Praca Monter

Wyróżnione oferty pracy

Monter kadłubów okrętowych

ANTHEA sp. z o.o.

  • Gdynia
  • 9 000-13 800 zł / mc
Dodana

Monter klimatyzacji!!!

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

  • Niemcy
Dodana

Monter ślusarskiego wyposażenia okrętowego

REMONTOWA SHIPBUILDING SPÓŁKA AKCYJNA

  • Gdańsk
Dodana

Monter instalacji sanitarnych HVAC

Ventra Clima Silesia Sp. zo.o.

  • Śląskie
Dodana

Praca alert - powiadomienia

Monter

Oferty pracy Zawęź wyniki Znaleźliśmy 1 518 ofert pracy

Praca zawód monter

Zawód montera

Monter, czyli technik montażysta jest bardzo powszechnym i pożądanym zawodem. Monter jest odpowiedzialny za instalację i podłączenie różnych elementów konstrukcyjnych, sprzętu elektrycznego, komunikacji, hydrauliki. Bez monterów nie można zrobić remontu mieszkania, wstawienia okna, podłączenia klimatyzatora lub Internetu. Bez nich także niemożliwa jest bezawaryjna działalność przedsiębiorstw przemysłowych - monterzy ciągną linie energetyczne, uczestniczą w montażu samochodów, statków i samolotów. Technik montażysta jest jednym z zawodów, gdzie przeważa praca fizyczna, a nie intelektualna. Praca montera jest często wybierana przez mężczyzn, choć przy montażu urządzeń gospodarstwa domowego i w elektryce zdarzają się także kobiety. Trudno przecenić znaczenie tego zawodu. Każda produkcja wykorzystująca sprzęt elektryczny bez elektryka nie działa przez długi czas i będzie zmuszona do zaprzestania działalności.

Jak zostać monterem?

Początkowym etapem działań tych pracowników jest inspekcja miejsca pracy lub urządzenia, które należy zamontować, a także określenie zakresu prac, które należy wykonać. Przygotowują niezbędne materiały i sprzęt. W swojej pracy nowoczesny instalator wykorzystuje różne urządzenia elektryczne: perforator, śrubokręt, młot pneumatyczny. Po montażu lub instalacji specjalista sprawdza jakość wykonanej pracy, niezawodność zamocowania i w razie potrzeby, eliminuje niedociągnięcia. Po otrzymaniu zamówienia musi dokonać pomiarów, wybrać narzędzia, które będą potrzebne do pracy. On sam lub w zespole ze swoimi kolegami instaluje lub montuje konstrukcje i sprzęt. Po zakończeniu pracy powinien sprawdzić poprawność, wyeliminować wykryte braki. Monterzy pracują w różnych organizacjach budowlanych, firmach zajmujących się montażem okien,  wentylacją, sprzętem gazowym, sklepami wielobranżowymi, oferując wraz ze sprzedażą sprzętu AGD jego instalację. Wszechstronność umiejętności takiego specjalisty czyni go bardzo popularnym na rynku pracy. Często jego wynagrodzenie zależy od ilości i złożoności wykonanej pracy.

Zakres prac monterskich jest bardzo szeroki. W zależności od kierunku działania wyróżnia się ponad trzydzieści specjalności instalatorów. Oto niektóre z nich:

  • monter rurociągów, kanalizacji, instalacji wentylacyjnych
  • instalator komunikacji (w tym radio i telefon)
  • instalator windy
  • elektryk sieci energetycznych i liniowych, systemów alarmowych, urządzeń elektrycznych
  • instalator w lotnictwie
  • monter w przemyśle stoczniowym
  • monter w górnictwie
  • Monter przemysłowy na wysokościach

Monter - wymagania

W krajowych przedsiębiorstwach przemysłowych zawsze brakuje wykwalifikowanych specjalistów w takich zawodach, więc specjaliści mogą stać się bardzo potrzebnymi monterami. Mogą oni uzyskać odpowiednie umiejętności w szkołach technicznych i na kursach.

Specjalność zawodu montera odnosi się do szkolnictwa zawodowego na poziomie średnim. Monterzy są wymagani w prawie wszystkich zakładach przemysłowych. Wykwalifikowany monter z duchem przedsiębiorczości może otworzyć własny sklep motoryzacyjny, firmę naprawy domów i mieszkań, montażu klimatyzatorów czy instalacji hydraulicznych. Żeby zapewnić wysoką jakość pracy, instalator musi posiadać siłę fizyczną, mentalność techniczną, zręczność manualną, umiejętność pracy ze specjalnymi narzędziami i urządzeniami. Powinien być zdyscyplinowany i samozorganizowany. Musi być uniwersalnym specjalistą: posiadać podstawowe umiejętności zawodowe elektryka, hydraulika, budowniczego. Jeśli taki zawodowiec pracuje w brygadzie, nie może się obejść bez umiejętności płynnego działania w zespole. Wymagane jest, aby odpowiedzialnie podchodził do swoich obowiązków zawodowych. Podczas pracy na wysokości, przy urządzeniach elektrycznych, masywnych konstrukcjach metalowych bardzo ważne jest, aby spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Podsumowanie

W zależności od kierunku działania i nabytej edukacji zakres obowiązków jest bardzo zróżnicowany:

  • montaż wewnętrznych i zewnętrznych instalacji elektrycznych, hydraulicznych, wentylacyjnych
  • prace budowlane (wiercenie otworów, wycinanie ścian, powlekanie panelami budowlanymi itp.)
  • układanie i instalacja linii kablowych
  • instalacja i podłączenie sprzętu
  • montaż konstrukcji metalowych
  • montaż urządzeń na przenośniku
  • prowadzenie prac prewencyjnych i naprawczych w zakresie konserwacji systemów i sprzętu
  • rutynowa konserwacja
  • rozwiązywanie problemów, naprawa i konserwacja
  • zachowanie dokumentacji technicznej
  • komunikacja z klientem

Monter powinien posiadać:

  • umiejętność przestrzegania i rozumienia instrukcji
  • cierpliwość
  • zdrowie
  • sprawność fizyczna
  • zorganizowanie
  • punktualność

Ile zarabia monter?

Na przykłądzie zawodu montera elementów w procesie produckji widać, że średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 2806 złotych brutto. Jest to tak zwana mediana wynagrodzeń, która określa całkowite średnie miesięczne wynagrodzenie brutto. W ten sposób dość prosto można określić, że 1/4 badanych zarabia więcej niż 3450 złotych brutto, a 1/4 zarabia poniżej 2350 złotych brutto. Pracodawcy oferuja czasami opiekę medyczną czy systemy zniżek na różne usługi. Wysokość wynagrodzenia zależy od szczegółów pracy na stanowisku, doświadczenia i wykształcenia, a także regionu pracy i wielkości organizacji.