Działalność gospodarcza

Jakie dane zawrzeć na pieczątce firmowej?

30 kwietnia 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 28 głosów

28 głosów

9 komentarzy
Jakie dane zawrzeć na pieczątce firmowej?
Jest niewielkich rozmiarów, ale to nie przeszkadza jej być jednym z najważniejszych narzędzi w firmie. Pieczątka firmowa – gdyż o niej mowa – jest powszechnie używana w sekretariatach, przez przedstawicieli handlowych czy pracowników poszczególnych działów firmy. Bo trzeba pamiętać, że pieczątka pieczątce nie jest równa.

Obok najpopularniejszych, czyli firmowych, w punktach wyrabiania pieczątek można zamówić również pieczątki imienne czy takie, które pozwolą usprawnić obieg dokumentów w firmie (z napisami np. „do poprawy” czy „akceptuję”). Korporacje często sięgają po pieczątki, po przystawieniu których, uzyskuje się zabawne lub smutne buźki. Wszystko po to, aby pracownikom przyjemniej wykonywało się codzienne obowiązki.

Pieczątka firmowa to produkt, którego zasadniczo nie musisz posiadać. W żadnej z aktualnie obowiązujących ustaw nie znajdziesz przepisu nakładającego na ciebie – jako przedsiębiorcę – obowiązku posiadania pieczątki. Z drugiej strony może ci ona pomóc w wypełnianiu formularzy, bo wiele gotowych wzorów posiada miejsce właśnie na pieczątkę.

Jakie dane umieścić na pieczątce?

Skoro brak jest przepisów regulujących kwestię posiadania przez przedsiębiorców firmowych pieczątek, to brakuje również artykułów odnoszących się do tego, co powinno się na nich znaleźć. Będąc przedsiębiorcą, masz zatem wybór – możesz dowolnie wybrać informacje, które zostaną umieszczone na pieczątce. Co radzą specjaliści i osoby zajmuje się wyrobem takich produktów?

Video

Szukasz pracy?

Pracownik dostaw w drogerii

Jobman Group Sp. z o.o.

  • Staszów
Dodana

Doradca sportowy - obsługa klienta / Bielany Wrocławskie

Work&Profit sp. z o.o.

  • Bielany Wrocławskie
Dodana

Główna Księgowa / Główny Księgowy

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Osoby działające w branży stemplarskiej zauważają pewną regułę, jeżeli chodzi o informacje umieszczane na pieczątkach. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą najczęściej umieszczają nazwę firmy, swoje imię i nazwisko, adres siedziby firmy, numer NIP i dane kontaktowe. Poza numerem telefonu, coraz więcej pieczątek zawiera adres strony internetowej przedsiębiorcy lub adres jego poczty elektronicznej.

Podobne informacje są umieszczane na pieczątkach zamawianych przez spółki. Z oczywistych względów pomija się jednak dane przedsiębiorcy, czyli imię i nazwisko. Część osób decyduje się umieścić na pieczątce numer KRS. Nie brakuje też takich, które dodatkowo proszą o zamieszczenie informacji o wysokości kapitału zakładowego. Podawanie takich danych wiąże się z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.

Źródło tabeli: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-pieczec-firmowa-jakie-dane-ujac

Czy numer REGON jest konieczny na pieczątce?

Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy czy przedstawiciele spółek handlowych chętnie umieszczali na pieczątkach numer REGON. Dziś sytuacja jest już oczywista – po nowelizacji przepisów, ustawodawca nie wymaga, aby przedsiębiorcy posługiwali się tym numerem – wystarczy numer NIP. W praktyce zatem nie jest konieczne, abyś – jako osoba zainteresowana zamówieniem firmowej pieczątki – podawał numer REGON. Z pewnością też poinformuje cię o tym pracownik punktu, z którego usług postanowisz skorzystać.

(Nie)standardowa pieczątka

Firmy działające w branży stemplarskiej doskonale zdają sobie sprawę z zapotrzebowania. Z myślą o przedsiębiorcach pracują nad nowymi technologiami wytwarzania pieczątek, oferują też produkty zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne jak np. ta z poniższego filmu:

Video

Nie brakuje takich pieczątek, które z powodzeniem można wykorzystać do stworzenia własnych gadżetów reklamowych. Mowa tu m.in. o pieczątkach, które można postawić na papierowych torbach zakupowych. W ich przypadku – poza umieszczeniem podstawowych danych – warto zastanowić się również nad uwzględnieniem logo. Dzięki temu odbitka będzie prezentowała się elegancko i – co najważniejsze – będzie przyciągała wzrok potencjalnych klientów.

Zanim zdecydujemy się na pieczątkę, warto zadać sobie pytanie, do jakich celów będziemy jej przede wszystkim używać. Oferta rynkowa jest tak bogata, że można dobrać dla siebie produkt idealny.

Najczęściej zadawane pytania

Czy pieczątka firmowa jest obowiązkowa?

Nie ma obowiązku posiadania pieczątki firmowej.

Jakie dane powinny się znaleźć na pieczątce firmowej?

Na pieczątce powinny się znaleźć takie dane jak nazwa firmy, imię i nazwisko przedsiębiorcy i adres siedziby firmy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

9 komentarzy

Kromcia

Kromcia

Właśnie zamówiłem pieczątkę dla swojej firmy, zdecydowałem się na uwzględnienie adresu strony internetowej i numeru telefonu. Mam nadzieję, że ta decyzja pozytywnie wpłynie na moją działalność i ułatwi klientom kontakt z nami.
danka

danka

Bardzo ciekawy artykuł, szczególnie dla mnie jako przedsiębiorcy. Cieszę się, że dowiedziałem się o nowoczesnych technologiach wytwarzania pieczątek. To na pewno ułatwi mi pracę i pozwoli na zwiększenie jakości oferowanych przez nas produktów.
Irka

Irka

Zastanawiam się, czy informacje na pieczątce faktycznie mają znaczenie dla pracodawców. Czy przedsiębiorcy często decydują się na weryfikację tych danych? Czy może to jest tylko rodzaj formalności?
Brygida

Brygida

Jako osoba bezrobotna, szukająca pracy, zawsze jestem ciekawa, jakie informacje powinny być ujęte na pieczątce firmowej. Ten artykuł okazał się bardzo ciekawy i uświadomił mi, jak duży wybór maja przedsiębiorcy w zakresie umieszczanych na pieczątce danych.
Jadzia Kogel

Jadzia Kogel

Przeczytałem ten artykuł i zdaję sobie sprawę teraz, że posiadanie pieczątki firmowej może okazać się pomocne w wypełnianiu niektórych dokumentów. Moja firma nie jest duża, ale teraz na pewno zdecyduję się na zamówienie takiej pieczątki.
Kulasa

Kulasa

Pieczątki są zawsze pomocne, nie trzeba wpisywać danych przy wielu transakcjach. Regon, nip, adres, telefon, imię i nazwisko, nazwa firmy i styka.
Ziemba Paweł

Ziemba Paweł

Zależy jaka to firma jak jednoosobowa to nazwa imię i nazwisko czasami tytuły naukowe oraz nip, adres i telefon. Wtedy wszystko jest w jednym i nawet przydatne jak się to nosi.
Tobiasz

Tobiasz

Z pewnością najbardziej istotne i kontaktowe. W końcu wiele jest przykładów tego jak to zrealizować. Pieczątka dzisiaj to kwestia paru chwil gdy się ja robi w danym punkcie.
Laoo

Laoo

Najważniejsze według mnie nazwa firmy i ew. imię i nazwisko oraz REGON, NIP, telefon ewentualnie i adres. Dobre logo dzisiaj także jest wskazane. Zależy jaka wielkość pieczątki.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.