pomocy specjalistów mają swoje wady i zalety, musisz samodzielnie podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze. Kieruj się swoimi potrzebami i możliwościami – wówczas wybierzesz najlepiej.

Oceń ten wpis
Rekrutacja - na własną rękę czy przez agencję zatrudnienia?
Ocena: 3.4, liczba głosów: 33

Opinie

kierownik PUO
2019-12-15, 17:01
Osobiście myślę, że rekrutację powinni przeprowadzić fachowcy. Ja zatrudniam specjalistów z agencji zatrudnienia i liczę, że mi znajdą najlepszych kandydatów.
Marek
2019-12-11, 06:00
Czy rekrutacja na własna rękę, czy za pomocą agencji zatrudnienia. Chyba nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.
Władeeeek
2019-05-24, 08:42
Rekrutacja - na własną rękę czy przez agencję zatrudnienia? Osobiście proponuję, abyście zrobili to porze agencję pracy. Zyskacie m.in. na czasie i nie tylko...
agenda
2019-05-07, 09:09
Oczywiście wiele firm korzysta z agencji i mają możliwość przetestowania kandydatów a za prowizję mogą jakby nie musieć płacić całości kandydatowi i nie martwią się o jego warunki.
Nabit223
2019-04-15, 09:36
W procesie wywiadu kierunek rozmowy ustala pracodawca, więc udziel jasnych odpowiedzi na zadane pytania. W przypadku agencji rozmowa jest podobnie przeprowadzana w formie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.