Twoje wsparcie w rekrutacji

Rekrutacja - na własną rękę czy przez agencję zatrudnienia?

Rekrutacja - na własną rękę czy przez agencję zatrudnienia?
Poszukując pracownika, możesz zastanawiać się, czy zająć się tym zadaniem samodzielnie, czy też zdecydować się na pomoc specjalistów pracujących dla agencji zatrudnienia. Sprawdź plusy i minusy każdego rozwiązania.

Prowadzenie firmy wiąże się z zatrudnianiem pracowników. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie proste, jakby się wydawało – musisz zdecydować, czy rekrutację będziesz przeprowadzał osobiście, wyznaczysz do tego pracowników, czy też nawiążesz współpracę z agencją zatrudnienia. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety. Poznaj je, aby wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.


Rekrutacja na własną rękę – co musisz wiedzieć?

Zdecydowałeś, że sam znajdziesz pracownika? Plusami takiego rozwiązania są:

 • Fakt, że najlepiej znasz swoją firmę – możesz zatem wybrać najlepszego kandydata na nowe stanowisko. Orientując się, jaką pracę pracownik będziesz musiał wykonać, możesz też szczegółowo odpowiedzieć na pytania kandydata, w tym opowiedzieć mu o stanowisku.
   
 • Brak kosztów – nawiązanie współpracy z zewnętrznym podmiotem oznacza konieczność uiszczenia rachunku, który wystawi on za swojej usługi.


Przeprowadzenie rekrutacji we własnym zakresie ma zalety, ale nie oznacza, że nie jest pozbawione minusów. Do głównych należy zaliczyć:

 • Dezorganizacja pracy w firmie – musisz pomyśleć o przygotowaniu pomieszczenia, w którym będziesz przyjmował kandydatów. Jeżeli w firmie brak np. sali konferencyjnej, konieczne będzie przeorganizowanie pracy w niej na dzień lub kilka dni.
   
 • O rekrutacji dowiedzą się wszyscy pracownicy – a może to być kłopotliwe szczególnie wówczas, gdy poszukujesz pracownika na miejsce osoby aktualnie pracującej w firmie.


Rekrutacja przez agencję zatrudnienia

Alternatywą dla samodzielnego przeprowadzenia rekrutacji jest skorzystanie z pomocy specjalistów zatrudnionych w agencjach zatrudnienia. Tacy od dawna pomagają pracodawcom znaleźć odpowiednich na poszczególne stanowiska pracowników.

Czy powinieneś zdecydować się na takie rozwiązanie? Oto zalety:

 • Oszczędność czasu – korzystając z agencji zatrudnienia, nie musisz martwić się o samodzielne organizowanie rekrutacji. Oszczędzasz wiele czasu, bo – w zależności od ustaleń dokonanych z agencję – otrzymasz kandydatury 2–3 osób na dane stanowisko.
   
 • Otrzymasz szczegółowe informacje o kandydatach – pracownicy agencji sporządzają raport dla swojego klienta, w którym szczegółowo opisują kandydatów zaproponowanych na dane stanowisko. Dodatkowo możesz liczyć, że agencja przeprowadzi bezpłatnie ponowną rekrutację, gdy przyjęty do pracy kandydat nie sprawdzi się lub zwolni się.
   

Czy przeprowadzenie rekrutacji przez agencję zatrudnienia ma minusy? Okazuje się, że tak. Do głównych należy zaliczyć:

 • Odpłatność usługi – z agencją zatrudnienia podpisujesz umowę, musisz zatem liczyć z tym, że wystawi ci rachunek, który będziesz zobowiązany uiścić.
   
 • Rekrutacja jest przeprowadzana przez osoby, które nie mają wiedzy o Twojej działalność – możesz oczywiście sprecyzować swoje wymagania, ale nie możesz mieć pewności, czy pracownik agencji faktycznie weźmie pod uwagę otrzymane od ciebie informacje, przeprowadzając rozmowę z kandydatami.


Ponieważ zarówno samodzielne przeprowadzenie rekrutacji, jak i skorzystanie z pomocy specjalistów ma swoje wady i zalety, musisz samodzielnie podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie dla ciebie korzystniejsze. Kieruj się swoimi potrzebami i możliwościami – wówczas wybierzesz najlepiej dla siebie.

Oceń ten wpis
Rekrutacja - na własną rękę czy przez agencję zatrudnienia?
Ocena: 3.4, liczba głosów: 31

Opinie

kierownik PUO
2019-12-15, 17:01
Osobiście myślę, że rekrutację powinni przeprowadzić fachowcy. Ja zatrudniam specjalistów z agencji zatrudnienia i liczę, że mi znajdą najlepszych kandydatów.
Marek
2019-12-11, 06:00
Czy rekrutacja na własna rękę, czy za pomocą agencji zatrudnienia. Chyba nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.
Władeeeek
2019-05-24, 08:42
Rekrutacja - na własną rękę czy przez agencję zatrudnienia? Osobiście proponuję, abyście zrobili to porze agencję pracy. Zyskacie m.in. na czasie i nie tylko...
agenda
2019-05-07, 09:09
Oczywiście wiele firm korzysta z agencji i mają możliwość przetestowania kandydatów a za prowizję mogą jakby nie musieć płacić całości kandydatowi i nie martwią się o jego warunki.
Nabit223
2019-04-15, 09:36
W procesie wywiadu kierunek rozmowy ustala pracodawca, więc udziel jasnych odpowiedzi na zadane pytania. W przypadku agencji rozmowa jest podobnie przeprowadzana w formie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.