Działalność gospodarcza

Zawieszenie czy zamknięcie działalności gospodarczej: co wybrać?

19 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

5 komentarzy
Zawieszenie czy zamknięcie działalności gospodarczej: co wybrać?
Porównaj zawieszenie a zamknięcie działalności gospodarczej. Dowiedz się, na jak długo możesz zawiesić działalność i jakie obowiązki cię czekają.

Gdy kolejny zastrzyk finansowy okazuje się nietrafiony, a klientów wciąż ubywa, konieczne jest podjęcie działań, które zapobiegną nadmiernemu zadłużeniu się jej właściciela. Pamiętaj, że kończąc biznes z długiem, będziesz musiał go spłacić.

Zawieszenie działalności – gdy sytuacja może się zmienić

Być może twój biznes przynosił całkiem dobre dochody, ale w ostatnim czasie klientów ubyło. Jeżeli przewidujesz, że sytuacja może się jeszcze zmienić, to najlepiej będzie zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. W ten sposób dasz sobie czas na przeanalizowanie dotychczasowej taktyki prowadzenia firmy, być może zdecydujesz się wprowadzić zmiany, które sprawią, że twój pomysł na biznes znów zacznie być rentowny.

Z czym wiąże się zawieszenie działalności gospodarczej? Oto kilka najważniejszych faktów, o których powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję:

 • Prowadzenie działalności gospodarczej możesz zawiesić na okres od miesiąca do 24 miesięcy;
 • W czasie zawieszenia działalności gospodarczej nie jesteś zobowiązany do uiszczenia składek na ubezpieczenie społeczne, może jednak uiszczać składkę na ubezpieczenie zdrowotne i tym samym mieć dostęp do publicznej służby zdrowia;
 • W czasie zawieszenia działalności gospodarczej nie musisz opłacać zaliczek na podatek dochodowy, nie musisz również składać deklaracji VAT (jeżeli dotychczas byłeś jego płatnikiem);
 • Aby zawiesić prowadzoną działalność, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Możesz zrobić to osobiście w Urzędzie Gminy, możesz również online.

Zawieszając prowadzenie działalności gospodarczej, nie możesz uzyskiwać z niej dochodów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś podejmował działania, które pozwolą ci zabezpieczyć lub zachować źródła dochodu. W czasie trwania zawieszenia działalności możesz zatem przygotować np. reklamy czy odświeżyć stronę internetową.

Szukasz pracy?

Grafik

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

 • Śląskie
Dodana

Specjalista sprzedaży elektroniki i automatyki przemysłowej (B2B)

AMTEK, spol. s r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

 • Mazowieckie
 • 7 000-9 000 zł / mc
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworze
 • 24-25 zł / h
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
 • 24-25 zł / h
Dodana

Asystent Projektanta drogowego

ROBIMART Sp. z o.o.

 • Pruszków
Dodana

Zawieszenie działalności gospodarczej można uznać za stan przejściowy między jej prowadzeniem a definitywnym zamknięciem. Gdy jesteś pewien, że działalność firmy nie przyniesie ci zysku, bo np. konkurencja w branży, w której działasz jest zbyt silna, to najlepiej zrobisz, zamykając ją.

Co się wiąże z podjęciem takiej decyzji? Oto najważniejsze informacje:

 • Aby zamknąć działalność gospodarczą, musisz złożyć stosowny wniosek;
 • Z momentem zamknięciem działalności gospodarczej wygasają wszystkie twoje dotychczasowe obowiązki formalne, tj. nie musisz składać np. deklaracji VAT;
 • Konieczne jest spisanie składników majątków i sporządzenie ewentualnego spisu z natury (dotyczy płatników VAT).

Zamknięcie firmy oznacza, że kończysz wykonywać działalność gospodarczą. Jej wznowienie nie jest możliwe. Jeżeli uznasz, że chcesz spróbować jeszcze raz, będziesz musiał przejść całą procedurę zakładania firmy od początku. To główny powód, dla którego warto w pierwszej kolejności skorzystać z opcji zawieszenia działalności. Szczególnie korzystne jest to z punktu widzenia przedsiębiorców prowadzących działalność sezonową.

Pamiętaj, że decyzja o zawieszeniu czy zamknięciu działalności gospodarczej powinna być dobrze przemyślana, a wszystkie konsekwencje takiego kroku - dokładnie zrozumiane.

Księgowość podczas zawieszenia działalności

Zawieszenie działalności gospodarczej to znakomity sposób na tymczasowe zatrzymanie prowadzenia firmy bez konieczności jej likwidacji. Mimo że zawieszenie działalności gospodarczej oznacza brak prowadzenia jakiejkolwiek działalności zarobkowej, istnieje wiele kwestii do rozważenia, w tym obszar księgowości. Niezależnie od tego, czy jesteś księgowym, czy prowadzisz jednoosobową działalność, istnieje kilka kluczowych kwestii, które musisz rozważyć.

W pierwszej kolejności, musisz pamiętać, że zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia Cię z obowiązku prowadzenia księgowości. Musisz nadal sporządzać i przechowywać wszelkie dokumenty księgowe, takie jak faktury, rachunki i dokumenty sprzedaży. Z drugiej strony, nie musisz składać deklaracji VAT ani opłacać zaliczek na podatek dochodowy, co może znacząco zredukować Twoje obciążenie administracyjne.

Podczas zawieszenia działalności nie prowadzisz żadnej aktywności gospodarczej, ale nadal masz prawo do zachowania swojego miejsca biznesu i zasobów. Możesz również kontynuować opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, co zapewnia ci dostęp do publicznej służby zdrowia. To wszystko powinno być uwzględnione w Twojej księgowości.

Zawieszenie i zamknięcie działalności a ZUS

Zawieszenie działalności gospodarczej ma istotny wpływ na Twoje zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W czasie zawieszenia działalności nie jesteś zobowiązany do uiszczenia składek na ubezpieczenie społeczne. Możesz jednak decydować się na dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, aby mieć dostęp do publicznej opieki zdrowotnej.

W przypadku zamknięcia działalności gospodarczej, wszystkie Twoje zobowiązania wobec ZUS wygasają. Nie musisz już płacić żadnych składek, chyba że zdecydujesz się na kontynuowanie ubezpieczenia zdrowotnego jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej. Ważne jest, aby pamiętać, że zamknięcie działalności oznacza definitywne zakończenie prowadzenia firmy, a wszelkie obowiązki związane z działalnością gospodarczą, w tym obowiązki wobec ZUS, muszą być należycie zakończone.

Jednym z najważniejszych aspektów zarówno zawieszenia, jak i zamknięcia działalności gospodarczej jest prawidłowe i terminowe zgłoszenie tych zmian do ZUS. Bez względu na to, czy decydujesz się na zawieszenie, czy zamknięcie firmy, musisz pamiętać o zgłoszeniu tych zmian do odpowiednich instytucji, w tym do ZUS, aby uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości.

Zawieszenie działalności Zamknięcie działalności
Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne Wygaśnięcie wszystkich zobowiązań, w tym wobec ZUS
Możliwość opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne Definitywne zakończenie prowadzenia firmy
Obowiązek prowadzenia księgowości Obowiązek zakończenia wszystkich formalności związanych z prowadzeniem firmy
Możliwość wznowienia działalności bez potrzeby jej ponownego zakładania W przypadku chęci ponownego prowadzenia działalności, konieczne jest jej założenie od początku

Kto może zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie działalności gospodarczej to prawo przysługujące każdemu przedsiębiorcy. Niezależnie od wielkości firmy czy rodzaju prowadzonej działalności, każdy przedsiębiorca może zdecydować się na czasowe zawieszenie swojej działalności. W praktyce, jest to często korzystna opcja dla małych przedsiębiorców i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które mogą potrzebować czasu na przemyślenie strategii biznesowej lub na przerwę od prowadzenia firmy.

Jednak decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej nie jest decyzją, którą można podjąć lekko. Przed podjęciem takiej decyzji, warto skonsultować się z doradcą biznesowym lub księgowym, aby zrozumieć wszystkie konsekwencje prawne i finansowe takiego kroku. Wszystkie formalności związane z zawieszeniem działalności, takie jak zgłoszenie zawieszenia do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) czy informowanie ZUS, należy załatwić osobiście lub online.

Zawieszenie działalności gospodarczej to poważna decyzja, która wymaga starannego przemyślenia i planowania. Jeśli jednak przemyślisz wszystkie konsekwencje i korzyści, może to być efektywne rozwiązanie, które pozwoli Ci na zatrzymanie działalności bez konieczności jej likwidacji i ponownego rozpoczęcia w przyszłości.

Najczęściej zadawane pytania

Na jak długo można zawiesić działalność gospodarczą?

Prowadzenie działalności gospodarczej możesz zawiesić na okres od miesiąca do 24 miesięcy.

Jakie są obowiązki podatkowe podczas zawieszenia działalności gospodarczej?

W czasie zawieszenia działalności nie musisz opłacać zaliczek na podatek dochodowy, ani składać deklaracji VAT.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Aby zawiesić prowadzoną działalność, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Możesz zrobić to osobiście w Urzędzie Gminy, możesz również online.

Jakie są konsekwencje zamknięcia działalności gospodarczej?

Z momentem zamknięciem działalności gospodarczej wygasają wszystkie twoje dotychczasowe obowiązki formalne, tj. nie musisz składać np. deklaracji VAT.

Czy można wznowić działalność gospodarczą po jej zamknięciu?

Zamknięcie firmy oznacza, że kończysz wykonywać działalność gospodarczą. Jej wznowienie nie jest możliwe. Jeżeli uznasz, że chcesz spróbować jeszcze raz, będziesz musiał przejść całą procedurę zakładania firmy od początku.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Pisze teksty na wiele tematów od kilku lat, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko co związane z prowadzeniem firmy.

5 komentarzy

Zoria

Zoria

Zawieszenie a zamknięcie to różne opcje ale w kwestii relizacji to kilka kliknięć tylko i już.
Zoltan

Zoltan

Obie czynności można zrobić jednak różni się to. Jak całkowite to trochę różni się. Tym niemniej dzisiaj bardzo prosto jest wszystkie wpisy związane z firmą realizować samemu.
Noelia

Noelia

Artykuł ciekawy. Jak komuś działalność gospodarcza nie przynosi zysku, może zawiesić lub zamknąć taką działalność. Wydaje się mi, że lepiej zawiesić działalność gospodarczą, którą można zawiesić na 24 miesiące. Każdy sam decyduje co ma zrobić....
Six feet

Six feet

Zależy co jest bardziej opłacalne. Można zawiesić. To jednak skutkuje tym, że nie można na przykład w konkretnych instytucjach otrzymywać strzelam ubezpieczenia zdrowotnego.
Paweł Zyzański

Paweł Zyzański

Zależy jaka jest strategia. Jeżeli firma nie zarabia bo zarabia na sezonowości to lepiej jest zawiesić i składki nie trzeba będzie płacić na zus itp. Każda sytuacja jest inna.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka