Twoje wsparcie w rekrutacji

Franczyza w Polsce - wady i zalety

Franczyza w Polsce - wady i zalety
Założenie własnej działalności gospodarczej może być sposobem na bezrobocie, jak i niezależność finansową. Ci, którzy decydują się na taki krok najczęściej dokonują dokładnej analizy wszystkich za i przeciw. Podobnego bilansu warto dokonać w momencie zainteresowania się franczyzą.

Działanie pod znaną marką jest rozwiązaniem m.in. dla osób, które nie mają własnego pomysłu na biznes. Aby jednak nie okazało się, że rozpoczęcie współpracy z franczyzodawcą nie spełniło twoich oczekiwań, powinieneś przeanalizować zalety i wady franczyzy.

 

Franczyza - co to jest?
 

Franczyza to model biznesowy polegający na tym, że franczyzodawca udostępnia zainteresowanemu przedsiębiorcy (franczyzobiorcy) m.in. znak towarowy, koncepcję prowadzenia działalności gospodarczej oraz udziela mu wsparcia merytorycznego przez cały okres współpracy. W zamian franczyzodawca zobowiązuje się do uiszczenia opłat i korzystania z usług wskazanych dostawców.

Współcześnie franczyza prężnie rozwija się na całym świecie. Jako osoba zainteresowana masz naprawdę szeroki wybór, jeżeli chodzi o wybór franczyzodawcy. Ci bowiem działają w każdej branży. Przy ich pomocy możesz prowadzić m.in. sklep spożywczy, stację benzynową, szkołę językową czy salon łazienek.

Czytaj również: Własna firma. Sposób na niezależność?

 

Franczyza – co możesz zyskać?
 

Zalet franczyzy można wymienić całkiem sporo. Oto najważniejsze:

  • Prowadzenie przetestowanego biznesu. Decydując się na franczyzę, otwierasz biznes pod marką dobrze znaną konsumentom. Fakt ten przekłada się na konkretne zyski.
  • Niższe koszty związane z rozpoczęciem. Otrzymując m.in. materiały reklamowe i identyfikację wizualną, nie musisz inwestować własnych środków na ich zakup. Szczególnie kapitałochłonne może być opracowanie i zamówienie materiałów reklamowych. Korzystając z franczyzy, omijasz konieczność poniesienia tych kosztów.
  • Dostęp do koncepcji know-how. Aby firma odniosła na rynku sukces, jej właściciele muszą stworzyć koncepcję działania. Franczyzobiorca korzysta z gotowego pomysłu, a w ramach zawartej umowy najczęściej ma prawo uczestniczyć w licznych kursach i szkoleniach.
  • Atrakcyjne ceny. Większość franczyzodawców decyduje się zawrzeć w umowie klauzulę, na mocy której franczyzobiorca jest zobowiązany zaopatrywać się u konkretnych dostawców. Takie rozwiązanie jest opłacalne – przy dużej ilości nabywanych produktów, każdy franczyzobiorca może liczyć na atrakcyjne ceny, które sprawią, że będzie on konkurencyjny.


Franczyza - licz się z ograniczeniami
 

Otwarcie biznesu ma zawsze dwie strony medali. Poza możliwością zarobienia większych pieniędzy niż na etacie i niezależnością, nie można zapomnieć o prowadzeniu np. księgowości. Skorzystanie z franczyzy wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Za wady tego modelu biznesowego można uznać:

  • Regularne kontrole ze strony franczyzodawcy. Każdy franczyzodawca kontroluje w pewnym stopniu poczynania franczyzobiorców. To, jak będą wyglądały kontrole, zależy wyłącznie od opracowanej przez franczyzodawcę koncepcji prowadzenia biznesu.
  • Konieczność spełnienia konkretnych wymogów. Trudno mówić o szczegółach – każdy franczyzodawca stawia inne wymagania przed potencjalnymi franczyzobiorcami. Aby prowadzenie np. sklepu spożywczego było opłacalne, franczyzodawca może wymagać, by znajdował się on w miejscowości zamieszkiwanej przez min. 10 tys. osób.
  • Ograniczone możliwości realizowania własnych pomysłów. Franczyzobiorca musi liczyć się z wieloma ograniczeniami, jeżeli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Wiąże się to oczywiście z faktem korzystania z cudzej koncepcji prowadzenia biznesu.
  • Opłaty, opłaty… Istotna jest też kwestia finansowa. Franczyzobiorca jest zobowiązany do uiszczania miesięcznej opłaty. W zależności od polityki realizowanej przez franczyzodawcę, może to być np. procent od dochodów. Podpisanie umowy wiąże się również z kwestią zakupu licencji (pakietu franczyzowy).
Oceń ten wpis
Franczyza w Polsce - wady i zalety
Ocena: 4.0, liczba głosów: 16

Opinie

Adonis
2019-12-06, 08:45
Jak widać sporo biznesów jest na franczyzie korzystnych, chociażby sieć Żabka. Sporo ludzi ogarnia temat i na tym wiele zyska tym wizerunkiem sieci.
sprzedawczyni
2019-05-24, 16:16
Również temat tego artykułu jest dla znawców. Z definicji wiemy, że franczyza to system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Franczyza w Polsce i w innych krajach bardzo się rozwija.
franczyza dobra
2019-05-02, 16:01
Generowanie pomysłu na biznes to świetny punkt wyjścia, ale pomysł nie staje się biznesem bez wysiłku. Niektórzy początkujący przedsiębiorcy rozumieją wysiłek konieczny do stworzenia firmy, ale mogą nie być zaznajomieni z wieloma krokami wymaganymi do rozpoczęcia przedsięwzięcia biznesowego.
Uber
2019-04-18, 18:02
Oczywiście, aby założyć firmę, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Zawsze mówiłem, mówię i powiem, że przedsiębiorca powinien mieć pomysł. Jeśli nie możesz nawet wpaść na pomysł, to o czym mówimy?
Seth56
2019-04-16, 19:00
Popularna jest dzisiaj franczyza. Najlepszym przykładem chyba jest franczyza w żabce. Wiele ludzi chcących pracować w takiej branży może się na gotowym sprawdzić.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.