Szukanie pracy to nie taka łatwa sprawa. Zanim zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, musimy zaciekawić swoją osobą rekrutera. Jak tego dokonać? Jedynym rozwiązaniem jest napisanie dobrego oraz skutecznego CV, które wzbudzi zainteresowanie rekrutera. Pytanie tylko, jak powinno wyglądać takie CV?
Spis treści
Niezbędne elementy dobrego CV
Większość z nas chociaż raz miało styczność z pisaniem Curriculum Vitae. Z tego też powodu mniej więcej wiemy, co powinno się w nim znaleźć. Okazuje się jednak, że wiedza dotycząca obecności takich elementów naszego życiorysu jak dane osobowe, dane kontaktowe, doświadczenie zawodowe, umiejętności, zainteresowania, szkolenia/kursy czy języki obce to zdecydowanie za mało. Badania pokazują, że na 100 wysłanych ofert, kandydat potrafi otrzymać zaledwie 6 telefonów z zaproszeniem do dalszego etapu rekrutacji jakim jest rozmowa. Z jakiego powodu na tak sporą ilość aplikacji otrzymywany jest tak mały odzew? Dzieje się tak głównie dlatego, iż niewiele osób wie, jak właściwie ma wyglądać dobre CV. Chcesz się zatem dowiedzieć, jak wygląda CV, które oczaruje pracodawcę? Przeczytaj poniższe rady. Kiedy zaczniesz się do nich stosować przy najbliższym pisaniu swojego Curriculum Vitae, możesz być pewny/a, że otrzymasz znacznie więcej zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną niż pozostali kandydaci.
Wygląd CV
Odpowiadaj na ofertę
Osoba poszukująca pracy, która postanawia, iż jest jej potrzebne dobre CV, robi najczęściej jeden błąd: pisze jeden wzór i wysyła go do sporej liczby firm. Pomyśl – wiele ofert, każda z nich jest inna. Nawet jeżeli aplikujesz na identyczne stanowisko, wymagania względem Ciebie w dwóch różnych firmach mogą się znacznie od siebie różnić. Najlepszym i najskuteczniejszym działaniem jest przygotowywanie swojego życiorysu pod każdą ofertę pracy, jaką jesteśmy zainteresowani. Takim sposobem jesteś za każdym razem świadomy do jakiej firmy i na jakie stanowisko aplikujesz, a Twój pracodawca odbiera Cię jako osobę profesjonalną oraz poważnie podchodzącą do tematu. Być może wydaje Ci się to stratą czasu, ale uwierz, że efekty będą najlepszą nagrodą.
Nie pisz zbyt dużo
Dłuższe niż dwie strony Curriculum Vitae to znak, że zawarłeś/aś w nim coś, co w oczach rekrutera jest nieistotne. Długoletnie doświadczenie zawodowe? Wiele obowiązków oraz umiejętności? Spora ilość szkoleń, którymi chcesz się pochwalić? Poczekaj! Twój życiorys powinien posiadać tylko to, co najważniejsze. Każdy element CV powinien być konkretny, ale porywający. Pisząc o swoim doświadczeniu zawodowym nie pisz o pracy na stanowisku sprzedawcy w sklepie spożywczym, kiedy składasz swoją aplikację do działu marketingu. Pamiętaj również, że tylko dwa ostatnie miejsca Twojej pracy są tu najistotniejsze. Nie pisz o szkoleniach sprzed 10 lat, które w przypadku tej oferty pracy również nie mają żadnego znaczenia. Boisz się, że Twój życiorys będzie za krótki? Spokojnie, jeżeli znajdzie się w nim tylko to, co powinno, to nie masz się czego obawiać. Dzięki temu masz gwarancję, że rekruter przeczyta je w całości.
Logiczna treść
Wiedza dotycząca informacji, jakie na pewno musimy zawrzeć w naszym życiorysie, to połowa sukcesu. Druga połowa to poprawna, przejrzysta oraz uporządkowana logicznie treść tego wszystkiego. Częstym błędem popełnianym przez kandydatów jest np. umieszczanie sekcji umiejętności na końcu naszego dokumentu. Pamiętaj, że rekruter rzadko dociera do informacji zawartych na dole CV. Z tego też powodu umiejętności to drugi element, zaraz po doświadczeniu zawodowym, który interesuje pracodawcę. To właśnie dlatego powinieneś/powinnaś o nich pisać tak, aby znalazły się na górze dokumentu. Jeżeli nie jesteś zaznajomiony/a z obecnymi standardami pisania CV, zawsze możesz skorzystać z szablonów, które znajdziesz w naszym kreatorze Curriculum Vitae.
Poprawność danych
Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem wysyłania CV jeszcze raz powoli je przeczytać i sprawdzić pod kątem poprawności danych. Niekiedy błędy w numerze telefonu bądź adresie e-mail mogą spowodować, że choć Twoje Curriculum Vitae będzie przygotowane na najwyższym poziomie, nikt nie będzie mógł się z Tobą skontaktować. Nie zawyżaj również swojego doświadczenia zawodowego oraz nie dopisuj umiejętności, których nie masz. Uwierz, te wszystkie informacje w większości przypadków można sprawdzić na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej.
Zdjęcie w CV
Staraj się zawsze odpowiadać wymaganiom danej firmy. Zdjęcie może Ci pomóc, ale tylko takie, które będzie wykonane w profesjonalny sposób, a Ty na nim będziesz adekwatnie ubrany/a. Nigdy nie dodawaj „selfie” – to rażący błąd i zdecydowanie nie stawia Cię w dobrym świetle.
Jak wygląda CV, które oczaruje pracodawcę i sprawi, że wyróżnisz się spośród pozostałej liczby kandydatów? Jeżeli pisząc swój życiorys zastosujesz się do powyższych porad, sam/a szybko zobaczysz, w jaki sposób wygląda skuteczne Curriculum Vitae.