!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Brexit to szansa dla twojej firmy?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 24 głosy

24 głosy

6 komentarzy

Brexit to szansa dla twojej firmy?
W traktacie Unii Europejskiej przewidziano możliwość wystąpienia państwa członkowskiego, ale dotychczas żaden z krajów nie uruchomił tej procedury. Czy Wielka Brytania rzeczywiście będzie pierwszym państwem? Jak Brexit wpłynie na kondycję firm działających na terenie Unii Europejskiej?

Mimo że inwestorzy i przedsiębiorcy z całego świata przeżyli z różnymi skutkami wiele kryzysów ekonomicznych, to jednak do tej pory żaden z krajów Unii Europy nie opowiedział się za wdrożeniem procedury wyjścia. Choć Brexit w Wielkiej Brytanii jest już faktem, to jednak trudno jednoznacznie powiedzieć, za ile miesięcy (a nawet lat) kraj ten znajdzie się poza Unią Europejską.


Na giełdzie było nerwowo

Na wyniki referendum przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii nerwowo zareagowała giełda, ale raptem po kilku godzinach sytuacja ustabilizowała się. Ekonomiści podkreślają, że nie jest to wyjątek – na rynkach finansowych zawsze odbijają się decyzje polityczne czy społeczne nastroje. Brexit nie jest zatem wyjątkowy po tym względem, choć wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.

Inwestorzy działający na giełdzie nerwowo zareagowali na wyniki głosowania. Co z polskimi przedsiębiorcami prowadzącymi firmy na terenie Wielkiej Brytanii lub współpracującymi z działającymi tam podmiotami gospodarczymi? Jak zauważają specjaliści, na razie sytuacja jest stabilna. Co więcej, zanim zostaną ustalone warunki, na których Wielka Brytania opuści Unię Europejską, minie co najmniej kilkanaście miesięcy.

 

To nie główny partner, ale…

Trudno dziś odpowiedzieć na pytanie, jakie konsekwencje dla polskich przedsiębiorców będzie miał fakt opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Działające na terenie tego kraju firmy nie są kluczowym partnerem dla osób prowadzących firmy w Polsce. Potwierdzają to liczby – w 2015 r. eksport był wart ok. 3,5 mld funtów, zaś import ponad 8 mld funtów. To niewiele, jeżeli porównać dane prezentujące skalę współpracy z niemieckimi firmami. 

Mimo że brytyjscy przedsiębiorcy nie współpracują ściśle z polskimi, to jednak nie można lekceważyć tego rynku. Przedsiębiorcy mogą mieć poważne problemy, jeżeli chodzi o handel z angielskimi firmami, gdy dojdzie do zamknięcia granic. Wolny współcześnie przepływ ludzi może spowodować, że przedsiębiorcy prowadzący w Wielkiej Brytanii polskie sklepy spożywcze czy przemysłowe będą musieli zamknąć biznes z uwagi na brak klientów.

 

Przekuć kryzys w sukces

Obawy przedsiębiorców są zrozumiałe. Jak wskazują jednak ekonomiści i specjaliści, kryzys nie zawsze musi oznaczać dla przedsiębiorcy konieczność zamknięcia biznesu. Obserwowanie rynku i zmian na nim zachodzących, pozwala mądrze zarządzać firmą. Wskazują oni przy tym, że w historii odnotowano co najmniej kilka spektakularnych metamorfoz przedsiębiorstw, które zarobiły właśnie w czasach kryzysu.

Prowadzisz działalność gospodarczą? Pamiętaj, że turbulencje na rynkach finansowych to rzecz naturalna. Czytaj: Co Brexit oznacza dla Polaków. Choć dziś można jedynie spekulować na temat konsekwencji uruchomia przez rząd Wielkiej Brytanii procedury wyjścia, to baczne obserwowanie rynku powinno pomóc w zarządzaniu firmą. Pamiętaj też, że bez ryzyka nie ma szansy na… dobry zarobek.


Czytaj także: Workplace - czyli Facebook, z którego będziesz mógł korzystać w pracy

Podziel się

6 komentarzy

Furia

Furia

Brexit oraz pandemia to jest wyzwanie i ciekawe jak to wszystko wpłynie na kondycje wielu firm w Europie.
Myśliciel

Myśliciel

Czas pokaże jak to jeszcze będzie bo za krótko to trwa. Wydaje mi się, że bardzo nie powinno to komplikować działania.
Kowalski

Kowalski

Wszystko trzeba zweryfikować jak faktycznie taka Wielka Brytania wyjdzie z Unii bo te procedury dobrych kolejnych kilka lat potrwają i przecież w tym zakresie wiele się może jeszcze pozmieniać.
polityk lewicowy

polityk lewicowy

Jeszcze Wielka Brytania nie opuściła UE. Są teraz kolosalne zmiany u nich. Theresa May rezygnuje ze stanowiska premiera. Premier formalnie ustąpi ze stanowiska lidera partii 7 czerwca. Czy dojdzie do brexitu stale w czasie odsuwanego, tego nikt za bardzo nie wie. Jak Brexit wpłynie na kondycję firm działających na terenie Unii Europejskiej - tez tego nikt nie wie. Premier Polski mówi, że my na to jesteśmy przygotowani, ale dokładnie nikt nie wie na 100%, jakie konsekwencje dla polskich przedsiębiorców będzie miał fakt, gdy Wielka Brytania opuści UE.
Sara

Sara

Jeszcze to trwa i trwa. Nie wiadomo czy będzie to korzystne dla przedsiębiorców. Wszystko okaże się w praktyce i przy okazji wiele się jeszcze może zmienić w tym aspekcie.
Gargamel

Gargamel

Trudno jest powiedzieć jak to będzie. Chyba póki co wiele firm nic nie wie i musi strategie robić jak to wygląda w praktyce. Dopiero jak oni wreszcie wyjdą to się zobaczy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.