CV bez zdjęcia. Wzór CV do wypełnienia bez zdjęcia

W obecnych czasach przyjęło się, że profesjonalne CV musi posiadać zdjęcie, aby przykuć uwagę pracodawcy. Tylko czy aby na pewno? Ładne, dobre jakościowo i ukazujące nas w odpowiednim ubiorze może oczywiście pomóc nam w otrzymaniu od rekrutera telefonu z zaproszeniem na rozmowę o pracę. Istnieje natomiast wiele opinii, które głośno mówią, iż właśnie taka fotografia może nam często zaszkodzić. Okazuje się, że coraz większa liczba pracodawców nie wymaga zdjęcia w CV, a jego brak sprawi, że rekruter jeszcze większą uwagę skupi na naszym dotychczasowym doświadczeniu i umiejętnościach.

Zdjęcie w CV vs. kompetencje

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że istnieją stanowiska, na które rekrutuje się osoby atrakcyjne wizerunkowo. Kandydat ma być reprezentacyjny, co jest jasno wymieniane w treści danej oferty pracy. Z reguły takie stanowiska związane są z bezpośrednią obsługą klienta. Wówczas przesłanie CV bez zdjęcia będzie najprawdopodobniej od razu odrzucone, a my stracimy szansę na otrzymanie pracy. Oczywiście istnieją stanowiska oraz szefowie, którym zależy tylko i wyłącznie na naszym doświadczeniu, osiągnięciach oraz umiejętnościach. Wówczas przesłanie CV bez zdjęcia nie będzie stanowiło żadnego problemu, a nasz atrakcyjny wygląd, który ukażemy na rozmowie kwalifikacyjnej, będzie mógł nam tylko pomóc, ale nadal nie będzie najważniejszy. CV bez zdjęcia to coraz częstsze zjawisko, o którym pracodawcy wprost piszą w ofercie. Rekruterzy otwarcie proszą o nieprzesyłanie aplikacji ze zdjęciem, szczególnie jeżeli chodzi o stanowiska typowo specjalistyczne, eksperckie czy wyższego szczebla. Z czego to wynika? Otóż poszukiwane w nowym pracowniku kompetencje nie mają nic wspólnego z jego wyglądem. Okazuje się wręcz, że zbyt atrakcyjny wygląd może nam nawet… zaszkodzić. Istnieją na rynku branże, w których np. do wyglądu pięknej oraz zadbanej kobiety dokleja się pewną łatkę, stereotyp. Wówczas przesłanie CV bez zdjęcia spowoduje, że rekruter skupi się jedynie na treści życiorysu danej osoby i wybierze ją właśnie na tej podstawie, a nie na podstawie wyglądu zewnętrznego. To samo tyczy się również „zbyt dobrze” prezentujących się mężczyzn.

Wzór CV bez zdjęcia

Szukając pracy i pisząc swoje CV chcemy, aby było ono profesjonalne. Przypuśćmy, że stworzyłeś/aś za pomocą szablonu idealne Curriculum Vitae. Zauważasz jednak, że czegoś mu brakuje, a tym czymś jest właśnie fotografia. Decydujesz się na jej załączenie, a więc zaczynasz szukać w galerii zdjęć czegoś odpowiedniego. Pytanie tylko, jakiego zdjęcia użyć? Wszystko zależy od tego, na jakie stanowisko aplikujesz. Jeżeli czeka Cię kontakt z klientem, błędem będzie dodawanie zdjęcia, które przedstawia Cię jako smutną, pozbawioną werwy osobę. Natomiast jeżeli aplikujesz na stanowisko, na którym będą od Ciebie wymagać powagi, Twoja fotografia powinna być profesjonalna oraz formalna. Pamiętaj o niedodawaniu zdjęć wykonanych sobie samodzielnie oraz takich, na których jesteś ubrany/a… dość wakacyjnie. Taka fotografia może Ci jedynie zaszkodzić, więc jeżeli nie posiadasz innej, to lepiej, abyś pominął/ęła ten element budowy swojego CV. Puste CV do wypełnienia bez zdjęcia to szablon, który w Internecie znajdziesz bez problemu. Ta forma życiorysu to dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią zdjęć, nie przywiązują do nich wagi oraz po prostu nie posiadają odpowiednich, które mogliby wykorzystać. Zdecydowanie jesteśmy zdania, że nawet dobrze napisane CV, w którym znajdzie się nieodpowiednie zdjęcie, może trafić do kosza rekrutera, a kandydat nigdy nie doczeka się upragnionego telefonu z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną.

CV bez zdjęcia – czy jest lepsze?

Zdania ekspertów co do przesyłania CV bez zdjęcia są mocno podzielone. Tak naprawdę wszystko zależy od wielu czynników, aczkolwiek przyjęło się, że życiorys może nie zawierać fotografii tylko w dwóch przypadkach: kiedy pracodawca w ofercie wyraźnie zaznaczył, iż wymaga otrzymania Curriculum Vitae bez zdjęcia kandydata oraz kiedy nie podał żadnej informacji dotyczącej zdjęcia w naszym CV.  Należy jednak pamiętać, że umieszczenie fotografii w CV może nam również… pomóc. Jak? Przede wszystkim zawierając w CV zdjęcie, stajemy się w oczach pracodawcy bardziej wiarygodni i mamy większą szansę na zapamiętanie. Prócz tego CV ze zdjęciem jest aż 11 razy częściej czytane niż to bez.

 

Jak możecie zauważyć, obydwie formy CV mają swoje wady i zalety. To, jakie zdecydujesz się wysłać odpowiadając na interesujące Cię oferty pracy, zależy tylko od Ciebie. W gruncie rzeczy chodzi o Twoje umiejętności, jednak zastanów się, czy nie aplikujesz na stanowiska, na których wygląd ma szczególne znaczenie. Przeglądaj szczegółowo oferty pracy i weryfikuj, czy Twój nowy, potencjalny pracodawca nie wymaga Curriculum Vitae ze zdjęciem. Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem życiorysu bez umieszczenia w nim swojej fotografii, puste CV do wypełnienia bez zdjęcia znajdziesz również w naszym kreatorze. Niezależnie od Twojej decyzji, nasz zespół trzyma za Ciebie kciuki oraz wierzy, że zawarte w tym tekście informacje pomogą Ci w przygotowaniu swojego CV!

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 2,50 Liczba głosów: 6
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań