!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Działalność gospodarcza

Zakładasz firmę, harujesz i zaczyna brakować Ci rąk do pracy... Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

13 sierpnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

5 komentarzy

Zakładasz firmę, harujesz i zaczyna brakować Ci rąk do pracy... Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!
Czy wiesz, że korzystając z naszej pomocy, możesz szybko znaleźć wysokiej klasy specjalistę, który wspomoże cię w rozwoju twojej firmy? Szukając pracownika, konieczne jest zamieszczenie oferty. Najtańszym rozwiązanie jest opublikowanie ogłoszenia na jednym z portali ogłoszeniowych. Musisz jednak wiedzieć, że nie każdy serwis jest właściwy. Dlaczego? I który wybrać, aby znaleźć specjalistów?

Dla tych, dla których jest to pierwsza działalność gospodarcza.

Aby pobudzić przedsiębiorczość i zachęcić młodych ludzi do zakładania własnych firm, polski ustawodawca już dawno temu zdecydował się na rozwiązanie w postaci obniżonej wysokości obowiązkowych składek ZUS. Taką daninę przedsiębiorca musi co miesiąc obowiązkowo odprowadzać na właściwe konta ZUS-u. Jeżeli będziesz zatrudniać pracowników, to również za nich będziesz musiał odprowadzać składki.

„Mały” ZUS – co musisz wiedzieć?

Jeżeli nigdy wcześniej nie prowadziłeś działalności gospodarczej i w jej ramach nie będziesz pracował dla swojego poprzedniego pracodawcy, to masz prawo opłacać niższe składki ZUS. Musisz jednak wiedzieć, że nie obejdzie się bez dopełnienia formalności – mowa o konieczności dokonania odpowiedniego zgłoszenia w ZUS-ie.
Przez ile miesięcy możesz opłacać ZUS w niższej wysokości? Zgodnie z przepisami masz do tego prawo przez pełne 24 miesiące. Jeżeli rozpoczniesz prowadzić działalność gospodarczą np. od 2 lub 10 dnia miesiąca, to w praktyce możesz opłacać składki po preferencyjnych stawkach przez 25 miesięcy.
Zobacz też artykuł: „Niższe składki ZUS dla rozpoczynających działalność”.

Ile wynosi „mały” ZUS?

Od stycznia 2017 r. przedsiębiorcy prowadzący firmę krócej niż 24 miesiące i ci wszyscy, którzy dopiero rozpoczynają, muszą liczyć się z tym, że zapłacą poszczególne składki w wyższej niż dotychczas wysokości. Ile konkretnie? Mowa o następujących kwotach:
• ubezpieczenie emerytalne – 117,12 zł,
• ubezpieczenie rentowe – 48,00 zł,
• wypadkowe – 10,80 zł,
• chorobowe – 14,70 zł,
• zdrowotna – 297,28 zł.

Z powyższego wynika, że składki społeczne wynoszą:
• 175,92 zł bez dobrowolnej składki chorobowej lub
• 190,62 zł z dobrowolną składką chorobową.

Powyższe zestawienie nie uwzględnia składek na Fundusz Pracy, gdyż w przypadku opłacania „małego” ZUS, przedsiębiorcy są z nich zwolnieni.

Dlaczego wysokość składek ZUS rośnie?

Jako osoba zobowiązana do regularnego opłacania składek na ZUS, możesz zastanawiać się, dlaczego wysokość poszczególnych składek systematycznie rośnie. Z czym ma to związek?
Od stycznia 2017 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wynosi 2 000 zł. To właśnie podwyżka tego wynagrodzenia spowodowała, że składki są wyższe niż w zeszłym roku.
W przypadku tzw. „małego” ZUS-u najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia, na które może liczyć osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę.

Deficyt specjalistów na polskim rynku pracy?

Jak wynika z różnych raportów, na polskim rynku pracy brakuje specjalistów. Co więcej, dziś, gdy mowa o rynku pracy pracownika, to właśnie osoby szukające zatrudnienia mogą przebierać w ofertach pracy. W jaki sposób dotrzeć do tych, którzy są najlepsi w branży?

Jeżeli twoja firma jest niewielka, to z pewnością nie możesz sobie pozwolić na współpracę z agencją zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że nie masz szansy znaleźć odpowiedniego pracownika – wystarczy tylko, że zamieścisz ofertę pracy na jednym z poczytnych portali ogłoszeniowych.

Gdy mowa o portalach ogłoszeniowych, które można znaleźć w sieci, to pamiętaj, że można je podzielić, biorąc pod uwagę to, czy będziesz musiał zapłacić za umieszczenie oferty pracy. Skoro szukasz specjalistów, to będziesz musiał zainwestować – tacy pracownicy nie będą szukać ogłoszeń na darmowych portalach.

Jaką ofertę przygotowaliśmy dla pracodawców?

Jeżeli zdecydowałeś się zamieścić ogłoszenie właśnie na naszym portalu ogłoszeniowym, to możesz wykupić pojedyncze ogłoszenie lub zdecydować się na jeden z kilku oferowanych przez nas abonamentów.

Rozwiązanie w postaci abonamentu będzie korzystne dla ciebie wówczas, gdy cyklicznie poszukujesz nowych pracowników. W takiej sytuacji nabywając Abonament Podstawowy lub VIP, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. To jednak nie wszystko, co proponujemy pracodawcom.

Ponieważ wiemy, jak wielką rolę odgrywają dziś media społecznościowe, zdecydowaliśmy, że zainteresowanym pracodawcom możemy pomóc w promocji ich ofert pracy właśnie w takich mediach. Korzystając z tej opcji, twoje ogłoszenie może ukazać się m.in. na grupach na Facebooku. W efekcie z treścią oferty pracy będzie mogło zapoznać się jeszcze więcej osób.

Jak najlepiej napisać ofertę pracy?

Napisanie dobrej oferty pracy to sztuka. Można się o tym przekonać, przeglądając portale z ogłoszeniami – jest na nich wiele ogłoszeń, w których brakuje podstawowych informacji, np. wymagań pracodawcy. Właśnie dlatego tak ważne jest, abyś – zanim zabierzesz się za przygotowanie ogłoszenia – sprawdził, jakie informacje koniecznie należy w nim umieścić.

Poszukując pracownika i chcąc w tym celu zamieścić ogłoszenie na portalu pracy, musisz sporządzić ofertę. Zadbaj o to, aby w jej treści znalazły się następujące informacje:

  • O twoich wymaganiach. Określ dokładnie, czego oczekujesz od pracownika, który będzie dla ciebie pracował. Czy wymagasz tylko doświadczenia, czy może również konkretnych umiejętności i wykształcenia?
  • O warunkach pracy. Każda osoba poszukująca zatrudnienia chce wiedzieć, na jakich warunkach będzie pracować. Napisz zatem kilka słów o wynagrodzeniu, możliwości awansu czy rozwoju kariery.
  • O terminie zakończenia rekrutacji. Kiedy zamierzasz zakończyć rekrutację? Dobrze, aby osoba poszukująca zatrudnienia wiedziała, w jakim terminie może spodziewać się odpowiedzi od ciebie.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoja oferta pracy jest atrakcyjna, to dobrze zrobisz, zapoznając się z kilkoma, które zostały opublikowane na naszych portalach pracy.

Daj się poznać, czyli profil pracodawcy

Czy wiesz, że na naszym portalu ogłoszeniowym możesz mieć profil swojej firmy? Posiadając taki, możesz nie tylko się wyróżnić, lecz także uwiarygodnić swoją działalność. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy prowadzisz niewielką firmę.

Profil firmy tworzymy na podstawie przesłanych przez ciebie materiałów. Zawartość profilu to – poza informacjami o twojej firmie – również zdjęcia oraz dane kontaktowe.

Fakt, że posiadasz u nas profil pracodawcy nie zostanie przeoczony przez osoby poszukujące pracy. Dlaczego? Bo taka informacja wyświetla się tuż koło zamieszczonej oferty pracy.

A co zrobić z nadwyżką pieniędzy...? O lokatach dla firm.

Oszczędności gromadzą nie tylko osoby fizyczne – również firma może mieć takie. Jeżeli prowadzone przez ciebie przedsiębiorstwo posiada takie środki, to nie warto ich trzymać na standardowym rachunku ROR – lepszym rozwiązaniem będzie założenie lokaty bankowej.
Lokata bankowa to produkt cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Dlaczego? Znaczenie ma przede wszystkim niskie ryzyko i możliwości wyliczenia zarobku jeszcze przed podpisaniem umowy z bankiem. Dla wielu przedsiębiorców liczy się również bezpieczeństwo – depozyty lokat bankowych są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Szukasz lokaty dla swojej firmy? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, porównując oferowane produkty. Chcesz, aby twoje przedsiębiorstwo wypracowało zyski? Zapoznaj się z treścią artykułu: „Jak zaplanować oszczędności w firmie?”.
Dobra lokata bankowa dla twojej firmy – na co zwrócić uwagę?

Przeglądając ofertę banków w zakresie lokat bankowych dla firm, powinieneś zwrócić uwagę na:

  • Wysokość oprocentowania. Od wysokości oprocentowania zależy twój zysk. Im wyższe, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że dziś nie znajdziesz lokat bankowych z oprocentowaniem w wysokości np. 10,00% w skali roku – najwyższe oprocentowanie to aktualnie ok. 4,00% w skali roku.
  • Konieczność korzystania z dodatkowych produktów oferowanych przez bank. Zdarza się, że bank oferuje lokatę bankową z bardzo dobrym oprocentowaniem, zastrzegając jednocześnie, że mogą z niej skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy założą np. rachunek firmowy. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy założenie rachunku opłaci się. Jeżeli koszty jego utrzymania będą znaczne, to może się okazać, że… na lokacie faktycznie nie zarobiłeś.
  • Długość trwania lokaty. Firmowe pieniądze mają to do siebie, że najczęściej są w obiegu. Jeżeli wiesz, że będziesz ich potrzebował np. za 3 miesiące, to najlepiej zrobisz, zakładając lokatę krótkoterminową (taka lokata jest zresztą lepiej oprocentowana niż lokata długoterminowa).
  • To, czy musisz być nowym klientem banku. Niektóre banki oferują część lokat bankowych wyłącznie nowym klientom.

Jak widzisz, znalezienie dobrej lokaty bankowej wcale nie jest proste – konieczne jest dokładne zapoznanie się z warunkami oferowanymi przez bank.

Lokaty dla firm – gdzie ich szukać?

W ofercie każdego banku znajduje się co najmniej jedna lokata, którą mogą założyć przedsiębiorcy. Przykładowo BZ WBK proponuje właścicielom firm Lokatę Biznes Dynamicznie Zarabiającą. Lokatę tę można założyć na 4 miesiące, a minimalna kwota depozytu wynosi 5 000 zł. Oprocentowanie lokaty jest stałe, a zlikwidowanie jej przed terminem upływu umowy nie oznacza, że klient straci wypracowane odsetki.

Inną propozycję dla przedsiębiorców przygotował mBank, który proponuje lokatę terminową powiązaną z rachunkiem bankowym. Oprocentowanie wynosi 0,4% w skali roku, a minimalna kwota lokaty wynosi 500 zł. Aby założyć lokatę, przedsiębiorca musi posiadać rachunek firmowy właśnie w mBanku. Z punktu widzenia niektórych właścicieli firm ważne może być to, że można założyć więcej niż jedną lokatę, i to również przez internet.

Ciekawą ofertę dla przedsiębiorców i klientów instytucjonalnych przygotował również BGŻ BNP Pariban, proponując im negocjowanie stawki oprocentowania lokaty z pracownikami banku. Minimalna kwota lokaty wynosi 50 000 zł, a możliwość negocjowania warunków jest oferowana klientom, którzy na lokacie deponuję kwotę w wysokości co najmniej 250 000 zł.

Podziel się

5 komentarzy

Opel

Opel

Mnie zawsze interesują jakieś nowości, gdzie można realnie coś wycisnąć z systemu. Dlatego cenię sobie opisy, które mnie na to mogą naprowadzić,
Samantha

Samantha

Poznaj swój pomysł na biznes od środka. Świetnie, jeśli możesz w praktyce przestudiować cały proces, co prowadzi do zaspokojenia potrzeb konsumentów i otrzymania pieniędzy.
Lili

Lili

Powiem krótko- świetny artykuł, bardzo przydatne wiadomości dla osób pragnących założyć działalność gospodarczą. Pozdrawiam.
Nana

Nana

Działalność gospodarcza to działalność polegająca na wytwarzaniu, dostarczaniu, zakupie lub sprzedaży towarów lub usług. Dobrze jest skorzystać z gotowych pomocy itp.
Worms

Worms

Teraz to wszystko wraz z wypadkowym to jakieś 515 złotych na preferencyjnych warunkach,. I tak taka kwota bywa bardzo duża dla nowych na rynku przedsiębiorców.. Tak to wygląda.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.