Własna firma

Jak otworzyć biznes franczyzowy?

16 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 22 głosy

22 głosy

7 komentarzy
Jak otworzyć biznes franczyzowy?
Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujesz się otworzyć punkt franczyzowy? Z jakimi kosztami musisz się liczyć oraz jakich formalności trzeba dopełnić? Odpowiadamy.

Praca na etacie Cię męczy, a nie masz pomysłu na własny biznes? Jeśli masz trochę zmysłu ekonomicznego i samodyscypliny, franczyza może być rozwiązaniem dla Ciebie. To taki biznesowy odpowiednik „zrób to sam” na podstawie dostarczonych Ci instrukcji. Opowiemy, co musisz wziąć pod uwagę.

Czym jest franczyza?

Franczyza to specyficzny sposób prowadzenia biznesu. Pomysłodawca, przeważnie właściciel firmy, udziela licencji innym osobom na korzystanie z jego znaku towarowego, modelu biznesowego i wsparcia. W zamian franczyzobiorca uiszcza opłaty oraz zachowuje zgodność z określonymi standardami i procedurami. To ogromne ułatwienie, dzięki któremu przedsiębiorcy mają okazję prowadzić własną działalność, ale korzystają z siły marki funkcjonującej już na rynku.

Franczyza – pakiet startowy

Założenie franczyzy nie oznacza, że nie poniesiesz żadnych kosztów. Pierwszym z nich jest zakup pakietu startowego. Jego cena waha się na ogół od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Czym jest pakiet startowy? To kompletna wiedza know-how, materiały promocyjne i pomoc przez cały okres prowadzenia działalności.

Przedsiębiorca płaci za wszystkie niezbędne narzędzia do tego, aby zacząć zarabiać. Na pierwszy rzut tego nie widać, ale jest to zdecydowanie korzystna oferta. Franczyzobiorca nie ponosi kosztów związanych z otworzeniem własnego biznesu, takich np. zaprojektowanie logo, stworzenie strategii komunikacji, przygotowanie standardów obsługi klienta i inne. Dodatkowym plusem jest możliwość korzystania z reklamy. 

W wypełnieniu i złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów może pomóc profesjonalne biuro rachunkowe (więcej w artykule: „Z jakim biurem rachunkowym nawiązać współpracę?”). Z drugiej strony dochodzą jeszcze koszty wyposażenia lub zaopatrzenia punktu handlowo-usługowego. W zależności od branży, w której przedsiębiorca zamierza prowadzić działalność, nakłady inwestycyjne będą różniły się od siebie.

Video

Szukasz pracy?

(dś) Praca na produkcji - praca od zaraz!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Mikołów
 • 6 020-6 400 zł / mc
Dodana

Montaż -> na wakacje, bądź na dłużej!

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Łódź
 • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Pracownik fizyczny

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

 • Niemcy
 • 11 000-12 000 zł / mc
Dodana

Franczyza a prowizja od obrotów

Otworzenie działalności gospodarczej w formie franczyzy wiąże się z  odprowadzaniem prowizji od bieżących obrotów. Jej wysokość jest uzależniona od wynegocjowanych warunków i rodzaju biznesu. Inne marże obowiązują w branży spożywczej, inne zaś w przypadku właścicieli aptek. Przykładowo w branży odzieżowej prowizja, którą franczyzobiorca musi odprowadzać, wynosi od 20 do nawet 40% dochodu.

Franczyza w Polsce ma się całkiem dobrze i systematycznie się rozwija. Tak wynika z cyklicznie publikowanych na stronie internetowej Franchising.pl raportów.

Czy akurat jest kryzys czy go nie ma, niezmiennie wiele osób wybiera karierę we własnej firmie. Na franczyzę decydują się nie tylko początkujący, ale również doświadczeni przedsiębiorcy.
Monika Dąbrowska, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców, wypowiedź dla: franchizing.pl

Ponieważ zainteresowanie takim modelem biznesu jest coraz większe, sieci franczyzowe dość elastycznie podchodzą do negocjowania warunków z franczyzobiorcami. Sieciom zależy na pomnażaniu dochodów, zatem ich przedstawiciele mogą obniżyć wysokość prowizji np. w przypadku długiej współpracy.

Koszty prowadzenia franczyzy

Choć działanie pod marką innego przedsiębiorcy może być opłacalne, nie można zapomnieć, że zakup licencji czy wypłacenie prowizji od obrotów to nie jedyne koszty ponoszone przez franczyzobiorcę. Nie może on zapomnieć o innych wydatkach. Do kosztów prowadzenia franczyzy w początkowych miesiącach należy wliczyć:

 • wynajem lokalu,
 • pakiet startowy,
 • pensje pracowników,
 • zatowarowanie,
 • prowizję od obrotu,
 • niezbędne składki (ZUS, składka zdrowotna, itd.).

W początkowych miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może nie mieć wystarczającej kwoty pieniędzy, aby zapłacić wszystkie opłaty, nie mówiąc już o uzyskaniu dochodów, które zaspokoją jego oczekiwania. Jako osoba zainteresowana franczyzą, musisz mieć tego świadomość. Poduszka finansowa zapewni Ci nie tylko wypłacalność, ale także komfort psychiczny. Bez niej utrzymanie się w ciągu pierwszych 6 miesięcy może być dużym wyzwaniem.

Umowa franczyzy

Kiedy myślisz o prowadzeniu biznesu franczyzowego, jednym z kluczowych elementów jest umowa franczyzy. To porozumienie pomiędzy franczyzodawcą, który jest właścicielem marki franczyzowej, a franczyzobiorcą. Umowa franczyzy określa prawa i obowiązki obu stron, szczegółowo określa zasady współpracy oraz warunki, jakie musi spełniać franczyzobiorca.

Przed podpisaniem umowy franczyzowej warto zasięgnąć porady prawnej, aby upewnić się, że rozumiemy wszystkie jej elementy. Pamiętaj, że taką umowę możesz negocjować.

Rodzaje franczyzy

Na rynku franczyzy występuje wiele rodzajów modeli biznesowych, które różnią się od siebie w zależności od branży, struktury organizacyjnej, wysokości opłat licencyjnych i prowizji, a także obszaru działania. 

Ze względu na rodzaj wykonywanych działalności, można wyróżnić franczyzy:

 • usługowe – na przykład restauracje, siłownie, kina i inne miejsca, które świadczą usługi;
 • dystrybucyjne, nazywane także handlowymi  – do takich należą sieci spożywcze, apteki, sklepy obuwnicze czy drogerie.

Franczyzy działają w wielu branżach. Są obecne w sektorze:

 • spożywczym,
 • odzieżowym,
 • obuwniczym,
 • paliwowym,
 • telekomunikacyjnym,
 • usługowym,

i wielu, wielu innych. Dlatego jeśli masz już jakieś doświadczenie zawodowe, sprawdź, czy możesz je wykorzystać w prowadzeniu franczyzy.

Wady franczyzy

Choć franczyza może wydawać się atrakcyjnym modelem biznesowym, ma też swoje wady. Zależność od franczyzodawcy i konieczność przestrzegania zasad systemu franczyzowego mogą ograniczać elastyczność i niezależność franczyzobiorcy. Dodatkowo, niepowodzenia franczyzodawcy mogą negatywnie wpływać na franczyzobiorcę. Dlatego tak ważne jest dokładne zrozumienie i analiza umowy franczyzy przed jej podpisaniem.

Po co firmy decydują się na model franczyzowy?

Franczyza jest często wykorzystywana jako strategia rozwoju firmy, zarówno przez dużych graczy na rynku, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. Dzięki systemowi franczyzowemu przedsiębiorcy mogą rozszerzyć swoją działalność, korzystając z doświadczenia, know-how i znanej marki franczyzodawcy. Franczyza to także sposób na zminimalizowanie ryzyka związanego z otwarciem własnego biznesu, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z przedsiębiorczością.

Podsumowanie – czy franczyza to model dla Ciebie?

Jeśli zastanawiasz się nad własnym biznesem i unikaniem startowych trudności, franczyza może być dla Ciebie świetnym wyborem. Pozwala ona na skorzystanie z gotowego modelu biznesowego i renomy marki, jednak wymaga zainwestowania w pakiet startowy oraz opłatę od obrotów. To realne ułatwienie, ale pamiętaj, że istnieją różne koszty związane z franczyzą, takie jak prowizja od obrotów czy koszty wynajmu lokalu.

Nie zapomnij dokładnie przeanalizować umowy franczyzowej i zrozumieć ograniczeń związanych z zależnością od franczyzodawcy. Sprawdź, czy branża i model franczyzowy pasują do Twoich doświadczeń i aspiracji biznesowych. Franczyza może okazać się korzystną strategią rozwoju, umożliwiając rozszerzenie działalności i zmniejszenie ryzyka, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z przedsiębiorczością.

A jeśli chcesz dalej zgłębiać temat franczyz, zachęcamy Cię do obejrzenia tego filmiku:

Video

 

To może Cię również zainteresować

Franczyza w Polsce - wady i zalety

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest umowa franczyzy?

Umowa franczyzy to porozumienie pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą, które określa prawa i obowiązki obu stron.

Jakie są rodzaje franczyzy?

Istnieje wiele rodzajów modeli biznesowych franczyzy, które różnią się w zależności od branży, struktury organizacyjnej, opłat licencyjnych i prowizji, a także obszaru działalności.

Jakie są potencjalne wady franczyzy?

Choć franczyza oferuje wiele korzyści, ma też potencjalne wady, takie jak ograniczenia w zakresie kontroli biznesu, wymóg odprowadzania prowizji, czy ryzyko związane z reputacją franczyzodawcy.

Jakie elementy powinna zawierać umowa franczyzy?

Umowa franczyzy powinna zawierać istotne elementy takie jak prawo do korzystania z marki, systemu zarządzania, zasady dotyczące wyposażenia punktu sprzedaży, obowiązki finansowe franczyzobiorcy, oraz warunki związane z rozwiązaniem umowy.

Jak mogę rozpocząć prowadzenie biznesu franczyzowego?

Prowadzenie biznesu franczyzowego zaczyna się od zrozumienia modelu franczyzy, badania rynku, wyboru odpowiedniego franczyzodawcy, zrozumienia i akceptacji warunków umowy franczyzowej, a następnie realizacji planu biznesowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

7 komentarzy

Gośka

Gośka

Weszłam we franczyzę z firmą Beza Krówka lody rzemieślnicze. I szczerze polecam. Niski koszt inwestycji, a zwrot wysoki w dość szybkim czasie. Ogromne wsparcie z ich strony podczas otwarcia lodziarni, ale także podczas prowadzenia jej. Naprawdę polecam.
Marcin Jończy

Marcin Jończy

Fransczyza jak dla mnie ciekawa alternatywa gdy nie ma się czasu na rozwijanie marki i mechanizmów oraz narzędzi.
Kazek22

Kazek22

Najważniejsze są narzędzia i gotowe rozwiązania jakie się łączą z wejściem w taki model biznesowy. Dla mnie to korzystna opcja.
Mario Bros

Mario Bros

Założenie nowej firmy może być niezbyt porywającym zadaniem. Z kolei przy braku pomysłó dobrze jest rozważyć temat franczyzy.
projektant

projektant

Każdy kto tworzy własna firmę, marzy tylko o zysku. Jednym się udaje, innym niestety nie.Powiem w skrócie, aby rozkręcić biznes na zasadzie franczyzy, trzeba mieć w kieszeni bardzo dużo pieniędzy. Kto ma kilka np. milionów złotych, szanse ma bardzo duże na zysk.
Luiza

Luiza

Franczyzobiorca będzie również musiał zazwyczaj stosować takie same lub podobne ceny, aby reklama była usprawniona. Na przykłąd w żabce to chyba 6 tysięcy gwarantu jest?
Camel

Camel

Wysokość dochodu zależy od liczby sprzedanych przedmiotów, ich wartości i wyglądu. W ten sposób już w pierwszym miesiącu możesz zarobić trochę pieniędzy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.